Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zemnění zesilovače a vstupů

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [18]

Téma: Zemnění zesilovače a vstupů

Čau, teď jsem tak studoval AMARO 2010, 3.díl, kde se zabývaly problematikou stínění a zemnění.

Dle obsahu jsem se dozvěděl, že na XLR konektorech se pin č.1 nezapojuje do signálové země, ale na šasi přístroje (zesilovače). Co jsem však už nevyčetl, tak to, zda-li je v tomto případě kovová krabice zemněna PE vodičem ze sítě ? Jak to tedy je ?

Moc děkuji za upřesnění

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Není to vždycky pravda a například u tzv, plovoucích symetrických vstupů, vytvořených transformátorem nebo DI boxem, se pin 1 nezapojuje vůbec, nebo jen na jedné straně DI boxu.
Záleží na konkrétním zapojení celého systému, pokud jsou některé přístroje prvedeny v I. třídě, tedy s ochranným vodičem, tak aby nebyla narušena bezpečnost proti úrazu u takových přístrojů, je mnohdy nutné při propojení systému v některém místě pin 1 odpojit, aby nevznikla zemní smyčka - v opačném případě to poměrně vytrvale a úporně bručí a původce brumu se bez dostatku zkušeností dost špatně hledá.

Web

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Takže co doporučuješ ?

Mohl bych kastli zesáku nezemnit a připojit pin č.1 u XLRka přes 100nF MKT svitkový kondenzátor se středem napájecího napětí operáků (které převádí symetrický signál na jednotný) ?

Jinak co s tou kastlí, mám ji připojit k signálové zemi nebo ji nemám zemnit vůbec ničím ?

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

S XLR ti neporadím.

1. Zvykem je, pokud trafo zplňuje II. bezpečnostní třídu, připojit ji na střed napájení (GND). Do zesilovače pak stačí jen dvoužilový přívod.
2. Krabici nezemnit.
3. A tak to mám já u svého zesilovače. Připojit ji na PE v zásuvce. Pak je ovšem nutno všechny konektory (Cinche, banánky) odizolovat.

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Ne, proboha! Kastli zesilovače zásadně od žlutozeleného vodiče neodpojovat, protože jednak hrozí úraz el. proudem a jednak by Ti v případě nějakého maléru pojišťovna nedala ani cent. Nehledě k tomu, že kastle zesilovače může "mrazit", což není nic jiného, než unikající proud přes odrušovací kondenzátory na PE /žlutozelený/, který má jít správně do země, ale protože je odpojený PE, tak jde přes tělo k zemi. A věř  mi, že např. Číňani se s unikajícím proudem nijak neserou, jako X dávají MKP kondenzátory až 0,47uF a jako Y klidně až 10n, mrazení nemrazení, máš to mít uzemněný a basta fidli.
No a abychom se dostali dál - při propojení třížilově připojeného koncáku s třížilově připojeným mixem šňůrami XLR se zpravidla ozve vydatný brum, i když jsou obě zařízení npájeny z jedné zásuvky. Tam pomáhá stoprocentně kvalitní pasivní DI box 1:1, nebo nouzově na straně mixu odpojit pin č.1. Košer to není, ale pomáhá to. Někdy to může bručet i proto, že je přerušený odpor v hodnotě 10-100ohm, který v koncáku spojuje signálovou zem s výkonovou zemí, takřka pravidelný problém jinak vynikajících zesilovačů BV Audio řady PA, tam by možná stačilo odpor výkonově předimenzovat, tj. nikoliv miniaurní TR296 nebo moderní metal 0,6W, ale odpor na zatížení kolem 2W, je jedno, zda bude drátový či metaloxidový.
Kastle u třížilově připojených přístrojů má být spojena s PE a v tom případě už ji nelze nijak spojit se signálovou. Tyhle věci jsou tak trochu alchymie a když se k tomu např. ještě přidá rušení z PC, nebo jejich spínaných zdrojů, tak je o šedivé vlasy postaráno. smile
Jinak ale jak jsem napsal - tyhle věci spolehlivě a bezezbytku řeší pasivní DI box 1:1, ať už s jakýmikoliv transformátorky. Snad bych jenom poznamenal, že linková trafa Neutrik NTL1-NTL3 jsou pouze samotné dosti samy náchylné na indukci 50Hz ze sítě, ať už z rozvodů, elektronických předřadníků tzv. úsporných žárovek a např. větší EI transformátory zesilovačů. Tyhle tráfka je třeba zabudovat do kastličky z magneticky měkkého materiálu.
Např. tráfka z Tesly Vráble /tzv. vejce 3AN670.07/ to nepotřebují, jejich dvoudílný kryt je vylisován ze speciální slitiny, o které čert ví, co to je.
Jeden takový vercajk tady mám rozdělanej  z jedné akce - je stereo, vstupy jsou zatím volný, výstupy to má XLR-M a jsou v tom dva kvalitní transformátorky. Levná věc to není, ale 100% pomáhá. Vstupy mohou být bud 2x izolovaný Cinch, izolovaný jack 3,5 Stereo, nebo i izolovaný jack 6,3 stereo.
Nepotřebuju to už na nic. Tyhle věci, pokud mají být kvalitní, nejsou levný, ale  tomto případě bych dal drobnou slevu na to, že je drobně poškráanej.

