Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » pasivní korekční předzesilovač

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

Téma: pasivní korekční předzesilovač

Zdravím. Potřebuju poradit. Doufám ře se nezařadim mezi lidi typu feederman (nebo nějak tak se jmenuje). Mám za úkol postavit pasivní korektor s potlačením- zdůrazněním výšek a basů o 20dB. Vím že je to hodně ale úkol zněl jasně. Nějaké základní zapojení mám, ale byl bych rád kdyby jste mi pomohli např. s volbou hodnot součástek. Nevím jak se vkládají obrázky proto bych schéma tak jak bych si to představoval já poslal mailem, ovšem hodnoty součástek mi musíte říct vy (dobré by bylo i s výpočtem).

(upravil sinclair 26. 9. 2009 5:17)

Re: pasivní korekční předzesilovač

Stáhni si z těchhle stránek tento prográmek /Tonestack calculator/
http://www.duncanamps.com/tsc/

Po otevření si ho přepni na nejvhodnější zapojení /běžný pasivní korektor je tu označen jako James/ a můžeš vkládat hodnoty součástek, šoupat poťákama a přitom se dívat, kam až to či ono leze. Začni hodnotou potenciometrů a po skončení práce nezapomeň, že vypočítané hodnoty je třeba zaokrouhlit na běžně vyráběnou řadu E6 u kondenzátorů a E24 u odporů.
Připomínám, že na zdvih či potlačení o 20dB bude nutné budit korekční obvod z velmi nízké impedance a naopak následující stupeň či potenciometr hlasitosti / následující stupeň musí mít zisk asi 10, kryjící základní útlum korektoru/ bude muset mít vstupní impedanci hodně vysokou.

Web

Re: pasivní korekční předzesilovač

Tak jsem si pohrál s tim simul. programem. Výchozí hodnota zapojení James je -20dB, takže v mém  případě se potřebuji dostat na -40dB a na 0dB ?

(upravil sinclair 26. 9. 2009 9:45)

Re: pasivní korekční předzesilovač

Zhruba ano. U tohoto zapojení korektoru je ale tolerance +/- 2dB velmi dobrý výsledek.
Například vzhledem k tomu, že potenciometry musí být nutně logaritmické /no, funkčně nemusí, ale s lineárními se to chová otřesně/, průběh dráhy je u každého výrobce jiný a nulové zdůraznění či potlačení není nikdy uprostřed polohy potenciometru. Na hloubkové sekci je vzhledem k průběhu regulace vhodnější použít exponenciální potenciometr.
Běžné potenciometry jsou součástky s obrovskými výrobními tolerancemi hodnot, zcela běžná je tolerance 10-15%.
Jestli Ti těch -20dB nepasuje, tak si zkus někde stáhnout Tonestack Calculator 1.1, tam byla referenční úroveň 0dB /ale bez vztažné jednotky/.

Web

Re: pasivní korekční předzesilovač

Tak co, spočítáno, odevzdáno?

Web

Re: pasivní korekční předzesilovač

Jo jo nějak se mi podařilo dostat do -40dB a do 0 to bylo horší, ale taky se povedlo. Teď jen to postavit, dodělat koncák a může se odevzdat

Re: pasivní korekční předzesilovač

Jakýpak koncák to bude?

Web

Re: pasivní korekční předzesilovač

asi nějaký tranzistorový ve třídě  AB

Re: pasivní korekční předzesilovač

Ten nick se čte em sí kvak? smile

Web

Re: pasivní korekční předzesilovač

lepší mě nenapad smile

Re: pasivní korekční předzesilovač

Mě to napoprvé připomělo Rampa McKvak, jestli někdo pamatujete toho pilota lol

Re: pasivní korekční předzesilovač

...zničím všechno, pane skrblíku....  cool

Web

Re: pasivní korekční předzesilovač

Nene on říkal " já dokážu havarovat se vším pane skrblíku" smile

Web

Re: pasivní korekční předzesilovač

sinclair: Zkus dát do toho simulačního programu (zapojení James) hodnotu odporu R5 na 1M5. Mě se zdá že by to částečně splňovalo moje požadavky, ale nevim proč se to tak zprasí při potlačení výšek.

Re: pasivní korekční předzesilovač

prosim poradte někdo

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » pasivní korekční předzesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£