Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Shoda měření SPL se simulací

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 21]

(upravil N.A. 22. 8. 2023 19:23)

Téma: Shoda měření SPL se simulací

Párkrát jsem narazil na zmínění o tom, že dotyčnému simulace velmi přesně odpovídají měření.
Mě to zase tak úplně super nelícuje, ale hlavně když si v simulaci sladím ideálně fáze a přehodím polaritu jednoho měniče, tak mi vychází krásně hluboké V třeba 20-25dB, ale při reálném měření ze stejné vzdálenosti jako byly měřené samotné měniče mi to s realizovanou vyhybkou vychází na odečet hluboký tak 10dB. A nedosáhnu lepšího výsledku ani se změnou vzdálenosti měření.
Takže bych rád přivítal vaše názory a ideální by byly obrázky kde by vedle sebe bylo měření a simulace rozfázované bedny jak vám to vychází.

Web

(upravil BV 22. 8. 2023 19:51)

Re: Shoda měření SPL se simulací

když si v simulaci sladím ideálně fáze

V simulácii musia byť reálne namerané fázy meničov z rovnakej vzdialenosti (bodu..), ako sa potom meria celý box. Nemôžu sa namerané fázy v simulácii ladiť, každý menič inak (zmenou vzdialenosti..) roll  . Však daj čo si nameral a simuláciu.

Re: Shoda měření SPL se simulací

Zbytočná diskusia. Keď je to dobre zmerané tak ti sadne simulácia s meraním prakticky na desatinu dB. Za predpokladu, že bedňu necháš stáť na tom istom mieste a samozrejme aj mikrofón. A samozrejme za predpokladu, že máš úplne presne zadané hodnoty všetkých súčiastok najmä indukčností a kapacít vrátane stratového činiteľa. Prakticky význam takejto presnosti nevidím, pretože tolerancie pri výrobe meničov to zaručene rozhodia.

(upravil antonio 22. 8. 2023 20:54)

Re: Shoda měření SPL se simulací

BV, zkus si to pořečít ještě jednou, píšu jasně jaké jsou podmínky: "při reálném měření ze stejné vzdálenosti jako byly měřené samotné měniče"

Web

(upravil BV 22. 8. 2023 20:43)

Re: Shoda měření SPL se simulací

. Nemôžu sa namerané fázy v simulácii ladiť, každý menič inak

V simulácii musia byť reálne namerané fázy. Potom bude simulácia v súlade s  výsledným meraním.

Re: Shoda měření SPL se simulací

N.A., s tímto jsem se setkal dávno a právě u toho přepólování, kde byl ostrý propad. Nebylo to ale nic, co bych potřeboval dál řešit, vinu jsem kladl na nepřesnost součástek. Bez vlivu součástek by simulace měla sedět +/- pár desetin dB.

(upravil 22. 8. 2023 20:58)

Re: Shoda měření SPL se simulací

To BV
Měřeno v HolmImpulse a pro konrolu že jsou fáze korektní jsem nedávno pořizoval dvoukanálovou zvukovku a dělal porovnávací měření v REW, takže fáze by měly být ok. Rád bych si prohlédl jak to Tobě sedí.

To antonio,
no mě to právě přijde divné, jakoby to při měření ani nebylo možné dosáhnout co ukazuje ta simulace. Proto bych rád viděl jak to tady ostatním co měří krásně véčkuje i při měření.

Web

Re: Shoda měření SPL se simulací

A toto

hlavně když si v simulaci sladím ideálně fáze

znamená čo??

Re: Shoda měření SPL se simulací

Znamená to nakonfigurování vyhybky tak, že se fáze okolo dělícího kmitočtu překrývají. Nenapadlo mě, že to co píšu se dá vysvětlit ještě jinak.

Web

Re: Shoda měření SPL se simulací

Potom nesúhlasí reálna výhybka so simulovanou. Tolerancie súčiastok... Inak je simulácia presná.

