Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktory » Rozdilne faze repro - vada pristroje? rozdilny zvuk?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [6]

Téma: Rozdilne faze repro - vada pristroje? rozdilny zvuk?

Ahoj, meril jsem reprosoustavu a k ni pripojene rozdilne predzesilovace, zesilovac (prozatim doma, takze odrazy od sten a pod.) Ale co mne zarazilo je rozdilny prubeh faze. Zatimco zelena krivka (NAD C510 a stejne tak Denon CEOL11) ma fazi stejnou. Tak cervena krivka (cambridge audio 851N) ma rozdilny prubeh. Zajimalo by mne

A) zda by pristroje na trhu meli mit tu fazi stejnou ...tzn, je to vada toho cambridge audio 851.
B) zda ten rozdilny prubeh faze bude mit vliv na vysledny zvuk reprosoustavy

https://imagesharing.com//photo.php?s=pgsyr1va

Re: Rozdilne faze repro - vada pristroje? rozdilny zvuk?

Predpokladam, ze mikrofonom ani reprobednami sa medzi meraniami nehybalo, a rovnaka bola aj samplovacia frekvencia prehravania i nahravania. V takomto pripade by rozdielnu fazu mohol sposobit rozdielny filter/utlm na vysokych frekvenciach. Skus zmerat i frekvencnu charakteristiku zisilnovacov bez repro a uvidis viac.

(upravil georgeus 5. 9. 2023 11:32)

Re: Rozdilne faze repro - vada pristroje? rozdilny zvuk?

Ahoj, dekuju za odpoved. Presne tak, s repro ani mikrofonem se pri mereni nehlo. Jen se vymenovali pristroje. Nastaveni (frekvene etc...) v REW zustalo take stejne. Koncovy zesilovac je Hypex UCD180HxR. Ten ma frekvencni charakteristiku rovnou (kolem 20kHZ pokles asi pul decibelu) a ten zustava stejny. Jedine co se menilo je predzesilovac mezi notebookem s REW a zesilovacem Hypex. Jen v pripade Denonu byl retezec zmenen na notebook-denon-reproduktory (s tim, ze se opet s repro ani mikrofonem nehlo). Proste ten predzesilovac 851N tu fazi svevolne meni. Jde tam nastavit filtr linear phase, minimum phase a steep phase. Zkousel jsem, ale ty filtry se projevuji az na frekvenci 20kHz. ....

Jen by me zajimalo zda to muze mit vliv na zvuk. Kdyz porovnam oba predzesilovace, tak rozdil tam je. Ale to muze byt rozdilnym cipem DACu.Zajimalo by me zda kdyz ten NAD a DENON maji asi podle me spravny prubeh, zda je mozne ze by pristroje jinych vyrobcu mohli tu fazi menit.

Re: Rozdilne faze repro - vada pristroje? rozdilny zvuk?

To bude skor analogovym low-pass filtrom na vystupe DACu. Napr. jeden ho ma na 100kHz, druhy povedzme 200kHz.

Odsimulovat si to mozes napr. tuto:
- http://sim.okawa-denshi.jp/en/CRtool.php

Pocut by to byt nemalo - usi na takuto zmenu fazy nie su citlive, jedine ak by jeden pristroj hral jeden kanal a druhy pristroj druhy kanal, a vysledne "stereo" v takejto konfiguracii by nehralo spravne. Fazovy rozdiel medzi dvoma zdrojmi uz pocut je.

Re: Rozdilne faze repro - vada pristroje? rozdilny zvuk?

Miero, moc diky za pomoc. Hele v tom vystupnim DACu to nebude. Zkousel jsem to pri mereni zapojit i tak, ze ten Cambridge byl jen jako streamer s USB vstupem. Do USB vstupu byl zapjen kabel z notebooku s REW. Pouzil jsem digitalni koaxialni SPDIF vystup z Cambridge do digi vstupu v NAD C510. Takze vystupni DAC zajistoval ten NAD. .... stejny vysledek. Faze opet stejne zmenena. Vychazi mi z toho ze to musi menit ten Cambridge. Ale nekde uvnitr.  Bylo by super kdyby tu nekdo ten pristroj mel taky a mohl zkusit tesnout v porovnani s jinym pristrojem.

(upravil miero 6. 9. 2023 12:36)

Re: Rozdilne faze repro - vada pristroje? rozdilny zvuk?

Aha, ono to robi resampling/upsampling na vyssiu frekvenciu!

Its features include; 24-bit/384kHz upsampling from all sources,

Zdroj: https://www.cambridgeaudio.com/row/en/p … i/851/851n

Takze ten rozdiel bude z interpolacneho filtra, ktory tam pri resamplovani musi byt smile

Mozes skusit prehravat/merat signal na vyssej frekvencii 384kHz, resp. aspon 192kHz a ten posun fazy by mohol zmiznut.

Příspěvky [6]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktory » Rozdilne faze repro - vada pristroje? rozdilny zvuk?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£