Web

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Já připojuju kastle na žlutozelenej přes skratovanej usměrňovací můstek.:D

(upravil ltk.tomas 9. 12. 2011 21:55)

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

No, jak to tedy mají zesilovače Technics apod. ? Ten má přívod pouze dvojlinkou, ale jak je kastle stíněná, to nevím.

Každopádně- síťové napětí je v zesáku přivedeno pouze přes filtr Arcotronics a poté vede rovnou do toroidu Talema 120VA s gumovou podložkou a do toroidu do DPS (opět Talema). Trafa jsou testovány pro průrazné napětí 4kV a mají o třídu vyšší bezpečnost.

Takže mám teď dilema, jak to vše zemnit...

EDIT: Ješte mám dotaz na oddělení signálové země od napájecí země (střed napájecího napětí 0V/GND)- mají se od sebe nějak oddělovat nebo je nechat nomálně propojené ?

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Dj_Rix - prečo ?

Web

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Abych zachoval bezpečnost a vyhnul se zemní smyčce......

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Otázka je, jestli tvůj způsob jištění toho síťového trafa a jeho provedení zaručí odpovídající pevnost i po provedených poruchových testech.

Řešení bezpečného provedení zesilovače není téma, řešitelné nějakou jednoduchou radou na dálku.

Web

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

http://sound.westhost.com/earthing.htm

Myslím že to vymysleli tuším v HP už před snad 40ti léty......

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

DJ_Rix: Pokud to dobře chápu, tak to zapojuješ podle obr.4 z odkazu. To jsi ale měl napsat, že kastle napojuješ na žlutozelenej a propojuješ se signálovou zemí přes zkratovanej usměrňovací můstek.

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Nee,sory,mám to jinak. Mám žlutozelenej na  můstek,z můstku na kastli-kastli propojenou se signálovou GND.

(upravil Hippo007 11. 12. 2011 14:34)

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Principiálně stejné, z hlediska ČSN je ta tvá varianta nevhodná.

EDIT: ale jestli máš bezpečnostní trafo a všechnu instalaci provedenu ve třídě II, tak je to fuk.

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Tak jsem nad tím hodně přemýšlel a vyplodil jsem toto: Kovová krabice zesilovače bude komplet uzemněná PE vodičem. Do zesilovače je signál veden buď nesymetricky a to dvěma cinchi, u nichž je signálová zem NEpropojena se zemí (PE). Dále jsou zde dva XLR konektory pro symetrický signál. Pin č.1 je vodivě propojen s uzemněnou šasí, piny 2 a 3 vedou dále do ampu. Zde bude i funkce pro odpojení zemnění od pinu 1 při vzniku zemní smyčky (Lift Ground).

A mám ještě jeden dotaz. Tu signálovou zem z cinche mám napřímo propojit se signálovou zemí v celém zesilovači nebo ji nějak oddělovat ? (mám namysli kondenzátory, nikoliv převodní transformátory) A jak je to s napájecí zemí v zesáku a signálovou zemí- mám ji taktéž natvrdo propojit nebo ji nějak oddělovat ?

Mockrát děkuji za rady

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Lkt.tomáši ještě jsi nezmínil, že odpojením pinu č. 1 XLR se vedení stane citlivým na VF rušení.

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Omlouvám se že lezu do tohoto tématu...Leošu,já mám problém s tím mrazením-leze mi to s toho Tesláckýho  filtru kterým jsi mě obdaroval.Jak to mám řešit u stroječků s dvoužilovou přípojkou?Dát tři žíly?

Re: Zemnění zesilovače a vstupů

Ten filttr je primárně třížilový, jsou tam Y i X kondenzátory, proto to mrazí.

Web

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zemnění zesilovače a vstupů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£