Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 21 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

  Stránky: ««« 1 ... 19 20 21 22 23 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [401 až 420 z 1,205]

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Super. Pošli mi to na pokuk.... Jinak ono to je vždycky tak,že stejně něco člověk přehlédne a po výrobě vzorku ještě něco upravuje...:)

Leoši,to je OK,ale já mám raději součástky okolo loudnessu přímo u poťáku....
BTW,já nevím jak to máte v tuto chvíli,ale já bych se na balance vykašlal úplně.....na svým předku jej nemám a nepamatuju že bych tenhle poťák kdy na nějakým zesu použil do jiné polohy než středové.....

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

To schéma bylo možná moje, protože jsem tam měl prohozené dráhy potenciometrů basů a výšek, bohužel jsem na to přišel, až jsem to poslal.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Pavel Macura připravuje korekce..

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=13132

Web

(upravil sinclair 20. 12. 2011 11:08)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Pravda je, že v dnešní době už ovládací prvek "balance" víceméně ztrácí smysl. Pokud vyhodíte příslušné součástky, tj. potenciometr, odpory 2k2 a odpor 4k7 v sérii s výstupem. výstup poněkud "ztvrdne" a zvedne se celkové zesílení BA-100 jako celku asi na 1,8.

Vážení, jako potenciometr hlasitosti se dokonce nehodí ani TP169 25k/L, protože má podobně jako ALPSy odbočku uprostřed dráhy, pokud by někdo tento potenciometr chtěl použít, je třeba zhusta laborovat s fyziologií, protože původní obvod se pro TP169 absolutně nehodí.
Neříkejte mi, že je tak velký problém sehnat potenciometr TP289 25k/Y, svého času jej měl Denkl, Tipa, Hadex, Lhotský, Galuszka a spousta dalších doprodejců. Dokonce na Farnellu jsem viděl potenciometry velmi podobné velikostí TP169 s odbočkou vyvedenou ve třetině dráhy, mělo to označení RK....prostě jako spousta dalších ALPSů.
Jediná rada na závěr - než blbá fyziologie, tak raději žádná.
Ještě zbývá jedna možnost, ovšem ne pro každého. Prošmejdit každý větší sběrný dvůr a pátrat po zesilovačích AZS179. AZS215-218, gramofonech se zesilovačem, kde se vyskytuje tříodbočkový potenciometr z NDR o hodnotě 50k/N. Zlogaritmování se tam pak děje právě zapojením příslušných RC členů na jednotlivé odbočky, RC členy je dobré okopírovat ze zesilovače AZS217 plus jeden fígl, který prozradím pouze majitelům těchto potenciometrů. Tato tříodbočková fyziologie je asi to nejdokonalejší, co se dá s potenciometry udělat, myslím, že poměrně dobře byl tento tříodbočkový potenciometr zapojen v NDR radiopřijímači REMA Toccata a v dalším NDR přístroji, zesilovači FERA V150 je zapojen ještě lépe a dokonce vypínatelný - to pochopitelně vyžaduje Isostat nebo podobný spínač se čtyřmi přepínacími kontakty. V tom NDR zesilovači FERA V150 je jedna důležitá odlišnost oproti všem ostatním zahraničním i československým zapojením s tímto potenciometrem : všechna zapojení, kde byl použit tento potenciometr, měla    fyziologii pouze na hloubkách, kdežto onen NDR zesilovač FERA V150 má tu fyziologii i na výškách a vypínatelnou. Abyste nemuseli dlouho hledat, hodím Vám zapojení toho V150 na svůj sweb :
http://sweb.cz/servisdok/FeraV150_Schaltplan.gif

Web

(upravil Betaron 20. 12. 2011 11:43)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

DJ_Rix napsal:

BTW,já nevím jak to máte v tuto chvíli,ale já bych se na balance vykašlal úplně.....na svým předku jej nemám a nepamatuju že bych tenhle poťák kdy na nějakým zesu použil do jiné polohy než středové.....

..zesilovač bez balance si v mém případě nedokáži představit, spíše mám kacířské myšlenky na smysl používání loudness při instalovaném korekčním předzesilovači v zesilovači;
a) pracovní stůl s PC mám umístěný u stěny mezi bednami s tím, že je téměř přilepený u pravé soustavy – proto je balance vytočený nalevo. Tady se zdržuji nejčastěji..
b) křeslo se stolkem je v optimálním středu místnosti – balance střed. Ovšem tady se posadím tak jednou za uherský rok, na takové lenošení nemám čas smile
c) postel je umístěna u okna v úhlopříčce od stolu s PC – balance musí jít nutně napravo, aby byla vzdálená soustava slyšet vyrovnaně s levou. …noční poslech satelitních  rádií (jazz, ambient..)

