Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 31 z 33)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

  Stránky: ««« 1 ... 29 30 31 32 33 »»»

RSS

Příspěvky [601 až 620 z 646]

(upravil dawsoo 16. 5. 2023 21:13)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Já Laco myslím že stačí počkat,není to tak dlouho kdy se operovalo s 0,001% jako s velmi dobrým a že je nemožný jít výrazně níž a dneska tu lamentujem nad tím že namáme před číslem nul pět.

Není co dodávat...

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Převodníky nejsou stejný, jeden bude mít x-tou harmonickou -130, další -125 a třetí -131. Když je zprůměruješ, dostaneš třeba -129, ale aby se otočily i fáze a navzájem se harmonický vyrušily, to by musela bejt setsakra klika. A i kdyby se to povedlo, jiná harmonická zase vyskočí nahoru. Je jich tam devět, co se počítaj a pravděpodobnost, že se všechny zmenší a žádná nezvětší, se podle mě blíží nule.
Ale kašlat na převodníky, analogovej generátor je v tuhle chvíli lepší, nedá se nic dělat.
Jedině ještě kompenzovat harmonický v generovaným signálu digitálně přimícháním harmonických v opačné fázi.
To funguje a je to závislé jenom na časové a teplotní stabilitě převodníku. Tam už by se ta paralelizace možná trochu mohla uplatnit.

(upravil dawsoo 16. 5. 2023 21:52)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Tak si spočítej součet fundamentálu a součty těch harmonik a hned pochopíš o čem je řeč. I 3dB je v těchhle číslech pěkněj pokrok a 6dB je dvojnásobek bez ohledu na fázi. navíc zrovna s ESS by to šlo udělat elegantně s DSP kdy by každej byl o kousek na jiný úrovni vybuzení kde harmoniky lítaj fest a fundament bezezměny vše sečteno v rozumný odporový matici. Kdyby to tak nefungovalo nedělal by nikdo čipy s x modulátory v jednom pouzdru a už vůbec paralelní řazení daců.

Analogovej generátor na kilu mám,ale mě je vcelku třeba ničemu,faktem je, že dobrej kandidát na notch by byl třeba EVM-PCM4222 kde jde do kopru THD už od -20dbfs k hodnotám dnes k smíchu, ale pod tím je to naprosto čistý,tak jsem to měl namyšlený původně než přišel kosmik, jenže jsem si uvědomil při prvních hrátkách s tím, zda skutečně potřebuju měřit neslyšitelný rezidua jen na kilu nebo 10k? Ne potřebuju hlavně komplexitu a variabilitu  i za cenu mírně horších hodnot a hlavně pak min ke 100k dál to už jde dobře odfiltrovat v tom je cosmik nepřekonatelnej, typickej DS kvantizační šumovej vocas je až hodně vysoko a daleko. Limit je v D10s,naopak i taková E50 měří znatelně líp. Co mi vadí víc jsou ty neharmonický smetí ale i to věřím že je jen otázkou času kdy to bude opět skok a zlepšení. parádní je třeba multiton když to porovnávám s měřením na APx555 na L7 či ASR.

Není co dodávat...

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Tak řekněme, že zatím necháme stranou výhledy do budoucna, které jsou lehce nejisté a pokusíme se popsat, co máme k dispozici nyní:

DAC - DUT - ADC s možností krokování jak úrovně, tak frekvence (v jistém rozsahu), přímé měření IMD, multitón. Odhad (návrh) -120 dB.
DAC - DUT - ADC s korekcí DAC na jednom kmitočtu (asi 1 kHz), jedné úrovni. S trochou štěstí -130 dB
Analog gener - DUT - ADC na jednom kmitočtu, s ruční změnou úrovně. -130 dB
Analog gener - DUT - Notch filtr - ADC na jednom kmitočtu (1 kHz), s ruční změnou úrovně. -140 až někam k -150 dB.

