Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Vyhybka pro stavebnici Visaton CT CENTER 81

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

Téma: Vyhybka pro stavebnici Visaton CT CENTER 81

Dobrý den, syn má jako projekt ve škole nvýpočet a konstrukci jednoduché reprosoustavy. Rozhodli jsme se, že vezmeme již hotový projekt od VISATONU: https://www.visaton.de/en/products/3-wa … -center-81 jako takové lepší bedničky k počítači. Můj dotaz směřuje k vyhybce navržené výrobcem, zde: https://www.visaton.de/sites/default/files/2017-11/ct_center81_w.gif.
Mohl by mi prosím někdo poradit jak výrobce spočítal uvedené hodnoty? Například ta horní propust 18db/oct mi nevychází tak aby to byť jen přibližně odpovídalo součástkám na schematu. Dělící kmotočet uvedený na stránkách výrobce by měl být 5000Hz. Děkuji.

Re: Vyhybka pro stavebnici Visaton CT CENTER 81

Tady se do odpovědi nejspíš nikdo nebude hrnout. K tomu, jak počítat výhybky moc neřeknu, protože k návrhu reprosoustav používám specializovaný software, ale něco k dotazu napíšu a jiní mne mohou doplnit.

Jak to výrobce spočítal možná neví ani výrobce wink

Něco o tom, jak se navrhuje výhybka, se lze dočíst v části Návrh, měření, software, něco tu jinde na fóru. Pár rad jak měřit frekvenční charakteristiky tady, jak na TS parametry reproduktorů mimo návodů zde na fóru i něco tady.

Z dotazu předpokládám, že při výpočtu uvažujete rezistory na místě reproduktorů. Velmi ve stručnosti - reproduktor je komplexní zátěž, která se nedá ve výpočtech nahradit obyčejným odporem, ale náhradním schématem složeným z různě zapojených indukčností, rezistorů a kondenzátorů. Takže pokud máte ve schématu se správnými hodnotami prvků a správně zapojené náhradní schéma reproduktoru, měl by výpočet filtru přibližně vycházet. Reproduktor nemá stejnou účinnost v celém rozsahu hraných kmitočtů (= má jinou hlasitost na různých frekvencích) což výhybka také respektuje.
Zjednodušeně napsáno, v amatérské praxi se navrhuje výhybka tak, že se změří kmitočtová charakteristika holého reproduktoru, jeho frekvenčně závislá impedance (odpor + fáze), tyto údaje se spolu se zvoleným návrhem výhybky dosadí do programu, kterého výstupem je předpokládaná vyzařovaná zvuková frekvenční charakteristika reproduktoru zapojeného za výhybkou. Cílenou úpravou hodnot součástek výhybky se přiblíží k požadované frekvenční charakteristice reproduktoru (celé reprosoustavy, protože se do programu zadávají data celé reprosoustavy se všemi reproduktory). Shoda návrhu se změřenou výslednou frekvenční charakteristikou bývá téměř dokonalá.

Re: Vyhybka pro stavebnici Visaton CT CENTER 81

Existuje několik typů filtrů, podle kterých programy počítají, nepočítají ale s mnoha proměnnými a je potřeba je "rozladit", to je případ toho 1uF kondenzátoru.

Mimochodem podle schématu to není třípásmo, ale 2,5 pásmo, protože prostřední pásmo není odděleno zdola.

Re: Vyhybka pro stavebnici Visaton CT CENTER 81

Děkuji za odpovědi. Podle projektu výrobce a simulace v Boxsim (zde konkrétní soubor https://boxsim-db.de/ct-center-81/ to všechno funguje tak jak má smile. Zejména pak děkuju za odkaz na náhradní schéma reproduktoru.
Jen jsem se zpětně nedokázal výpočtem dostat na parametry součástek, které navrhl výrobce. Používal jsem jednoduché vzorečky, které publikoval Dexon. Zkusím místo jednoduché odporové zátěže započítat indukční charakteristiku reproduktoru.

Re: Vyhybka pro stavebnici Visaton CT CENTER 81

Už to tu zaznelo...reproduktor je komplexná záťaž...nie len odporová, ani indukčná. Počítanie vzorčekov nikam nevedie.

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Vyhybka pro stavebnici Visaton CT CENTER 81

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£