Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 7)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zesilovač s malým zkreslením

  Stránky: 1 2 3 ... 7 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 126]

(upravil hranatybraska 10. 3. 2014 20:22)

Téma: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Mám skromný cíl si splnit svůj sen a postavit si lampáč dle svého návrhu, za rozumný peníz z dostupných součástek a s dostačující kvalitou zvuku. A dotáhnout ho opravdu do konce. Zesilovač trochu jiný než je standard a to nejen svým vzhledem, ale i obvodovým řešením. Se stavbou zesilovače jdu mezi vás proto, že díky studiu nemám času nazbyt. Postupem času mi ubývá vlastní motivace do stavby, a tak mi nezbývá než ji doplnit motivací externí.

K účelu prezentování jak stavba pokračuje jsem založil blog. A to z důvodu že tam budou všechny informace přehledně a pohromadě chronologicky seřazeny za sebou. Tady ve vlákně klidně veďme diskuzi k projektu i flame.

Hodně mě nabudil tenhle příspěvek:

hranatybraska napsal:

kazzatel: Práve že píšu že pracuju na vývoji něčeho lepšího (a určitě to už v historii bylo - např. McIntosch), ale za prvé to už nebude hrát jako lampáč a za druhý, ať to bude jakýkoliv, bude tam to železo výstupáku, takže tomu skoro každej polovodič nakope prdel.

kazzatel napsal:

To bych si rád poslechnul, dej vědět až to bude... smile

V současné době mám navržené a v omezené míře odsimulované schéma, sehnané součástky, patice i elektronky a navinuté toroidní výstupní transformátory. Lets go! smile

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Zkus kontaktovat Petra Kompa a zkus se s ním na daný téma pobavit - má velice dobrý přehled, takže by to mohlo někam výst.... smile

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

hranatybraska napsal:

...Zesilovač trochu jiný než je standard a to nejen svým vzhledem, ale i obvodovým řešením...

...myslíš niečo také fajnovejšie, napr. toto:

http://s29.postimg.cc/trsdwbsfn/130_W_tube_x1024.jpg

(upravil hranatybraska 10. 3. 2014 23:38)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Jo tohle je defakto dvojitej diferák dvakrát za sebou, pak katodový sledovače pro každou lampu, a dvě lampy vinutí styl mcIntosch. Fully diferential řešení. Ok, to je konečný řešení lampový otázky. big_smile Co je to za mašinu?

Něco podobnýho, jen bez toho mcIntoschího konce jsem viděl u jednoho Japonce.. Haždopádně to je největší harakiri, co jsem viděl big_smile Už se tam musí používat DC serva, aby se to udrželo na uzdě..

Tak složitý to nemám. Zvolil jsem kompromis mezi počtem aktivních prvků a výsledným efektem. wink

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

... je to totálna klasika AR VT-150 SE big_smile

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j … 8935,d.bGE

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Tenhle projekt budu taky sledovat, eventuálně sem tam něco pisnu když mě něco napadne. Jelikož chci také v brzké době stavět "velký" zesík a Hranatybraska má na věc podobný pohled jako já  tak mě to zajímá a věřím, že  by to mohl být  nakonec fajn zesilovač.

M.

Web

(upravil Wili 11. 3. 2014 11:09)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

hranatybraska pises ze chces postavit zosilnovac za rozumny peniz, a potom pises ze chces nieco hyper-zlozite? Skor by ma zaujimalo aky je tvoj ciel, co chces dosiahnut? aky vystupny vykon by si si predstavoval? cca ake THD by si ocakaval? aky fr. rozsah? ake vykonove/koncove elektronky planujes pouzit a k nim ake vystupne transformatory?

Ake su tie toroidne vystupaky, podla tvojho vlastneho navrhu, alebo iny navod alebo co to je zac? Toroidy niesu vzdy zazrak po zvukovej stranke, preto sa aj v elkacoch pouzivaju EI.

Preco vlastne elektronkac? chces dosiahnut kvalitny elkac so super nizkym THD? len aby si nebol trosicku sklamany ze ma potom zvuk ako tranzistorak smile

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Wili - hranatybraska psal , že , že výstupáky už má navinuté lampy sehnane (ovšem nepsal jaké).  Nicméně se nebojím, že by  elektronkáč vymazlený na nízké zkreslení měl zvuk jako tranzistorák - bude poznat, že je to něco jiného. Ovšem zcela určitě nebude mít zvuk jako "klasické" lampáče stavěné většinou lidi na netu to máš 100% pravdu.

M.

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

ja pomalu delam na lampovym zesilovaci s velkym zkreslenim a doufamze skvelym zvukem,viz zde:
http://www.transcendentsound.com/Transc … e_Amp.html
bude primarne pro bedny,ale jsem zvedavej jak bude hrat s mymi AKG701...

