Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 6)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Externí zvuková karta pro měření/testování

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 110]

(upravil Jezinka 7. 8. 2023 17:00)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

dhaman napsal:

Filtre vo vyhybke by som meral akusticky ne elektricky.

Proč bys je měřil akusticky? Zde to měří také elektricky. https://www.youtube.com/watch?v=AQJEYeVR_ME a nebo zde osciloskopem https://www.youtube.com/watch?v=U_AIMquwkmg&t=1447s

@Jezinka - Kde si prosim ta videl tie "Všichni sem dávají pěkné grafy ale nepřišel jsem na to z jakého to je programu." Vies sem dat priklad takeho obrazku kde je merana vyhybka elektricky ?

Ty obrázky mám na mysli obecně. Třeba hned ten co je o dva příspěvky víše. Z jakého to tedy je programu?

A teď ještě otázka k tomu měření pomocí mikrofonu a cosmo. To když má -170 tak to je asi pouze elektricky na zesilovači měření a předpokládám, že s mikrofonem tam bude šum až kvůli zachycení šumu v okolí.

(upravil jardag69 7. 8. 2023 18:04)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Jezinka viděl si to první video celé? I po 11 minutě?
Měření mikrofonem asi nepotřebuje odstup 170dB. Na měření vyhybek ti stačí i elekret a ten sam dost šumí.

https://www.elektro-hofman.cz/mce100-hi … ktristika/

(upravil dhaman 7. 8. 2023 18:41)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Software sa vola REW - room eq wizard je to free.
Ma to podrobny help
https://www.roomeqwizard.com/help/help_ … index.html

a na youtube urcite najde kopec tutorialov.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

No asi vypadám jak idiot, faktem ale je že donedávna jsem si myslel, že Hi-Fi je TOP. Nyní když jsem četl diskuze na tom měření na COSMo tak vím, že HIFI je dost pozadu. Také jsem si myslel, že když něco hraje, tak je to OK a je to správný, ale asi jsem neměl nikdy možnost slyšet nic lepšího, takže když není srovnání, není to vidět.
Jinak video jsem viděl celé asi 2x ale nevím co přesně bych měl vidět, nebo co by mě mělo trknout. Viděl jsem že měřil na kabel a pak teoreticky vysvětloval mikrofonem.
Díky za trpělivost smile

(upravil jardag69 7. 8. 2023 19:48)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Hele, asi ne. Omlouvám se. Asi je to celé jen elektricky. Divné je, že mu ta křivka tak poskakuje. Asi vlastnost programu.

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

On tam říká, že to je kvůli 10Hz přírůstkům v tom vizuálním analyzátoru. Je možné, že jiný program s tím problém mít nebude. No objednal jsem nějaké kabely abych mohl propojit zvukovku a uvidím, jestli se k tomu dostanu ještě tento týden.
Nicméně se dostávám do slepé uličky, co s těmi mými bednami. Buď je jen lehce vylepšit v rámci možností a nechat na test a do vedlejší místnosti a pak postavit nové mnohem lepší až porozumím parametrům, případně z fora vzít nějakou osvědčenou konstrukci, nebo ty moje maximálně předělat a ponechat jen měniče a upravit výhybky. Pak sem vložím fotky z měření jak jsem psal.

(upravil jardag69 7. 8. 2023 23:02)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

A co se stalo? Bedny hrajou špatně? Jestli je to hodně špatné, tak teď tu zrovna probíhá stavba asi dobrého 3. pásma za rozumný peníz a možná bude uveřejněná i vyhybka. Tak vydrž.
Jako uplně první mužeš zkusit mikrofon metr před výškáč a zkusit program ARTA. Co to ukáže.

(upravil Jezinka 15. 8. 2023 11:03)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Toto bylo osazení beden:
TVM ARV-104-04/4
TVM ARP-150-00/4
TVM ARN 226-03/4
TVM ARN 226-05/8
Malý syn dvouletý ale zničil středový repro (propíchl ho - poznal jsem to podle toho že propíchlá strana hrála ve středech hlasitěji), tak jsem ho chtěl znovu koupit a vyměnit, ale už se mi nepodařilo jej sehnat, tak jsem zkusil dle jedné stránky, kdo měl stejní měniče a stejný problém, vyměnit za Visaton W130S. Jenže je otevřený. Zkusil jsem to, hrálo to dobře ale silněji ve středovejškách. Pak jsem se dočetl že bez uzavřené toho středu se může zničit, a tak jsem vlastně skončil zde. Kamarád mi přivezl náhradní bedny (Visaton Altas Ribbon), no a moje chci tedy změnit a vylepšit. Sloupy mají 120cm.

