Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 6)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 106]

(upravil Želva 6. 3. 2010 13:45)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Jeste se zeptam.. pokud merim smerove charakteristiky a tedy natacim bednu. Musim asi velmi presne dodrzovat vzdalenost referencniho bodu. Tedy kdyz mikrofon na 0 stupnich miril nejakym smerem do urciteho bodu na bedne v urcite vzdalenosti smile, tak po natoceni bedny musim stale udrzovat tento referencni bod na reprobedne jakoby "ve stale stejnem miste v prostoru"... je to tak? Cili kdyz hybu bednou, tento jeji jeden bod musi byt stale na na stejnem miste...

Edit: mimochodem se ptam proto, ze delam nove mereni, tentokrat jiz s reprem na "mericim stojanku". Dle pokusu uz mi sedi i horizontala a vertikala na 0 (zkousel jsem jen basak).. jsou stejne faze i prubehy. Jen vertikala ma na 1 kHz asi 4db propad v rozsahu asi 400-500 Hz. Ale to je takovy detail oproti predchozimu mereni "na skrince" ze jsem velmi spokojeny..

(upravil MaBat 6. 3. 2010 15:56)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Správně by se asi měla bedna otáčet okolo přímky, která vede co nejblíž akustickým středům všech měničů. Ale vzhledem k tomu, že ak. středy bývají rozmístěné různě, je to stejně jen kompromis a není třeba tomu dávat větší důležitost, než to má - ta bedna prostě nějak vyzařuje kolem dokola a kde přesně to měření chytíš, není až tak důležité, jako třeba měřit v dostatečné vzdálenosti. Jen by mělo být těch měření co nejvíc v různých směrech.

Bývá jen dobré si ta měření nakonec srovnat v amplitudě na nějaké nízké frekvenci, kde už jsou ty grafy spolehlivé a zároveň by tam měla bedna vyzařovat ještě +- všesměrově (neplatí samozřejmě pro dipol, apod.) na stejnou hodnotu.

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

OK dik.

(upravil Želva 8. 3. 2010 22:02)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Ahoj kluci,
tak jsem tu s nejakymi vysledky..

Tohle je vysledna vyhybka od 0 - 75 stupnu (resp. 0,15,30,45,60,75)
http://s4.postimg.cc/8v6er154p/1437_smerovky2.jpg

Chtel bych poprosit o vyjadreni co si o tom myslite.. podle mne je to celkem dobry vysledek, ikdyz tam mam diru na 1.8kHz ve smerovce, ale jsem ochoten se s tim smirit vzhledem k velmi jednoduche vyhybce. Faze zrejme podle propadu na delicce by mela take byt OK.

Tady je schema:
http://s4.postimg.cc/t15bc6beh/1437_schema.jpg

Pokud by se na tom nekomu neco nezdalo, at mi to prosim zduvodni a rekne co je spatne a jak to pripadne obecne napravit - hlavne me zajima co ten RLC. Rad bych dostal nejake rady, moc se v tomhle nevyznam.

Byl bych spis tedy radsi, kdyby to uz bylo pouzitelne, hraju si s tim docela dlouho a uz bych rad neco sestavil smile

Precejen je to hrani na dlouhe hodiny a kdyz nevim, zda neco nedelam spatne je to tezsi a velice unavne.

Tak dik predem vsem co napisi sve pripominky, cim vic tim lepe... Dik

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

No a to je jenom horizontální onanie? RLCčko dělá co kde? Zkus místo něj použí třetí řád.

Web

(upravil MaBat 8. 3. 2010 22:28)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

To skoro vypadá, jako by se ti podařilo v té jedné sadě naměřit jeden měnič obráceně pólovaný. Jinak by to chtělo víc grafů - přenosy obou větví, impedance, měření samotných repráků. RLC se dává tam, kde se tím stáhne nějaký hrb ve všech směrovkách naráz (nebo ve všech mimo osu), tj. tam, kde se tím stáhne nadbytečný výkon, pokud to nejde jinak - z tohodle konečného obrázku se těžko hodnotí, jakej je tam jeho přínos.

Proč nezkusíš Xover? K tomu potřebuješ jen uložené frd/zma soubory.

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Ta  díra v klidu takhle blbě může vyjít. Směrování difrakcí je holt nepříjemný.

Web

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Tomuhle nevěřím, v horizontálních směrovkách a takhle ostře ne.

(upravil Želva 8. 3. 2010 22:55)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Horizontalni onanie big_smile

RLCcko mam prave velmi netypicky pouzite aby mi snizovalo uroven mezi nejakymi 600 a 1200 Hz, pouziti kompenzace bafflestepu mi to cele komplikovalo a tohle vychazelo lepe - tedy vychazi smile.

2 MaBat: Jednu mam na 0 prepolovanou, aby byla videt delicka a tedy i trochu faze jak vychazi, alespon jsem vypozoroval, ze cim nize jde propad na prepolovani, tak je shodnejsi faze. Prinos tohoto RLC je Velmi vysoky, jen nevim, zda se to takhle smi pouzit.

Co je Xover? smile

Edit: Aha na ten Xover mrknu..

(upravil Želva 8. 3. 2010 22:36)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

JE TO PREPOLOVANY !! big_smile (zamerne)

(upravil MaBat 8. 3. 2010 22:48)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Tak proto smile
Fázový poměry se ti promítají do všech těch směrovek, který jsou nakonec rozhodující (tj. amplitudový přenosy).
Jinak o vlivu průběhu výsledné fáze/skupinového zpoždění v přímém zvuku na skokovou odezvu a poslechový vjem/nevjem je sáhodlouhá debata na Slovanetu.

