Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 29)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

  Stránky: 1 2 3 ... 29 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 566]

(upravil tubamusic 11. 2. 2014 15:03)

Téma: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Rozhodl jsem se předělat svůj předzes s Dispre 2, který jsem takto stavěl začátkem roku 2011.
foto původního provedení:
http://s19.postimg.cc/qprwu88vj/5849_dscf0016.jpg http://s19.postimg.cc/j8nasr8q7/5849_dscf0031.jpg

O Dispre 2 Jsou známy problémy s kmitáním a zvuková kvalita není hodnocena také příliš kladně. Trochu jsem tohle zapojení na původní desce potrápil a dospěl jsem k tomu, že za kmitání může absence blokovacích kondenzátorů v blízkosti OZ pro DC servo. Proto také byl problém jen s levou stranou (vzdálenější od hlavních filtrací). Problém s kmitáním, po přidání 100nF svitků přímo na na piny OZ, vyřešen. Chová se to pak naprosto mravně. Pak jsem provedl ještě další úpravy v koncovém Bufferu, kde jsem se inspiroval známým zapojením Pavla Dudka. Přidáním dvou odporů se posunul koncový stupeň hlouběji do třídy A a nahradil dva opory LED diodami. Už díky těmto úpravám se zvuk dostal úplně někam jinam. Z D2 se stal zvukově hodně zajímavý preamp.
Po těchto pozitivních zkušenostech jsem se rozhodl navrhnout celou desku pro Dispre2 po svém, kde jsem zahrnul všechny předešlé úpravy a doplnil o kapacitní násobiče pro každý kanál, teplotní vazbu mezi tranzistory v koncovém bufferu, relátka pro zpožděné připnutí výstupu a další drobné odchylky od původního zapojení.
http://s11.postimg.cc/mfg5b733j/dispre2_2014_brd.jpg
Snažil jsem se o stejné vedení cest v obou kanálech a o vzhledovou symetrii.


Řada přišla i na přepínač vstupů, kdy mě po třech letech provozu začal chybět výstup pro nahrávaní. Použil jsem oproti původnímu přepínači dvoupólová relátka, kdy je odpínán jak signál, tak GND z důvodu zanášení rušení z jiných přístrojů. Pro výstup na rec je použit OZ jako sledovač napětí.
http://s30.postimg.cc/ib0lrvral/prepinac_vstupu.jpg


Celé mé snažení o vylepšení předzesu uzavírá předělaný zdroj se síťovým filtrem, logikou pro zapínání dalších komponent a ovladání zpožděného připnutí výstupu u Dispre. Je zde vyvedeno i nestabilizované napájení pro actidamp4.
http://s13.postimg.cc/82w9cy7wz/zdroj_predzes_2014_brd.jpg

V současné době čekám na vyrobení desek a po té doplním fotky celé (pře)stavby. Kdyby někdo měl zájem, info o deskách a zapojení přes SZ nebo mail.

Web

(upravil mechanik 12. 2. 2014 13:16)

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Idealne je zmerať to. Človek je schopný si toho dosť nahovárať. Vyšší kludový prúd by mohol mať vplyv pri používaní sluchátok s nízkou impedanciou, neviem aký tam je a aké používaš sluchátka. Pri použití koncáku to bude jedno, vstupná impedancia bude dostatočne vysoká takže predzosilovač pobeží v Ačku.
Tiež mám diamond ale rovno s LED v prúdovom zdroji, neviem či je to taký prínos oproti odporom, chcelo by to zmerať.
Novým návrhom plošného spoja sa toho dá velmi vela pokaziť aj ked na prvý pohlad bude vyzerať technikcy dobre. PMA to tak ako to má nerozmiestnil asi len tak. S ničím čo som navrhol na prvý krát som nebol spokojný. Vždy vznikla minimálne druhá verzia ktorá bola lepšia. Myslím si že to blokovanie napájania OZ a LED niesu také velké úpravy aby to nešlo urobiť na pôvodnom plošnom spoji. Každopádne bez arty a zvukovky julia, generátoru a osciloskopu by som nič nerobil.

Bateriové napájanie na miesto LM317/337 som tiež skúšal a myslím že to bolo bez rozdielu.

Prínosom teplotnej väzby by som si tiež nebol istý...

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

mechanik: Ty úpravy mam ověřený na originální desce, kde jsem přeškrabával cesty a přidával součástky ze strany spojů. Takový brabčí hnízdo. Proto vzniká jiná deska. Se závěry o tom jestli to co jsem navrhl je lepší nebo horší bych zatím počkal. Nikomu ale své výtvory nutit nebudu. Dělám si to jen tak pro radost. Původní D2 se mi zvukově začalo líbit o dost víc, až po tom odkmitání (přidání blok. kondů). Zvuk toho či onoho je ale věc názoru..

Web

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

A mě to zajímá,mám taky původní Dispre,a navíc nemám pořádný zdroj,takže pokud budou k dispozici desky tak bych měl zájem.

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Musím říct že už jenom přidáním blokovacích kondenzátorů k OZ se zvuk celkem slušně zlepšil.