(upravil jardag69 8. 8. 2023 20:25)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Ten Visaton by nebyl k mání? Jak hrajou?

Záleží na tom, jak hodně do toho chceš investovat. Zkus sledovat třeba tohle. možná časem bude kompletní návod.
Když člověk nedělá kraviny, tak Antonio dost pomůže.

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24844

Je tam toho víc. Projdi si to.

https://www.audioweb.cz/viewforum.php?id=13

Případně zkus dodělat tu opravu. Hlasitost repro se dá snížit odpory, ale chce to alespon základní měření.
Jsou lidi, co to dělají i mobilem. Pokud nemá mikrofon upravený jen na řečové pásmo. Ale aplikaci neporadim.

Teď jsem zkusil REW. Takže v něm moc neumím. S obyčejným elekretem za 30.- to už něco muže ukázat.
Po prvotním nastavení v preferencích už jenom Tools a meření.

https://i.imgur.com/2QeNoDs.jpg

https://i.imgur.com/n4WKPxP.jpg

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Tak konečně jsem se do toho pustil, zítra mám volno. Ty bedny nejsou moje ale kamaráda. Hrajou jinak výborně. Kamarád je nahradil teprve až za MartinLogan Renaissance ESL 15A. Ale nedávno jsem viděl inzerát na ty Visatony smile  Včera mi přišel streamer Eversolo DMP-A6 tak jsem si vychutnával zvuk. Ted se jdu potrápit z měřením  pak nafotím a pošlu.

(upravil jardag69 10. 8. 2023 22:00)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Já to pochopil, že jsou bedny kamaráda. Proto jsem se ptal, jestli by byli k mání. Pokud hrajou lépe než Tesly a byly by za rozumnou cenu, tak bych se na Tesly vyprdnul. Kolik chtějí v inzerátu?

(upravil Jezinka 11. 8. 2023 10:06)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Tady je ten inzerát ale nyní jsou koukal že sice tam visí ale je z 2018 https://www.hifionline.cz/hifibazar/pro … ibbon-mk2/
Včera jsem se natrápil s tím měřením. Je možné, že vstupy na mikrofon už nejsou to co bývali? Nepodařilo se mi nastavit dobrou úroveň. Buď to bylo -40 a křivka pak byla podivná, taková parabola a nebo při malinkém pootočení zesílení mikrofonu to hned naběhlo do píku. Pamatuji si že když jsem ještě zvukovku používal, tak na mikrofony to nějak zlobilo.
Je nesmysl kupovat znovu zvukovku, ale napadlo mě jestli nejít do toho E1DA Cosmos ADC. Jak jsem pozoroval, tak má asi i jeden vstup linku, jenže výstup asi žádný. Takže nevím jak by se dalo pak s touto testovat.
Chtěl jsem sem dát fotku, ale vidím, že to není jako na klasickém foru že se nahraje.
Tak už jsem přišel na to jak.
PunBB bbcode test

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

I když se tady řeší měření repro tak bych odbočil k měření zesilovačů.

Během několika let mám postavené tři zesilovače a rád bych si je otestoval měřením.
Mám USB zvukovou kartu SB X-FI HD (pro mé potřeby by měla stačit).
Může někdo poradit jaký použít program pro "začátečníka" -  REW, ARTA, jiné ??
Existuje k tomu nějaký slušně zpracovaný návod (postup)??
Dík předem za rady

(upravil antonio 11. 8. 2023 16:46)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Tak už mi funguje měření. Chyba byla v jednom potenciometru na zvukovce (input/playback) měl jsem input. Až na osciloskopu jsem viděl co to ukazuje nebo ne. Zde je výsledek samotné výhybky bez měření fáze (to zkusím později) a bez připojení měničů. Basové pásmo je zapojené samostatně jako bi-ampling.

PunBB bbcode test


miran50
Já s tím teprve začínám (měření), ale použil jsem program REW. Anglicky neumím tak to byl malinko oříšek, ale pokud umíš anglicky tak to nebude problém. Potřebuješ jen propojit výstup ze zvukovky na vstup zesilovače a výstup zesilovače na vstup zvukovky. Jen myslím, že asi bude potřeba něco dát mezi zesilovač a vstup zvukovky, nějaký dělič kvůli vysokému výkonu. Ale možná to půjde i s hodně nízkým volume, pokud zesilovač má možnost regulace. Jinak budeš muset asi použít ještě nějaký předzesilovač.

