Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Dílna » Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

(upravil Jan16 29. 12. 2012 23:31)

Téma: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Zdravím,
jaké SR by měl mít generátor obdélníků pro měření NF konců ? Jasně že co nejvyšší, ale tak kolik třeba je "postačujících".
Jen tu zas cosi patlám "na prkýnku"  a přemýšlím, zda je ten obdélník už dostatečně obdélníkový. Rekord mám zatím SR 24V/us (při rozkmitu 12Vpp).
Jaké SR na výstupu (při amplitudě cca Volt) by měl mít "dobrý" generátor na měření NF konců? Respektive, jaká je maximální tolerovatelná délka hrany? 1us mi připadá prostě moc.
Díky, H.

(upravil zuki 30. 12. 2012 0:37)

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Lepší zesíky mají 50V - 80V/us. Dělal jsem už před 20 rokama FETový zesík (s napájením +-160V) pro výzkumné účely, který měl 400V/us smile

Takže s 24V/us toho moc neotestuješ...   Prožeň ten obdelník nějakým 50MHz hradlem a pak to uprav na rozumnou NF strmost - třeba 100-200V/us.
Minimálně by to chtělo 50V/us smile

A k napětí obdelníku - mělo by ti asi stačit výstup z hradla 5Vpp. Můžeš jich dát třeba pět až šest hradel "paralelně" tzn. ke každému hradlu dát výstupní odpor cca 220-270R a ty odpory spojit na výstupu dohromady a máš cca 50R výstup. Pokud potřebuješ větší napětí, tak to jde s "video" 300-400MHz tranzistory. Cca před 2 roky jsem právě s nima dělal z obdelníku 5Vpp/50MHz generátoru výstup 0-15Vpp obdelník. smile Ale už to vyžaduje jistou VF zručnost...

(upravil Jan16 30. 12. 2012 1:25)

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Díky za odpověď.
Snažím se tu sbastlit fční generátor sin/troj/obd. Jako základ jsem se pokoušel vzít klasický oscilátor  ze dvou OZ (integrátor + sko). Sinus by se pak dělal tvarovačem z trojuhelníku. Nejde mi o závratný frekvence, do 100kHz to bude bohatě stačit, víc nepotřebuju, o minimální zkreslení mi nejde. Spíš ten obdélníkový obdélník bych měl radši.
Při zachování toho trojúh./obd. oscilátoru ze dvou OZ, říkáš tedy, že ten obdélník ještě prohnat nějakým dalším tvarovačem. Co by bylo vhodný tam strčit za kus obvodu? Výstupní rozkmit bych chtěl do 10Vpp. 

Mám takovýhle tupý zapojení:
http://i49.tinypic.com/dxz6g4.jpg
Z výstupu leze 16V/us (to co má papírově ten operák mít). Jenže když za to šoupnu dělič, abych mohl regulovat amplitůdu na výstupu, tak mi ten dělič krom napětí vydělí i SR, protože napětí bude menší, ale hrana se nezkrátí.  Co tam teda za to vrazit?

Jen ze zvídavosti, sem na výstup tohohle zapojení dal tvarovač s BC547 a za to hradlo 4049 (invertor, tenhle typ proto, že jich tu mám tři pr...). Hranu jsem z osciloskopu přečetl jako cca 50ns. Jenže to mám napětí lítající mezi 0V a cca 12V v mém případě. Jak z toho zpátky dostat symetrii s rozkmitem těch cca 10Vpp ?

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Kvalitní tovární generátory mají náběžnou hranu v jednotkách ns.

Web

(upravil zuki 30. 12. 2012 11:01)

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

1.) Dělič: Pokud si ujasníme kde a co čemu odpovídá tak to asi nebude až tak špatné. Zesilovač ti signál zase amplitudově zesílí, takže si tu hranu napočítej tak na +-50V (tj 100V/(1us-50ns). Pokud je zesík rychlý, tak ti hranu  (čas) nezmění. Pokud je pomalý, tak hned uvidíš jak je pomalý a jak nestíhá. smile Jestliže máš napájení cca +-5V a výstup má 16V/us (0,6us hrana na 10Vpp), tak zesílením na +-50V dostaneš 100V/0,6us tj. 160V/us. To by ti mohlo skoro stačit. Ale už 100kHz obdelník bude spíš lichoběžník. Chtělo by to tak 5x zrychlit - na hranu tak 100-150ns. Moje šunka NF generátor GoldStar AO-3001C, která chodí do 1MHz, má hranu na 12Vpp tak 60ns (na 90%, uprostřed je strmost tak 5V/20ns). A při některých měření na NF by se hodila rychlejší. U 1MHz to už taky není moc pěkný obdelník smile

