Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 6)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 106]

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

"aspon k tem 300Hz zobrazenych realne je dobry se dostat..."

To bezesporu.

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

MaBat: Chapu z toho spravne, ze je blbe zmerena frekvencka? Tedy maly prostor okolo repro a tedy nastavene male okno na impulsce?

Hanzs a MaBat:
Mimochodem, k te fazi:
procital jsem zminene vlakno a chapu to tedy takto: faze vychazi z frekvencni charakteristiky a lze ji pouzit jako spravnou pouze v pripade, ze je mereno dvoukanalove, kdy je "jakysi casovy posun" konstantni. Toho se docili, jak pise check podobnym merenim, ale kdy vystup z mikrofonu privedu na jeden kanal line-in a na jeho druhy kanal privedu "patricne vydeleny" signal ze zesilovace. Jelikoz signal ze zesilovace leze do mereneho repro, zajimalo by mne (coz jsem jednoduse nezjistil) jak "spravne" vydelit ten signal ze zesilovace, abych ziskal prislusnou cast signalu pro druhy kanal line-in.
Pak nasleduje v nastaveni LSPlabu pouze jedna zmena a to zaskrtnuti volby "Dual channel FFT" na karte Hardware a zrejme provedeni kalibrace, coz je trochu popsano v tom vlakne odkazu vyse.
Cili frekvencka a impedancka pak obsahuje opravdu vse potrebne..
...
Chapu to tak spravne?

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

signál ze zesilovače snížíš přes odporový dělič - 8k2 sériově a 910R paraelně na vstup line in pravý kanál.

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Takhle: http://img251.imageshack.us/img251/5236 … mereni.png ??

Jinak mne to nenapada pod pojmem odporovy delic... Pripadne napovez smile

(upravil MaBat 11. 2. 2010 0:04)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

S tou akustickou fází se to má takhle (mícháš dvě různý věci a neuškodí malé opakování):

Dá se říct, že prvotní naměřená fáze reproduktoru - tj. ta, kterou dostanu, když naměřím impulsní odezvu a z ní po volbě nějakého okna vypočtu fr. charakteristiku, obsahuje v principu dvě složky: 1) "vlastní" fázovou charakteristiku měniče, tzv. minimální fázi, která se dá jinak s dostatečnou přesností spočítat z jeho samotné amplitudové charakteristiky a 2) dodatečnou fázovou chybu, jinak zvanou nadbytečnou fází (angl. excess phase) danou časovou prodlevou (ať už za čas, od kterého prodlevu počítáme, definujeme cokoli - jde vždy o relativní chybu) - tato dodatečná chyba výslednou křivku fáze "protáčí" směrem dolů tím víc, čím je zpoždění větší (a to tak, že lineárně s frekvencí a nezávisle na konkrétním měniči). Aspoň pro mě je při měření (pro potřeby návrhu pasivní výhybky) cílem naměřit tyto dvě složky dohromady, jelikož se tím jednoduše postihne celkový fázový vztah všech měničů a o nic dalšího se nemusím starat (akustické středy měničů, apod.). Má to celé několik podmínek - 1) nehýbat při celém měření jedné sady fr.charakteristik s mikrofonem ani bednou a 2) to, že jsou následně měřené impulsní odezvy různých měničů vzájemně správně umístěné na časové ose (tedy že odpovídají realitě jejich jednotlivá zpoždění vůči zvolenému začátku okna). To druhé je třeba zajistit, ať už se měří jednokanálově, nebo dvoukanálově a až tak to s tím popravdě nesouvisí. Dá se obojí. Třeba HOLMImpulse to umí i jednokanálově a to poměrně dobře.

Jinak to přídavné zpoždění zanášíš do výsledného grafu fáze tím, že začátek "okna" pro výpočet fr. charakteristiky z impulsní dáš víc před samotný začátek impulsu - čím víc před, tím větší zpoždění, tím víc se bude fáze "protáčet". Takže je dobré zjistit ze kterého měniče dorazí impuls nejdřív a začátek okna dát někam těsně před tento. Pro ostatní měniče tím tak jednoduše zaneseš do výsledných dat jejich relativní zpoždění, což je pro simulaci výhybky důležitý.

-- A ano, chtělo by to zřejmě víc místa, abys mohl prodloužit okno aspoň na těch cca 5ms. Víc už se ti asi doma nepodaří, nemáš-li k dispozici nějakou velkou halu.

(upravil Želva 11. 2. 2010 12:49)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

OK, dekuji za objasneni.
Jiz chapu zhruba co je faze a tedy i to, ze informaci o fazi skutecne nese soubor s krivkou frekvencni charakteristiky, ale musi byt pro vsechny menice se stejnou "casovou nulou", aby to melo vyznam. Podivam se na HOLMImpulse, nebot v LSPlabu nevim, jak presne tohle resit. Procital jsem napovedu k tomu HOLMU a vypada to relativne jednoduse, pricemz tam je prave primo moznost prace s tim casovym zpozdenim, nedokazu si ale vubec predstavit, jak to vlastne funguje. Zmerim kazdy menic zvlast, ale tim se to stane na sobe casove nezavisle, bez jakehokoli vzajemneho vztahu. Jsem z toho trochu jelen, moc teto problematice nerozumim, No musim to zkusit, abych se mohl pripadne zeptat na to co mi nebude jasne. Bohuzel ted nemam na dalsi mereni prilis casu, cili az budu mit nejake poznatky, tak se ozvu.

