Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » receiver zapojení

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: receiver zapojení

zdravim, mam receiver Yamaha rxv 1400 7.1 a potřeboval bych vědět zda je možné zapojit výstupy do můstku
za předpokladu, že nastavim výstup na stereo (ve všech levých a pravých výstupech bude totožný zvuk o stejném výkonu)
ještě připomenu že mám na mysli zmůstkovat levý přední + levý boční a pravý přední + pravý boční) ale to neni důležité,
typ koncáku jsem nikde nenašel
jen jestli neni hovadina to můstkovat

Re: receiver zapojení

... a kdyby sis napřed prostudoval trocha teorie, abys věděl že takto se nemůstkuje?
Moje odpověď zní - hovadina.

Re: receiver zapojení

mě je jedno jestli zmůstkuji L+L a P+P nebo levý s pravym, tak jak se to běžně dělá u zesilovačů,
jen jsem chtěl vědět jestli taková možnost existuje a lze z toho dostat víc než 110w na stranu

Re: receiver zapojení

Jak už napsal předřečník, do můstku to nepůjde a můžeš tomu věřit.
Můžeš nanejvýš vyzkoušet Bi-amping, pokud jsi schopen zajistit ve dvou kanálech shodný signál a pokud to bedny dovolí.
PS. Nastudovat trochu teorii je více než vhodné.

Re: receiver zapojení

pro informaci, "jak" se můstkuje to vim, pochopitelně nešlo o to jaké kanály zmůstkuji ale zda to koncáky dovolí
bi-amping mi nedovolí terminál, natož pak výhybka, kdyby to šlo, tak se na nějaké můstkování vůbec neptam
celou bednu i s výhybkou jsem dělal sám, takže vim co má v sobě
moje otázka zněla "zda je možné zapojit výstupy do můstku" a vy mi hned cpete teorii,
sami víte že v tomhle případě by mi žádná teorie nepomohla, hlavně proto že nevim co má receiver v sobě, nikde jsem to
nenašel a rozebírat ho nebudu abych to zjistil,
to je jedno zapomeňte na to

sorry ale normální člověk aby měl strach se tady na fóru na cokoli zeptat, natož pak o něčem diskutovat (od toho je to forum), aby
jste z něj hned nedělali pitomce,
stačí si to tady trochu pročíst a pochopíte
co si pamatuji tak dřív tady tohle nebylo, a nemyslim si že je to tim že sem začali chodit méně zkušení

Re: receiver zapojení

normální člověk nemusí mít strach se tu na něco zeptat. když se ptáš na takovou pitomost, nediv se, že tě někdo nabádá k tomu, aby sis o tom něco nastudoval.

Web

Re: receiver zapojení

http://www.elektrolukis.estranky.cz/cla … 2x10w.html

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=11616

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=702

Myslíš že zvládneš receiver upravit bez servisního manuálu a znalostí? Když už sis dělal celou výhybku sám tak jistě víš že jde snadno upravit pro Bi-Amping.

Já se třeba nemám strach zeptat, dokonce občas poradím když to jde a do prdele mne zatím ještě nikdo neposlal.

Re: receiver zapojení

Právě že kdyby sis přečetl tu teorii, pochopil bys jak ten dotaz je nesmyslný.

1. - Pro můstek potřebuješ dva stejné zesíky, pro stereo pak čtyři. Víš že v tom receiveru jsou 4 kanály úplně stejné?
2. - Každý z těch dvou zesíků v můstku pak musíš budit stejným signálem, ovšem opačné polarity. Když dostaneš na všechny výstupy stereo signál (třeba můj receiver při přepnutí na stereo pustí zvuk jen do dvou předních beden, ostatní umlčí), získáš jen biamping - dva stejné zesilovače hrající totéž, jejich výstupy jsou ve fázi, nikoliv v protifázi.
Z toho vychází že tvůj dotaz "za předpokladu, že nastavim výstup na stereo (ve všech levých a pravých výstupech bude totožný zvuk o stejném výkonu)" je právě úplně mimo a nevíš jak můstek funguje.