(upravil luta 20. 12. 2011 12:29)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

tento odkaz by měl doufám fungovat synchronizovaně s úpravami, které případně provedu:
BA100.sch

Na desce zatím jen rozhazuju layout součástek takže to ještě nemá smysl sem dávat. Navíc to vidím na odpoledne plné učení na další zkoušku takže nevím kolik bude času.. možná večer jako odreagování od učení budu pokračovat..

edit: s těma alpsema mimo korekce nic moc asi nenadělám. Je nejspíš blbě nakreslená schem. značka v knihovně smile

edit2: všechny odpory mimo napajeci vetve jsou 204. MKT kondy jsou RM5 2.5x7.5 mimo 470n ty jsou sirka 3.5mm

Web

(upravil j_paseka 20. 12. 2011 12:10)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

sinclair napsal:

Prošmejdit každý větší sběrný dvůr a pátrat po zesilovačích AZS179. AZS215-218, gramofonech se zesilovačem, kde se vyskytuje tříodbočkový potenciometr z NDR o hodnotě 50k/N. Zlogaritmování se tam pak děje právě zapojením příslušných RC členů na jednotlivé odbočky, RC členy je dobré okopírovat ze zesilovače AZS217 plus jeden fígl, který prozradím pouze majitelům těchto potenciometrů.

Těchto potenciometrů mám doma 3kusy. Nedávno jsem koupil na Aukru desky předzesilovačů a budičů z AZS218. Tak kdyby jsi mohl prozradit onen fígl. Samozřejmě na mail. Děkuju.

Pro ostatní: Můj návrh desky - jen s rozházenými součástkami a schématem jsem poslal členovi Luta. Klidně, pokud to máš v publikovatelný podobě to sem hoď, já na tom nemám žádnou zásluhu. V podstatě děkovat můžeme jen Leošovi, za to že schéma BA-100 pustil mezi nás.

Dohnalik: Já jsem to schéma podle orig. překreslil ještě jednou pro sebe a dokreslil jsem tam ten loudness. Potřeboval jsem si přečíslovat součástky, aby se mi to dobře dělalo. Při té příležitosti jsem tam nadělal výše zmíněné chyby. Ale Luta je už upravil.

K návrhu DPS: Klidně to udělejte na ty Alpse. Pokud chcete udělejte část s pot. hlasitosti a loudnessem odlamovací. Kdo chce nechá si to jako celek, ostatní si to mouhou odlomit a umístit kam uznají za vhodné. Udělal bych tuto část tak, jak psal Leoš. Tedy pro potenciometr TP289b. Pokud to nebude problém, můžete tam dát i rastr na nějaký schopný Alps. Nebo ji udělat ve dvou verzích pro Teslu a pro Alpse.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Kristepane, proč si do korekcí, balance a hlasitosti nekoupíte za pár korun potenciometry u Denkla? Denkl má 25k/N se souběhem 2dB, pochybuju, že ALPS bude mít lepší, u balance je to fuk a co se týče hlasitosti 25k/Y, tak tam se dá souběh perfektně seštelovat vyloupnutím zadního víčka, povolením matičky a lehoučkým posuvem zadního sběrače, já jsem takto běžně doštelovával Y potenciometry na souběh 1dB /hlavně na začátku dráhy/.
Mně to koneckonců může být jedno, ale těmito Vašimi experimenty s drahými ALPSy se vytratila hlavní výhoda BA-100, která vlastně byla na začátku nosnou myšlenkou : propracovaný korekční zesilovač s mnoha možnostmi ZA PÁR KORUN.
Proto jsem nepoužil žádné drahé IO, ale tranzistory, které nijak neovlivňují zvuk a proto je deska udělaná na TP283 nebo TP289 /jsou tam dvoje díry, nevím, jestli je to na fotkách vidět/. A to už nemluvím o tom, že použitím ALPSů se připravíte o loudness, pokud ho někdo nespočítá a neodladí na odbočku uprostřed.
Na desky BA-100 mám film, takže ho stačí poslat Kohoutovi, ta deska nemůže stát víc, než 40Kč.

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Optimální to úplně není, ale nedala by se ta fyziologie vyřešit extra potenciometrem?
Něco na způsob co používá Yamaha. Vyděl jsem to i u Denona.
Mám taky motorového Alpse bez odbočky.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Souhlasím se Sinclairem. Já jsem si TP289ky nakoupil za pár šupů, a jsem s nimi maximálně spokojenej. Dají se velice snadno rozebrat, vyčistit, nakonzervovat a seřídit souběh. Potom vydrží opravdu hodně.
Kdyby se vzali dva totožné zesilovače, jeden osadil Alpsem a druhé TP289kou....... Kdo z vás by se popral že poslechem pozná kde je ten Alps?????