Xover zde. Myslel jsem, že o tom víš.

(upravil check 8. 3. 2010 22:42)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Tak zaveď vertikální realitu. Kdybys viděl, jaký krásný horizontál se dá udělat a jaký průjem to může být o 10° vejš...
RLCčko by se takhle použít mohlo, ale přesně pro tenhle problém ti vyřeší třetí řád na basáku a podstatně levněji+účinněji. Seriový RLC paralelně ti pravděpodobně snížilo minimálně reálnou složku impedance - to se nedělá. Musel bys tam použít paralelní RLC seriově.
Pokud neumíš pracovat se třetím řádem, tak nasaď LSPCad 5ku, nastav optimalizace a on už to tam dotlačí program sám.

Díra by mohla bejt, jeden takový příklad tu teď řeším. Jsem tomu ale řád, že se jedná o kontrolní díru obrácené fáze jednoho z měničů.

Web

(upravil Želva 8. 3. 2010 22:52)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Tak tohle jsou vertikaly na 15,30 a 60. Dira nejvic nalevo ja ta na 60.

Uz tomu vubec nerozumim, co zpusobuje tu diru? A je tam vzdycky? Da se nejak ovlivnit? Mam tam navic totalne rozhozenou fazi, ale to snad doufam je u tohodle normalni ... smile

http://s4.postimg.cc/ovz040309/1437_vertikaly.jpg

Impedance ma na stredobasu jen asi o 5 Ohmu nizsi amplitudu jinak ok, spis vys je to nejaky podivny. Tady obrazek: (poprosil bych zase o nejake zhodnoceni, co je spatne nebo by melo byt jinak a jak..)

http://s4.postimg.cc/c8a2009bt/1437_impedancka.jpg

(upravil MaBat 8. 3. 2010 23:16)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

"Uz tomu vubec nerozumim, co zpusobuje tu diru? A je tam vzdycky? Da se nejak ovlivnit? Mam tam navic totalne rozhozenou fazi, ale to snad doufam je u tohodle normalni ..."

Máš děličku až nad 3 kHz, vlnová délka na 3 kHz je cca 11 cm - když se zamyslíš, jak moc se mění vzájemné vzdálenosti měničů od mikrofonu při vertikálním pohybu, přijdeš na to. Obecně pomůže nižší a/nebo strmější dělení. To vše podle možností konkrétních reproduktorů. Nižší dělení pro větší vlnovou délku, strmější pro užší pásmo, kde hrají spolu a mohou se tak ovlivňovat.

Prostě při rozdílu vzdáleností rovnému polovině vlnové délky, přesněji při zpoždění rovnému půlce periody, se zvuk z obou měničů požere (půl periody ~ opačná fáze) a to způsobí ten propad v pásmu, kde hrají spolu, tj. na děličce.

No nic, já končím, mám tu práce kopec...

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

45° by nebylo? Vertikál potřebuje trochu jemnější měření, udělej to po 10°, respektive se mezi informace (kde je díra přesněji) dá odečíst z rozdílů fáze, ale to ti vysvětlovat nebudu. Udělej i měření směrem dolu, aspoň do 30°.
Obecně nižší dělení produkuje lepší vertikální charky. Když se difrakce správně sejdou, může to být i obráceně smile.
Děličku dej někde mezi 1800 a 2500Hz, tam to pravděpodobně vyjde nejlíp. Vyhnat první díru minimálně na +30° a -15° je naprostá nezbytnost.

Modulová charakteristika impedance bez fáze nemá žádný význam.

Web

(upravil Želva 8. 3. 2010 23:32)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

OK, podivam se na to..
jen tak zkusmo jsem dal delicku na 2kHz, a zmena byla ve vertikale na 30 o dost k lepsimu na 60 zase o dost k horsimu, celkem uz chapu podle prispevku cim to - nizzsi delicka-vetsi vlnova delka-a tedy vetsi propad pri vetsi  vzdalenosti-nizsi do teto vzdalenosti.
Cili mozna snizim delicku tak na 2.8, to je tak minimum pro mne a pak se budu ridit castecne jak pises ty checku ohledne tretiho radu vyhybky na basaku, coz zvysi strmost a mozna pomuze jak pise zase MaBat ve vertikale.

Tak dik za rady.. zrejme za nekolik dni se ozvu co a jak..

Edit: s tou delickou: kamarad mi radil jit minimalne na 2.5 kvuli seasu (27tbfcg)... niz uz by ho nepoustel, co ty na to?

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Jen zareaguju k tomu, co mi blesklo do očí: Klidně běž s děličkou ještě níž (až k 1.5k je-li to 3. řád), nic nepokazíš ani "neuslyšíš". Laď při 30° a hlídej si gain obou měničů, pak kontroluj zbytek.

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

OK kluci, diky.. cele to prekopu, bude to urcite vychazet lepe.. uz jsem si ty hodnoty tak nejak osahal, cili to bude za chvili.

Za par dni az to doladim se tedy ozvu.. pustim to tak na 1.8k, udelam zbytek vertikal a snad z toho uz vyleze neco poradneho..

2 antonio: Co je gain? smile mimochodem diky za pekny prispevek, ktery mne vyvedl z omylu..

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Průběh/funkce filtru, bude-li na nich nepřirozená nerovnost máš jistotu, že směrovky nebudou dobře.

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

antonio: Jak píšeš, že může jít s tou děličkou až k 1,5 kH při dělení 3. řádu, dá  se brát v potaz i verze bez FFL, jmenovitě 27tbcg?

Příspěvky [81 až 100 z 106]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£