Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 22]

(upravil pavelst 13. 6. 2023 19:27)

Téma: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Mohl by mi někdo osvětlit situaci, kdy je v reproduktorové výhybce použito paralelelní zapojení dvou rezistorů, když  potřebná hodnota je dobře dostupná v základních řadách, např. 2,2 ohm +3,3, ohm je stejné??? jako 1,2 ohm.
Všiml jsem si u toho u několika konstrukcí.
Zajímal by mě přínos tohoto zapojení, je to větší , co se týče místa , dražší , pokud použiješ lepší rezistory než Bennic, tak nezanedbatelně.
Pathaudio - 800Kč kus.
Díky za odpověď

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

No a co třeba výkonové zatížení?

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

jj , třeba 2 ks 4W vychazi vyhodneji rozmerem- rozteč ap.

Web

(upravil Otas 12. 6. 2023 17:34)

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

A nebo se lze zcela vyhnout použití drátových odporů a vyplývající indukčnosti. Mám zkušenost, že běžný 2W metaloxidový rezistor je podstatně lepší, než drátový Bennic.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Drátové rezistory jen do série, metaloxid je tišší, to je pravda.  Výkon mě taky napadl,  rozměry jsou vesměs stejné, záleží na výkonu, nebude tam do hry vstupovat jiná fyzikální veličina???

(upravil stiglitz 12. 6. 2023 19:24)

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Otas - počkej, počkej, já bral drátový odpor, jako dogma. Takže...
Našel jsem si Sinclairův článek, o repasi výhybek, kde před metaloxidovými odpory varuje.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Přínos zapojení žádný, výkonové zatížení a cena, to ano, stejnou službu udělá jediný rezistor
přiměřené hodnoty (Ω a W) to možná jo.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

noise index
https://www.edn.com/wp-content/uploads/media-1110868-selecting-resistors-for-high-end-audio-fig2.jpg

www.edn.com/selecting-resistors-for-preamp-amplifier-and-other-high-end-audio-applications/

(upravil 12. 6. 2023 19:49)

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Tak na pokračování tohohle vlákna se těším. Něco jsem našel na wikipedii, ony odpory produkují šum, takže je možno se někam posunout, uvidíme.

Leonardo - díky za tabulku.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

základní poučku, že drátový odpory mají nezanedbatelnou indukčnost si pamatuju už od školy. proto ve výhybkách u výškové sekce se snažím to složit z těch 2W metaloxidů, ať už od serie nebo paralelně, u výškáče ty ztrátový výkony u domácího hifi nejsou až tak. Samozřejmě odpor u sériovýho RLC neřeším, když má indukčnost v sérii s indukčností požadovanou, navíc o několik řádů nižší. Šum na odporu způsobuje napětí, a krom toho je tam šum tepelný, ale to se řeší ve vstupních obvodech, kde je signál řádu mikrovolt, ne u repráků, kde jde o jednotky volt.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Drátové odpory mají ve výhybkách zcela zanedbatelnou indukčnost big_smile

(upravil DJ_Rix 12. 6. 2023 20:58)

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Kdo delal tu tabulku co sem dal Leonardo ? Bylo by totiz dobre si ujasnit pro diskusi, co se zde formuje, co je metal foil a co metal oxide resistor.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

A s tým šumom odporov do výhybiek, to tiež nebude kritické. Na akých impedanciách chodí reprovýhybka?

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

pavelst, pokud navrhuješ plošňák výhybky a jsi limitovaný rozměry, může třeba délka 10W odporu být prostě moc, leda bys uspořádání překopal a možná ani pak to nepůjde. Menší 7 a 5W odpory můžou hodně pomoct. Navíc jako paralelní pro domácí hraní takto většinou stačí.

Tady jsem tu indukčnost simuloval ve Vituixu.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Místo ve výhybce neřeším, je to na domácí hraní, koukám , že budu muset zkusit, abych věděl.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Tak máme dva názory. Jsem zvědav, jak se to vyvine, taky bych to vyzkoušel. Nejdřív na podzim, dřív se k tomu nedostanu.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Hup. Tak vidím, že nijak. Někde v sousedním vláknu jsem četl, že Troels používá v signálové cestě Mundorfy, nebo Jantzeny, ale "obyčejné odpory".
Může mi někdo napsat, co si mám představit pod definicí "obyčejný odpor", a lepší, nebo dobrej odpor?
Díky.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Pro klid duše by šel před výškou použít bifilární odpor.

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

stiglitz, už před nějakým časem jsem ze zvědavosti měřil indukčnosti drátových odporů nízkých hodnot (max stovky ohmů) a velkých wattáží (6-15W). S ohledem na indukčnosti ostatních prvků ve výhybce jsme se tenkrát s Antoniem shodli, že vliv indukčnosti odporů je zanedbatelný, ať elektricky nebo zvukově. Pravda, měřil jsem staré zelené "smalťáky" Tesla, ale nevěřím, že by se nové bílé "kostky" výrazně lišily, snad jen ty, kde je v keramickém tělísku zatmelený pidi odpůrek, jak už tady taky z číny bylo smile Tudíž paralelní spojení drátových odporů s nižší wattáží nemá vliv na zvuk (nevěřím, že to někdo pozná ve slepém testu), ale může být výhodné z rozměrových důvodů nebo proto, že vhodné hodnoty jsou prostě po ruce.

Co se týká šumu, asi to nemá smysl ani psát, ty mikrovolty na impedanci pár ohmů nikdo slyšet prostě nemůže smile

Web

Re: Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

pzwak a co přesně je slyšet u kondíků, třeba před výškáčem?

Příspěvky [1 až 20 z 22]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Paralelní zapojení rezistorů v reproduktorové výhybce

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£