Ještě bychom asi měli zařadit zvláštní disciplínu, kdy zkoumaným objektem je DAC, který je tedy současně i DUT.

Dvě otázky:
Dá se s tím přehledem přibližně souhlasit ?
Pokud ano, co potřebujeme, abychom všechny tyhle možnosti měli k dispozici ? A za sebe rovnou odpovídám:
Zatím o tom nebyla řeč, ale neobejdeme se bez děličů nebo zesilovačů před i za DUT, abychom mohli přizpůsobit úrovně měření zisku DUT.
ADC - kosmík - máme
Kvalitní rychlý oddělovač USB s možností vypnout DC-DC pokud by rušil a napájením z baterie (akumulátoru)
DAC - provizorně D10s, časem snad i lepší
Notch filtr - nejlépe postavit podle návrhu "Danhard"
Analog gener - Viktor, případně vlastní konstrukce (to mám já)
Hromadu kabelů, redukcí a přechodek. Pro koncové zesilovače zatěžovací odpory a děliče na nízké impedanci.
Ostatní běžné harampádí, DC zdroje, multimetr, osciloskop, případně oddělovací trafo.

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

A taky máme k dispozici mnoho studijního materiálu big_smile
AN 67/62
https://xdevs.com/doc/Linear/AppNotes/
https://www.analog.com/en/analog-dialog … urnal.html
https://www.analog.com/en/analog-dialogue.html

(upravil dawsoo 17. 5. 2023 9:44)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

danhard: Díky za odkazy je toho fakt požehnaně zajímavýho,jen člověk často neví pokud na to nenarazí že to je

elox:
Jo určitě,jen je škoda že je na to potřeba x přípravků. Každopádně o tom popřemejšlim zatím mi z toho vychází toto:
1. Buffer s plynulým analogovým attenuatorem aby šlo měřit v nějakých alespoň úrovňových optimech-THD minimech DAC i ADC
2. Zkusím s mýma dvěma D10s vymyslet nějakou metodu zda by nešlo měřit paralelně 4 kanály což by zlepšilo SNR a i THD a lépe se chovalo i na 1/4 výstupní impedanci. To by mohlo ukázat hodně v tom jaký jsou možnosti tohohle typu. A defakto to samé mohu zkusit i u D50. je velká škoda že není od ESS nějaká aplikace na nastavení registrů u jejich DACů,neb jsme přesvědčen že výrobce nastaví něco pro celou sériovku a ne pro každý čip či sérii extra.
3. Myšlenka možná kacířská ale věřím že by mohla bejt k věci,ohledně toho oscilátoru z hlediska šumu,se divím že nikoho nenapadlo zkusit buď předělat impedanci tý ZV kmitací sítě směrem dolů a vykopat z toho viktora tu LM4562 a zkusit třeba OPA1612,nebo nechat jak je zkusit dát Jfet typu OPA1656 nebo lepší a udělat pořádnej low noise zdroj s plným max napájením +-18V místo tý shunt prasečiny s tím TLkem?

Není co dodávat...

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Dawsoo, jaký by jsi navrhoval zdroj místo TL431 ve Victorovi. Nemám sice Victora, ale inspiroval jsem se zdrojem z  Victora v Jankáskově generátoru. Na výstup jsem dával LM4562, OPA1656, ale nic moc se změnilo. Měřeno Julií.

(upravil eeMGee 17. 5. 2023 9:48)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Neviem, ci to uz tu bolo, ale Ivan zasa nieco tvori (Cosmos DAC):

https://www.diyaudio.com/community/thre … st-7351348

THD okolo -144 dB a THD+N okolo -130 dB...



Edit: Victor uz davnejsie pouziva OPA1656 v jeho oscilatoroch - vraj ma vtedy najnizsie THD.