Pridano:
nebo pokud si nekdo mysli, ze stejneho vysledku lze dosahnout pomoci LSPlabu a dvoukanaloveho mereni. Tak at napise. Budu radeji, kdyz se nebudu muset seznamovat s dalsim programem a budu moci vyuzit stavajici. Pripadne pripojte i odkaz, kde se to dvoukanalove mereni trochu rozebira... diky

(upravil check 12. 2. 2010 13:02)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

http://check.wz.cz/docasna/delic.png

Nebudeš hýbat s mikrofonem ani bednou, změříš basák, vejšku. S dvoukanálem nebo Holmimpulse vygeneruješ fr. charakteristiku se stejnou polohou levého terčíku (offset) a máš hotovo.
Strč si do konektoru ten dělič - máš dvoukanál - můžeš zůstat v LABu.

Web

(upravil Želva 12. 2. 2010 13:11)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Dik...

a prosim jeste malou napovedu k tomu 2-kanalovemu mereni, zda se to uz pak tyka jen nastaveni programu v casti Measurement-Settings - Karta Hardware: Zaskrtnout Dual Channel FFT a udelat kalibraci linearity.. Toto staci a pak uz jen bezne merit frekvencku? Nemusite mi delat zbytecne dlouhy popis, staci jen souhlas ci nesouhlas pripadne poupravit postup, ja uz si vse pak vyzkousim. A trochu popsat treba i co bude ve vysledku jine, abych vedel ceho si vsimat smile Budu uz pak mit opravdu spravne zanesenou fazi do vysledne frekvencky? smile
Dik moc vsem. Vypada to, ze uz zacinam jako laik trochu chapat spravny postup, ikdyz neznam teorii, ale to mi nevadi, cilem bylo spravne udelat bednu, coz se snad zacina darit.

Edit: jen co sezenu soucastky na delic, tak se na to vrhnu, ale vidim to az na pristi tyden..

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Jenom zaškrtneš Dual Channel a hotovo. Kalibrovat linearitu nemusíš, já to taky nemám.

Web

(upravil Želva 9. 3. 2010 23:07)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Oh thanks..
Diky moc uz se tesim na prvni vysledek, ktery bude konecne hodnotny pro navrh, pak uz si budu jen hrat s vyhybkou. Samozrejme jsem cetl zminovane vlakno MaBatem, cili udelam i smerovky a navrh budu zohlednovat i pro ne.

Zacina mne to bavit, nejhorsi byly zacatky...

Tak nekdy pristi tyden snad bude dalsi mereni..

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Příští týden už snad bude i software, který ti to celé umožní pohodlně odsimulovat smile

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Jaky soft? Me se LSPlab docela libi, ikdyz je mozna az moc jednoduchy..  LSPcad mi nejak nefunguje sad

Nemyslis nahodou nejaky soft co umoznuje navrh se smerovkama zaroven? To by bylo hodne zajimave smile

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Ano, myslím, je to tento (můj) SW, který příští týden dostane grafickou editaci (libovolného) schématu.

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Pekne moc, drzim palce at se ujme, ikdyby jen pro lidi na tomto foru. Pokud bude mit kvality, ktere oceni a dokaze vyuzit amater i nejaky poloprofik, je to urcite velkym prinosem.

Az v nem vznikne par navrhu a po odmereni budou sedet i ty smerovky, myslim, ze to bude pecka.

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Check:
prosimte ty odpory do delice maji byt 10W vykonove, nebo staci obyc. neco okolo 0.6W? 910 Ohmu v 10W provedeni jsem v GM nenasel, musel bych vyslednou hodnotu skladat. Proto se ptam, ostatni hodnoty v 10W provedeni tam maji.

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Třeba 0,6W.

Web

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

To je jedno, ja nevim, proc tam pouzil zrovna takovou divnou hodnotu 910ohm, kdyz tam das 820 ohm nebo 1kohm, tak se taky nic nestane. Vykonovy musi byt jen ten 15-27ohm, co je do serie s vystupem.

(upravil Želva 13. 2. 2010 19:29)

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Dik

Edit: Mimochodem, "15-27 Ohmu do serie s vystupem"?? Nic takoveho tam nevidim...

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

No protože se tu zase mele páte přes deváté. Těch 15-27Ohmu patří k měření impedance. Pro měření frekvenčky, lépe řečeno dualchannel potřebuješ akorát ten dělič, co sem ti nakreslil.

Web

Re: Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Jasne, mne to taky napadlo, ze mysli ten ref. odpor u obvudku k impedanci, ale nebyl jsem si jisty, tak jsem nechtel psat blbost.

Mimochodem tohle tema se jmenuje "Mereni impedance". Neslo by to nejak prejmenovat, aby to nematlo lidi (viz prave Hanzs), uz se tu probiralo mereni frekvencky s fazi, docela bych tu chtel rozebrat pak i vysledky mereni pristi tyden, kdy uz nejake budu mit. A pripadne pak i nejake poznatky z navrhu vyhybky.

Cili nejake prejmenovani, jako: Mereni impedance, frekvencky, simulace vyhybky.
Ci tak nejak.

Příspěvky [21 až 40 z 106]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření impedanční a frekvenční charakteristiky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£