Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

smile
Tak to byl hodně rychlej test, Digiting nejdřív vše jasné, slyšitelné, markantní, "hluchý jako poleno", ohavné a pak netrefí + obelhatelné ucho. Dej aspoň tip jako ostatní...

Já rozdíl opět nenacházím, jsem šťastný člověk.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Až to budu moc dát patřičně nahlas a nebudu mít vodu v uších, tak snad.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Za ňa lepšie znie as23.
V fg54 mi trochu chýbajú výšky (hoci ich počujem už hodne obmedzene vzhľadom k veku) a celé je to akési plochšie, akoby mierne stlačené v dynamike.
Počúval som to zatiaľ Foobarom na slúchadlách Superlux HD681 zo vstavanej zvukovky počítača ABX testom.

(upravil emge 21. 2. 2023 10:29)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Tieto nahrávky poznám, boli aj v teste, na ktorý som dal odkaz vyššie. Správnu odpoveď teda poznám a nechcem nikomu kaziť radosť z testovania.

Vo všeobecnosti ale tiež nemám dobré skúsenosti s MP3 a do značnej miery súhlasím s Digiting. Pre domáci posluch MP3 nepoužívam. MP3 mám v aute, kde musí prehlušovať zvuk motora, tam mi to stačí.
MP3 mala zmysel, keď boli pamäťové médiá drahé a väčšie kapacity boli nedostupné. Dnes to má zmysel už len pre niektoré mobilné prehrávacie zariadenia a rozhlasové vysielanie (tam už to začína degradovať DAB).

Ja osobne vidím perspektívu v Hi-Res. Veľmi ma potešil Supraphon, že začal digitalizovať staré nahrávky zo štúdiových magnetofónových pásov (aj od Pantonu) a vydáva ich v rozlíšení 24 bit/192 kHz. Ich zvuk si užívam a ani ma nenapadne konvertovať ich do MP3. Bolo by to barbarstvo!

(upravil mechanik 21. 2. 2023 14:18)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

emge, hlavne že si v tom teste od antonia nepočul rozdiel a napísal si k tomu neskôr toto:

"

emge napsal:

Podobné je to aj pri ďalších ukážkach. Dajú sa nájsť v niektorých pasážach veľmi mierne rozdiely. Ale čo je lepšie? To môže byť dosť subjektívne.

"

To je jasné že každý chceme mať nahrávky vo FLAC/WAV a mp3 bola vyvinutá kvôli šetreniu miesta...

Mna už to za tie roky nebaví. Hlavne že každý píše o hires a občas niekto fantazíruje nad vzorkovacou frekvenciou 1MHz bez toho aby vedel aký je rozdiel medzi prakticky PWM a sigma-delta prevodníkom. Evidentne občas niekto ani nevie ako sa píše zvukový formát WAV a že oproti FLACu je sice väčší ale obsahovo identický. Tiež nikto nepíše o jitteri hodín šume regulátorov a dalších podstatných veciach. Často podstatnejších než to či je zdroj mp3 320kbps alebo hires. Ono tých 24 bitov človek ani nevyužije keď nemá dobrý HW... A pardon že som tak hnusný ale hromada ľudí tu priznala že počuje do 12kHz takže pardon ale občas sú tie tvrdenia dosť odvážne... Radšej napíšte HW na ktorom počúvate.

(upravil emge 21. 2. 2023 14:23)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

mechanik napsal:

emge, hlavne že si v tom teste od antonia nepočul rozdiel...

Ako že nie???
Veď jasne tam píšem pravý opak!

emge napsal:

Dajú sa nájsť v niektorých pasážach veľmi mierne rozdiely.

(upravil mechanik 21. 2. 2023 15:42)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

možno som to zle pochopil ale toto znamená že nie či?

antonio napsal:

microlan > špatně /ta X je mp3
emge > špatně /X hrá lepšie, takže to nie je MP3
xor > špatně /statisticky lepší je X, uchometricky nerozliším, jsem šťastný hifista smile
dhaman > špatně /Nepocujem rozdiel tak len cisto typ a pocitovo hlasujem za mp3 je X
paf > špatně /X bych řekl, že prošla kompresí

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Máš dojem, že tu tvrdím, že nepočujem rozdiel? yikes

antonio napsal:

emge > špatně /X hrá lepšie, takže to nie je MP3

Nerieš tu zbytočnosti, venuj sa radšej téme.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Ty soubory ze včerejška jsou i čerstvě včera vytvořené. Já sám bych hodnotil "nevím". Můžu vybrat ještě krátký sample činelů nebo jiného vysokofrekvenčního zvuku ve smyčce, tam to může být jasnější.

Ještě by stálo za to si soubory náhodně přejmenovat a porovnat ráno a večer nebo v jiný den. To jestli hodnotím stejně.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

emge, bez ironie pochopil som to slovo "špatně" tak, že si to určil zle. Ak si určil mp3 oproti FLAC (alebo čo to bolo) správne (a poznal by si to aj opakovane) tak pardon.