PC/iPad/BR/TV > DENON AVR (Modif.) > LinkwitzLab ORION (ASP)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

alx:
Cokoliv co šumí řádově níž a má lepší potlačení zvlnění. těch novejch špičkovejch brouků je hodně včetně různých LT. Nebo Klidně diskrétně symetrickou verzi různých Jung,Diden či FLEA který se na špičkový použivaj oscilátory na hodiny pro digitál s AD797 apod na palubě.

emgee:
JJ o cosmos DAC jsem tu psal a kopčil o tom něco co bylo v discordu.ES9039pro by nemusel bejt špatnej.

Není co dodávat...

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Dawsoo, můžeš mě trochu nakopnout s těma LT na +-15V. Prohlížím Mouser  na 3,3V  5V není problém ale  nízkošumové na 15V, Diskrétní stab. od Junga se mi nechce dělat.

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

dawsoo napsal:


Myšlenka možná kacířská ale věřím že by mohla bejt k věci,ohledně toho oscilátoru z hlediska šumu,se divím že nikoho nenapadlo zkusit buď předělat impedanci tý ZV kmitací sítě směrem dolů ...

Jasný jako facka, dilema je, co by ještě utáhly samotné operáky a na co už je potřeba posílení výstupu.
Totéž se týká notch filtru a jeho vstupní impedance, jaká by byla snesitelná pro přímé připojení DUT a kdy už by byl potřeba vstupní buffer,
který by zase mohl být podezříván z přídavného zkreslení. Já bych si myslel, že každé DUT by mělo být schopné pracovat do 2k. Parametry operáků se také uvádějí pro zátěž 2k nebo 600R.

(upravil dawsoo 17. 5. 2023 11:34)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

To nevim ale určitě by to mělo jít líp než je tohle... kde je zv síť v řádu kohm
https://1iq.cz/img/jP5Xx/XFy5P.jpg

Vašku nechceš se na to podívat přísným okem? nezdá se mi to prostě nijak sofistikovaný,šlo by tomu pomoci určitě po více stránkách.Minimálně lepším napájením a impedancema. Je jasný že to vzniklo v době kdy to stačilo ale dneska už je to málo.

Není co dodávat...

(upravil eeMGee 17. 5. 2023 11:38)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Len pre uplnost pripajam novsiu verziu Victorovho oscilatora (je tam par zmien):
https://i.postimg.cc/XqrZBXLg/Osc1k-Hz250321ckt.png

PC/iPad/BR/TV > DENON AVR (Modif.) > LinkwitzLab ORION (ASP)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

V principu je to dobře, možná vylepšit napájení. Dilema je kam až jít dolů s impedancí, aby se zmenšil šum a nezvýšilo zkreslení.
A nebo prostě posílit výstupy operáků a jít s odpory na stovky ohmů. Pak by se asi musela trochu upravit AVC.
Já tam mám postaru ještě ledku s fotoodporem a funguje to taky. Dá se čarovat s filtrací řídícího napětí...

Stejný problém s impedancí je i u notch filtru.

(upravil PMA 17. 5. 2023 11:59)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

dawsoo napsal:

Já Laco myslím že stačí počkat,není to tak dlouho kdy se operovalo s 0,001% jako s velmi dobrým a že je nemožný jít výrazně níž a dneska tu lamentujem nad tím že namáme před číslem nul pět.

To sice jo, ale ber v úvahu, že je to všechno samoúčel, hračičkování. Nic proti tomu, ale v korektně provedeném DBT testu nikdo nepozná rozdíl mezi THD+N (nezapomínejte pořád na N složku ….) nikdo nepozná -80dB proti -130dB. Takže je to fakt jen o hraní si. A je zajímavý, že skoro všichni, kdo honí -130dB, odmítají dělat DBT testy a ohánějí se, že to slyšeli, je to trochu jako věřit na vliv podložek pod repro kabely. Klíč je nahrávka, repro a akustika prostoru.

