Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 6)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Externí zvuková karta pro měření/testování

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 110]

(upravil dhaman 13. 8. 2023 21:20)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

REW kalibraciu zvukovej karty staci robit raz pre meraciu frekvenciu napr. 96kHz. A to prepojenim vystupu so vstupom kablom.
Ak mas meraci mikrofon tak k nemu by mala byt od vyrobcu kalibracna krivka v 0 stupnov na stiahnutie.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil jardag69 13. 8. 2023 21:46)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Takže dělat kalibraci s mikrofonem je kravina? Resp to Check levels? Sem to mozna jenom blbě nazval.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Doporučuju zajímat se také o impulsní charakteristiku, nastavení správného okna podle prvního odrazu nebo výpočtem podle geometrického uspořádání měření (vzdálenost repro - mikrofon, mikrofon - podlaha, mikrofon - strop). Načíst kalibrační křivku od výrobce mikrofonu do programu. A tak podobně. Není to zcela triviální a nějakou dobu trvá, než se v tom člověk zorientuje. Nejsou to hodiny ani dny, spíš týdny a měsíce. Do té doby dávat na web jakékoliv výsledky není rozumné.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Tak by mě také zajímalo, zda jde udělat vůbec kalibrace mikrofonu který nemá kalibrační křivku od výrobce.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Ano, jde to udělat porovnáním s jiným mikrofonem, ke kterému je ta kalibrační křivka k dispozici (a je dostatečně věrohodná).
I tak to není zcela snadné.
Druhá možnost je nechat si mikrofon zkalibrovat v laboratoři, která je na to vybavená.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Netušim, kolik stojí kalibrace, ale na takové to domácí žvýkání by asi stačilo něco s kalibrací za malo penez?

https://kytary.cz/sonarworks-measuremen … /HN221130/

(upravil Benazi 15. 8. 2023 10:23)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

https://www.amazon.com/Dayton-Audio-EMM … B002KI8X40

Já mám EEM-6
A spokojen,
Tak jak píše Jarda, na domácí kuteni.

(upravil Jezinka 15. 8. 2023 11:21)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Jardo. Tak přesně ten jsem si dnes objednal. Nicméně jsem viděl včera video o kalibraci mikrofonu a i z mikrofonem za 0 peněz se dají pořizovat měření jako z mikrofonem za 1000 USD. Ukazoval tam, jak samotný neměří ale když se právě použije kalibrace tak najednou měří stejně. Respektive program to nějak přechroupá aby ukazoval to samé.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Nedá. Elektretová kapsa má základný problém, ktorou je veľký šum. A to nikto žiadnym programom nepřechroupe ... Stačí to na merania amplitúdy a merania akustiky, ale nie na skreslenie.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

godz No tak je vidět jaké informace se na netu vyskytují a pak jako laik tomu i uvěříš. Nicméně do pátku mi přijde ten měřící mikrofon. Mým cílem je zjistit, zda bedny které nyní mám v obýváku, tak jestli hrají vyrovnaně v celé šířce pásma. Měřil bych to z poslechového místa. Myslím, že to jsou celkem dobré reprobedny a od toho bych se chtěl odrazit pro srovnání a stavbou těch mích starých (zda to vůbec má smysl, po přetčení několika vláken, jsou to totiž starší (30 let) Tesly.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Lépe by bylo k večeru změřit venku, pak změřit v bejvaku.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

To Bezinka. Vieš zaoberám sa tým dosť dlho na to, aby si ma zrovna ty poučoval. Viackrát som kalibroval elektretové mikrofóny a dobre viem aká je ich kvalita. Teraz to robiť nemusím, nakoľko mám merací kondenzátorový mikrofón do 40 kHz.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

godz Promiň, asi jsem se špatně vyjádřil, nebo jsi nepochopil smysl mého příspěvku. Věta " No tak je vidět jaké informace se na netu vyskytují a pak jako laik tomu i uvěříš." byla myšlena na mě. Nemusíš mít tedy obavu že bych si dovolil Tě poučovat. Sám jsem psal že tomu nerozumím a začínám smile Tak jen na vysvětlenou smile Takže, rád si nechám poradit a rád něco nastuduji, pokud budu umět rozlišit co je relevantní zdroj. Tady je jinak to video na základě kterého jsem se zmínil o mikrofonech. https://www.youtube.com/watch?v=NP8Axs1x0dk

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

I levným mikrofonem lze po korektní kalibraci získat správné výsledky, ale jak píše godz, pouze frekvenční průběh, nikoliv zkreslení.
Rozdílů mezi Behringer ECM8000 a Earthworks M30 je podstatně víc, než se vejde do jednoho grafu.
Je potřeba vědět, že levné mikrofony do několika tisíc obsahují velmi podobné elektretové kapsle nasekané v číně s cenou do 100,- Kč plus lépe či hůře zpracované pouzdro a elektroniku.
Oproti tomu firmy jako Earthworks opravdu vyrábějí mikrofony, kvalita a ovšem i cena tomu pochopitelně odpovídá.
Přímá úměra je také mezi cenou a pečlivostí metodiky kalibrace = věrohodností kalibračních údajů.

