Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Preamp pro K300, DPA444 a podobne

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 75]

Téma: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Chtěl bych tímto založit vlákno které by vedlo ke kvalitnímu návrhu a stavbě preampu. Výborných koncáků naše DIY scéna má mnoho od ruzných DPA,K300 nově přibude i Fukamp atd. To co ale chybí je zkrátka preamp pro řízení hlasitosti a přepínání vstupů. Technicky ale však lépe by to mohlo vypadat jako kdysi třeba CA840E. Tedy relátkový attenuátor, 3 RCA vstupy,1x XLR a 2x Preout (pro případ Bi-Ampingu). Má někdo představu jak by to mohlo vypadat, OZ, diksrétní zapojení a z čeho?

(upravil Otas 20. 11. 2023 8:56)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Abych to rozproudil smile...
Když vytváříš preamp, dříve bývalo zvykem k předzesilovači přidávat i jakési základní korekce (výšky, hloubky, někdy i středy), třebas vypínatelné. Mělo by to být součástí návrhu, nebo předpokládejme, že již budou všechny zdroje signálu vlastními ekvalizéry vybaveny?
Jistě, je to obvykle další složitost a často i kazítko zvuku smile.

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Poprosit Laca smile

Web

(upravil Otas 20. 11. 2023 12:40)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Jistě big_smile..
Nejdříve bychom ale mohli přemlýt varianty co od toho hifisté obvykle očekávají.

Já raději nechci určovat trend (já bych tam vrazil dva precizní dvojité OZ na kanál a udělal bych to i s vypínatelnými korekcemi H,M,B), jenže zhruba takto mám postaven zes z roku 1988. A asi bych měl starost dát jednoduchou verzi vstupního přepínače (ve zmíněném jsem použil klasický izostat sad ).
Věřím, že kolegové vypotí něco s desítkami trandů, bo mám pocit, že precizní OZ se jim eklují smile.

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Na tom to celé asi pohoří. Co uživatel, to jiné požadavky. Ale mám jeden názor (není to požadavek) co se týče osazení OZ.... Když je power amp diskrétní, tak proč by měl být preamp upleten z hovna? big_smile

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Ked ti pridu dnesne oz so skreslenim 0.000015% ako hovno, tak som velmi velmi velmi zvedavy na diskretnu implementaciu, ktora da lepsie thd. To ani nehovorim o pssr a v pripade symetriky aj cmrr tychto operakov... to nedas uz len z dovodu tolerancie externych suciastok ktore pouzijes na stavbu diskretneho riesenia.

(upravil orhore 20. 11. 2023 13:10)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Samozřejmě, v řeči čísel OZ vycházejí fantasticky. Ale co zvuk? Každý OZ stejně hraje jinak.

(upravil BV 20. 11. 2023 13:55)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Když je power amp diskrétní, tak proč by měl být preamp upleten z hovna?

V PRE1 som používal moduly zosliňovačov z diskrétnymi súčiastkami (odpory, tranzistory..), cca 30 súčiastok na modul. Potom som použil moduly s OZ  OPA1611.. O rád menšie skeslenie (do 0,00005%) v celom akustickom pásme,o cca 10-12dB lepší odstup S/N, jednoduché, lepšie a nakoniec aj lacnejšie. Také " hovna" sú kvalitné OZ : roll: . Sú to len predsudky.

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Ač jsem obecně fanoušek OZ ,tak i přesto tvrdím,že pokud to má trochu k něčemu být,tak jedině buffovanej kompozit,na kvalitní výstup je to opravdu minimum. Řešením opravdu není ani OPA1622,kde je opět béčko utažený silnou nfb,teda pokud se bavíme o opravdu neprůstřelném řešení. K Lacovu ultima konci.

Viz třeba i ten obyč blbo-operáko-test s D10s kde i zátěž 300R s tím zamávala slušně a udělala rozdíly jak ve zvuku tak i na měření ač se někdo snaží podsouvat že to možné není.. big_smile

Dnes jde technicky preamp udělat tak, že jakékoli běžně staticky měřené neduhy jsou nezměřitelné čímkoli co je známo.

Není co dodávat...

(upravil Otas 20. 11. 2023 15:40)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Já tomu rozumím tak, že je kvalitní výkonový zesilovač z diskrétních součástek ekonomicky výhodnější. Celistvé výkonové obvody (např. jako STK, LM, TDA) byly limitovány topologií a schopností přestupu tepla. Navíc je každý požadavek na zesilovač dosti specifický právě v oblasti napájení, zátěže, požadavkem na zkreslení; to si myslím, že se v úhrnu nemusí vyplatit vyrábět. Spíše se mi jevilo jako ekonomicky schůdné použití kvalitního budícího obvodu.
Analogová zpracování signálu na úrovni cca 1 - 2 V jsou oborem, kde člověk použije dokonale sladěný obvod a již jen těží z toho, že jeho vývojáři odřeli vše potřebné smile. Pokud byla smyslem kvalita, ne nízká cena, pak je výrobek zpravidla pro hifi velmi dobrý a pokud je použit ve vhodném zapojení, nemění zvuk. Takové zkušenosti mám z obvodů LME497.0. Ta OPA1611/1612 vypadá ještě lépe, vývoj jde kupředu.
Dovolil jsem si zafilosofovat, omlouvám se.
Já bych se (jen velmi kvalitních) OZ držel.
Edit: Zrovna zátěž 300 ohmů je dost neobvyklá, marně pátrám v hlavě, kde bych jí ve zvukovém řetězci vyžadoval, obvykle se pohybujeme o řád výše. Jistě, třebas takové OPA134, 132 nízká zátěž velmi zhorší parametry, i když se nazývají precizní smile.