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Tak je to o tom co kdo od toho čeká,pro vývoj či vylepšení nebo odladění čehokoliv a pro sledování korelací je vždy dobré vidět co nejvíce a co nejdále. Osobně neznám ani jedno zařízení které měří špatně a hraje zároveň dle mých měřítek dobře,naopak je to víceméně velmi často v korelaci (takže si troufám vyloučit statistickou chybu, když u mě vždy nejdřív ucho a pak měření abych nebyl ovlivněn biasem)  avšak ani to samozřejmě není pravidlem. Lidskej mozek (záměrně neříkám uši) je neprozkoumanej prevít a nikdo neví jak v téhle věci přesně funguje a proč se u různých lidí tak moc vnímání liší. každopádně zcela evidentně mu jisté věci při poslechu (nemusí být patrné hned při krátké ukázce) asi vadí a jiné ne navíc u každého často zcela jinak . takže místo poraženeckých řečí že to nejde a že je to jedno, beru to co je a jen se snažím z toho jako vždy vytěžit maximum možnýho. Hifi není mým primárním koníčkem, jen mě zajímá čím jsem 30 let trávil 90% volnýho času a o čem to vše je. smile Taková je moje pozice.

Není co dodávat...

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

PMA: Pavle, sám jsi tohle vlákno založil, tak neříkej, že měření je k ničemu a že stačí 80 dB. Poslechové testy nezpochybňuju, mám podobný náhled, jako Ty.
Ale co lze změřit, musí být změřeno, to se nedá nic dělat.

(upravil danhard 17. 5. 2023 13:51)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Není od věci mít dokonalé měřící zařízení, aby se dalo ověřit zapojení, které jsem udělal v simulaci big_smile

(upravil Elox 18. 5. 2023 16:16)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

danhard napsal:

Je to jen kompilace jinejch nápadů. Nápady se nemají opisovat, ale krást a vylepšovat big_smile

.
Tak jsem si dovolil metodu aplikovat na Tvůj návrh a vyšlo mi tohle.
Na první pohled se zdá, že jsem to totálně dokurvil, protože obvod není zdaleka tak selektivní, musí se stále dělat korekce průběhu jako u pasivního 2T. Ovšem korekce je asi 3 dB pro druhou h. a menší u vyšších h.
Co je ovšem podstatné, je spodní část grafu, kde je průběh proudu předřazeným odporem R10 v závislosti na frekvenci.
A krokování je právě ten R10 s hodnotami 0, 2200, 6600, 15400. Znamená to, že "vstupní odpor" (pokud to tak mohu nazvat) celého obvodu je od
2kHz prakticky nezávislý na frekvenci a může se tedy stát součástí vstupního děliče, aniž by se měnila potřebná korekce průběhu.
Krokování je pro útlum 0, -6, -12, -18 dB, ale dá se pochopitelně napočítat jakýkoliv jiný dělič.
.
.
https://i.postimg.cc/vBCvhsN5/2T-komp.png
.
.
===========================================================================================
No tak jo, vy bejci, já to tušil, že budete líný cpát nějaký korekční křivky do kompu.
Tak tady to máte srovnaný jako když střelí...
.
.
https://i.postimg.cc/DZNB1cnp/2-T-D-komp-kor-V2.png
.
.
===========================================================================================
Ještě by se slušelo mezi ty dva operáky vrazit třetí se ziskem 20 dB, abychom se dostali na potřebných 40 dB celkem a korekce průběhu probíhala kvůli šumu už na vyšší úrovni signálu.
Co na obrázku není, jsou tři poťáky vhodně zakomponované do 2T článku, aby bylo možné doladění potlačení první harmonické 60 dB nebo více.

(upravil laco 24. 5. 2023 7:19)

Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

chcel by niekto dosky ?

nebudu

konektory
https://www.gme.sk/v/1498077/golden-loc … c-konektor

Příspěvky [601 až 620 z 646]

  Stránky: ««« 1 ... 29 30 31 32 33 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£