Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač, ano či ne?

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 46]

(upravil Anti 19. 11. 2023 9:23)

Téma: Předzesilovač, ano či ne?

Vzhledem k tomu, že se rozjela diskuze na toto téma v projektech kam vůbec nepatří, pokusím se ji přenést sem do samostatného tématu.
Bylo by fajn mít tyhle informace v jednom samostatném tématu aby si každý mohl vyvodit závěr jak to tedy je.
Můj osobní laický názor je takový, že užít předzesilovač má smysl tam, kde je potřeba:
a) Přepínat jednotlivé zdroje signálu
b) Zdroj signálu nemá dostatečný výkon na přímé vybuzení konců
Vzhledem k tomu, že již delší dobu jedu z externího DA převodníku, nevidím důvod pro použití předzesilovače.
Takže, v čem je moje úvaha špatná?

Re: Předzesilovač, ano či ne?

c) ovlivnit zvuk konců

úvaha špatná není, ale je třeba to vyzkoušet in natura, jinak je to jen šedá teorie

(upravil BV 19. 11. 2023 9:25)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

kal napsal:

c) ovlivnit zvuk konců
úvaha špatná není, ale je třeba to vyzkoušet in natura, jinak je to jen šedá teorie

Predzosilňovač, ktorý ovplyvní (=zmení) zvuk (okrem zmeny hlasitosti) , je špatný, pretože skresľuje, aj keď možno " pekne"...Zmysel majú len body a, b , podľa Antiho.

Re: Předzesilovač, ano či ne?

kal napsal:

c) ovlivnit zvuk konců...

A není to trochu proti podstatě HiFi?

Re: Předzesilovač, ano či ne?

2 Anti
Presne tak..

Re: Předzesilovač, ano či ne?

dawsoo napsal:

nechápete na co je dobrej preamp?
1. přepínání vstupů,nízký šum a regulace hlasitosti
2. Definovaná velmi nízká výstupní (a hlavně s volume neměnná impedance) koncák s vysokoimpedančním poťákem na vstupu opravdu ne! a to ani u symetriky, proč je snad jasný kdo neví nechť se dovzdělá)
3. Firemní kombinace může být výhoda pro laika nebo "hifistu věžaře" ale technicky určitě netřeba,stačí se dívat na parametry,požadavky a hledisko designu a dle toho pak vybírat.

I když většina dnešních DACů vybudí koncák, je použití (dobrého)preampu přínosem. Chce si to zkusit.

Web

(upravil Benazi 19. 11. 2023 9:30)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Převodník nevybudí plnohodnotně konec.
Set combo od jedné firmy hraje  jistě lépe.
Samotný konec nehraje moc dobře.dle mých zkušeností.
Další věc ,preamp má více možností,více vstupů ,případně korekce a  a vstupy na dva konce.
V mém případě jeden konec využívám přes DAC.
Další dva konce, honím přes preamp.
Další výhoda dalkové ovládání.

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Anti napsal:

Vzhledem k tomu, že již delší dobu jedu z externího DA převodníku, nevidím důvod pro použití předzesilovače.

A jak reguluješ hlasitost? V DACu digitálně nebo v PC?

Web

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Podle mě je to přežitek, vstupy můžeš mít v DAC a štělovat si hlasitost třeba v televizi bo v pc. Spousta DAC má taky volume a dálkový.

Jsem četl, že preamp má smysl používat při vysokých hlasitostech, při malých hlasitostech je lepší volume v pc. Myslím, že to bylo až do 2/3 a takovej kravál snad stačí každému.

Nerozumím tomu, jak je myšleno, že nevybudí konce. To znamená, že to nehraje tak moc nahlas, jak by mohlo?

Re: Předzesilovač, ano či ne?

přesně tak,

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Topping d70 ma výstup 2Vrms RCA a 4Vrms XLR a dá sa prepnúť 2,5Vrms a 5Vrms. Mne to príde celkom dosť.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Anti napsal:
kal napsal:

c) ovlivnit zvuk konců...

A není to trochu proti podstatě HiFi?

Pokud konec s předzesilovačem hraje líp než bez něj, je to přesně cílem Hifi.

(upravil rvx73 19. 11. 2023 10:22)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Pokud máš k zesu připojej akorát DAC / PC, tak preamp obvykle netřeba. Jiná věc je, pokud chceš kromě toho ještě poslouchat gramec a tuner. Potom se ten přepínač vstupů, tónové korekce a sjednocená výstupní impedance / úroveň signálu hodí

Re: Předzesilovač, ano či ne?

kdyz si chtej deti pustit youtube do beden, aby meli dostatecny zazitek, u mich koncovych stupnu ma mobil malou uroven na dostatecny vybuzeni. za me predzesik urcite ano.

(upravil dawsoo 19. 11. 2023 11:17)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

1. DAC s dobrým výstupem (jen operák nemusí stačit) pokud je jedinným zdrojem signálu a má robustní výstupní obvody s nízkou impedancí může být ok,digitální volume degraduje kvalitu signálu při nizkých hlasitostech.

