Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 7 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zesilovač s malým zkreslením

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7

RSS

Příspěvky [121 až 126 z 126]

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Taky to nebyla vůbec prdel vyladit kompenzace.. nakonec jsem použil jedno ze zapojení symetrického diferáku, kde si elektronky navzájem částečně kompenzují vstupní kapacitu. Taky má zesák plně symetrickou zpětnou vazbu. Ne proto, že by diferák nedával dostatečně fázovou inverzi - není naprosto rozdíl v THD, pokud budím zesilovač do jednoho vstupu, nebo symetricky.. Ale s jednoduchou vazbou byl vždycky problém s rozdílnou náběžnou/doběžnou hranou obdélníku. Nejenom, že byly jiné rychlosti přeběhu (sice mírně, ale ano), taky měl systém jinou stabilitu. Šlo o to, že prostě trioda obecně má při náběžné hraně jinou dynamickou strmost, než při doběžné.

Proč to tak řeším? Při otevřené smyčce ZV se na obdélníku 10kHz už projevovalo zkreslení SID a po zapojení 20dB zpětné vazby už i zřetelně zkreslení TIM. Na to se myslím při konstrukci lampáčů zapomíná. To je onen divný zvuk a proto nemají lampaři rádi zpětnou vazbu.

Tak výstupák je nasimulovaný pouze jako naměřená indukčnost/paralelní kapacita/a DC odpor vedení. Je to bez vlivu magn. jádra. Tedy to je spíše jen možnosti topologie, pokud by ji nebrzdilo železo ve výstupáku. Pokud by se použilo jádro z amorfního skla, tak věřím, že by to mohlo být velice podobné..

Opírám se tu o tvrzení několika lidí, že simulace sedí cca oproti realitě. hmm2

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

hm... těším se na reálně naměřené výsledky... wink (ne že bych simulaci nevěřil, ale přeci jen vliv toho VT tam může nějaký být) Jen pro info, kolik triod tam teď na kanál máš?

Web

(upravil Wili 7. 11. 2014 9:38)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

este prezen ten obdlznik cez vystupne trafo v reale a porovnaj vysledky big_smile (ked to na vystupe sa to este bude dat nazvat obdlznikom)

(upravil hranatybraska 7. 11. 2014 14:02)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Jj, jsem na to zvědavý smile Triod na kanál? 4x ecc88.

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Stav projektu se nachází v úspěšné odsimulované verzi s výkonem cca70W/ kanál a zkreslením v simulaci 0,04% 1dB pod limitací. Není započítán vliv železa. Spěktrum zkreslení je od cca poloviny výkonu čistě lichými harmonickými s dominující pátou harmonicku (potlačená třetí cca o 10dB). Takže jako lampáč to hrát nebude. Bude to cosi jiného. Celková nfb cca 16dB. O velikosti TIM zkreslení bude rozhodovat "rychlost" výstupního transformátoru (i šířce pásma) a hlavně vazba jednotlivých vinutí na sebe. Zapojení má jistou podobnou vlastnost, jako DPA a to snížení zisku při dynamické saturaci rozkmitových lamp. To samé používá McIntosch a ikdyž to Lukeš přímo nepíše, jeho jedno konkrétní zapojení tuto vlastnost má také. Z důvodu spolehlivosti a jistých oldschool názorů bude žhavení provedeno střídavým proudem s odbručovačem. Vzhledem k celkovému THD se noise ztratí a jisté intermodulační produkty 50Hz+cokoliv patří k puncu lampáčů. Mám zhotovené napajecí transformátory a výstupní toroidní transformátory, zbývá odladit fyzicky celkové schéma + kompenzace a následně navrhnout layout PCB a znovu kompenzace.

V tomto stavu vyhlašuju hybernaci projektu a to z důvodu studijního a osobního. S tím bude spojená i nepřítomnost na tomto fóru, důvodů je myslím dost, pokud se rozhlédnete po příspěvcích lidí, co sem již nechodí. Na viděnou..

Web

(upravil hranatybraska 3. 12. 2015 14:13)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Momentálně se to nikam moc dál nehlo, což mě už ****, ale co už. Na bastlení nebylo ale kdy. Čas od minula jsem věnoval budování a zařizování bydlení a dálkovýmu studiu VŠ. Doufám, že jednou se stavby toho hroznýho zesáku dožiju smile Mimochodem ještě jme s Marasem a Dohnalíkem zapracovali na nové generaci lampovýho sluchátkového zesilovače. Parametry soudě podle podle simulace to bude špička.

Ale abych se dostal k samotnému zesu:

V průběhu času jsem alespoň dostal osvícení a upravil topologii obvodu a zatěžovací impedanci VT a dostal jsem se bez větší změny topologie na parametry 100W/0,04%THD. Úprava topologie obnášela odstranění jedné dvojité triody. Tady je vidět, že ne vždy je zesložiťování obvodu správná cesta. Úprava toroidních VT bude obsahovat přidání 2x14 závitů na již navinuté toroidní transformátory. V podstatě by to neměl být problém přivinout, jelikož jsem si nedal zaít střed, kdyby něco. Mám reference od dvou lidí, že toroidy jsou citlivé na DC sycení víc, než jsem čekal a tak, pokud nebude uspokojivě fungovat metoda měřáku s ručičkou uprostřed, ustoupím z požadavků přísného oldschool provedení a nebudu se případně bránit nějakému tomu servu. Dále se objevila možnost různých stínění toroidu na rozptylové pole. K tomu jsem si pořídil  měděnou páskovinu a budeme si hrát, co to dělá na VF. Zajímavá možnost je taky závit z trafoplechu, ale tomu se mi nechce moc věřit. S odstupem času bych to trafo navinul úplně jinak, ale už se stalo a průser to rozhodně nebude. Na druhou stranu to je navinuto čistě dle mojí invence. Při návrhu nového trafa neříkám, že bych se neinspiroval jistými patentovanými řešeními.. smile

Web

Příspěvky [121 až 126 z 126]

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zesilovač s malým zkreslením

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£