Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 12)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

  Stránky: 1 2 3 ... 12 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 226]

(upravil sprocha 14. 9. 2023 15:50)

Téma: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Vážení,

jako méně zdatný, se na vás dovoluji obrátit o radu.
Od váženého člena místního fóra jsem pořídil dva moduly G50 se zdrojem, dokoupil toroid a zkompletoval.
Jako koncový amp je výstup repro téměř absolutně tiché, s uchem na reproduktoru slyším jakoby jen ozvěnu toroidu, jestli se to tak dá nazvat.
Chtěl jsem to doosadit modulem DO (prosím, není to reklama) https://www.aliexpress.com/item/1005001 … 1802exdfdw
Po osazení modulu DO amp "hodně brumí", zkoušel jsem řešit s dalšímy váženými členy fóra a dopátrali jsme se, že je problém ve společné zemi potenciometru.
Když osadím obyčejný potenciometr s oddělenými zeměmi, je amp tichý, jakmile země spojím, amp se rozbrumí.
Osazení odporu 10r na vstup zemí do potenciometru nepomohlo, připojení země z modulu zdroje také nepomohlo, odpojení země před moduly G50 také nepomohlo.
Prosím o radu, lze nějak pomoci?
PS: za určitou nevzhlednost a nedostatky se omlouvám, patřím mezi méně méně zdatné. Děkuji.
PPS: černý kabel nad toroidem, je zem vytažená z modulu zdroje, viz text výše, konec zaizolován.
https://i.postimg.cc/RZS4qfWq/20230914-152953.jpg
https://i.postimg.cc/gkDrMGRX/Blokovka.png

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

sprocha napsal:

Když osadím obyčejný potenciometr s oddělenými zeměmi, je amp tichý, jakmile země spojím, amp se rozbrumí.
...
PS: za určitou nevzhlednost a nedostatky se omlouvám, patřím mezi méně méně zdatné. Děkuji.

ten potenciometer osadis kam? je vnutri krabice? alebo tie zeme spajas mimo krabicu? na fotke nie je...

skus zem (resp. signalove kable) tahat spolu jednou stranou krabice k potenciometru a otial ku koncom, idealne zem k stredu k velkym elytom. Inak tie vystupne kable skrutene okolo toroidu asi nachytaju kopu bordelu same o sebe.

a nemas sa zaco stydet, mas to velmi pekne smile aj ked netusim co je g50 big_smile

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

DO modul byl osazen uvnitř krabice, na fotce směrem vpravo dole, jak jsou otvory pro sloupky.

Obyčejný duální potenciometr jsem zkoušel uvnitř krabice i vně krabice, udělal jsem si jednoduchou "prodlužku" mezi vstup signálu a moduly G50.
https://i.postimg.cc/sDDSF3SW/20230914-165524.jpg

Výstup repro tedy natáhnout nově co nejdál od toroidu?

(upravil Otas 14. 9. 2023 17:33)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Na oko hezké, potencionálními problémy se zemí nabité smile.
Modul ampu G50 má jaké zapojení?

Edit:
Z nějakého vnějšího stereo zařízení jsi už měl zesilovač zapojen? Nezačalo to bručet po pouhém připojení signálových kabelů?

(upravil jardag69 14. 9. 2023 17:30)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Celé je to nějaké divné.
Zatím je to v krabici jenom nanečisto, že? Pokud budou chladiče uvnitř, tak se to dá udělat tak, že dáš trafo dopředu, jen pár centimetrů od čelního panelu. Kvůli indukci z trafa. Trafo můžeš i podložit aby bylo od spodku a vrchu stejně daleko. Aby nelezelo na plechu.
Desku usměrnovace muzes dat mezi moduly. Moduly s chladiči dej co nejblíž k zadku vedle sebe. Chladiči k trafu, vývody k zadku. Co nejdál od sebe aby byla mezera pro kabel k trafu.
Pokud bude na prednim panelu potak, tak trafo do strany a potak na druhou stranu.
Nebo jen moduly presun dozadu a prohod trafo s usmernovacem.
Kdyby byl přívod 230V někde v rohu, tak by uprostřed mohly být cinche a omezila by se zemní smyčka venku i uvnitř.

