(upravil lacikamo 25. 2. 2023 22:04)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Mechanik,

- Ty zvuk testovacej nahrávky popisuješ ako : "toto je na basoch uhučané a mäkké a tie nástroje nemajú dynamiku ani stredy, má to len nejake divné výšky. Akosi sa to zlieva."

- antonio Ti oponuje :"Zajímavé. Mně se to líbí moc a s duněním ani uječeností jsem problém neměl.", čím naznačuje, že ten zvuk máš doma ty.

-Ty:"Ak máš stále nejake regálové 2 pásmo tak tú prebasovanosť asi nepočuješ. To je možno aj nejakych 30-35Hz. Ak máš stále ten integrovaný zosilňovač SONY tak by som aj tie výšky bral "s rezervou. Ale ujačané to nie je len sú tie výšky totálne bez dynamiky a zliate."

- antonio Ti oponuje " Zesilovač Yamaha A-S500 a 3p s Vifa PL22WR09 + PL11WH09 + SEAS 25TAC/D. Basáky jsou v uzavřence, nejde to do nejnižších kmitočtů, zato ale přesně a bez hučení. Jsou to nedávno překopané bedny. Zrovna na tomto odvedly dobrou práci a byl to zážitek poslouchat až do konce."
a radí s riešením zvuku, ktorý máš ty doma a možno aj viacerí, ktorým v tom hučí: "Spíš podezřívám obecně bassreflex. Zkus je u svých ucpat a přidat na EQ co to udělá."

- A Ty napíšeš : "Mne BR nikdy nehučal."

Tak čo vlastne počuješ hučať? V nahrávke to nie je.

(upravil emge 25. 2. 2023 11:19)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

lacikamo napsal:

...přes bluetooth moduly KZ AZ09..

Lacikamo, uvedomuješ si, že testuješ stratovú kompresiu MP3 cez stratovú kompresiu v prenose buetooth, v Tvojom prípade zrejme AAC?

Pustil som si tú novú "symfonickú" testovaciu nahrávku cez reprosústavy, a takto to už nie je zlé. Tá nahrávka má vysoký hrb okolo frekvencie 40Hz. Je to dobre vidieť na frekvenčnom spektre. Ak tie frekvencie reprosústavy aspoň trochu potlačia (miestnosť ich nezvýrazní), tak to nevadí. Ale v slúchadlách to bolo hrozné.
Reprosústavy mi potvrdili dojem zo slúchadiel, as25 hrá trochu lepšie.

mechanik napsal:

S tým technickým a "muzikálnym" zvukom to je tažké...

Problém vidím v tom, že takéto výrazy sú veľmi nekonkrétne. Každý si môže pod nimi predstaviť niečo úplne iné. Bežne ich používajú recenzenti typu Hans Christian Březina. Hneď si pri nich spomeniem aj na pleťové stredy, či zamatové výšky (asi činely potiahnuté zamatom) smile

Mali by sme radšej používať technickejšie výrazy - dynamika, frekvencie, frekvenčné pásmo (výšky, basy...).
Metafory typu "svetlejší zvuk" sa dajú chápať, že zvuk má viacej vyšších frekvencií. Dunia frekvencie okolo 50Hz, hučia frekvencie okolo 150Hz (tak to niekedy označil aj B. Sýkora).
Ale čo konkrétne znamená tá "muzikálnosť"? Nejaký rap pre mňa nebude muzikálny na ničom.

(upravil tatko Tom 25. 2. 2023 11:31)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

V tom poslednom nerozoznám takmer žiadny rozdiel.
as25.flac má akoby plnší a hustejší zvuk, fg56.flac mne znie miestami priehľadnejšie. Zrejme v fg56.flac chýba nejaká časť dát.

V niektorých pasážach mi lepšie znie jedno, inde druhé.

(upravil lacikamo 25. 2. 2023 11:34)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

emge napsal:
lacikamo napsal:

...přes bluetooth moduly KZ AZ09..

Lacikamo, uvedomuješ si, že testuješ stratovú kompresiu MP3 cez stratovú kompresiu v prenose buetooth, v Tvojom prípade zrejme AAC?

Áno, preto som napísal celý "soundsystém" - aby som bol úprimný.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Lacikamo, len to Ti potom ovplyvní výsledok.
Test potom môže mať význam pre Teba pre poznanie, či po AAC rekompresii budeš ešte počuť rozdiely.


Ešte by som sa vrátil k predchádzajúcemu testu as24/fg55. Pri týchto súboroch je celkom dobre počuť rozdiely (sú malé, treba ich hľadať). Problémom ale je správne ich vyhodnotiť. Tá nahrávka je dosť problematická, má výrazný hrb na 100Hz, ktorý maskuje nižšie stredy. A vysokých frekvencií je tam pomenej. Niektorí tak uprednostnili o "štipku" viacej výšok, ktoré pridala rekompresia.
Tieto nahrávky sa oplatí pustiť cez reprosústavy. Je tam počuť rozdiel v priestore, ktorý opisuje dawsoo. U mňa je 55 dosť plochá "priamka" medzi reprosústavami. Zvuk 24 sa posúva mierne za reprosústavy s náznakom priestoru.

