Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Řešení pro méně basů v malém pokoji?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Dlouho jsem vybíral - stavěl- ty správné repro do pokoje. Konečně jsem uspěl s projektem od Visatonu. Pokud by byly bedny ve volném prostoru,super. První "bohužel" jest, že musí být u stěny. Druhé bohužel jest, že musím poslouchat opřený o protilehlou zeď. Primárně mohu ucpat bassreflex či snížit basy na zesilovači. Sekundárně stále zůstávám opřený o zeď. Asi mi moc nepomůže dát za sebe nějaké něco 1x1 metr? Dík za názor. Pozn: Jestli jsou basy rozplizlé nebo ne, to zatím nepoznám. Některé úseky jisté hudby zní celkem nepříjemně, to asi jo.

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Který je to typ co jsi stavěl?

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Jak si správně napsal, tak je to skoro nejhorší možné řešení prostoru. Nic moc s tím nenaděláš.

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Fackuje se to ze všech stran na různých kmitočtech. Principem bedna v rohu představuje + 6 dB na basech (jak je tohle umístění v profi dobré pro malý fullrange!).
Jediné, co mne napadá, je měřící mikrofon v pozici jediného budoucího posluchače a nechat procesor, aby rezonující kmitočty omezil parametrickými filtry. Nebo minimálně alespoň oměřit  a zkusit alespoň trošku srovnat korekcemi.
Ono se tam budou fackovat o stěny i vyšší kmitočty, úprava stěn nějakými tlumícími materiály také může pomoci. Ale jinak je to jako hifi v autě...

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Kup si merici mikrofon at vis kde vsude je problem. Obecne bych to resil nearfieldem a s pomoci mikrofonu zkousel ruzna umisteni, minimalne zidli na poslech jde umistit vzdycky, at nemas za hlavou zed

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

To je - těžké...každá rada - zajíc v pytli
ale nezoufej, zvykneš si

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil bastl 18. 2. 2024 20:27)

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

@sporilek
Mám pidi obývák a v něm 7.1.4. ,takže vim o co jde. Nevim jak u tebe ale hodně mi pomohlo posunout sedačku cca třičtrtě metru od zdi. Nevim jestli to jde u tebe.

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Bedny Visaton Alto II, ale větší regály, ne ty sloupky. Pokud mi radíte měřící mikrofon, zajímá mne to. To ale potřebuju vysvětlit komplet výbavičku, jestli jste někdo ochoten.  Taky mi přebývají dva W170/8 , možná zkusit uzavřenku přímo na zeď. Žádný problém. (https://www.vml.audio/Visaton-BIJOU-170-LIGHT-d256.htm)

(upravil luikas 19. 2. 2024 9:30)

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

https://www.soundimports.eu/en/minidsp- … hIQAvD_BwE

+ REW + samostudium, manualu je miliarda (youtube, avsforum, stranky REW) + https://www.amazon.com/Sound-Reproducti … 0240520092

Tak trochu predpokladam, ze umis dobre anglicky, bez toho se budes posouvat tezko...


Jinak rychla rada - dat bedny na nejaka ramena (treba upravene toto - https://www.drzakyastolky.cz/fiber-moun … y-drzak-tv ) a kdyz budes chtit poslouchat, tak je vysunout a dat si zidli do vrcholu trojuhelniku o strane rekneme 1m. Asi fajn vyzkouset co muzes cekat tim, ze si dopredu vyzkousis pozici repro s provizornima stojanama. Snaz se udrzet symetrii ve smyslu odstupu prave a leve zdi mistnosti. Jak to bude fungovat na basech nelze predpovedet, to bys zjistil tim merenim. Zvazil bych MiniDSP, abys mohl vyekvalizovat pripadne mody (na to ale potrebujes to mereni).

(upravil antonio 9. 5. 2024 6:41)

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Ahoj. Stavět Visaton BIJOU 170 LIGHT nebo ne? Ne za tuhle cenu, ale odkaz: https://www.vml.audio/Visaton-BIJOU-170-LIGHT-d256.htm
Jde o to, že musím mít v ložnici repro těsně na stěně. Tohle je uzavřenka, tak by to mohlo být OK.
Možná bych si ještě přidal na objemu. ?? Jinak už vím, že zvuk tohoto středobasu mi vyhovuje, protože bývá dělen až na 3 000 Hz.

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

sporilek, nebude to prakticky žádný postup proti tomu, co jsi doposavad udělal, ale jestli jsi byl s výsledky víceméně spokojen, můžeš být i s tímto a pokud zase ušetříš, jasná volba.

Pro ostatní s vyššími nároky: dělení je tady zvoleno dost vysoko a uzavřenka bude v tomto případě zvukově nevýrazná, takže jako celek to bude spíš pro nenáročný poslech, ideálně na chatu někam do rohu a naladit ráádio.

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Možným řešením je postavit si soustavy upravené - vynechat kompenzaci bafflestepu (většina seriózních konstrukcí bafflestep kompenzuje). Je to ale o novém ladění.

(upravil miero 9. 5. 2024 18:56)

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

sporilek, prehravas hudbu z PC s Windows?

Najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie s okamzitym vysledkom je doinstalovat si Equalizer APO a stiahnut si tie basy aspon podla ucha:
- https://sourceforge.net/p/equalizerapo/ … mentation/

Akurat je treba v prehravaci vypnut “Exclusive Mode” pre zvukovku resp. ASIO ovladace ak to mas nastavene.

Priklad hrubej ekvalizacie basov velkych reprobedni na pripadne posluchove miesto u protilahlej steny (vzdialenost od repro 5,3 metra).
https://i.postimg.cc/vcm55BsM/eqbas-sedacka-u-steny.png

Pre taketo umiestnenie by mohli (u mna) stacit aj reprobedny co hraju do 60Hz a na nizsich hlasitost moc nepada (uzatvorene, bez bassreflexu, napr.).

Kazdopadne, zacni tym, ze upchas bassreflex...

Re: Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Tak tedy fajn. Začínáme si rozumět.
1. Posunem od zdi k místu ve sweetspotu to hraje nepřebasovaně.
2. Moje současná varianta ALTO II ve 25 litrech, ale s neodladěnou Vifou. 1. Hraje to na ucho rovně od 55 Hz s tím jejich BR15.34.
2. Výměna DT 94 za Vifu-zvuk šel do háje. Možná spíš šířka prostoru. Vrátil jsem zpět Vifu.
3.Hráli jsme si s technikem od Visatonu pomocí Boxsim s různým užitím W 170-S/8 + DT94. Už mi tedy přebývají čtyři repráky. Bijou Light v 10 litrech nemá cenu, ano, nebude to basovat. Takže alespoň do 25 litrů, když už. A přidat BR. A do dílny.
4. Chtěl jsem původně použít bedny z ARN 664, 13 litrů. Nechápu, co tam ten repro hrál.
5. Jo, držáky na zdi, to ano, ale s luxusníma regálama.....
6. Z PC nehraju, nesoustředím se pak

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Řešení pro méně basů v malém pokoji?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£