Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

Zdravím všechny bastlíře -
rád bych si zkusil postavit nějaký zesilovač z elektronek, bohužel s nimi nemám skoro žádné zkušenosti. Postavil jsem pár koncáků s "TDAčky" i tranzistory, s lampami ale zatím nic. Chtěl bych tedy požádat jestli by mi někdo nemohl doporučit nějaké zapojení s levnými a snadno dostupnými elektronkami a transformátory. Výkon nehraje roli, pro seznámení mi stačí tak 2x5W.

Rád bych čistě lampové zapojení, žádný hybrid s mosfety apod.

(upravil e-man 16. 8. 2010 19:45)

Re: Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

Na začátek můžeš prubnout EL/PL 86 . V jedné baňce sdružuje triodu s zesílením 100 a koncovou pentodu ,
která ty čtyři waty vypotí . Trafa sehnatelná . Ze dvou elektronek push- pull 10W . Zadej do vyhledávače
název elektronky a už na tebe budou skákat zapojení. Dobré stránky má Jogis Roehrenbude . Javohl !:cool:

Re: Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

Sežeň si od Jaroslava Lukeše Věrný zvuk, pdf se dá snadno vygooglit. Jako koncové elektronky (a od těch se vše odvíjí) uvaž taky 6P3S dají se sehnat docela levně. Vyhni se elektronkám typu PL509, PCL8x, ... Pro poslech je lepší volit spíš zesilovač ve třídě A, t.j. s nižším napětím zdroje. Sehnat levně kvalitní výstupní transformátor je asi dost obtížné.

(upravil voidmain 17. 8. 2010 10:42)

Re: Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

Výstupáky jsem objevil na GES.cz, cena není zrovna studentská (5W pro EL84 stojí 629Kč, na stereo budou potřeba dva) ale to bych ještě přežil. Jaká je kvalita nevím, ale na vyzkoušení by mohl stačit.

(upravil Kovas 17. 8. 2010 18:53)

Re: Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

Výstupáky se s trochou štěstí dají sehnat na zběrném dvoře... Občas se ta prehistorická TV objeví (Že by se na to díval někdo do teď?) A pokud s tím někdo netřískne, tak musí osazenstvo televize přežít...

Re: Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

Nevím, jestli ty GESácký trafa, nejsou kytarový, popis nic moc. Za tu cenu se dá občas koupit celý starší elektronkový zesilovač, kde je spousta použitelných věcí. Doporučuju minimálně 2 x EL84 (ale spíš 2 x 6L6) na kanál.

Re: Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

Zatím to vypadá na ty EL84 + ECC8x jako předzesík a invertor - hodně zapojení a dají se sehnat za pár korun. S trafem bude největší problém, jelikož nemám možnost si ho ručně navinout. Zkusím se podívat po nějakých těch televizích, přinejhorším koupím ty GESácký.
V čem se liší kytarový transformátor od klasického?

(upravil PB0305 18. 8. 2010 13:06)

Re: Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

Kytarový trafo by nemělo (nemuselo) přenášet tolik nižší kmitočty, určitá míra zkreslení je většinou žádoucí, podobně u horního konce pásma se požadavky mohou dost lišit. To trafo TGL5/001 by podle údajů výrobce mělo mít km. rozsah 40 Hz - 20 kHz.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Elektronkový zesilovač pro méně zkušené

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£