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Osobně bych vám chlapi doporučil spíš vpravit do vstupu jfety dle vodítka od PMA zmíněném ve vláknu na slováči, jde to i na původní desku smile

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

DJ_Rix: JFety jsou samozřejmě taky cesta. Tedy aspoň pro toho, kdo se k nim dostane. Právě kvůli tomu, že 2sk/2sj už nejsou v podstatě k sehnání, mě to dokopalo k tomu, pokusit se z D2 bjt dostat lepší zvuk. Mě se ten preamp prostě teď zvukově líbí. Původne jsem chtel taky stavet neco s JFety, ale tohle mi teď láká víc smile Zvuk BJT mi vyhovuje. Přijde mi přesnější. Opět věc vkusu.

Web

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Pokud to budeš chtít vyzkoušet, dej vědět. Nějaké jfety ještě jsou smile Jde o to, že když už budeš dělat novou desku, můžeš na ní pamatovat na ty degeneráky a bias odpůrky, i když nakonec třeba osadíš bipoláry.

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Je už asi pozdě, Tuba píše, že již čeká na výrobu desek. Škoda, zajímalo by mne jeho porovnání.

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Jfety už jsem mu Petře doporučoval, zatvrzele odmítá.. smile Stejně tak umistěni elytu v Dispre asi neni optimalni. Ale pozitivni je že oba kanaly jsou shodné. Zakeřný je tam ten diamant, hrozí nestabilita.

Web

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Ved sú dostupné, dokonca v CR, má ich customworks. Ked si nechceš robiť zásobu na väčšie množstvo projektov tak sa tá cena dá prežiť.

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Otázka je,proč vylepšit zvuk jen výměnou tranzistorů,když fungují i jiné změny.Ideální řešení je zřejmě použít oboje.

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Mechanik: Customworks nejsou jediní kdo má jfety....
tubamusic: Deska vypadá pěkně ,jsem zvědav na výsledek smile

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

DISPRE JFET je s bipolární verzí nesrovnatelný, je podstatně lepší. Malá poznámka: souhlasí PMA s uvedenou akcí, je to jeho duševní vlastnictví, a tady už se mluví o prodeji desek?

(upravil tubamusic 13. 2. 2014 17:23)

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Honza63: D2bjt dal PMA volně na stránky. Z toho jsem vycházel. Profi desky vyrábět nehodlám. Momentálně mi je vyrábí Kohout. Pokud to vše bude chodit jak má, tak to co jsem spáchal mohu individuálně poskytnout. Když se to tak vezme, tak od PMA je vzaný pouze předek. Ten výstupní buffer je všeobecně známé zapojení. Desky prodávat nehodlám, maximálně budou podklady u Kouhouta. Jak jsem psal, dělam si to hlavně pro sebe a pro svou radost z bastlení. Ani nepředpokládám, že by se to nějak rozšířilo, protože je to jednovrstva a to spoustu lidí odmítá. Taky to bude s bjt, takže další faktor, proč to spoustu lidí zavrhne.
Už si zkusil přidat blokovací 100nF na OZ do verze JFet? Tam taky nejsou a tuším, že v Pre taky ne smile

Web

(upravil reeb 14. 2. 2019 18:20)

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Pokud to nebude kmitat je to svým způsobem dobrý nápad na levný preamp/sluchátkový zesilovač, BC5.. jsou dostupné pořád a za korunu..

Dispre2 je free

http://pmacura.cz/dispre2_cz.htm

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … 446#192446

Web

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Omlouvám se předem Tubamusicovi, že jsem mu sem takto vlezl. Na tuto verzi Dispre mám v Eaglu udělanou desku, rozmístění součástek shodné s orig. osázovákem. Dokoncem jsem tam tuším, i na kohosi radu, doplnil emitorové odpory pro nastavení kliďáku.
Bohužel nemám čas i chuť s tím experimentovat, kdyby ten návrh někdo chtěl na "hraní", tak mu jej klidně pošlu. Zajímámě jestli to funguje.
Totiž chtěl jsem si tenkrát to Dispre postavit, když jsem zjistil, že PMA už desky neprodává. Nicméně jsem nakonec od něj sehnal orig. desku, takže toto mám už jen v záloze.

(upravil mako 15. 2. 2014 21:48)

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Máte někdo praktickou zkušenost s aplikací jfetů do  původního Dispre .Pokud vím, tak to co Pavel uveřejnil na stránkách byla pouze simulace.

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Nezbývá než to vyzkoušet. Já sice mám jfety, ale už nemám původní dipre smile Takže to je na někom jiném smile

(upravil tubamusic 21. 2. 2014 1:17)

Re: Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

http://s2.postimg.cc/dg9egkx91/DSC_1770.jpg http://s27.postimg.cc/nmgnp2z4v/DSC_1785.jpg http://s30.postimg.cc/7uvc0fm9p/DSC_1789.jpg
více fotek: http://rakyroky.rajce.idnes.cz/Dispre2_2014

Už to poslouchám, před chvílí jsem to dodělal. Po prvních pár minutách hrubého poslechu mohu říct, že je to jiný. Hůř než originální D2( myšleno i to po výše uvedených úpravách) to rozhodně nehraje. Je půlnoc a nemohu si moc dovolit pustit to dle mých představ, ale i při tichém poslechu je znát rozdíl v detailech. Vše co se ve zvuku děje je jakoby usazenější, má to jakoby své místo a při tom lehkost. Dynamika je bezprostřednější, člověk nemusí tolik pátrat po detailech, tak nějak vystupují na první poslech. Více poslechnu zítra..

Web

Příspěvky [1 až 20 z 566]

  Stránky: 1 2 3 ... 29 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač s Dispre II trochu jinak

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£