Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

(upravil rayer 12. 9. 2013 2:38)

Téma: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Nedavno jsem si poridil (staro)noveho hi-fi mazlika - diskretni tanzistorovy stereo zesak AKAI AM-47. Cena byla lakava a designove se mi velice libil a i na prvni pohled papirove parametry na netu nevypadaly nejhur, takze jsem sel do toho. Zesilovac je stary uz nakych 20 let, ale myslim ze ho vyrobili jeste fortelne bez novodobych kurvitek. Rozebral jsem ho a vycistil, premeril a povymenoval elyty a zda se, ze je snad v poradku. Normalne hraje. Akorat me trochu znepokojuje rozdil klidovych proudu L a P kanalu - v jednom cca 80mA, v druhem 60mA. Teplotni stabilizace zda se funguje, po nakych 20s se hodnota ustali a drzi i po zahrati na plnej kotel. Neni tam zadny nastavovaci prvek, kterym by bylo mozno proud doladit. Podezrivam, ze to mozna ridi ty LED diody jako reference a ze proste zestarla kazda trochu jinak. Hranaty Braska se mi uz koukal na schema a dostal jsem par rad cim zkusit pohnout. V nedeli jsem trochu meril, tak pokud to nekoho zajima, tak detaily mam na webu http://rayer.g6.cz/elektro/am-47.htm...
Az to doladim, tak este zkusim zmerit THD v Arte, co mi Audigy 2 dovoli...

Web

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Zajímavě zapojenej zesilovač, podle měření je to ale dost pomalý.... podle mě kliďák asi nastavovali ve výrobě vhodnou volbou R35...

(upravil rayer 10. 9. 2013 19:08)

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Tu rychlost nemam moc s cim porovnat, stavajicic Kenwood KA-30 ma asi polovicni fmax a u Tesly AZS223 to bude asi jeste horsi... Vim ze nekteri zdejsi dudkofilove resi extremni SR, ale to uz neni pro me, nejsem netopyr a vidim ze s pribyvajicimi lety to nebude lepsi... smile
Trochu me prekvapil ten ubytek na trandech v limitaci, je tam rezerva nakych 8V mezi vystupnim a napajecim napetim...

Web

(upravil rayer 12. 9. 2013 4:55)

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Hranatybraska mi radil poladit R30, to jsem zkousel a klidak to sice meni, ale je treba velika zmena hodnoty, musel bych dat skoro polovicni odpor abych to srovnal, tak nevim jesi je to zrovna dobre...
R30: 2,2k->1,74k narust o 7,3mA
R30: 2,2k->1,41k narust o 16,7mA
R30: 2,2k->1,1k narust 30,6mA

Na TR25 je v P-kanalu:
kolektor: 1,387V
emiror: -1,401V
katoda LED: +44,4V

Na TR25' je v L-kanalu:
kolektor: 1,355V
emiror: -1,380V
katoda LED: +44,5V

Snizenim R501 lze klidak snizit, ale ne moc ochotne,
abych se dostal z 80 na 60mA musim snizit 560R->130R

Tema R35, R36 to taky jde dost malo:
1k->500R to hne o 1,5mA

A ty LED maj stejnej ubytek a nemaj na ten proud stejne vliv.

Prohozeni TR25 taky nic.

EDIT: tady je este vyrze schema hlavni zasti zesaku: http://rayer.g6.cz/1tmp/ak-47.png

Web

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Tak uz jsem to poresil, aniz bych musel hnout jakymkoliv odporem smile
Po promereni tech dif. stupnu sem zadny nesymetrie nenasel, tak sem nakonec
vzajemne prohodil par tech teplomernejch tranzistoru TR501, TR502 a  TR501b, TR502b a ejhle!
Oba kanaly ted maji 70mA, takze ta zmena nastesti pusobila spravnym smerem.
Se nemuzu ubranit dojmu, ze ty trandy byly naparovany a nakej vrtak je pri osazovani prohodil...

Web

(upravil mechanik 13. 9. 2013 11:59)

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

to SR zle "odčítavaš"

JeF111 (hifi.slovanet) napsal:

A neměří se rychlost přeběhu na 10-90% napěťového skoku?
Proto jsou na obrazovce ty tečkované čáry, nemýlím-li se

danhard (hifi.slovanet) napsal:

Ne, to je "doba" náběžné, sestupné hrany (us).
SR je nejrychlejší tečna (V/us).

