Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Definicia: Co je to zvuk?

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 57]

Re: Definicia: Co je to zvuk?

Kocour, tomu rozumiem, prepac ak to nebolo jasne. Nerozumiem ale, ze si tu “skusenost” nechavaju vsetci pre seba a po veceroch nad tym hodiny dumaju. Ja by som sa s tym (hadam) podelil s ostatnymi a snazil sa zistit, cim to je. Su na tuto temu napr. nejake clanky v AES?

Re: Definicia: Co je to zvuk?

třeba: desítky let se vyrábí textilní kaloťáky stejně: palcová cívka, hedvábí, impregnace, faceplate, magnetický obvod...hrál jsem si cca s desítkou kusů tohoto typu...a každý měl jiný projev, rozdíly třebas malé, ale byly

(upravil emge 15. 8. 2023 8:55)

Re: Definicia: Co je to zvuk?

BV napsal:

Ak "pripustíme", že všetky zvukové informáce sa do ucha dostanú výhradne zvukom , teda vlnením, ktoré sa šíri medzi boxom a poslucháčom, tak by som chcel vedieť, ktorý parameter toho vlnenia nevieme zmerať??.

Ako meriaš pomer priameho a odrazeného zvuku v miestnosti? Ako meriaš jeho časové posuny v mieste posluchu?
A kými parametrami vyhodnocuješ priestorový (stereofónny) efekt v mieste posluchu?

Vlnenie sa nešíri iba medzi "boxom" a poslucháčom. V tom sa mýliš.

Re: Definicia: Co je to zvuk?

emge, tak ze nemerias co ti ide do ucha, ale to co ide von z boxov.

priklad podrobneho merania napriklad tuto:
- https://www.erinsaudiocorner.com/loudsp … linton_85/

Re: Definicia: Co je to zvuk?

Nechavaji pro sebe? Tak to cteme a vnimame co pisou ostatni asi hodne rozdilne. Vazne, zkus necist doslova, nemyslet strojove, binarne.

Asi v kazdem oboru, kde se spojuje teorie a prakticka realizace, kazdy, kdo se v tom pohybuje, intenzivne pracuje, postupne, ze zacatecnickeho "precetl jsem si skripta a rozumim naprosto vsemu" se posune do pozice "cim dyl to delam, tim vic narazim na veci, ktere nejsou pruhledne, jasne, intuitivni, hmmm asi jeste nevim uplne vsechno". V tomto oboru to nejde zmerit metrem. A tak je potreba, a vlastne to plati vsude, nasbirat nejen teorii, ale hlavne praxi, ziskat trochu cit pro vec. Ted bych ale zacal zabihat do mentalniho nastaveni, zpusobu mysleni, spojeni mysli a tela, atd. A to uz jsou casto neprekonatelne bariery pro nektere. Tuto linku ale nerozvijejme.
Musis se ptat spravnych lidi, nepremyslet binarne, zacit delat sve veci, merit, ladit, poslouchat. Mene cist a odvolavat se na ostatni, citovat ruzne clanky. Nechat veci na sebe pusobit, nedelat hned zavery ano/ne, souhlasim/nesouhlasim.
Vedu delaji lide, je to model fungovani veci, abysme lepe porozumeli. Je to priblizeni.... Zadna univerzalni pravda neni.

Kdybych mel stejne nastaveni, asi bych zadny projekt nikdy nedotahl, protoze by mi to cernobila mysl nedovolila (furt by bylo neco spatne), nikdy by vlastne nerekla jo to je dobry, jo to je pekny. A to by byla skoda, zustal bych zacyklenej v mismasi teoretickych poucek, a prisel o vsechny zjisteni, pocity, poslechove zkusenosti, a vlastne bych ani nezjistil co umim, co se mi libi, co me bavi, co mam rad.

Vzdy jen studium spolecne s praxi je spravna cesta. Nikdy nekonci. A clovek casto nazorove spise diverguje, nez konverguje, coz nemusi byt nekomu pohodlne.

