Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Phantomem živený preamp pro elektret

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 32]

(upravil Hazys 28. 10. 2013 3:11)

Téma: Phantomem živený preamp pro elektret

Při čmuchání po internetu jsem narazl na takovéhle schémátko zapojení. Bohužel z něj nejsem příliš moudrý, a tak byhc se chtěl zkušenějších zeptat,
jaký smysl má to zapojení trandů? Vidím, že to je Sziklai pair (compound), ale jaký konkrétní smysl to zde mělo?  Je pravda, že jednotranzistorový zesilovací stupeň bude mít tím menší zkreslení, čím vyšší bude zesílení tranzistoru (no nejspíš jo), ale jaký rozdíl ve zkreslení v tom bude reálně, při použití tranzistoru se zesílením pár set (BC337), nebo několik hodně set (BC550, beta 500-800), případně darlington/compound se zesílením dost přes 10000?

Další otázku bych směřoval na C3. K čemu je tam dobrá ta kladná zpětná vazba 10nF? Na to už jsou moje znalosti krátké.. Maximálně jsem schopen zjistit, že kdyby tam nebylo C3, bude pravděpodobně zesilovač chodit od ca 100Hz (68n a 82k||33k)

Poslední má zvědavost směřuje k tomu JFETu.  Celý zesilovač je tedy živen ze zdroje proudu a napětí na něm by mělo být vesměs konst - pravděpodobně k tomu vedl fakt, že provozní napětí phantomu se předpokládá 9-50V, což by se s odporem a zenerkou moc udělat nedalo. Proč má ten JFET v gatích 100 piko kond?

//R7 a R8... konvenční hodnoty bývají 6k8. Zde jsou 3k3. Vadí to něčemu, nebo je to buřt?

Díky za vysvětlení

http://i41.tinypic.com/2efrn76.gif


EDIT: Vloženo originální schéma bez chyb vzniklých překreslováním.

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Na detaily by jsi se měl zeptat asi autora zapojení.
Hodně věcí je dost volných, takže těžko zodpovědět dotaz, proč je to a to takhle.

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Tak na otázku jaký vliv má beta tranzistoru na zkreslení zesilovače SE se snad nějak odpovědět dá.. nebo ne? smile
Ten C3 10nF mi ale vrtá hlavou,  stejně jak ten C4 100p.
S autorem schématu to nebude snadný, obrázek sem sice zabavil na jedný konkrétní stránce, ale to byl jen nějaký bastloš kopírant, který o tom pravděpodobně ví prd smile

(upravil microlan 27. 10. 2013 21:17)

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

C4 snad aby hlídal proudový zdroj proti rozkmitání, kondenzátor 10n zavádí kladnou zpětnou vazbu, v akustickém pásmu vcelku zanedbatelnou, akorát T2 má přehozený C - E

C3 bude asi špatně obkreslený, myslím, že patří paralelně k R5

(upravil Hazys 27. 10. 2013 22:55)

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Jo máte pravdu, na prohozený CE T2 jsem zapomněl upozornit.
Že by 100 piko výrazně zlepšilo stabilitu? No, asi to původní konstruktér měl vyzkoušené.
Kdyby bylo C3 paralelně k R5, od cca 4kHz poroste zisk. No leda by někdo šikovnější to zkusil vecpat do nějakého šikovnějšího simulátoru, který by vyplivl přenosovku s tím C3 jako kladná z.v. Najde se někdo prosím, kdo by to zkusil? Já umím leda tak s falstadem, a tam odtud jednoduše graf zis-frekvence nedostanu.

//EDIT: Tak jsem trochu začmuchal a hle! máme původce! Elektroakustika.cz
http://www.elektroakustika.cz/images/tesla/adapter.pdf
Že bych se pana konstruktéra na ten C3 zeptal? hmm2

(upravil danhard 27. 10. 2013 23:49)

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

V tom zapojení jsou nepřehlédnutelné boty, jak máme vysvětlit záměry autora, když je to zcela zpičené ?
Je vidět, že jsi Hazys v elektronice vnimavý, měl by jsi si dát před jméno ing., jako zasloužilec ing. Leoš Malaník smile

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Tak povídej a neremcej, co je tam blbě. Zatím jsme se nic nedozvěděli.