Re: Shoda měření SPL se simulací

Pripadne premerat suciastky (napr. s LIMP) a ich hodnotu vlozit do simulacie a porovnat vysledky.

N.A. dalej pise "při reálném měření ze stejné vzdálenosti".

Ako presne je ta vzdialenost rovnako, resp. idealne je ked sa neyhybe nicim.

N.A. Na akej frekvencii Ti to nesedi?

(upravil dhaman 23. 8. 2023 13:18)

Re: Shoda měření SPL se simulací

Bolo nastavene pri final merani rovnake IR window ako pri merani dat pre sim?

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil Kocour 23. 8. 2023 9:09)

Re: Shoda měření SPL se simulací

NA: u me na webu, Jurko, RBtowers ukazka 2p a 3p jak jsem nameril propady pri prepolovani.
Pokud ti to ve Vituixu ukazuje dobre sfazovani, a data jsi meril rekneme 70-100cm od repro, tak ze stejne pozice musis propad namerit, jinak jsou spatne zmerene faze jiz u vstupnich dat.

ruzne DIY repro

Web

Re: Shoda měření SPL se simulací

Děkuji všem co zatím reagovali.
Nerozumím přesně tomu na co se ptá dhaman.

Web

(upravil dhaman 23. 8. 2023 21:07)

Re: Shoda měření SPL se simulací

Snazim sa zistit pricinu rozdielu sim vs final. Predpokladam, ze do vituixcad si exportoval SPL s aplikovanym IR window napr 4ms. A nasledne si teda pozeral na final merania tiez s aplikovanim IR window 4ms a nesedelo to so simulaciou ?

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Shoda měření SPL se simulací

Už chápu oč Ti jde a pomohlo mi to zjistit jak hodně rozdílně to vypadá při různém nastavení.
Takže už je mi to jasné, ale jsem překvapen jak velké rozdíly tam jsou. Při kontrolním měření přepólování mě nenapadlo nastavovat okno, jen jsem koukal na RAW.


https://i.postimg.cc/CLgYjmbX/Rozd-ly-v-zobrazen-p-ep-lov-n.jpg

Web

Re: Shoda měření SPL se simulací

Co znamena "OKNO 100"? Ak by to bolo okno dlzky 100ms, to znamena urazena vzdialenost zvuku 34.3metrov. To by bolo s mnohonasobnymi odrazmi. Na meranie okolo tych 3kHz daj okno povedzme 4ms, a na impulznej odozve si skontroluj, ze tam nemas odraz (druhy peak).

(upravil N.A. 23. 8. 2023 21:10)

Re: Shoda měření SPL se simulací

Se snažíš bejt chytrej a děláš ze sebe opak.
Jak Tě mohlo vůbec napadnout 100ms propána? V holm Immpulse se okno nastavuje v samplech, ale uznávám, že jsem to asi trochu nešťastně  popsal.

U grafů jsou dole vidět značky "gating" u 100 je to na 450Hz

Web

Re: Shoda měření SPL se simulací

Ak si nahraval s Fs 44100Hz tak pre 100 samplov je dlzka okna len 2.3ms. Pre 96000Hz by bolo 100 samplov dokonca len 1ms.

V tom merani s oknom vacsim nez "100", a pravdepodobne i v nom, su odrazy (od mikrofonu, stojanu, stien, podlahy, ...). Keby tam tie odrazy neboli, tak by si mohol okno stale predlzovat a vysoke frekvencie by sa nemenili, a spresnovali by sa uz len nizke frekvencie.

Re: Shoda měření SPL se simulací

N.A.: čo keby si namiesto mudrovania uznal chybu, alebo skôr to, že nevieš merať a chýbajú ti úplné základy? Jediný kto sa tu snaží byť chytrý a robí zo seba opak si ty.

Příspěvky [1 až 20 z 21]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Shoda měření SPL se simulací

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£