Nejsem zadnej esoterik, tak to snad nebude nikdo tak brat. Je to spis poznani, me nastaveni, zpusob nahlizeni na veci a pristupu.

miero napsal:

Kocour, tomu rozumiem, prepac ak to nebolo jasne. Nerozumiem ale, ze si tu “skusenost” nechavaju vsetci pre seba a po veceroch nad tym hodiny dumaju. Ja by som sa s tym (hadam) podelil s ostatnymi a snazil sa zistit, cim to je. Su na tuto temu napr. nejake clanky v AES?

ruzne DIY repro

Web

Re: Definicia: Co je to zvuk?

miero napsal:

emge, tak ze nemerias co ti ide do ucha, ale to co ide von z boxov.

BV dogmaticky tvrdí, že je možné zmerať všetko.

Meraním toho, čo "ide von z boxov" vytváraš len predpoklad pre to, čo následne počuješ.
Lenže na výsledku sa podieľajú odrazy konkrétnej miestnosti a v každej miestnosti bude výsledok iný. Aký bude výsledok, to zmerať nevieš.
A už vôbec nevieš zmerať preferencie a vkus poslucháča, ktorý súvisí aj hudobným žánrom, ktorý počúva.

Ja sám som zástanca smerujúcich reprosústav a vidím (počujem) ich výhody.
Ale vy tu chcete zasa fanaticky šíriť "jedinú pravdu". Tá však neexistuje.

Re: Definicia: Co je to zvuk?

Kocour, prosim neber moje odpovede nejako utocne, aj ked mozno tak vyzera, profesne musim vediet preco veci (program, resp. jeho zdrojovy kod) funguje ako funguje, inak hrozi porucha s vaznymi nasledkami. Takze s teoriou a jej fyzikalnou realizaciou vela skusenosti nemam. K stavbe mojich repro som sa dostal, pretoze som chcel skusit Sandhorny ktore MaBat ponukol a prislo mi skoda to nevyuzit. Zatial sa nezda, ze ich v blizkej dobe dokoncim (protyp hraje s DSP), pripadne ze budem staviat este nieco ine, ale uvidime. Kazdopadne dakujem za odpoved smile

(upravil Kocour 15. 8. 2023 10:02)

Re: Definicia: Co je to zvuk?

V pohode, proto jsem neco napsal. Kdyby mi to bylo uplne jedno, tak nepisu nic.

Nabizim jen nazor, pohled na vec.

A jeste, hodne zalezi, k cemu jsou ty bedny pripojene. Pozor na to. Casto je to zdrojem toho, ze nektere rozdily v reprodukci nejsou patrne.

ruzne DIY repro

Web

Re: Definicia: Co je to zvuk?

emge, bolo by zvlastne ak by BV, zastanca "racionalizmu", aspon co sa tyka zvuku, tvrdil nieco ine. "empiristov", ktori povazuju zmyslovu skusenost ako primarny zdroj je toto forum plne, ale kto rozsudi, ktora skupina ma pravdu - podla mna nikto a nikdy.

Re: Definicia: Co je to zvuk?

ad směrovky : mi říkal jeden hulič, že v rauši vidí, jak z repro lezou ty vlny ven a jsou různě barevný...vida, co všechno nedokážou odkrýt naše smysly (za střízliva!) smile smile

Re: Definicia: Co je to zvuk?

Kluci,vy se mi s tou kecárnou furt stěhujete. Kdo má ty vlákna furt hledat?  big_smile
Co je podstatou zvuku,na tom se asi shodnem. Ale jak tento podnět každý z nás zpracovává,tu už je silně individuální. A proto to věčné dohadování. A přitom v dnešní době mají veškerá zařízení pro reprodukci minimální zkreslení, a přesto jsou tu propastné rozdíly v hodnocení.

Re: Definicia: Co je to zvuk?

Všude je to stejný - auta, foťáky, mobily, zbraně ... Tisíc lidí, tisíc chutí

Re: Definicia: Co je to zvuk?

miero napsal:

emge, bolo by zvlastne ak by BV, zastanca "racionalizmu", aspon co sa tyka zvuku, tvrdil nieco ine. "empiristov", ktori povazuju zmyslovu skusenost ako primarny zdroj je toto forum plne, ale kto rozsudi, ktora skupina ma pravdu - podla mna nikto a nikdy.