(upravil sprocha 16. 9. 2023 10:16)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Otas:
https://i.postimg.cc/W3KX9B4p/sch-blid.png

jardag69:
překopat by to šlo

(upravil Wili 14. 9. 2023 17:55)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Nieje tam ochrana proti skratu? Odporucam ine vystupne konektory…

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Ještě by asi šlo, trafo dopředu do rohu. 230V dozadu na stejné straně. Moduly do protejsiho rohu nez je trafo, plosnaky k sobe.
Reprosvorky v urovni prechodu mezi plosnaky a chladiči a cinch uprostred mezi moduly.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Wili, jaké jiné konektory? Můžou pomoct od brumu?

Nebo to celé přeskládat dle jardag69?

(upravil Otas 14. 9. 2023 19:09)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Schéma G50: Takto navržené schéma není principem stavěné na stereo provoz, snad jen duální napájení by to zachránilo. Vstupní a zpětnovazební zem (IN, R2, C2 a C3) by pro odstranění - minimalizaci zemních smyček měly být od ostatní (silové přívodní) země na plošáku odděleny přes odpor kolem 50 ohmů. Pak to půjde spojit. I tak to bude jen prvním krokem.
Tady máš ukázku, že to není snadné smile:
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24725&p=2

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Jako méně méně zdatný v oboru, lze se do něčeho pustit, co mi pomůže od brumu nebo to nechat jako samostatný koncák?

(upravil Otas 14. 9. 2023 20:22)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Bez zásahu to bude spolehlivě bez brumu použitelné jen jako jednoduchý mono zesilovač, což je k ničemu. Pokud to připojíš na zdroj signálu, stejně se tam zem spojí. Je proto potřebné vyzkoušet, jaký bude brum po připojení zesu a poťáku s oddělenými zeměmi na zdroj signálu (např. CD), abychom vůbec věděli, jaké to má šance.
Dalším krokem je signálový kabel, s rozpojenou (přerušenou) zemí-stíněním na jedné straně (a jen na jednom konci). Bude se postupně experimentovat....

Další - důležitý, léčebný krok = proškrábnutí plošáku a připájení odpůrku by se dalo zvládnout i na úrovni začátečníka. Samozřejmě až po konzultaci nad plošákem.

S trochou trpělivosti na naší straně a pečlivosti na tvé straně by se to mohlo zvládnout. Alespoň se něco přiučíš smile.

(upravil DJ_Rix 15. 9. 2023 18:08)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Rychlá, ale drahá cesta, by bylo trafo s odděleným vinutím, nebo druhé stejné trafo. To by byl hezký start.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Vážení, moc si cením, že mi věnujete svůj čas a rady.
Jako méně zkušený, jak mám tedy postupovat?
- druhý toroid a dva zdroje?
- úprava desky?
- dle DJ_Rix?

Zkrácení koaxiálních kabelů není problém, to je chvilka.

Duální potenciometr s oddělenými zeměmi, hraje to bez brumu.

(upravil jardag69 14. 9. 2023 22:30)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Jestli to hraje stereo bez brumu na potak, tak fajn. Je to trochu zázrak, protože ty signalovy kabliky jsou desne dlouhe. Kdybys to prekopal aby bylo trafo a napajeci konektor v jedne casti bedny a zesilovac s potakem v druhe, tak bys dal CINCH konektory k sobě a kablíky tahnul spolecne k potaku a pak zpět k destickam. V jednom svazku aby nedelaly smycku.

