Re: E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření
Ukaž (zkratovanej/naprázdno) vstup AD bez generátoru, pokud je to od USB bude to tam dál,pokud ne, problém je v kmitajícím OZ v oscilátoru.
Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.
Audioweb.cz » Návrh, měření, software » E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření
Ukaž (zkratovanej/naprázdno) vstup AD bez generátoru, pokud je to od USB bude to tam dál,pokud ne, problém je v kmitajícím OZ v oscilátoru.
Ten binec tam nesmí být, takhle korektní měření nevypadá. V tomhle stavu nemá smysl bavit se o THD, nejdřív se to musí umravnit, ať už je to rušení, kmitání, nebo cokoliv jiného.
Tak jsem se také přidal do klubu,dnes ráno objednán grade B , Céčko je beznadějně vyprodaný a dostal jsem slevu takže cena je jako za grade C..
Jinak u Millano = jasnej bordýlek z USB je to typickej obrázek,izolátor (i pomalej stačí) je na měření opravdu nutnost. Příští měsíc pořídím 480Mbps aby se dalo měřit i 32b/384k.
update a edit: Běžné USB izolatory s tímto AD převodníkem (mým kusem) nefungují,při generátoru z baterek nemůže vznikat zemní smyčka. Takže buď vadný napájecí USB port co má problémy, nebo špatný generátor který je do nízké impedance zátěže ADC nestabilní.
dawsoo, kde jsi to koupil?
Rudo přímo v jeho shopu na alíkovi poptal jsem přes jeho discord a vzhledem k tomu že to během pár dní uplně mizí raději jsem do toho šel hned a nečekal co bude.
https://www.aliexpress.com/store/5142044
ještě začátkem týdne měl plnej shop kromě balíčku č1 (grade C) na něj jsem se ptal kdy zas bude (neb 2dB SNR mě až tak netrápí) a prej je problém s dodávkama AKM. No už zbejvá jen 7ks grade B koukám.
Davide,AKM čipy po požáru ve fabrice už nejsou delší dobu (a už asi ani nikdy nebudou, prej se na obnovu továrny vyprdli a zabalili to), má v tom ESS. Jinak koupit to jde taky na audiophonics,cena je ale logicky o něco vyšší.
Aha,díky Peťo,máš recht ES9822Pro ,nevim proč,ale jsem žil v domnění že tam je akmko AK5572 ... (o požáru vim,proto jsem to i narychlo řešil-asi jsem si to popletl s něčím jiným co mam v dlouhým todolistu) no koupil jsem přímo od zdroje grade B vyšel po slevě s dopravou na 3.9k, což je cena která se mi zdá pěkná. Každopádně mam i evm-pcm4222 a oscík od viktora taky nalezen v krabici z let minulých, tak bude s čím si hrát.
Tak jsem od včera večera také majitelem E1DA Cosmos ADC grade B ,vyšlo to sakum prdum včetně celních nákladů a dph cca na 5100,- kaček a této investice rozhodně nelituju.Chodí mi i režim 768k fs.
jsem zvědav až bude toto
https://e1dashz.wixsite.com/index/cosmos-dac
Victorův 1k sine pure gen se mi nelíbí,limituje moc mé potřeby v měření.
topping d10s + cosmos
https://1iq.cz/i/album/8zkX45w
Dawsoo kupoval si priamo z ciny alebo EU? Musim si uz tiez kupit ten adc, velmi sa mi to -160dB dno paci
Ako ti mera ten viktorov gen priamo do dac vstupu ze niesi spokojny? nemas nizke napajacie napatie? - pisal si mi ze mas 3 baterky v serii a to je malo... ja mam 5x9V baterky a za tym lm317 nastaveny na pevnych 36V, s tymto setupom to mera nadherne... ten generator ak nema dost napatia nemera dobre. Pre mna osobne ma najnizsie skreslenie niekde do 2/3 drahy potenciometru potom to rastie hore.
Victorův 1k sine pure gen se mi nelíbí,limituje moc mé potřeby v měření.
Máš na mysli jeden pevně daný kmitočet, nebo něco jiného ?
1. JJ ano to je hlavní důvod. Je to zastaralé a ne zcela stabilní řešení (dac se dá využít multiton imd a i vícekanál, diferenciálním i paralelním módu včetně sweepu jak úrovní tak i frekvence)
2. Tipuju že bude patrně velmi brzy v další generaci překonán dostupným DAC řešením.
Na hobby měřo se zvukovkama je generátorek super,ale doba je už hodně dál.