(upravil Wili 11. 3. 2014 11:37)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

maras jj ved prave... nedavno som staval 2x40W ultralinear a bol som s nim na merani a mal fr. od 20hz po 30Khz (-1dB) a skreslenie ma 0,11% THD (pri cca 6W) a fakt to charakterom zvuku daleko od tranzistoraku nema. Na usi mi je napr. prijemnejsi iny elkac co mam (2x100W) a ten ma THD namerane 0,33% (ale pri 50W).

Priliz nizkym THD to zacina mat jemne strohy charakter na vyskach az chorobne presny = tranzistorovy. Ked to porovnam s rychlym leachom s toshibami na konci co mam tak mi ho to dost pripomina, samozrejme na leach sa to vyskami nechyta ani zdaleka ale ma to ten charakter. Ale je to rozhodne citit ze su to flasky, stale to nieje tranzistorak presny ako swajciarske hodinky a ma to nieco do seba, mozno trosicku makksie basy alebo ja neviem. Rozhodne je to "ine". Nieco na prechode medzi pravou flaskarinou a tranzistorakmi.

Celkovo jemne vyssie THD (okolo 0,3-0,5%) mi pride take lahodnejsie na posluch, jemnejsie, krajsie... ale to plati len pri elektronkach.

(upravil hranatybraska 11. 3. 2014 17:09)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Wili: Všechno se dozvíš, až přijde čas smile Zatím můžu prozradit že na začátku všeho byl dětský sen o lampovém zesilovači. wink

Ještě ten večer, co jsem založil tohle diskuzní vlákno, mi na ICQ začal psát jistý Bohumil Federmann. O komunikaci s tímto člověkem nemám zájem a mohu k tomu dodat pouze to, že mě těší velká pozornost, kterou vy, všichni uživatelé fóra, věnujete tomuto tématu smile

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

2hb:ja jsem zvedavej taky na ty toroidni vystupaky,jeden muj znamy ma s toroidy SE lampac s 300B,kdyz jsem mu postavil monobloky s EI vystupaky podle jeho slov se zvuk o dost zlepsil,ale jednak nevim nic o tech jeho toroidnich vystupacich a jednak mnou vyrobene monobloky jsou koncipovany dost odlisne od toho puvodniho lampace...predpokladam,ze ta tvoje konstrukce neni SE...

(upravil Dalča 7. 4. 2014 13:57)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Odstraněno pro nevhodnost

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Dalča - prosím, ani ze zvědavosti se o Fedrmana nezajímej, zabije to každé vlákno.

Postavil jsem si dva totožné zesilovače 15W ultralineár s EL84, s toroidem a s EI. Obě trafa byla profesionální práce podle shodného zadání. Toroid má méně výšek, nevím proč, EI má plech 0,35 mm, jak je to u toroidu nevím, přestalo mě to zajímat.

(upravil bacil2 11. 3. 2014 20:47)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

toroid nie je vhodný ako výstupné trafo na zosilovač! ... to by snáď niekto, kto chce stavať elektrónkový zosík, mal vedieť  pray

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Z jakého důvodu není toroid vhodný na lampový zesilovač? Já bych naopak si dovolil tvrdit, že je dokonce vhodnější, protože má menší rozptyl a možná i menší délku vinutí -> menší odpor. S čím je tam problém?
Ve dvojčiňáku musí být biasy primárem srovnané, jinak se to přesytí stejně jako EI. Pro jednočiňák je v jádře mezera a toroidy se též dělají s mezerou.

(upravil Honza63 11. 3. 2014 21:23)

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Měl jsem párované elektronky, a také individualně nastavovaný proud každou elektronkou, v tom to není. O jednočinné zapojení teď nejde.

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Dalča: V podstatě jsem se s ním vůbec nebavil a tak nemůžu sloužit. Zkus mu napsat ;D

Ad toroid: Já mám zkušenost opačnou - obyčejný síťový toroid (bez prokladů vinutí) mi hrál dobře, měřeno i testováno poslechem. Teď ty toroidy mají prostřídaná vinutí a dvojitý sekundár.

Web

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Hmmm... a mohol by mi niekto uviesť aspoň jeden príklad komerčne vyrábaného lahváča s výstupnými toroidmi... možno sa tu na internete na staré kolená aj ja niečo nové naučím... lol

Re: Lampový zesilovač s malým zkreslením

Kam tím příkladem směřuješ?   To že se něco vyrábí, vůbec neznamená, že je to dobře, nebo že to nejde udělat líp.

Lahváč s toroidy si pamatuju byl v katalogu GME r. 1997, stavebnice od Vellemana smile Přesně tento:
http://www.esr.co.uk/velleman/images/k4040.jpg
https://sphotos-b.xx.fbcdn.net/hphotos- … 4483_n.jpg

Příspěvky [1 až 20 z 126]

  Stránky: 1 2 3 ... 7 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lampový zesilovač s malým zkreslením

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£