Nahrávku som skúsil ekvalizovať. Odstránil som hrb na 100Hz a mierne som ju "zosvetlil". Odstránil som aj mierny "hluk" v subakustickom pásme (nie je to LP RIP?).
Toto je výsledok:
https://ulozto.sk/file/ji6FFGtnErqy/upr … 9yAzAvAt==

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Sporilek: Kdybych své předchozí příspěvky o kvalitě mp3 mocí mermo toužil zmnohoslovovat dále, napsal bych, že až někdo zhotoví "dokonalou" kopii másla, jako je 320 kbps mp3 kopií nekomprimovaného originálu, stejně budu kupovat máslo přímo od hospodáře, dokud bude, ať by to umělé máslo chutnalo sebelépe.
Obrázek, obrazně i doslova, nechť si každý učiní korektním a produktivním porovnáváním ověřeného originálu s komprimovanou odvozeninou a ne věštěním, co je originál a co komprimovaný soubor na souborech neznámé etiologie. To je, jako kdybych měl ve vědě dva neznámé vzorky (potud v pořádku), mnoho metod (uši, aparatury a nálady různých lidí) mimo svoji laboratoř, nevěděl která metoda je která, a chtěl dokazovat, který vzorek je originál, a ještě se s tím chlubil (nic proti sdílení názorů). Podobně pošetilé by bylo hledat originál mezi vzorky vín, pokud nevím, jak chutná víno dané odrůdy, šarže, vinaře, roku, tratě, ... t.j. originál. 

http://www.tahacky.cz/fotoweb/20230224- … pekter.png
Sláva nekomprimované hudbě, nejlépe z pásku 38 cm/s.

(upravil mechanik 25. 2. 2023 18:03)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Digiting, nadávaš tu na mp3 aký je to nepočúvatelný hnus a keď máš možnosť to medzi sebou porovnať tak si netrúfneš ani tipnúť. Myslím že to na vytvorenie názoru uplne stačí. Proste rozdiel absolutne nepočuješ.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Předešle odkazovaný obrázek spekter byl výběr z živého koncertu s akustickými nástroji včetně perkusních, elektronických a se zpěvem. Zde ukázka příčné flétny doprovázené klavírem a že je účelné až nutné si pro hledání signifikantních rozdílů v audio souborech vybrat vhodnou nahrávku. To platí pro hledání ušima i přístroji.

http://www.tahacky.cz/fotoweb/20230224- … dpiano.png

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Dobrá, všechny fg jsou mp3.


mechanik napsal:

bassreflexvá bedna hlavne ide hlboko a potrebuje to poriadny koncák s výkonom, potom to uhučane a rozplizlé nebude. Mne BR nikdy nehučal. Rozširuje rozsah smerom dole a spodné oktávy sú vždy mäkké. Veď BR znižuje výchylku a tým aj THD...

Nectnosti bassreflexu jsou dané a stejně kvalitní zesilovač s vyšším výkonem je nevyléčí, pokud slabší neženu v limitaci. BR sice v rezonanci snižuje výchylku a tím THD, ale jako rezonanční obvod potřebuje čas navíc (prodleva/zastavování nestabilního vzduchu v trubce), je pomalejší na přechodové jevy. Poslechově je rozdíl naprosto výmluvný, třeba 3p s 28W/8878T01 musí být úplná basová medovost. usi

Je ale zajímavé, že píšeš "Mne BR nikdy nehučal". Hučí až při této nahrávce? Proto mě zajímalo, jestli to ucpáním mizí.

Ekvalizováním narostlo THD asi proto, že přidáváš výkon pod rezonancí v compliance-controlled oblasti. To bude taky důvod, proč 15" ve 130 l byl lepší než 18" v 50 l s fc=65 Hz.


Digiting, dalo by se to udělat jinak. Nechat ti poslechnout originál, pak ti dát bloček a nahodile hrát originál a mp3. Takový test si už můžeš udělat sám.