(upravil jardag69 16. 3. 2024 16:02)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

.

(upravil BV 20. 11. 2023 17:54)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

pokud to má trochu k něčemu být, tak jedině buffovanej kompozit,na kvalitní výstup je to opravdu minimum. Řešením opravdu není ani OPA1622,kde je opět béčko utažený silnou nfb,teda pokud se bavíme o opravdu neprůstřelném řešení.

Ak niekomu nestačí pre linkový stupeň pre budenie konca schopnosť dať 10V do 600ohm (ktorý koniec má nižšiu vstupnú impedanciu??) so skreslením cca 0,00002% a odstupom cca 130dB, tak môže použiť pre stereo výstup preampu bez zhoršenia vlastností toto,  to dá cca 6V RMS do 30ohm bez zhoršenia vlastností danými použitým OZ (a je úplne fuk,ako sa dosiahli ich vlastnosti, nfb nie je strašidlo..). Či je to Béčko, Áčko alebo trebárs aj Déčko je fuk, podstatné sú prenosové vlastnosti. Platia fakty, nie dojmy a pocity a predsudky...

(upravil kal 20. 11. 2023 19:24)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

ať tak či tak, je tento projekt poměrně rizikový : výsledek může mít vynikající přenosovou charakteristiku, ale s různými konci, co mají zaintaresovaní může ve finále hrát neuspokojivě...není dobré, když ti hobby po nemalém vynaloženém čase, úsilí a nákladech přináší frustraci...optimální by byl toliko funkční putující "zvukový" vzorek bez finálního designu a bez ostatních-doplňujících funkcionalit - jako s těma Visatoníma bednama (a taky by se to jednoduše přeposílalo)
materiál obecného charakteru se může získat ze sbírky do "tomboly", každý doma něco syslí smile mám ještě nějaké ibriční skříně, klidně je projektmanagerovi daruju

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Na to už jsem přišel dávno, dnes koupíš predzesak s druhý ruky, při možnosti odzkoušení jestli sedne, něco tvořit co není ok což není, je ztráta času.

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

ale s různými konci, co mají zaintaresovaní může ve finále hrát neuspokojivě

Tak " neuspokojivý" koniec ani najlepší preamp nevylepší, to je fakt.. wink

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Které konce máš na mysli?

(upravil BV 20. 11. 2023 21:11)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Nič konkrétne.. Ale ak je preamp maximálne transparentný a pritom s niektorým koncom hrá " neuspokojivo", tak to nie je chyba toho preampu, ale ako povedal  Velký Bobo ( B. Sýkora), je to " návyk na poslech nekvalitních modulačních zdrojů". Očakávať, že preamp vykompenzuje chyby konca ( ak má " zlepšiť" zvuk..) je dosť naivné.

(upravil kal 20. 11. 2023 21:23)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

BV: samozřejmě jsem myslel to kombo dohromady...že papírově skvělá přenosová charka (přesněji asi přenosová fce) preampu je záruka dobrého zvuku a takový superstroj se může kombinovat s čímkoliv...no potěš koště! smile kdo to hlásá, tak se dopouští provinění na nezkušených...ale pokud jsou hluší, tak je to asi jedno smile smile

osobně dávám přednost před nedomrlou plochou plechovou transparentností šťavnatému dynamickému etc... zvuku, a že má ten "transparent" -130 dB a 0,00000x THD je mi u zadele smile

(upravil BV 20. 11. 2023 21:35)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Tak ak niekto verí, že chyby konca ( nahrávky ,boxov..) môže  presne zrkadlovo vykompenzovať  a tým "vylepšiť" preamp, tak to je na nekonečný príbeh.. A nekonečná naivita.

(upravil kal 20. 11. 2023 21:48)

Re: Preamp pro K300, DPA444 a podobne

kdo tu mluvil o nějaké kompenzaci chyb konce?? ... je to marný, je to marný, je to marný...co má blíž k ideální přenosové fci? : blbýho kus drátu (propojovacího kabelu) nebo tak komplexního zařízení jako je preamp? a když ten blbej kus drátu ovlivňuje zvuk, může ho i jednoduchý preamp neovlivňovat?
ale jasně: lidi, co na ovlivnění propojovacími kabely nevěří, tak budou fundamenalisti u všeho, co má "ideální přenosovou f-ci"...asi tak stejně "píp" tvrzení, že v audiu už všechno dokážeme změřit - ha ha ha...

BTW: třeba dr. Arman Bose na to nevěřil a nebál se svůj názor obhajovat před inženýry v AES...otázka: kdo vybudoval na tomto překonaném předpotopním tvrzení veleúspěšnou firmu? ha ha ha

Příspěvky [1 až 20 z 75]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Preamp pro K300, DPA444 a podobne

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£