Moje poznatky za první den použití:
1. Nefunguje s USB 1.1 izolatory,napájení jde ale driver se neinicializuje
2. Pro PC laika může být mírně problematické nainstalovat drivery (jak doma tak i v práci jsem musel ručo přes inf soubory)
3. Pro měření které odemne vidíte je použit USB izolator na straně DA převodníku.
4. Ivan má seznam doporučených USB 2 izolátorů které fungují (topping HS-XX mezi ně nepatří)
5. Všechna měření jsou v Single ended módu nikoliv symetrickém a zatím bez bufferu,předpokládám že se dostanu ještě podstatně dále s naměřenými hodnotami a parametry.
Notch k cosmosu se dá koupit a lze měřit zas o řád níže.
https://www.aliexpress.com/store/group/ … 0001645274
Notch k cosmosu se dá koupit a lze měřit zas o řád níže.
https://www.aliexpress.com/store/group/ … 0001645274
Jestli jsem to dobře pobral, tak tam píšou potlačení 30 dB, to je dost málo. Podle mě by to mělo být alespoň 60 dB, což ovšem znamená mít možnost doladit dva stupně volnosti (frekvenci a potlačení). A samotný notch filtr nesmí sám přidávat zkreslení, což vůbec není sranda dosáhnout. Jakkoliv v normálním hifi se tomu směju, tady opravdu zkreslují i kondenzátory, když se nezvolí vhodné dielektrikum.
Pasivní notch filtr zápasí s dilematem impedance versus šum a s frekvenčně závislou vstupní impedancí. Aktivní zase potřebuje extrémně perfektní operáky, které nezhorší THD. Fakt to není sranda. Ale nechat to jenom na digitálu (D/A plus A/D převodníky) není o nic snadnější cesta.
Aby to nebyla jenom hračka pro ukazování zajímavých grafů, ještě je k tomu potřeba další cirkus pro zesilování a zeslabování signálu na vstupu i výstupu DUT. Plus zatěžovací odpory pro koncové zesilovače. Když se k tomu přidají symetrické a nesymetrické vstupy i výstupy, je z toho zábava na zbytek života. Potlačení nejrůznějších rušení a hádající se země jako třešnička na dortu.
sranda to naopak teprve už začíná bejt,30dB ke 140-150 bez filtru je 180dB s ním ... víc už jednoduše fyzikálně nelze viděl jsem pár měření s jeho notch APU kterej obsahuje i kvalitní preamp a blížilo se to u THD spekter 24bit čistě digi loopbacku Nevím jak komu ale mě osobně to stačí měřit takhle se šířkou pásma do 192k resp do 384kHz Nic jiného krom AP x555 se s tímhle nedá srovnávat...
Jen chci podotknout že moje měření jsou bez bufferu do řádově stovek ohm na vstupu ADC -3dbFs. S obvodem co jsem použil v AP Czap bych měl být na hranici možného s D10s. D10s je i přesto neuvěřitelný za ty peníze i do takové vcelku brutál zátěže. Limit není v AD převodníku ale v ES9038 a nebufferovaném výstupu operáku v toppingu.
Multitone 100 -3dbfs řeč je o tomhle, tady nelze jinak než mít dobré HW
A jedno měření po kalibraci sice netušim co ten rew dělá ale hodnoty vypadaj lépe je to samozřejmě 0dbfs 32bit/44,1kHz
Čim je víc frekvencí, tím je to víc Adidas ?
A jak vypadá IMD1920 0dbfs ?
žádný problém stereo režim:
0dbfs
-3dbfs
víceméně měřím toppinga D10s ne cosmos ADC víc nelze izolátor nepustí,pořídím rychlej a bude se měřit podstatně vejš
Ten 100 multitón navazuje na tyhle hrátky původně s julinou, rozdíly jsou vcelku markantní a je to asi nejblíž reálně k muzice kde také nejsou jen jedno či dvoutonová statická spektra. TD+N u multitonu koreluje s poslechem kupodivu vcelku dobře.
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 17#p399317
jinak doporučuju pro rew-aře přejít na flex asio a vyhodit pryč asio4all který se při přepnutí samplovačky chová divně.
to samé repete přes flex asio
0dbfs
-3dbfs
Pro mě je ten dvojtón více přehlednej, ale můžeš to zkusit z horším převodníkem a uvidíš, co to ukáže.
Zajímalo by mě to u té Julči, jelikož jí tu mám někde naskladněnou, ale na práci nejsou lidi
JJ Václave Písknu ti Julinu s Toppingem D10s žádnej problém 0dbFs -3dbfs a -6dbfs tam má julča loopback THD sweetspot.
Audioweb.cz » Návrh, měření, software » E1DA Cosmos ADC - špičkový převodník pro měření