(upravil Digiting 25. 2. 2023 19:22)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Rok za rokem, třída za třídou, ptám se svých žáků, jak jim hrají jejich sluchátka a jejich nahrávky v jejich přístrojích, zda jsou spokojeni s kvalitou zvuku. Všichni, dá se říci do jednoho, jsou spokojeni. Nasdílíme si všichni stejnou mp3 nebo streamovou nahrávku - všichni jsou skrze své přístroje (svá sluchátka a mobily) spokojeni. Pak jim pustím tu mp3 na uzavřených třípásmových osmiohmových boxech cca 65 litrů přes prastarý zesilovač 2 x 40 W. Vzájemné pohledy! Někdo řekne, že zesilovač a boxy nic moc, ti opatrnější mlčí a čekají co bude. Nyní si pustíme stejnou nahrávku z CD nebo wavu (pochopitelně nevygenerovaného z mp3). 90 % žáků nevěřícně hledí na své přístroje, neboť to, se linulo z reproboxů jako stream či mp3 je jen smutným derivátem toho, co zahraje poměrně obyčejný zesilovač z nekomprimovaného zdroje. Že ty rozdíly slyší žáci, u nichž je horní limit frekvencí někde mezi 18 a 20 kHz a neobdrželi dosud žádnou informační masáž či rétoriku, to mě neudivuje. Ale jak to, že to pokaždé slyším i já, když o svém sluchu mám tak nelichotivé objektivní poznatky.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Digiting, na 2. strane som pridal v archíve test, do ktorého som priložil aj zdrojový súbor v Hi-Res rozlíšení. Môžeš porovnať testované súbory s pôvodným tak, ako si opísal. Nechceš to vyskúšať?

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 01#p397501

(upravil tatko Tom 25. 2. 2023 21:17)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Priatelia, netreba sa (aj tu) hádať. Stratová kompresia proste je stratová, sú podľa nejakého algoritmu vynechané časti údajov, ktoré pre prevažnú väčšinu poslucháčov na ich zariadení nespôsobia počuteľný rozdiel. Podľa mojich poznatkov porovnávanie mp3 (wma) medzi sebou pri rôznych bitrate je len a len o tom, kde (za akou frekvenciou) sú odstrihnuté výšky. No (grafické ) porovnanie wav s mp3 320kbps ukáže, že je toho zmeného viac. Pekne to vidno na grafoch, čo dal Digiting - stačí si jednotlivé grafické ukážky vystrihať do samostatných očíslovaných obrázkov a prezerať jeden po druhom.
Ostatne kedysi dávno, keď som si hodne našich LP platní nahrával a komprimoval, som zistil, že (aspoň vtedy) wma zhodého bitrate poškodzovalo meje - vtedy somrobil pokusne viacnásovné rekomprexie - mp3 zničilo viac aj boli ostejšie useknuté výšky.

Na okraj - vtedy veľmi obľúbený Audiocatalyst poškodzoval aj najspodnejšie frekvencie.

(upravil mechanik 25. 2. 2023 21:39)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

lacikamo, antonio, chytáte sa jedného slova ktoré sa mohlo dať nahradiť mnohými inými. Ide o to že pri BR nepozorujem v porovnaní s uzatvorenou bednou že by viac hučal. Má akurát viac basov a pri rovnakom SPL menšie THD. V tej nahrávke sú basy akési rozplizlé, to je všetko. Len si myslím že nie je referenčná. Samozrejme že keď zapchám BR bude basov menej ale to aj keď ich uberiem cez EQ.

Zosilňovač s tak maličkým mäkkým trafom nebude hrať dobre na žiadnej väčšej reprobedni. Opýtaj sa dawsoo-a alebo niekoho kto má so silnejšími zosilňovačmi skúsenosť. Potvrdí ti že by k bedni s väčším basákom a BR takto dimenzovaný koncák nedal...

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Od úterý do čtvrtka jsem měl 38,6 °C, virózu, oteklý nosohltan. Dnes již jen 37,5 °C. Bedny teď doma nahlas dát nemohu a nedávalo by to ani smysl. Zkusil jsem tedy sluchátka. Přes integrovanou zvukovku Dellu 7010 slyším XY jako obsažnější, a to na hranici slyšitelnosti.
Později si to pustím i v učebně. Progres 2 zbožňuji, skvělí muzikanti. Když jsem si někdy kolem r. 1981 pořídil jejich Dialog s vesmírem, nemohl jsem se toho nabažit, a to jsem desku první rok soustružil krystalovou přenoskou.

(upravil lacikamo 26. 2. 2023 0:49)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

antonio napsal:

Dobrá, všechny fg jsou mp3

smile tušil som to už pri tých prvých grafoch, že som mimo. Tam bolo vidieť to, čo som počul - úbytok na vyšších frekvenciách po komprimácii. Prisúdil som to ale opačne. Teda som sa pomýlil. Treba pochváliť kodek, v bitrate 320 je to na iem a telefón v pohode použiteľné.

Viac takých testov. Ďakujem, antonio a zúčastnení.

V článku o vzniku formátu .mp3 vraj najväčšie problémy pre kodek predstavoval metal. No nepoznám referenčne nahratý album, skladbu - z ktorej by sa dala urobiť testovacia vzorka..

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

V každom posluchu mi "as" znelo o máličko lepšie, než "fg". A to som starý, vraj hluchý (objektívne výšky počujem len do...a basy na jedno ucho až od...), počúval som to lacnými slúchadlami z integrovanej zvukovky. Hmmm...

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Taky se na proces vzniku mp3 dá hledět takto: http://www.tahacky.cz/fotoweb/20230224- … ectras.PNG