Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 6 z 8)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 »»»

RSS

Příspěvky [101 až 120 z 150]

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Stejně mi v hlavě nejvíc utkvěla věta "...kdyby jeden pík, tam je celé soupíčí" big_smile

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Jojo, to byla perla dne. smile

(upravil check 25. 6. 2008 0:03)

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Tak sem dorazil domů.

edit: Co sem si jenom poznamenal, pamatuju si a zdálo se mi to důležité. Zmůžu se jenom na termíny, při bližším vysvětlování bych ze sebe asi udělal neználka. Spoustu toho musí každý vědět sám nebo dohledat.
Termická komprese 2-3dB indikuje zpravidla maximální dovolený příkon.
Metoda přelaďovaný sinus (stepped sine) - energeticky náročnější
Metoda adaptivního okna - rozměr časového okna frekvenčně závislý
Bezodrazová (mrtvá) komora není volné pole - pod určitou frekvencí se tváří jako tlumící zvukovod (tuším Schroederova frekvence).
Vyhodnocování impulsní odezvy - obsahuje velmi mnoho informací.
Bílý, růžový šum, obdélník
Křížová korelace
Signál MLS (v podstatě dva signály skládané do různých kombinací) - "charka jako když střelí"

edit: jo sinus to nebyl no, ále všechno sou skládané sinusy smile

Web

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Mně vyděsilo, jak se z relativně hnusnýho průběhu dá "vhodnou volbou měřicích podmínek" vyčarovat charka jak do katalogu...

Web

(upravil elipsa 23. 6. 2008 15:12)

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Když ona ta "charka" se mění s vybuzením repra . Takže něco je vhodnější pro tichý ,něco pro střední a něco pro hlasitý poslech. A nějaká "charka " při jednom watíku pro všechny, stejně moc nenapoví. Nezbývá než věřit aspoň sám sobě .
   Jinak s počítačem ,programy a jejich ovládání také stále válčím a nemohu si zvyknout. A nejsem sám,takže kde je chyba?

   Mabat - dík, stejně příjdu, budu-li moci i příště.

Web

(upravil MaBat 23. 6. 2008 16:39)

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Kluci, zkoušejte se prosím průběžně porozhlížet/ptát po nějakých vhodných prostorách, tzn. nějak kultivovaně upravených, přirozeně větratelných, nehlučných, pro cca 20-30 lidí...výhledově zas někdy na víkend... Já zkusím objet ještě další kulturáky a kouknout, jak to kde vypadá.

A pomalu taky začněte přemýšlet o tom, jak by ta druhá přednáška mohla/měla vypadat smile

check: MLS a "skládané sinusy"? Že by? smile Podle mě je to prostě binární (dvoustavová) pseudonáhodná sekvence.

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

2Chyna: Díky, zřejmě se ozvu.

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Checku, nenech se mýlit tím, že slušný soft při zobrazování prokládá samply (zobrazuje skutečný tvar jimi vyjádřeného signálu). MLS je dvoustavový signál, pseudonáhodná sekvence impulzů.

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Právě sypu do PC první kazetu, naštěstí jsou XP dostatečně inteligentní, po připojení kamery se spustil MovieMaker a sám začal stahovat. Zítra snad stáhnu zbytek, není to ani moc velké, jak jsem měl strach, 33min má 120MB.

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

pibi aký máš formát videa? 1 hodina DV formátu má veľkosť cca. 12.5 GB.

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

MovieMaker to konvertuje do wmv, nebo to chcete tahat přímo v DV?

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

já bych to bejt tebou udělal přez nera- neroVision- ten to háže třeba rovnou do AVI. zkus si v tom pohrát, pokud máš nera nainstalovanýho, tak jak ti vyjela tabulka s moviemaker-em tak se ti tam zobrazí taky rovnou ten nerovision smile

Web

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Předem se omlouvám za svoje záchvaty kašle. Obávám se, že zvuková stopa bude nepoužitelná díky mně a obrazová díky Sýkorovi smile

Web

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Zahulíme, uvidíme.

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Co by mohlo být příště poučný, je předvést, jaký SPL odpovídá jaký hlasitosti, když to řeknu zjednodušeně. Já třeba vůbec nemám představu, při jaké hladině akustického tlaku doma poslouchám... hned by se člověk na ty křivky v simulátorech díval trochu jinak.

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

No na hlasitost a SPL existují křivky, ale fon/SPL si asi nemyslel. Nevím jak bys tu domácí poslechovou hlasitost chtěl měřit, když hlavní parametr, který tu "hlasitost" ovlivňuje je doba dozvuku. Ale snad není problém vygenerovat danou výchylku basáku, tu porovnat s proměřenou simulací a naposlouchat. Na 1Khz to můžeš udělat podobně se změřeným napětím.

Web

(upravil MaBat 1. 7. 2008 19:03)

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Jde mi čistě o přiřazení SPL k subjektivně vnímané hlasitosti při reprodukci hudby, na to žádný křivky nejsou. Nějak by se to asi muselo zprůměrovat, ale o to až tak nejde. Zbytku moc nerozumím.

Jo takhle, už Ti asi rozumím... pustit to s nějakou hlasitostí, poté pustit samotný sinus 1kHz, změřit napětí a z "tabulkové" citlivosti na 1kHz pro ten reprák stanovit SPL. Což je ale blbost, protože směrový vlastnosti...

Ale protože to celý trochu komplikuje místnost, spíš mi šlo o to říct "tak, teď posloucháme při týhle hlasitosti a SPL metr v místě poslechu ukazuje na 100Hz tolik, na 1kHz tolik,..."

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Checku, já ty Fletcher-Munsonovy křivky neměl vytahovat, teď tu o tom budem slýchat celý měsíce lol

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Třeba v noci. To když dám na reproň jemně prst a necítím žádné vibrace a zvuk je čisťounkej. No a snímat to metr od repra nějakou peckou?.......      Moc rád bych viděl kalibrační křivku pecky při těchto titěrných hlasitostech.

Web

(upravil check 1. 7. 2008 20:33)

Re: Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Ty si myslíš, že sem je viděl prvně? Vždyť ty FM křivky jsou v každý knížce. Akorát je docela zajímavý to novější měření, to vychází podstatně příznivěji.
http://media-2.web.britannica.com/eb-media/29/4329-004-8DC51F39.gif
http://www.sfu.ca/sonic-studio/handbook/Graphics/Equal_Loudness.gif

Web

Příspěvky [101 až 120 z 150]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Školení: Akustická měření, RNDr. Sýkora

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£