Poznámka k terminologii: "program to nějak přechroupá, aby ukazoval to samé" - to je právě ta kalibrační křivka.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Přátelé, tak dnes přišel mikrofon Sonarworks Messmikrofon XREF20. Podle videotutoriálu který je uveden na stránkách REW na nastavení, kalibraci zvukové karty, načtení kalibračního souboru mikrofonu, nastavení SPL jsem provedl měření levé a pak pravé bedny. Délka byla 1M a opakování 2x. Potom bylo vyhlazení 1/6.
Je to už malinko lepší a nějak vypovídající?
https://i.postimg.cc/sMd8fgqw/M-en-reprobeden-Visaton.png

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

jezinka, ty si vobec neurobil co som ti (a aj ostatni) pisal(i). Tebe nepomoze ani ten najsamlepsi mikrofon na svete ked nebudes vediet ako nim mas merat, chapes to? potrebujes mikrofon co ma druhy mozog a urobi vsetko za teba, ale neviem ci taky existuje. Este raz a znova zopakujem co som uz raz pisal a bude to posledny krat. Nemeras reprosustavu!!! merias miestnost so vsetkymi odrazmi. Pisali ti to po mne aj dalsi ale len to ignorujes a ides si svoje, takto sa nic nenaucis merat. Zisti co je impulzna odozva a ako s nou pracovat aby si eliminoval odrazy. Najdi si nejaky tutorial co ti to vysvetli. Bez mozgu, po lopate:

1)klikni v REW na tlacitko v hornom menu na grafom co sa vola IR window
2)nastav zaciatok okna = lavu cast tesne pred prvy peak
3)pravu cast okna cca 3-4ms dalej od toho prveho, tesne na dno prveho odrazu = to je dalsi trochu mensi impulz co tam uvidis, a potom uvidis len reprosustavu bez odrazov.

Po tom co to urobis zistis ze doma nic pod 200hz rozumne nezmerias lebo sa ti napocitaju odrazy. Potom ak to chces cele aj so spodkom, musis to skombinovat s nearfield meranim a to uz nepochopis vobec kedze ti ani impulz nic nehovori. Nastuduj si ako sa meria a naraba s impulznou odozvou. Teraz uz mas aspon mikrofon, teraz este k tomu pridaj rozum a mozno z toho nieco bude...

nedavaj sem nezmyselne grafy, su nahovno a nic tam nevidno len tvoju miestnost plnu odrazov (s 1/6 vyhladzovanim obzvlast nic) vyskusaj vyssie uvedene, nastuduj impulznu odozvu ako tu uz niekolkokrat bolo spomenute a potom ak nebudes vediet nieco konkretne tak sa pytaj

pripadne ak nemas cas na samostudium a chces to na striebornom podnose kup si kurz, napr: https://www.udemy.com/course/acoustics- … surements/

(upravil Elox 16. 8. 2023 21:56)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Nevím, jestli to není nějaký obchodní trik, ale v tuto chvíli se zdá, že kurs lze koupit se slevou za 15 EUR.
Takže se připojuju k doporučení, které napsal Wili.
Už jenom seznam témat, která kurs obsahuje, by mohl být inspirací, co je třeba nastudovat.
Jenom ta nabídka na slevu prý skončí za 5 hodin.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Jo ono vzdy ked prides na udemy na akykolvek kurz ako novo registrovany user tak mas slevu. Pripadne pres inkognito okno bez cookies smile

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Wili To není o tom že bych to neudělal, ale vůbec jsem nepochopil co si tím myslel. Když jsem googloval co to je impulsní odezva našlo to spoustu věcí, ale nic čeho bych se měl chytit. Kurz jsem si koupil, ale vzhledem k absenci angličtiny to bude trošku horší.
Nejspíš se tedy ozvu, až tomu budu rozumět... i když pak už nebude asi potřeba se dotazovat. Díky a hezký večer.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Opět se mýlíš. Teprve až pochopíš základní principy, budeš postupně zjišťovat, na co všechno se ještě potřebuješ doptat. Ale je šance, že potom ty otázky budou dávat smysl a bude možné na ně i smysluplně odpovědět.

Příspěvky [61 až 80 z 110]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Externí zvuková karta pro měření/testování

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£