(upravil Hazys 28. 10. 2013 3:10)

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Pane inženýre Václave Daněčku, běžte si léčit své problémy za inženýrem Leošem Malaníkem, jistě vás rád uvidí, netahejte je do mých threadů.
Otázky jsem v #1 napsal 4. Pokud je tam nevidíte, nasaďte si prosím brýle. Ad direktivy: Na většině fór platí, že nemáte-li k tématu co říct, mlčte.

Navrhuji danhardovi dočasný ban za hrubé porušení pravidel viz články 3, 6 a 9. Jak se k tomu staví moderátoři/Antonio?

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Ajajaj, to vypadá na kontušovku...

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

sorry za off topic:

Už přesně víme, kdo je čurák a kdo piča, ale že by to nějal vysvětlilo výše uvedené schéma s nastolenýma otázkama se mi nezdá...

Podle men nemá dvojice ttrandů na rozdíl od jednoho zesilovacího stupně tak zásadní význam, zvláště pokud se nejedná o špičkový elektret ale nějakou "pecku" z GM.
Já osobně jsem spokojenej s jednostupňovým trandem v předzesíku.
Pravda, nekrmím to fantomem, což je kapitola sama o sobě (fantom).

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Jako by nestačilo, že se hádají politici..... Hazys zkus hodit oko na: http://elektrotanya.com/ jsou tam různá schemata, možná se zde najde i nějaká inspirace. Bohužel, je to omezení na 2. stažení denně... Hezký den, Potkan

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Proboha co tohle bylo???

Vašku zbláznil ses?

To Ti sem mám nakopírovat celou diplomku na téma " Účinné a kvalitní ozvučování veřejných prostranství", sundat ze zdi zarámovaný červený diplom /vážím si ho, stál mě hodně úsilí/, zmenšit ho na A4 a opět Ti ho tady nakopírovat? Mám zhruba o osm až deset let míň praxe než Ty, ale udělal jsem toho dost pravděpodobně víc - vývojář a servisák se v produktivitě a hlavně zkušenostech těžko dají srovnávat...
Tohle jsi nemusel.
Já už bych se dneska dokázal omluvit.

Web

(upravil sinclair 30. 10. 2013 19:20)

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Kruci špagát, proč já, když něco dodělám, neuložím aspoň schéma a plošák do složky a neschovám napříště smile Ale tuším, ve které hromádce papírů by to mohlo být - vyzkoušené a v praxi ověřené zapojení, které jsem dělal ze smd součástek, maličké, s plynule volitelným zesílením až do 25dB a u stropu se symetrizací výstupu transformátorky Neutrik, protože vedení od mikrofonů bylo relativně dlouhé a okolo spousta rušení z mizerných dimmerů, vyráběných jakousi obskurní brněnskou firmou.  Řešil jsem totiž tehdy pomocí zakamuflovaných maličkých elektretů o průměru asi 6mm jevištní odposlech pro osvětlovače, zvukaře a do šaten pro divadlo. Bylo u toho i schéma slučovače signálů z jednotlivých mikrofonů /je jich tam zavěšených pět/ a samostatné korekce přenosové charakteristiky - využíval jsem totiž ten systém i pro snímání početnějších pěveckých sborů apod. do PA, takže korekce kvůli vazbě. Jakmile to najdu, někam to dám, mohlo by se to hodit více lidem. Kdyby se někdo dostal na náš místní kulturák, tak je to v racku č. 3, 1U krabice označená "Stage monitoring"

Web

(upravil frantah 30. 10. 2013 20:22)

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Tento napaječ k elektretu jsem stavěl, samozřejmě ne přesně podle schematu, to nedělám takto mechanicky nikdy. "Jádro" zapojení je v pořádku, vyhovuje mi, že má impedančně vyvážený výstup. T2 je PNP, takže je zakreslen správně, emitorem na plus, asi jsem divný, ale nevidím zde chybu... Napájecí odpory jsou 3K3 a ne 6K8 proto, že toliko doplňují ty 6K8, které jsou přeci součásti vstupní šavle mixážního pultu. Ten 10n mezi B-E T1 neřeším, když se mi tam nelíbí, nedám ho tam a použiju klasiku proti zemi s kapacitou, která vyhovuje mně podle toho, jak zvolím pokles charky na horním konci pásma. Konkrétní úpravy a hodnoty nemám po ruce, není to podstatné, stejně by to tady někdo sepsul. Potřeboval jsem prostě napaječ pro kondík AKG ke kapelníkově trupmetě, kde začala být nespolehlivá bezdrátová sada a bylo potřeba co nejdřív zbastlit napaječ, který by pecku napájel po páráku z Fantomase a pokud možno alespoň s tou falešnou symetrikou, což uvedené zapojení splňuje. Není bez zajímavosti, že originální napaječe k peckám AKG C419 ve srovnání s tímto bastlem šumí jak Niagára!