2). Jako tvarovač bych použil spíš fet, např. BSS138 , nebo něco podobného. Nebo viz níže zvolit dostatečně rychlý operák.  Bipolární tranzistor ti tam zavede velké zpoždění při vypnutí (vzestupná hrana) a signál bude na vyšších frekvencích(100kHz) nesymetrický.  Výstup 0-12V lze oddělit elytem a dostaneš +-6V. U frekvencí nad několik Hz to není žádný problém.

3.) Použil bych spíš rychlejší operák dělaný na zátěž aspoň 600R nebo míň (150R) a na jeho výstup dej odpor aspoň 50R. Používám 220MHz operák/5Vcc a stojí pod 30Kč. Uřčitě bude něco rychlejšího i na +-5Vcc (+12Vcc)... Pozor na nutný sériový výstupní odpor. Všechny operáky jsou háklivé na kapacitní složku na výstupu jako je např. výstupní kabel. Klasický operáky (2kR zátěž) se zklidní s odporem na výstupu až tak od 220R výše. Zároveň odpor omezí průnik rušení z výstupního kabelu do operáku a rozhození jeho fce signálem z CB, mobilu apod...

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Pokud při 2Vpp mám hranu 1us,  po zesílení na 100Vpp mám  100Vpp a pořád tutéž 1us (+ zpomalení zesilovačem), takže tím taky měřit moc nepůjde. Zkrátit zkrátit zkrátit.

Momentálně se snažím generovat signál z TL072 - vím, není to nic moc OZ. Ten OZ  fungující jako komparátor, by to chtělo dát něco pekelně rychlejšího. Napadl mě LF357: 50V/us.  Kde se takový OZ dá dneska koupit? Všude maji akorát nezajmavý šunkáč LF356, kdy už je lepší i to TLko.
Kdybych jako komparační OZ použil to LF357 (MAB357), tak dostanu hranu na cca 250ns celkem bez práce. Zkusím to ještě ověřit "na prkénku". MAB357 tu mám, ale je mi jich líto, proto se ptám, kde sehnat LF357 či jiný podobně rychlý OZ, za slušný peníz.
V další fázi zkusím vymyslet, jak by se to chovalo, kdybych použil ten tvarovač s hradlem a za ním to oddělil kondíkem.
Co se týká zpoždění jedné hrany na tranzsitoru - ano, je to na osciloskopu krásně vidět. Ale myslim si, že do 100kHz, kde to plánuju používat, to bude stále ještě "zanedbatelné".

Pro mě by byla výhodnější varianta s hradlem (než shánět drahý těžko sehnatelný rychlý OZ). Většinou se snažím o aspoň trochu replikovatelnosti mých výtvorů, tak aby se nestalo, že daná součástka za pár let nebude k dispozici.  Jeden integráč navíc (to hradlo) mě už tolik nevytrhne. Ještě k tomu vedle přijde NF milivoltmetr, takže zaintegráčováno tam bude tolik, že jeden navíc se ztratí.

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Hoď tam tohle lol http://www.ti.com/product/lm6172
Používal jsem je v I/V sekci u dacanů, jsou dost vzdušné, jednak zvukem a jednak umí taky pěkně kmitat, aby taky ne se SR 3kV/us smile

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Tak za operák šoupni jedno hradlo ( nejlépe s hysterezí) např. http://www.gme.cz/cmos-4000/40106-smd-p … okumentace (nebo obdobný typ 6x hradlo).  Za to první hradlo (tvarovač signálu) dej 5ks zbylých hradel. Těch 5 jejich výstupů spoj přes 5ks 470R ( vnitřní odpor jednoho hradla bude tak 200R) a máš celkový cca 150R výstup.  Hrany budou při 10Vcc tak 50ns. Pokud budeš dělat výstupní regulátor úrovně (pasivní R dělič - aspoň 3 úrovně), tak nejdi přes výstupních 600R. Na generu mám volitelně 50/600R a je to na hraně už docela poznat smile  Aktivní regulátor úrovně je už trochu složitější... To už je při téhle úrovni zařízení lepší fakt nějakej rychlejší IO (za obdelník, nebo i za sinus) a před něj poťák. Mozná ještě tak za IO "komplementární sledovač" se ziskem 1...