2. Problém je s klasikou a analogovými zdroji kde je třeba ovládat hlasitost (radio,gramec,cdp apod)

3. 99% konců je neinvertující zapojení s celkovou nfb a potřebuje pro dobré parametry a nízké thd jasně definovanou impedanci na vstupu, aby byla co nejlépe vyvážená,protože cmrr a c-modulace při nevyvážené impedanci (to je ten zvedající se vocas na horním konci pásma). Nemluvě o případné filtraci nadakustického bordelu z DAC.

4.Nejhorší řešení je konec s pasivním volume s klasickým poťákem a je jedno na jaké impedanci,kde konec vidí proměnnou impedanci měnící se s nastavenou hlasitostí.Proto preamp!

Není co dodávat...

(upravil ransom 19. 11. 2023 11:18)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

EDIT:
Kurňa, Dawsoo byl rychlejší. To je tím, že píšu pomalu.

Teď je otázka, jestli je regulace Volume na DACu stejně dobrá jako mechanický potenciometr nebo attenuator. Protože pokud dojdeš k tomu, že třeba při hodně tichém poslechu není, pak sáhneš po tom attenuatoru. A následně narazíš na nikoli ideální impedanční navázání se vstupem koncáku. A pak na to, že když dáš za attenuator něco jednoduchého s jednotkovým nebo nepříliš velkým zesílením, tak to má nectnosti buď v dolní nebo v horní části regulace (věčné diskuze o OZ s utaženou zpětnou vazbou). A najednou řešíš relativně sofistikovaný preamp.

Já to mám jednodušejší. Pro moje ne-nároky vyhoví holý konec plus potenciometr s relativně malým odporem (5 nebo 10k). Protože na požitkový poslech používám čím dál víc sluchátka. Teorie ale říká, že to není optimální, a znám osobně lidi, kterým to při poslechu vrásky dělá.

(upravil dawsoo 19. 11. 2023 11:53)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

je to samozřejmě o požadavcích,tam kde nejsou nároky netřeba preamp či podobné řešení (třeba poťák+buffer) nebo je to tak mizerné že je to nevýznamná věc ,ale pak se asi nemá cenu bavit o hifi,ne nadarmo Pavel Dudek dělal Sound Refiner,kterej měl slyšitelnej i měřitelnej přínos hlavně u podobných nedomrlých řešení s DPA doplněných jen pasivním volume a žádným preampem.


V té diskusi u Laca to naopak více než relevatní,neb tam kde se bojuje hluboko pod 0,001% potenciál zdegradovat podobnou prasečinou by bylo barbarství a těm co je to fuk stačí třeba elemko nebo danwatt.
Dřív jsem si s tím hodně hrál a jednoznačně nejlepší řešení je preamp s buf v áčku+nízkoimpedanční attenuator s konst impedancí na výstupu. Pokud se hraje jen čistě z dacu, velmi záleží na kvalitě vnitřního analog/dig volume,mě osobně se to ani dnes nezdá dobré.

Není co dodávat...

Re: Předzesilovač, ano či ne?

a jednoznačně nejlepší řešení je preamp s buf v áčku+nízkoimpedanční attenuator s konst impedancí na výstupu

Tak som to urobil pred 13 rokmi wink .. Diskrétny buffer na vstupe, reléový atenuátor s L článkmi na konštantnej impedancii 1kohm s presným krokom 0.5dB po -96dB útlmu a symetrický výstupný buffer.. Odstup pod -110dB, skreslenie 0.000..%. A pre mnohých je to  málo muzikálne, lebo to "nezlepší" ( nezmení) zvuk.  roll

Re: Předzesilovač, ano či ne?

Aha takže jsem to četl obráceně, snad už si to zapamatuji správně big_smile

Takže teda potom třeba  relátková regulace hlasitosti od CustomWorks k FukAmp?

(upravil kal 19. 11. 2023 12:37)

Re: Předzesilovač, ano či ne?

jasně, je to o konkrétní potřebě, já preamp potřebuju-je to jádro mé (poměrně velké) sestavy s analogovými zdroji...že se ty dva zesilovací stupně ovlivňují je stará vesta... a souhlasím: podstata hifi je hledání-cesta, i třeba bez ohledu na technicky odůvodněné teoretické řešení (zdroj-poťák-konec)...už jsem vyrostl z toho, že to hraje nedomrle, ale "technicky" je to obhájitelné a správné...
BTW: proč jsou dobré preampy tak drahé a proč jich je v prodeji/bazaru nepoměrně míň než konců?

třeba kdysi preamp NAD ze série Monitor: nízkošumových vybíraných OZ plno, sofistikované volume ve zpětné vazbě, bez šumu, parametry výborné, definovaný 600 ohm tvrdý výstup...a zvuk úplně na hov.. sad

Příspěvky [1 až 20 z 46]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač, ano či ne?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£