(upravil dawsoo 21. 2. 2023 19:06)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Zkus Tondo třeba nějaký flamenco kde jsou kastaněty (ty nemaj kodeky vůbec rády=preecho) nejlépe s kytarou v komplexních pasážích či s jinejma nástrojema , nebo jiný perkuse, tam většina ztrátových kodeků mívala vždy problémy.

Dvoumikrákový direct záznamy, a nebo nějaká spešl elektronika s výrazným fázováním mezi kanály v mixu zvuku. (=to dělá často artefakty pokud se nepřepne na dual mono režim kodeku) big_smile Vtipný jsou i zdigitalizovaný záznamy z pásku/kazety s ne zcela perfektním azimutem a nebo gramec a jeho praskání a šum big_smile Foobar a jeho ABX plugin je na tyhle věci fajn.

Já s MP3 problém nemám,na czapovi hrály i mp3 dobře... navíc jsou rarivní nahrávky které již sehnat nelze a jsem rád že je mám aspoň v tomhle formátu. Hi-Res je fajn jen je trochu problém že více jak 75% je fake a nebo různý převody z analogu na mizerných mašinách (což sorry ale pochopím jen u starých dobových záznamů ,jinak fakt ne).

Mechanik:
No co k tomu říci,budeš neoblíben když takhle nehezky ukazuješ realitu a skutečnost veřejně. lol  Pamatuju se když jsem tehdá díky Vanity zjistil že většina SACD i DVD-A je prachsprostej fejk převedenej z 16/44,1 a 48k s přidaným HF ditherem aby tam nebyl vidět ten zub za fs/2. V dig doméně bylo vše krásně vidět.ochrany spdif na limit 16/48k proti kopírování měly chránit hlavně vydavatele podvodníky ... Tuším že to bylo na slovnafetu tenkrát, (ač jsem ukázal spektra nahrávek ze svých origo koupených placek ..pravý DSD/DVD-A vs upsampling) , tak místo diskuse typu že je to nepěknej podvod, tak se zvedla spíše jen vlna zpochybňování od různých zaručených "sluchařů" vyhlášených komunitních "bouráků" a hlášky v SZ typu komu tím prospěju big_smile  Můžeš samože vědět a zkoušet věci které neexistujou, ale nesmíš o tom mluvit a tím jakkoliv narušovat obecný konsenzus který je zrovna v módě ! A vo tom to je.

Není co dodávat...

(upravil kotel 21. 2. 2023 19:01)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

U test-fg54 mi přijde pozoun na konci lepší a víc mě baví. U test-as23 mi v tom pozounu něco chybí a zdá se mi, že je trochu upozaděn za hlasem. To je asi jediný, co o tom můžu říct na zvukovce za 3k big_smile
test-fg54 tedy tipuju na flac
2x jsem si soubory proházel, abych nevěděl a vyšlo mi to stejně.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Mechanik, nepočuť rozdiely, a vyhodnotiť rozdiely nesprávne, predsa nie je to isté. Nemyslíš?
Robíš nelogické závery a podsúvaš mi niečo, čom som nepovedal (nenapísal). Ja nemám chuť riešiť takéto "žabo-myšie" spory.

Radšej napíš, aké rozdiely si počul Ty.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

dawsoo napsal:

Hi-Res je fajn jen je trochu problém že více jak 75% je fake a nebo různý převody z analogu na mizerných mašinách (což sorry ale pochopím jen u starých dobových záznamů ,jinak fakt ne).

v mym krame se nefejkuje ))
https://i.postimg.cc/4H5G9w1J/scr.jpg

(upravil mechanik 21. 2. 2023 23:43)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

emge, už chápem, mp3 sa ti zdala lepšia zvukovo než nekomprimovaný formát, rozdiel si počul ale kým si nevedel čo je čo tak si mp3 vyhodnotil ako lepšiu. Každopadne to vyzerá že ten mp3 formát nebude tak zlý.

emge napsal:

Radšej napíš, aké rozdiely si počul Ty.

Mám sám pre seba na nahrávkach čo poznám porovnané že rozdiely velmi niesu. Venujem čas radšej tomu kde prínos jasne počujem. To sú samozrejme bedne a stavba zosilňovača aj DACu komplet... Až urobím nejake zásadnejšie zmeny tak to porovnám znovu. Inak najviac to je počuť samozrejme na výškach. Činely a podobne ale ako píšem 320kbps je v pohode.

Ale stačí zobrať DAC s odfláknutým napájaním a nejakymi 5532 alebo aj o dosť lepšími OZ, k tomu takú pomalú verziu DPA222 a zvuk bude natolko degradovaný že nemá cenu sa nejakym FLAC verzus mp3 320kbps vôbec zaoberať...