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Jo jo, hradlo tam zrovna je (MHB4049).  To mylsím není se šmitem na vstupu, ale i tak, leze z toho následující, tedy hrana pod 50ns, což beru jako dost dobré. Hradle je jen jedno, zbylých 5 potvor v tom IO je nevyužito. Za hradlem je vazebák M68 a 47k odpor jako zátěž. Co je už trochu horší, že ten RC oscilátor má mizernou krátkodobou stavilitu, tudíž ta hrana takhle "šumí". Těžko říct, jak je na tom se stabilitou osciloskop, ale pokud ten šum je způsoben celý jen tím RC osc, tak to šumí tak o +-50ns, což na frekvenci asi 800Hz kde to momentálně běží beru jako velký úspěch. Tzn krátkodobá stabilita oscilátoru je cca  0,01%. Na těch pár součástek "na prkýnku" myslim že slušný.  smile

Spoiler

http://i47.tinypic.com/35d9h51.jpg

Jak to vyřeším s výstupem ještě přesně nevím. Asi tam dám poťák  a zapínatelný 20dB útlumák (aby výstup byl buď 0-10V nebo 0-1V).  Za poťák bude nutné dát nějaký sledovač. Integráč byhc tam necpal, celý by to zkazil. Jsem pro "komplementární sledovač", asi tak následovně:
http://i50.tinypic.com/2hdctvc.jpg

(upravil bubu1 30. 12. 2012 14:20)

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Ahoj
Zkus se podívat na tohle.http://www.ulozto.cz/xk7WkD4/zes-generator-zip
Pěkný generátor sinu má na svých stránkach Belza,jeden oz stabiliz. amplitudy fetem.

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Díky bubu, mě stačí na sínus obyčejný tvarovač. Spíš potřebuju pořádně hranatý obdélník. 
Výstupní část tamtoho něčeho vypadá zajímavě. Ještě to trochu okoukám, jeslti v tom nenajdu nějakou inspiraci. Je tam ale na mě moc tranzistorů smile Uvidíme, jak se bude chovat ten obyč. komplementární sledovač ze dvou BCček.

Obvod "na prkénku roste", zrovna jsem pokusně přidal přepínání kondíků v oscilátoru pomocí 4052. Kupodivu to funguje smile

Mimochodem, jakou zásadní věcí se liší TL07x a 08x ?

(upravil bubu1 30. 12. 2012 16:03)

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Ahoj
No ono na tom schématku je taky tvarovač sinu na obdélnik ze čtyř tranzistoru a funguje.
Ta 2n něco jdou nahradit spínacíma ksy něco,hrana by mela být pod 20ns.

(upravil Jan16 30. 12. 2012 16:59)

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Schémátko je fajn, ale totálně bez popisů, a to málo popisu co tam je je v nějaké patlánštině, tak se omlouvám, že sem to nepoznal. Nejlepší je taky, když schéma obsahuje 10 potenciometrů a u žádnýho není popis smile
Která část toho schématu je ten tvarovač ?

Momentálně je zabastlíno asi tak jako na obrázku.  Místo R6 půjde pak potenciometr (frekvence). Tvarovač s hradlem 4049 asi malinko poupravím (dvě hradla za sebe a zbylá 4 paralelně). Výstupní kundík M68 jsem tam vrazil, že byl po ruce. Ta kapacita je ale malá a na nižších frekvencích to nestačí. Asi by to chtělo nějaký elyt pár desítek mikro a paralelně zablokovat třeba 100n. Obdélníky pak mají jinak už příliš nakloněné ty vodorovné části.  Ještě si počkám na vysvětlení toho tvarovače s tranzistory.

Spoiler

http://i45.tinypic.com/54gf9f.gif

E: Místo M68 svitku jsem tam dal elyt 47u. Sice se to pár sekund po zapnutí ustaluje, ale obdélník je "rovný" i při 10Hz, což je plánované minimum toho generátoru.