(upravil rayer 17. 9. 2013 4:04)

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

mechanik napsal:

to SR zle "odčítavaš"

danhard (hifi.slovanet) napsal:

Ne, to je "doba" náběžné, sestupné hrany (us).
SR je nejrychlejší tečna (V/us).

Aha, v tom sem nemel uplne jasno, takze je to spis hodne konzervativni odhad a SR bude tak 2x veci. Diky za upozorneni, max. derivaci mi oscik asi nezmeri, tak to muzu nak odhadnout a zmerit normalne kurzorama...

Web

(upravil mechanik 13. 9. 2013 17:09)

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Keby si to chcel ešte zrýchliť a pohrať sa so stabilitou tak C23. Celé zapojenie je z doby kedy ešte nebola o dobré tranzistory núdza ako dnes. Na vstupe ospevované jfety 2SK170. V celku je to dobre osadené a všetky tranzistory sú dosť rýchle toshiba, sanyo, sanken. Som zvedavý či sa výroby niekto ujme alebo na koniec budeme používať mizerné tranzistory od ON Semiconductor ktoré v PDF nemajú 1/2 parametrov.
Už extrémne spomalený symasym 5.3 mal SR 24V/uS. Ked to zmeriaš dobre bude to mať podla mna odhadom okolo 50 až 60V/uS čo je dobré. Bolo by to odmerať bez vstupného filtru a to vyradením kondenzátoru dolnej prepusti.

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Vzhledem k tomu, že je to CELÉ zatlučeno jedinným kondenzátorem a to pouze 10pF, tak o nějakým odbržďování není řeč.. smile Jako jo, zvětšíš tomu pásmo (nadhazuju od boku) ze 150kHz na 230kHz, ale je to opravdu potřeba?? Vypadá to, že dostatečnou brzdou pro celé zapojení jsou mullerovy kapacity.. Jo je to takovej SYMASYM s kaskódma ve VAS smile

Web

(upravil DJ_Rix 15. 9. 2013 15:32)

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

A já pořád kde jsem to viděl smile Jinak souhlasím, nejebal bych do toho a nechal to jak to je...

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

No vela priestoru na experimenty so SR tam neni. Toto zapojenie je s miernymi úpravami používané v dosť velkom počte hifi komponentov... Ja sa sním hrám už zhruba rok smile Dnes som si pred ním výskúšal buffer a v nom pomalé 4MHz MJL... smile

(upravil rayer 17. 9. 2013 4:16)

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Takze po premereni to hazi SR 38,6 V/µs direct a 21,2 V/µs s korekcakem. Stejne ale kdyz nad tim premyslim, tak bych rekl, ze mereni rise/fall (ja sem na to vic zvyklej z digitalnich obvodu) ma vetsi vypovidaci hodnotu, protoze to SR plati v jedinem bode a nic nerika o tom, jak signal rychle roste okolo, takze muzu mit i 2 zesilovace se stejnym SR ale dost odlisnym podanim obdelniku (ruzne zpomalene nabehy a dobehy). No nic, dal to rejpat nebudu, na muj vkus (proti tomu co sem mel vsechno predtim) to ma mezni f hodne vysoky a raci necham nakou rezervu na stabilitu. Jeste jsem tez doplnil nejake mereni THD a IMD.
http://rayer.g6.cz/elektro/am-47.htm
Uz je to zadeklovany, tak doufam ze ted este dalsich 20 let odkrouti smile V podstate se na tom nema co vysrat, jedine elyty, potaky a prepinace (zatim v kondici)...

Web

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

to je bez vstupného filtru? čakal by som ešte trochu viac

(upravil rayer 17. 9. 2013 10:54)

Re: AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Co myslis presne tim vstupnim filtrem? Co sem koukal prepinac direct premostuje kompletne cely obvod tonovych korekci, takze tam zustane v ceste jen potak na hlasitost.

Web

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » AKAI AM-47 (mereni; nastaveni klidoveho proudu)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£