(upravil Dalča 30. 10. 2013 23:27)

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Sinclair:
Že by Oscar CZ?? Luhačovická elektra? to tam ještě funguje????

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Nerad zde odpovídám, považuji toto téma za dostatečně zabité danhardem a já dostatečně poučen, že se tu radši nemám na nic ptát.
Chtěl jsem sem přihodit i schéma mojí verze symetrizáku k elektretu, 3 trandy a výstup symetrický, obě polarity buzené. Jenže, poučen, radši tu ze sebe nebudu dělat debila, jak spičené schéma jsem udělal, tak to sem dávat nebudu. Beztak to tady na foru už jednou umístěné je z doby, kdy jsem to tu řešil prve, tak kdo to bude chtít, si to najde. (Provozní zkušenosti s tím jsou dobré, bylo to asi na 30 metrech páráku, žádné problémy s rušením nebo brumem, do jisté míry výhoda je značný rozkmit napětí výstupu, na mixu se musel vždy zapínat PAD a gain točit spíše směrem doleva, což u levných mixů s mizernými vstupy implikuje na neodstranitelné řezání signálových špiček).

frantah: Kond proti zemi dát nemůžeš, postrádá to smysl. Podívej se na zapojení - je to společný kolektor, pouze bys výstup zatížil kapacitou.
Pozn.: Původně jsme sem dal obrázek schématu, které jsme sebral z jakéhosi amatérského webu, PNPčko mělo prohozený CE a já si toho ani nevšiml, jelikžo jsem naučen v tom vidět compound tranzistor, tak jsem už ani moc nepřemýšlel o tom, jestli ho tam dotyčný nakreslil správně.

(upravil frantah 31. 10. 2013 9:08)

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Hazys: Nemyslím emitor - zem, ale báze - zem, samozřejmě, jak je to obvyklé. A taky jsem asi ten kond proti zemi přesunul ještě před ten vazební, nemám to schéma teď po ruce, ale jak už jsem uvedl a souhlasím s Tebou, na co tady podrobně popisovat, jak to mám předělané, ať si to jiní upraví podle vkusu každeho sudruha... Toto zapojení jsem volil taky proto, že se dá podle potřeby nastavit i nějaké to zesílení vložením odporu do kolektoru T2, kdyby to bylo třeba, i když za cenu jistého zvýšení výstupního odporu předzesilovače. Nakonec se ukázalo, že výstupní napětí je i bez úprav větší než bych potřeboval, takže jsem ponechal jednotkové zesílení adaptéru jako celku.

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Hazys napsal:

Nerad zde odpovídám, považuji toto téma za dostatečně zabité danhardem a já dostatečně poučen, že se tu radši nemám na nic ptát.

Neprožívej to tak, i takoví jsou mezi námi, danhard má za tento exces měsíční ban s tím, že by se měl po příchodu omluvit jak tobě, tak sinclairovi.

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Co to osadit na nepájivý pole a projet to generátorem s kondíkem a bez něj. Hned se uvidí jaký to má vliv. Elektretový a fantomový cinkrláktka vyházet a napojit to na 9V baterku.

Re: Phantomem živený preamp pro elektret

Ano, nešlo tady o nějaký zásadní spor a přesto v danhardovi nějak neúměrně hořely saze. Doba je těžká, nevíme, jestli byl v nějakém špatném rozpoložení k vůli jiným záležitostem a ruplo to zrovna tady. Třeba to sám vysvětlí, uvidíme. Mám pro to pochopení, já jsem směrem "na stará kolena" taky čím dál tím protivnější a vás mladé to čeká taky:-)).

Hazys: Kdyby sis dal do profilu nebo sem majlíka, tak zkusím v kutlochu vyštrachat ten upravený schématismus, ofotím a pošlu, třeba Ti to bude k užitku...

Příspěvky [1 až 20 z 32]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Phantomem živený preamp pro elektret

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£