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Ahoj
Ten tvarovač je ta spodní část,je to vlastně klasický šmit.klopný obvod s tranzistory,kdysi jsem to stavěl ke generátoru o Belzy.
Na vstupu pokud si pamatuju nizkošumové BC560,pak dvojice KSY71,výstupní trand jsem sehnal originál,KF5xx byl naprosto nevyhovující.A mrkni na to schéma od Belzy,generátor s jedním OZ,není to špatné.

(upravil Jan16 31. 12. 2012 11:13)

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Jo, díval jsem se.  Popřemýšlím o funkci toho tvarovače. Složitostí je to skoro shodné, jako s tím hradlem. A s hradlem už to mám odzkoušené, tak u toho asi zůstanu...

Tak jsem už vyzkoušel ten komplementární sledovač.  Odpory v kolektorech jsem dal 120 ohm, ale dám pak asi ještě menší (47ohm). Hrana se prodloužila na <=100ns. Pořád to schvaluji. (12Vpp / 100ns = SR 120V/us). Až to bude na plošáku, napájení pořádně zatlučené, tak si myslím, že to bude lepší. Navíc v tom sledovači mám teĎ jeden trand s betou asi 500 a druhý 100 lol
Zkusím teď, jak ten obdélník bude prznit změna amplitudy poťákem.

UPD:

Generátor jsem kompletně zabastlil "na prkýnko". Všechno to překvapivo funguje. Sinus postačující kvality dostávám z trojuhelníku tvarováním tímto obvodem.  Akortát jsem se zalekl těch multiplexerů - žil jsem v domění, že to může pracovat se sym. napětím do +-15V. Takže asi přihodím pár korun navíc, a nahradím to malými relátky Takamisawa RY12W. Sice to bude vypadat jak v telefonní ústředně, ale nechci riskovat výbuch těch multiplexerů - sice drží, ale otázka je, jak dlouho ještě budou. Navíc u multiplexerů bych musel řešit převod z 5V TTL na CMOS úrovně (pro jejich ovládání). Ty cmosí blbci při 12V Unap. totiž ani 6V nepovažují za log 1. Když tam dám relé, tak se tam bokem strčí jeden ULN2003 a už tam nemusí být ani součástka navíc.
Pozor, bastl! smile

Spoiler

http://i45.tinypic.com/2mg1e8j.jpg

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Nechce se mi kvůli tomu zakládat nové téma, ale zrovna mi tak vrtá šiškou, jaký je vlastně  limit napájecího napětí u 4052 ?
V datasheetu píší:
VDD and VSS are the supply voltage connections for the digital control inputs (A0, A1 and E). The VDD to VSS range is 3 to 15 V. The analogue inputs/outputs (Y0 to Y3, and Z) can swing between VDD as a positive limit and VEE as a negative limit. VDD - VEE may not exceed 15 V.
Vss mám na GND, Vdd na +12V a Vee na -12V.   VDD - VEE may not exceed 15 V - ale já tam mám 24V a ono si to nestěžuje. Ani teslácké MHB4052, ani Motorola MC14052.
Chtěl jsem to použít místo relátek na přepínání rozsahů a dalších věcí a začínám tušit zradu. Jen se divím, jaktože po mě ten šváb ještě nestřil nožičkou yikes

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

74HC/T není totéž co řada HEF40xx !!!  40xx je standardně do 15V (18Vmax).
Žádný speciální šváby do tohohle používat nechci a nebudu.  Má to být bastl z běžně dostupných věcí.

Jinak gener už na prkýnku chodí ke vší spokojenosti sin tri i trojuhelník. Takže díky za pomoc. Nyní ještě vyřešit tu druhou neméně zákeřnou část a to NF milivoltmetr. Nějaký slušně fungující měřák střední/efektivní hodnoty se mi už na prkýnku povedlo zbastlit. Ještě to bude chtít detektor špičkovýho napětí.

Mimochodem, v jakém vztahu je mezi sebou amplituda sinusu a střední hodnota sinusu? Efektivní je 1/sqrt(2), kolik je ta střední?

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Mám dojem, že něco jako 0,64..

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Ustř = 2 Umax / π = 0,6366 Umax

Web

Re: Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Pro sinus je to  2/ pí.

Stačí vyjít z definice - hodnota ss proudu, která přenese stejný náboj... a pak už jen vypočíst integrál smile.

Web

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Dílna » Jakou délku hrany [ns] generátor obdélníků pro měření NF zesil. ?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£