Opatrně, je to hnusne a narychlo
https://i.imgur.com/LXJ8GCY.jpg

Jinak uplne super je potak u modulů a ovladani natazene nejakou plastovou nebo jinou nekovovou tyckou ven na knoflik.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Viac hláv,  viac kapusty to vždy platí a naviac o tom by toto fórum malo byť  a nie nechať to zakapať... Je jasné, že občas sa nájde jedinec, ktorý si vysvetliť nedá (v žiadnom prípade k nemu sprocha nepatrí!), a taktiež sa občas aj vyskytne (skôr častejšie ako občas), zapojenie, ktorému sa pomôcť proste nedá...
Zapojenie ako aj schéma či topológia vychádzajúca od Cordella a Selfa je moje. Je to ,,môj,, návrh, kedy som sa snažil vymyslieť si niečo vlastné a tak sa učiť jednak návrhom,  zapojením a aj doskou samotnou. Je to dávnejšie, ale pamätám si sám ako som sa veľa ľudí pýtal a učil sa na tom... človek sa učí celý život... Wili pozná toto zapojenie, (respektíve v meiloch by si to určite našiel), pýtal som sa aj jeho ako pre mňa experta na koncáky a celkovo zosiky ako také! A samozrejme som sa radil aj s inými členmi... každí poradil niečo a tak sme so Sprochom skúšali heh... Mne osobne tento koncák hrá síce v light verzií kde je napájanie niečo málo cez +/- 17V teda do výkonu 20W 4R, a rovnako tak v stereo prevedení a musím povedať,  že je to bez brumu...
Inak zapojenie má samozrejme aj ochrany,  sú však integrované na zdroji  tak preto to v schéme nie je...
Čo je fajn, že  je možnosť vyskúšať veci ktoré ste popísali vyššie, ale samozrejme treba ísť na to poporade a testovať si každú zmenu...
Myslím si však,  že zdarny koniec je na dosah,  určite to bude len nejaká blbosť - mám podozrenie a nie len ja, že najväčšia chyba je v samotnom DO module, nakoľko sme skúšali bez a fungovalo to v pohode rovnako tak aj s normálnym potenciometrom ako píše,  mne to funguje rovnako tak + mám k tomu ešte zapojené v jednej skrinke korekcie...

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Ten modul DO mám, na jedné straně jsou jenom vývody potenciometru, tam bych hledal max. to, že to máš blbě zapojený. Už několikrát v životě se mi podařilo udělat stereozesilovač se společným  transformátorem, ale je potřeba si si tím dát nějakou práci, aby zemní smyčka nejlépe vůbec nevznikla, což je problém. Samozřejmě pokud to bude komplet dual mono, tj samostatný vinutí trafa pro každej konec, nide se zemně L a R nespojují, leda až ve zdroji signálu, tak je hned  problémů míň.

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Mno zapojení je na mé gusto dosti očesané. Sorry, ale neodpustím si poznámky:
- Ochrany ve zdroji by mne dost zajímaly; nějak si nedokážu představit, že by zohledňovaly SOA trandů. Což cca 10 součástek standardního zapojení (v ceně cca 1 E) od snímání napětí na emitorových odporech dovede. I Tesla je od počátku 80. let do zesů dávala..
Bohužel se sprocha chytil a na nějakou ochranu ve zdroji zřejmě nebyl upozorněn, nevidím jí tam.
První náhodný zkrat na výstupu bude pro něj znamenat naučit se vyměnit koncáky sad.
- Druhá věc je banalita s děleným zemnícím spojem, bez oddělení bude zes nachytaná rušivá napětí na vstupu zesilovat, což může při stereozapojení s problémově poskládanými elementy být nepříjemné. Oddělení skoro nic nestojí (1 rezistor), používá se velmi často a pomáhá to smile.

(upravil antonio 15. 9. 2023 9:26)

Re: Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Omlouvám se, opomenul jsem zmínit, že na desce zdroje je ochrana, není tam přes kabely vidět.

K připojení DO modulu, kontroloval jsem si vstup, výstup, gnd, L a R, dal jsem si tu práci a odpájel jsem motopotenciometr, zapojil jej zvlášť od desky DO, mimo skříň, pokaždé brumí.
https://i.postimg.cc/D0GJnKDT/20230915-070449.jpg
https://i.postimg.cc/26FMJqjR/20230915-070415.jpg https://i.postimg.cc/ZKDg1zmR/20230915-070408.jpg

Teď jsem znovu zkoušel obyčejný duální potenciometr, oddělené země nebrumí, spojím země, brumí.
Motopotenciometr má spojené země.

Rád se pustím do úprav, když si na mě uděláte čas a trpělivost.

Příspěvky [1 až 20 z 226]

  Stránky: 1 2 3 ... 12 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Brumení ampu G50, zapojení potenciometru stereo vs. dual mono

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£