Stereofónia je empirická???
Ja by som tvrdil, že je úplne racionálna. A bez odrazov dobre fungovať nebude (porovnaj si posluch cez slúchadlá, v ktorých počuješ len priamy zvuk).
Kde máš teda merania odrazov v miestnosti? A aký je ich "jediný správny" pomer k priamemu zvuku?

Ja si ešte pamätám, keď sa BV hádal na Slovanete s MaBatom o "páskach" v BV Maxoch. Vtedy mal tiež svoju "pravdu" podporenú meraniami big_smile

(upravil BV 15. 8. 2023 11:28)

Re: Definicia: Co je to zvuk?

2emge

BV dogmaticky tvrdí, že je možné zmerať všetko.

Ano, priamo alebo nepriamo, odvodením z veličín, ktoré bežne meriame. Ak chceš napr. merať vplyv miestnosti (lebo o tom hovoríš..) musíš merať v mieste posluchu napr. impulznú odozvu, kmit. charakteristiku.. s rôznymi časovými oknami, aby si odlíšil priamy a odrazený zvuk a uvidel, čo robí ich súčtový mix vplyvom oneskorenia a fázového posuvu. Stereo efekt vzniká až v hlave, spracovaním fyzikálnych podnetov z tvojich "receptorov", na základe "historickej skúsenosti" subjektu, empírie  a kvality receptorov, hluchý na jedno ucho bude mať problém. smile Ad Maxy - nič lepšie ako TPL150H (horn!) vtedy nebolo k dispozícii, však si pozri pdf.. Horizontálne to je výborné.. Čo nevieme zmerať, je vplyv napr. estetiky, ceny a iných "mimozvukových parametrov" na poslucháča. A tie sú často dominantné.
2 kal

akustická (objemová) rychlost? akustické zrychlení?

Všetko sa dá odvodiť z toho, čo vieme merať, napr. objemová rýchlosť z SPL a kmitočtu..

Re: Definicia: Co je to zvuk?

emge, k tomu hadaniu, schvalne som sa na to pozrel, BV tvrdil ze to je najlepsie co horizontalne ide, a MaBat tvrdil, ze keby to bolo vyrovnane aj vertikalne, tak by to bolo este lepsie:

Jen se ti snažím vysvětlit, že i když sedíš na tom jednom místě v ose, vnímáš prostřednictvím odrazů, potažmo dozvuku v místnosti i to, jak bedna vyzařuje do všech dalších směrů, tj. minimálně její výkonovou charakteristiku, když už ne přímo spektra jednotlivých odrazů, hlavně těch s malou prodlevou za přímým zvukem. Jinak řečeno výsledný vjem se skládá jak z vlastností přímého zvuku, tak z vlastností "rozptýleného" zvuku v místnosti (konkrétní poměr důležitosti obojího závisí na okolnostech).
...
Směrovat by to mělo tak, že spektrum zvuku je pokud možno nazávisé na úhlu od osy, pouze jde dolů amplituda - to je podstata toho, co se snažím sdělit. Tyto bedny, pokud jde o vertikální směr, toto výrazně nesplňují (to je fakt). Jak moc to je nebo není v reálu slyšet, není tak snadné rozhodnout a není IMHO možné tvrdit, že pokud by i vertikálně směrovaly vyrovnaněji, nebyl by výsledek ještě lepší.

Zdroj: https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.p … 380#178380

Po vymene AMT za tlakovy driver a CD zvukovod 60x40 k MaBat pisal k tomu toto:

Až na to, že to je z bláta do louže. Zrovna tohle bych opravdu nechtěl wink

Zdroj: https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.p … 516#236516

Re: Definicia: Co je to zvuk?

až bude skutečně 100% korelovat měření se zvukovým vjemem (řekněme u statisticky významného vzorku posluchačů), tak to bude bohužel KONEC snažení, protože pak budou hrát všechny bedny STEJNĚ , jelikož budeme vědět, jak je postavit, aby dobře měřily...naštěstí se toho nedožiju smile

(upravil dhaman 15. 8. 2023 14:01)

Re: Definicia: Co je to zvuk?

