Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Vím, že se tu dost probírala vhodnost/nevhodnost těchto repro do konstrukci subwooferu. Mám tyto modely k dispozici a v podstatě se potřebuju jen rozhodnout, která varianta bude lepší. ARN8604 bych asi hodil do uzavřenky 75l, 2xARN226 asi taky do uzavřenky tak 60-70l, akorát nevím jestli je dát do společnýho objemu. Předem díky za názory.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Nechce se hledat...
8604 bych změřil parametry a navrhl přesný band-pass.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

No spíš sem se chtěl rozhodnou které repro z tohoto výběru využít. zatím sem víc nakloněn variantě s ARN 8604.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Tondo neblbni, to není už na domácí použití. To chce prostor.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Spíš jsem pro uzavřenou ozvučnici. Ten BP by byl asi dost velkej.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

BP má při stejné velikosti jako uzavřená vždy větší citlivost / rozsah dolů. Nemluvě o zpravidla vyšší zatížitelnosti.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

george: BP s touto Teslou kdysi dělal Halen a byl první snad kdo to takhle zkusil a celkem si to pochvaloval, já to bohužel neslyšel, ale po zkušenostech s uzavřenou, BR a celkově tím chrchlavým reprákem si opravdu myslím, že to bude to nej, ovšem jen za předpokladu, že se ten měnič přesně změří, bo na tolerance se už tehná sralo, a dá se tomu přesná aproximace podle programu a z obou stran zaoblený 12cm nátrubek, pak by to ani nemuselo být velký, možná do celkových 70l.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Tondo i já jsem postavil BP s 8608 před mnoha lety (možná ještě před Halenem, ale to je fuk), proto vím co píšu. Asi si jen nerozumíme co se týče velikosti bedny a prostoru v kterém má hrát. Já si opravdu nedovedu představit, že bych tento BP provozoval v domácích podmínkách, protože my s ním hráli v hospodě o rozloze cca 200m2 rozdělené na tři místnosti s 4m stropem. Třáslo se naprosto všechno od okenních tabulek přes půllitry ve skříni a to byl umístěn v místnosti bez těch oken a půllitrů. V hospodě je to jedno, ale doma ve 24m2 a stropem 2.6m by mě to silně vadilo. Proto bych na doma raději volil méně "agresivní" sub.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Georgi, dunění a rezonance není vlastností SW, ale místnosti. Když by jsi si ho přinesl do 62m3 choval by se jinak.
Problém spojených místností a členitých prostorů je zajímavý a málo známý. Jen občas si někdo postěžuje (Aleska), že nejlíp mu hraje SW ve vedlejší místnosti. smile

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Děkuji za upozornění, ale můžu tě ubezpečit, že by se tento sub v menší místnosti jinak nechoval. Ono tě mohlo napadnout, že jsem ho v menší místnosti napřed vyrobil a vyzkoušel. Já jsem zvyklý doma hudbu poslouchat, kdo má rád dunění a rezonance nech si poslouží.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

To má s tím o čem píšu pramálo společného. SW může dunět v každé místnosti a přesto to není vlastnost SW ani BP ani ARN8604. To a spousta jiných věcí mohlo napadnout zase tebe. Nenapadlo? Nejsi výjimkou. smile

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Sub sám o sobě může dunět i bučet a nepotřebuje k tomu žádnou místnost. Zkus to pro změnu na soplwebu, pokud se chceš stále pohybovat na rovině nějaké teorie, když nemáš žádnou zkušenost se stavbou BP s ARN 8604-8. Jeden tvůj pražský kolega tam dělá skoro šéfa, pomůže ti do začátků.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Nevím co je soplweb a ani z čeho plyne tvůj buranskej komplex, ale k věci to nepatří. Taky umím udělat špatný SW. Na tom není nic složitého. Předpokládal jsem, že jsi nepostavil jednotónovou sračku.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Je naprosto jasný, že místnost má na nízkých frekvencích, které mají srovnatelnou délku vlny s jejími rozměry velký vliv na výsledný frekvenční průběh.

Ale když vezmu MethMana ad absurdu tak tvrdí, že nemá vůbec žádnou cenu si lámat hlavu s fr průběhem na basech. Laďte basreflex jak je libo, dávejte do malého objemu repráky s vysokým Qts a do velkého s malím Qts protože poslechový prostor to stejně zkazí smile)
Tak to myslíš? Rozveď  trochu to co tvrdíš rád se poučím.

Web

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Místo dlouhého vysvětlování uvedu konkrétní případ. Dva SW (12" a 10") typ BP4, 2 poslechová místa ozn. 2 a 3, NF měření fialové (12") nebo červené (10"). Viz popisky grafu.

12" roh:
http://s4.postimg.cc/x4pa7tsmx/172_sw1.jpg

10" roh:
http://s4.postimg.cc/rukbgj8e1/172_sw2.jpg

10" střed stěny
http://s4.postimg.cc/5752adsu1/172_sw3.jpg

místo 3, SW v rohu:
http://s4.postimg.cc/v3yqmzwhl/172_sw4.jpg

V tomto konkrétním případě mi to říká tyto věci:
1) 12" SW jde zbytečně hluboko, a bude lepší u něj snížit jakost
2) 10" SW má rezonanci příliš blízko módů 2,0,0 a 0,0,1 a proto jeho umístění na středu dlouhé stěny není dobré
3) NF měření v místnosti je nespolehlivé, axiální módy silně ovlivňují frekvenční charakteristiku. Zde jsou uvedeny jenom pro hrubou orientaci.

Mám-li Ti odpovědět v obecné rovině, je to SKORO jedno. V rámci zdravého rozumu ovšem. Pokud se podíváš na obrázky, není složité si představit jak budou jednotlivé průběhy na poslechových místech vypadat kdyby SW nebyly BP, ale closed a rovné. Jenom jinak vypadající bordel. Je dobré si ohlídat pro konkrétní případ pár věcí. Nemrhat výchylkou na zbytečně nízké frekvence a smířit se s tím, že pod 1. módem prakticky chybí rezonance, která by nesla výkon SW do místnosti. Pokud možno, netrefit rezonanční frekvencí SW axiální mód a počítat s velkou silou axiálních módů, zejména 1. a 2. Pokud neznáš modální distribuci v místnosti je tedy prakticky putna jakou má SW fr. char. ve volném poli. Převýšení +10dB může a nemusí ve finále dopadnout lépe než pečlivě navržený "rovný". Nejčastější případ je ten, že to je jedno. Variace způsobené nejen umístěním SW, ale i poslechového místa jsou velké.
Kdysi jsem měl chuť shrnout tyhle věci do nějakého článku. Napadl mě i název "Příčurka hledače správného Q" smile

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Velmi zajímavé, musím přiznat že máš pravdu. Jen by mě ještě zajímalo jak jsi to měřil, jak dlouhé okno atd.
Díky

Web

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Při měřeních v prostorové akustice je třeba provést tzv. prostorový průměr. Já to pro orientační měření dělám tak, že průměruju 6x měření cca 20-30 cm od sebe. Vezmu mikrofon pohybuju s mím v pauze mezi měřícími signály cca v 30cm "kouli". Pro přesnější je ovšem potřeba stojan, protože se ti nezřídka do signálu dostane rumble od konektoru/šňůry nebo aerodynamický hluk. Okno pak dost dlouhé 500ms+. Měření, která vidíš jsou negateovaná, délka závislá na vzorkovací frekvenci.

Re: Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

80 litrů/30 hz
dolní mezní 27,5 hz

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Subwoofer s 1xARN8604 nebo 2xARN226-05/8

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£