Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 23]

Téma: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Dobrý den. Zdravím všechny nadšence audia a HI FI. Mam doma dva reproduktory TVM ARA 390 8 ohm nové a nevyužité. Chtěl bych je využít jako subwoofer do frekvence zhruba do 80 hertz. Místnost ma 40 metru čtverečních a 110 metru krychlových. Byla by tam i možnost ozvučnici zabudovat do obvodového zdiva kde by byl k dispozici prostor o rozměrech 220 cm na výšku 40 cm hloubka a 120 šířka. Potřeboval bych prosím radu zda li je tato možnost vhodná ,pokud ano tak jaký typ ozvučnice použít ,zda basreflex nebo spíše uzavřenou a čím to honit,objem ozvučnice,vytlumení ozvučnice atd. Předem děkuji za vaše rady.
PS:preferuji prokreslené basy a fyziologický pocit jako při dobře nazvučeném rockovém koncertu.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Ahoj, měl jsem doma ARA 9918 a jsou to výborné reproduktory, tvoje ARA by měla být dosti podobná, čili kolem 110 litrů a basreflex naladit kolem 45 Hz.
Tímto ti nechci radit, to nechám na ostatních, jen tiše závidím, protože už vidím výsledek smile.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

To rozhodně schvaluju, jsou to velice příjemné reproduktory, i když stará AlNiCo řada ARO940x byla ještě o cosi lepší.

V prvé řadě by to chtělo je rozhýbat - "zajet", pokud jsou nové, aby poněkud povolily závěsy a klesnul Fs. Já to řeším tak, že reproduktor vestavím do budoucí ozvučnice, ale ještě bez BR a zhruba čtvrtinou jeho dovoleného příkonu a kmitočtem mezi 25-35Hz reproduktor nechám deset hodin kmitat. Rozdíl ve Fs je po těch deseti hodinách i 10Hz.
Pak, po zaběhnutí by to chtělo reproduktory přesně změřit a na základě TS parametrů vybudovat ozvučnici. Doma je v podstatě jedno, zda to budou bedny, zda to bude ve zdi nebo například vestavěno v nepoužívané skříni na šaty. Podstatné asi je, že tyhle reproduktory potřebují každý nejméně 200, lépe 250 litrů ozvučnici a pokud budeš chtít šlapák pěkně cítit, tak s BR laděným okolo 40Hz.
Z vlastních zkušeností s Teslami podobného druhu bych doporučoval vše těsně pod rezonancí basreflexu strmě odříznout pryč /nejméně 4., lépe 5. řádem/, reproduktory tak vydrží mnohem déle, snášejí vyšší příkony a nejdou z nich parazitní subsonické kmity, které mohou vznikat na více místech reprodukčního řetězce. Pracoval jsem několik let s asi stolitrovými třípásmy, kde byly na spodkách ARA9918. Napájel jsem je vždy takto upraveným signálem /45Hz LR 6th/ a přesto, že ty reproduktory mají dovoleno výrobcem pouze 150W, několik let bez jakékoli škody snášely příkony okolo 500W.

Dva kousky už je slušný příkon i citlivost, zesilovač ani nebude muset být nějak extra výkonný a přesto to bude doma pěkně "kopat".

Web

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

To zajetí by nebyl problém,ani ten objem,klidně tam dám i těch 250 litrů,ale to  změření TS parametru a z toho výchozí ozvučnice,to nevím kde bych si nechal udělat ,bydlím v pardubickém kraji.A to oříznutí nad tou rezonancí se provádí jak.Jinak zatím moc dík.

(upravil antonio 23. 1. 2010 15:57)

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Edit: Teoreticky až k těm 200 litrům a ladit do 30Hz.

(upravil MaBat 27. 10. 2009 12:59)

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Takováhle simulace je ale silně optimistická, hlavně ve výsledný citlivosti toho nátrubku. Zkus(te) si to pak někdy orientačně změřit na reálný bedně... Model v LspCadu se dá poměrně realisticky použít, ale je potřeba to trochu "odidealizovat". Tohle, jak to máš, realitě odpovídat nejpíš moc nebude.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Mabat: a jak to od oka tedy vidíš ty?

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Tak se blíží čas na výrobu ozvučnic,ale názory zde se velmi liší ,tak jsem z toho v rozpacích. 250 nebo 120 litrů je dosti podstatnej  rozdíl. Má prosím vás někdo praktické zkušenosti s těmito reproduktory? Nebo jak to vidí zde přítomní odborníci.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Pri mensom objeme ocakavaj tvrdsie a vyssie basy, pri vacsom objeme skor kvalitnejsie a hutnejsie basy. Neviem ako na tom budu co sa tyka vykonovo pri rozdieloch v roznych objemoch to by trebalo skusit aspon nasimulovat.

Inak dobra rada do zivota:
Velky objem sa da stale zmensit a casom do neho dorobit bud stredovysky alebo dalsi sub.
Mensi objem nenafuknes len tak lahko.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Já bych z toho udělal hezkej kus nábytku, pokud to má mít hodně litrů, lze to zpraktičnit, nějak smile

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Díky chlapi .Tak to pudu určo do250l.Materiál  bude 25ka MDF plus výztuhy a čelo 43MDF.A jak to vidíte při tomhle objemu  s tlumením?

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Ta bedna bude mít nejmíň půl metráku bez reproduktoru. To bych nechtěl lakovat smile

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Viditelný bude jenom čelo,který bude odýhovaný,zbytek bude zabudován ve zdi.To MDF mám zadara,tak proč toho nevyužít.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Zkus to udělat podle tohoto návrhu: http://wood.mendelu.cz/cz/sections/FEM/ … 022-PT.pdf ,jak to vypadá,tak asi záleží jaké se komu podařily naměřit T-S parametry a jaký se použil program pro návrh.Já jsem je dával do bass-reflex. ozvučnice o objemu 110 l,ale taky do 250 l uzavřené.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

jiřikVH a jak ti to hrálo v tý uzavřený proti tomu bassreflexu.A čím si to krmil?Díky za odkaz.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Jelikož je to pár let,co jsem to dělal a v jiných termínech,nedovedu ti napsat,co hrálo lépe.V domácích poměrech to zahraje dobře,o to nemusíš mít obavy.Zkoušel jsem to na DPA880.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

jiřikVH Konečně praktická zkušenost.Prosím tě jestli bys mi ještě poradil, jak a jaký jsi použil tlumení.Díky moc

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Z hlediska konstrukce ozvučnice nejde o to ji přehnaně tlumit,spíše ji vyztužit.Něco na způsob http://www.humblehomemadehifi.com/Serious-Sub.html.Jako tlumení tlumící rouno,jsou i jiné materiály jako Basotec, ale neumisťovat k bassreflexovým otvorům.

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

podobnou teslu mam doma jako sub ARO 9408 je to muzikalni subwoofer... nadherne kope ma pevny bas, uz bych nechtel na poslech hudby nejakyho plandaka s malou citlivosti... na kino je plandak super ale na hudbu ne

Web

Re: Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Tak je udělej podle Almighty subwooferu, viz. http://www.speakerbuilding.com/content/1014/ , měl jsem dva doma, osazené JBL 2226H a byl jsem s nimi nadmíru spokojen.

Příspěvky [1 až 20 z 23]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Domácí subwoofer s 15 palcovým PA reproduktorem ARA-390/8

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£