Teoteticky by byla jedna cesta jak to provést, ovšem její výsledek je značně nejistý, právě proto že nevíš co je uvnitř receiveru. Jestliže má receiver analogový vstup 7.1, pak k němu stačí připojit externí invertor, do něhož přivedeš stereo signál. Z něho pak půjde čtveřice inverzních signálů (L+, L-, P+, P-) do čveřice vstupů (v podstatě jedno co použiješ jestli ty zesíky jsou stejné) a pak vezmeš živé výstupy a na ně připojíš bedny o dvojnásobné impedanci než má receiver psáno (jestliže má receiver 4R ty potřebuješ bedny 8R). Ovšem základním úskalím je že ty kanály musí být přesně stejné, každá změna v přenosu (fázová, smplitudová,..) znamená zkreslení. V cestě máš dva kanály předzesilovače, tedy dvojnásobný šum, zkreslení atd.
Takže investuješ peníze do invertoru, nestandartním zapojením receiveru přijdeš o všechny jeho funkce (včetně přepínání vstupů), ivestuješ spoustu času do ověřování jestli se vše jak má být (ideálně dvoukanálový osciloskop a oba inverzní kanály musí být přesně stejné) a výsledek je značně nejistý. Tipnu si že je podstatně vyšší šance že to nebude fungovat.

(upravil blesk32 19. 12. 2011 23:15)

Re: receiver zapojení

to Fox_25
funkci hledat jsem použil, ale za odkazy dík,
tohle je trochu mimo původní záměr, u toho receiveru s původní cenou 30k nechci nijak riskovat nestandartní zapojení
ještě zde zmíním že se jedná o bedny osazené reproduktory od Selenium, 15PW5 a D220Ti, a i když by s úpravou výhybky problém nebyl,
nechci ji nikterak upravovat, už jen z toho důvodu že na krmení těchto beden je receiver přímo nevhodný, pro mě je to prozatim jen
taková nouzovka, mam v plánu koupit starší zesilovač, a tam by mi případná úprava pro Bi-amping byla k ničemu, jen by komplikovala
připojení dvojlinky k terminálu

to PavelTl
přiznám se že jsem nevěděl o nutné protifázi na výstupech zesilovače při můstku
jsem si jist že na oněch čtyřech výstupech jsou signály naprosto totožné (na levé a pravé straně),
tenhle receiver při zapnutí na režim stereo posílá signál do všech beden, 3x levá strana a 3x pravá strana plus centr a sub
všechny výstupy kromě subu( ten je potřeba aktivní) jsou schopny dát 110w do 8R

teoreticky by tedy, jak jsem to pochopil, možnost byla, s výhodou vstupu do tohoto receiveru, ten má totiž vstup digitální, pro mě momentálně k ničemu,
ale hlavně má stereo vstup 2x cinch, takže jestli to chápu dobře tak by stačilo pouze na jedný straně mezi ekvalizerem a receiverem
otočit fázi, bohužel je tu ale problém s impedancí, rec. umí jít max do 6R, (momentálně to mám tak nastavený, protože bedny mají
7,2R, tak jen pro jistotu, aby se tolik nezatěžoval), což znamená, že při tomto nastavení do 6R bych v můstku potřeboval bedny
s min. impedancí 12R
výsledek je ten že se na to všechno vykašlu, než koupim zesilovač
jinak dík za vysvětlení

Re: receiver zapojení

Bohužel to nepůjde právě z těch impedančních důvodů. Kdyby to byl receiver, který dovoluje připojit 4 ohmové bedny, pak bych Ti v souvislosti se vstupními cinchy poradil poměrně jednoduchý fígl, jak dosáhnout přesné protifáze jednoho kanálu. Ovšem z výše uvedených impedančních důvodů je to pasé. Dnešní /ale i o něco starší/ receivery, které dovolují pouze 8 ohm nebo 6 ohm, jsou z hlediska dimenzování koncových stupňů a chlazení konstruovány stylem "dostaneš, co si zaplatíš".

Web

Re: receiver zapojení

Leoši a můžeš mi prozradit ten fígl, třeba do majlu jestli to nechceš šířit veřejně?

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » receiver zapojení

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£