Ja vidím skôr problém v samotných nahrávkach. Dirac a pod. sa snažia o zvukovú kalibráciu. Existuje kalibrácia domaceho kina, skoro každý AV reciever má mikrofón pre nastavenie. Taktiez existuje kalibracia farieb obrazu.
Žiaľ neviem prečo je kalibrácia stereo stále problém.

Prečo filmový priemysel nemá problém s loudness war alebo, že by jeden film bol prevýškovaný, uškriekaný a druhý prebasovaný.

Sorry za OT.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Definicia: Co je to zvuk?

BV, kde máš tie merania? Asi som ich prehliadol.
Nechce sa mi veriť, že by si k svojim jediným  správnym záverom došiel bez adekvátnych meraní big_smile

BV napsal:

Stereo efekt vzniká až v hlave, spracovaním fyzikálnych podnetov z tvojich "receptorov", na základe "historickej skúsenosti" subjektu, empírie  a kvality receptorov...

A nie je to len inak povedané to, čo tu niekde písal N.A. ?

K vnímaniu hudby a zvuku mám takú teóriu.
Keď sa dvaja ľudia pozrú na kopec, jeden tam vidí les, druhý stromy. Síce každý z nich vidí aj to druhé, ale každý má iné priority. Pre niekoho sú dôležité detaily - stromy, kríky, kamene... a celok vníma ako mozaiku poskladanú z detailov. Druhý zasa vníma hlavne celok - línie, farby, súvislé celky.
A tak je tomu aj s hudbou a so zvukom pri jej reprodukcii.

Zvuk reprosústav v miestnosti sa skladá z dvoch zložiek - z priameho zvuku a z odrazov. Priamy zvuk zlepšuje separáciu hudobných nástrojov, zvýrazňuje detaily a zlepšuje lokalizáciu jednotlivých nástrojov v priestore. Odrazy zasa vytvárajú priestor a "objem", ale na úkor separácie, detailov a lokalizácie. Tieto dve vlastnosti sú protichodné. Pridanie jednej zložky je vždy na úkor tej druhej.
Aký má byť "správny" pomer týchto dvoch zložiek, na tom sa nikdy nezhodneme. Niekto uprednostňuje priamy zvuk a chce menej odrazov, niekto naopak. A súvisí to aj s hudbou (hudobným štýlom), ktorý počúva.

Merania sú dôležité, aby sme poznali vlastnosti "produktov" a vedeli ich vzájomne porovnať. Vieme na základe nich tiež predpokladať, ako budú fungovať. Ale aké vlastnosti sú prioritou a aký má byť výsledok, to je značne individuálne. Pri posluchu reprodukovanej hudby je navyše veľa premenných (posluchový priestor, akustika...).
Jediná "správna pravda" neexistuje.

(upravil rvx73 15. 8. 2023 14:31)

Re: Definicia: Co je to zvuk?

Když to tak čtu, tak si říkám, jestli naši předkové neměli nějakou zvláštní vadu sluchu, nebo co? Můj děda uměl hrát na 7 hudebních nástrojů, mimo jiné byl vyhledávaný opravář varhan, jak to že nerozmlatil to svoje milované elektronkové gramoradio, když přece musel slyšet, jak hrozně hraje - navíc mono a s hrozným šumem? I bez měření wink

Tom chci říct, že hudba je hlavně o emocích. Když se ti líbí jak to hraje, nemáš co řešit. (Ale druhým svoji "pravdu" nevnucuj)

Re: Definicia: Co je to zvuk?

emge

Jediná "správna pravda" neexistuje.

Jediná "správna pravda" je preniesť ten fyzikálny podnet až k ušiam poslucháča s čo najmenšími zmenami. Čo si potom kto z toho "obrazu kopca" vyberie a všíma si, je jeho vec. Prípadne či si ho vylepší dozvukom miestnosti. Stačí si uvedomiť význam slova reprodukcia.
rvx73

jak to že nerozmlatil to svoje milované elektronkové gramoradio, když přece musel slyšet, jak hrozně hraje - navíc mono a s hrozným šumem?

Asi bolo (relatívne) drahé, a nič lepšie vtedy nebolo, nie? wink Myslím, že "filozofovania" bolo dosť, verte si čomu chcete..

Příspěvky [21 až 40 z 57]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Definicia: Co je to zvuk?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£