Nicméně snad se zde vyjádří někdo zkušenější, případně zkusit najít vlákno kde se měří zesilovač.

(upravil jardag69 11. 8. 2023 16:53)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Jezinka. Pokud máš problém s výsledným zvukem, po výměně repro, tak to stejně budeš muset změřit mikrofonem.
Můžeš začít hlasitostí jednotlivých měničů. Měř cca 10cm od čela bedny, před středem jednotlivých repro a zkus zjistit, jestli ten nový střeďák není hlasitejší.
Vyhybka bez měničů? To jsi dával nějaké náhradní zátěže místo repro nebo jak?

(upravil 11. 8. 2023 20:36)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Není potřeba dávat zátěže pro hrubou analýzu. Viz toto video https://www.youtube.com/watch?v=U_AIMquwkmg&t=1444s
S měniči se to změní spíš k lepšímu co jsem měřil.
Ano, nejspíš budu muset měřit i mikrofonem. Mám studiové mikrofony kondenzátorový a dynamický (RODE) ale nejspíš nebudou nejlepší pro toto měření.

Zde je měření s měniči v zapojení oddělené dolní propusti. Je to opět průměr ale myslím, že to nevypadá zase tak nejhůře.

PunBB bbcode test

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Jak je ta bedna vůbec zapojená a kde je tam nějaký basový reproduktor?
Ve vypisu jsou tri stredove a jeden vyskovy.

(upravil Jezinka 11. 8. 2023 22:04)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Zde je s tím průměrem. Server spadl tak to nešlo opravit.
PunBB bbcode test

Zde je měření mikrofonem v hodně špatných podmínkách a měřen každý reproduktor zvlášt s ostatními odpojenými a výpočet průměru.
PunBB bbcode test

A zde je měření najednou se zapojenými všemi měniči a bi amp
PunBB bbcode test



Měřeno je to na kondenzátorový mikrofon a do beden to šlo přímo ze zvukovky bez zesilovače, takže nic moc hlasitost.

To jak píšeš ohledně zapojení měničů, tak jsou naměřené víckrát, ale platí jen to co je zaškrtnuté a tedy i křivky.

(upravil jardag69 12. 8. 2023 1:06)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Asi jsme se nepochopili. Jak jsou ty TVM zapojené v bedně? Co je basák, co je středak? V tom vypisu mas akorat stredaky a jeden vyskac.
Respektive, co je ted jako basaky s tim novym stredakem? Jestli muzes, napis impedance repro a jestli se ti chce, tak muzes udelat obrazek repro s vyhybkou, jak to aktualne mas. myslim schema zapojeni.

Udelej jeste jedno mereni cele bedny a dej to vyhladit na 1/6 at je trochu neco videt. Ted je tam snad trochu zub 6-7kHz

Tomu Visatonu by se asi libilo deleni na 300 a 2-3kHz. Ten Visaton jsi koupil jeden nebo par?

(upravil Jezinka 12. 8. 2023 9:45)

Re: Externí zvuková karta pro měření/testování

Aha, já jsem to nepochopil a nyní jsem si všiml, že to bylo špatně ode mě vypsané. Ty 150 co jsou vypsané 3x tak je chyba. Dva z nich jsou basáky, vlastně stejné sestavení jako zde někdo stavěl podobnou skříň. "ReproMania.NET | Projekty Hi-Fi | Sloupová reprosoustava, TVM ARN 312, ARP 150, ARV 104" http://repromania.net/projekty-hifi/slo … 4-04-4.php
Ty Visatony co jsem koupil na ty stredobasy jsem vzal pár abych vyměnil v obou bednach.
Jen s tím rozdílem že basáky mám dva. Jeden je 4 ohm a druhý 8 a jsou paralelně zapojené. Ostatní je vše 4 ohm. Dnes jedu do Prahy k tomu kamarádovi od kterého mám ty Visatony bedny půjčené a poslechnout ty jeho bedny.
Takže to měření budu moci udělat něco dříve zítra odpoledne. Nicméně měření je děláno s bednu na lezato a otevřenou osvucnici. Jinak to nyní nejde, nedostal bych se na výhybky.

Jinak co máš za soustavu ty?

Zde ještě v rychlosti 3 fotky jak to nyní měřím a prostředí plus technika


PunBB bbcode test
PunBB bbcode test PunBB bbcode test

Příspěvky [21 až 40 z 110]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Externí zvuková karta pro měření/testování

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£