(upravil DJ_Rix 20. 12. 2011 13:41)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ale o ten ALPS nejde.....s těma TPčkama to zase bude půl kurvy,půl psa.....ale klidně si tam dejte co kdo máte doma,já ty starý TPčka doma nemám a když už je mám kupovat,tak potom raději sáhnu po novým ALPSu(kterej stojí míň než krabička cigár sakra!)......je to ale stejně pitomá diskuze jako ta na slováči o tom,jak dobrej baxandal je nebo není....
Jebat na to,žes to sem vůbec Leoši dával,když vidím kam to zase vede......každej by chtěl aby se deska udělala na ten jeho šrot co doma vytáhl ze šuplíku.....:(

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Rixi: Pokud chceš, tak si desku udělej sám. Třeba víš na co...
Já jsem ani neuvažoval, že bych tam dal jiné, než potenciometry na obrázku co Leoš o stránku dřív postl. Už z toho důvodu abych zachoval ty korekce co nejpodobnější prototypu a jejich vlastnosti. A úpřímně deska osazená z části Alpsy a z části Teslami se mi nelíbí. Když už, tak všechno jeden typ.
Ale pravda, už toho nechme ta diskuze nikam nevede a zase se to strhává k "flame waru". Zachvilku se budem hádat kdo má "většího".

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Honzo,ale přece když něco dělám,tak ať to trocha vypadá,ne? smile Na těch poťácích nic neušetříte,i s poštovným vás přijdou na 250 kaček......
Já bych udělal destičku s korekcema,tj basy a vejšky,volume a balance extra,dle vkusu každého soudruha. Kdo bude kupovat starý TPčka u překupníků po 40 kačkách,když může koupit za 70 kaček novej díl??:uui:

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

a má pak cenu kreslit desku s tím na co už je navrhnutá ? Není lepší si ji pak nechat poslat od sinclaira? smile Ten vloženej čas do překreslení desky se stejnejma potenciometrama je myslím dražší, než zakoupení hotovejch desek. Navíc je docela pravděpodobné, že to líp hoši nenavrhnete (tím nechci říct, že pochybuji o vašem talentu nebo že já bych to snad navrhl líp - to ne)

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ano, vidím, kam to zase vede a už teď mě mrzí, že jsem to schéma sem vůbec dával, máš pravdu Rixi. Ale nemáš pravdu v tom, že kvalitní ALPS stojí co jedny cigára. Naopak-za cenu jedněch cigár nakoupím české potenciometry do celého korekčáku...
No a Vám všem, kteří se rychtujou navrhovat vlastní desku /nedejbože s rozlitou mědí apod/ upozorňuju, že stabilitu celého korekčáku kromě /hlavně/ dobře navržené desky drží pouze jeden keramický 100pF kondík. Tak si dejte sakra majzla na to, co děláte a jak to děláte.
Vám Všem, kteří chcete dělat s českými potenciometry mohu nechat udělat pár originálních desek, myslím že Mira Čejka zrovna pracuje na černé nepájivce a servisním potisku.

Web

(upravil j_paseka 20. 12. 2011 18:06)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

sinclair napsal:

Vám Všem, kteří chcete dělat s českými potenciometry mohu nechat udělat pár originálních desek, myslím že Mira Čejka zrovna pracuje na černé nepájivce a servisním potisku.

Myslím, že pokud existuje film je ztráta času dělat se s "novým" návrhem. Nícméně ten návrh zkusíme s Lutou dotáhnout do konce.

Jinak Leoši, hlásím se jako první zájemce o desky. Pokud ty od Mirka Čejky půjdou do výroby.

Rixi: Ale jo, máš pravdu. Když už něco dělat tak už pořádně.

(upravil pslava 20. 12. 2011 18:57)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Zkoušel někdo z vás vykuchat korekce ze zesilovače AZS 100 L  ?  http://www.radiojournal.cz/schemata/AZS100L.pdf
Zatím pro mě jediný použitelný korekce ze všech tesláckejch krámů co jsem z nich měl možnost korekce vykuchat a porovnat ...a sakra ta jednoduchost...
A žádnej baxandal;)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Slušná fyziologie..(pominu-li Moskalu)

http://svetelektro.com/modules.php?name … mp;t=10597

Web

(upravil pslava 20. 12. 2011 19:13)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Jo to jsem taky zkoušel, na jednoodbočkovej pot je to docela slušný, ale co si pamatuju, tak to taky nejde uplně zeslabit...

Ono se to tam vlastně píše, takže se omlouvám za OT

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

pslava: Ano s korekcemi z AZS100 jsem si o prázdninách hrál. Mají dobrý zvuk, taky zesilují, takže vybudí i méně citlivé konce. Neagresivní zdůraznění basů/výšek je zřejmé ale není to převalené. Napájení 30V, z toho plynoucí slušná přebuditelnost. Jinými slovy jsou použitelné.

Příspěvky [401 až 420 z 1,205]

  Stránky: ««« 1 ... 19 20 21 22 23 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£