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Mechanik, v podstate áno. Ale po poznaní, že sa jedná o MP3, som nezačal tvrdiť, že hrá horšie.
Ako som už napísal (citoval si to), v niektorých pasážach sa dajú nájsť mierne rozdiely. A ich vyhodnotenie môže byť značne individuálne.
Ani originálne nahrávky nemusia byť (väčšinou nie sú) dokonalé. Môžu tam byť „problematické“ časti (spomínal som sykavky), ktoré môže rekompresia mierne „vyhladiť“, či ekvalizovať. Čo je potom lepšie?

Áno, sú to len drobné detaily, ktoré si ani nemusíme všimnúť. Ale nepodceňoval by som ich. Detaily tvoria celok (každá veľká suma je súčtom malých súm). Posluch napríklad celého albumu môže pôsobiť inak.

Aj preto sú dobré takéto testy, v ktorých si môžeme overiť svoje "limity“. Ale treba to brať ako zábavu, nie je to súťaž, v ktorej víťaz dostane zlatú medailu a finančnú odmenu. Pomýliť sa na konkrétnej vzorke nie je žiadna hanba, iba cesta k poznaniu. Keby som chcel iba „uhádnuť“, tak si otvorím súbory v editore, pozriem spektrum, a hneď by som vedel, ktorý súbor je „ten správny“. Ale tým by som oklamal iba sám seba. (To spektrum som si samozrejme pozrel, ale až potom, ako som došiel k záveru na základe posluchu a "odoslal svoj hlas“.)

Ja som tie súbory porovnával cez slúchadlá (čiastočne aj z pohodlnosti, stiahol som ich do notebooku, pripojil slúchadlá a vypočul). V slúchadlách človek počuje len "priamy“ zvuk a porovnáva len zvuk daných súborov. Pri posluchu cez reprosústavy sa k priamemu zvuku pridajú dozvuky, ktoré vytvorí miestnosť, takže so zvukom súborov človek porovnáva aj akustiku miestnosti. Dozvuky môžu tie drobné rozdiely potlačiť, ale môžu ich aj zvýrazniť. Do vyhodnotenia výsledku potom vstupuje viacej faktorov.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Proste pre moje staré uši znie as23 lepšie. Nepočujú nad 20 kHz, ani nad 14... A "tam dole", kde ešte počujú, je toho podľa spektrogramu v as23 "viac".
Poučné. Ono akékoľvek drahé dvoje navzájom rôzne reprosústavy alebo slúchadlá budú mať odlišný zvuk podstatne viac. smile

(upravil emge 24. 2. 2023 21:32)

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Pripravil som aj ja jeden test.
Zdrojový súbor je Hi-Res od Supraphonu s rozlíšením 24bit/192kHz, ktorý vznikol digitalizáciou štúdiového pásu. Je to historická nahrávka z albumu Třetí kniha džunglí od Progres 2. Hi-Res ukážku prikladám tiež pre porovnanie, preto je archív väčší.

Ukážku som skonvertoval v Audacity na WAV s rozlíšením 16bit/44,1kHz. Následne som ju previedol do MP3 320 kbps vo Foobare a potom v Audacity späť do WAV.

Prajem príjemné počúvanie.

https://ulozto.sk/file/E1J5B5ChdvIt/tes … kiDmEzLD==

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

Jako zakladatel vlákna mám pár postřehů. Dvě ukázky jsem poslouchal přes PC a starou externí zvukovku Creative: Jeden hifista ji označil za podprůměr a měl pravdu. Na sluchátkách za 4000 Kč rozdíl mým uším není patrný. Asi bude jedno, jestli je limitem technika nebo uši, je to zapojeno "v sérii", ne? Krom toho jsem konvertoval z koupeného flac do mp3 high quality, mp3 low quality a srovnával s mp3 dodaného současně s flac. Také jsem houby poznal při 320kbps. Posloucháno z mp3 přehrávače. Pak jsem vypaloval na CD a poslouchal rozdíl mezi zvukem z CD a mp3 přehrávače.
Vyšlo to takhle:
Mp3 přehrávač -ostřejší zvuk, nebaví, možnost hi-res pro mne zbytečná.
Zvukovka- zvuk potemnělý, asi tak pro poslech internetových radií, nanejvýš
CD přehrávač-tady jsem se "probral" do reality. Zvuk temnější, tak trochu nic moc: právě proto dlouhodobě poslouchatelný. S jiným DAC převodníkem příjemně jasnější
Mobil Xiaomi -bohužel musím konstatovat, že to velmi ujde. Je to takové kulatější než z mp3 přehrávače. Možná jen na pár prvních dojmů, kdo ví.

Re: Posloucháte někdo z mp3 přehrávače?

dawsoo napsal:

Zkus Tondo třeba nějaký flamenco kde jsou kastaněty (ty nemaj kodeky vůbec rády=preecho) nejlépe s kytarou v komplexních pasážích či s jinejma nástrojema , nebo jiný perkuse, tam většina ztrátových kodeků mívala vždy problémy.

Co tohle? 24bit flac.

https://www.audioweb.cz/data/test-as24.flac
https://www.audioweb.cz/data/test-fg55.flac