Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » vliv stojanu repro na zvuk

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

Téma: vliv stojanu repro na zvuk

Zdravím. Tuhle jsem četl že když je stojan na regálovku dost "měký" může ovlivnit výsledný zvuk.Nejsem si až tak jist jestli právě podstavec při cca 60cm může mít rozhodující podíl na výsledku.Ptám se proto že také mám regály.Stojany jsem si dělal sám.Konstrukce dřevo/kámen, dolní deska (š.h.v): 25,30,3 cm ,horní deska:21,30,2 cm ,spojené je to hranoly 3*3 v každém rohu.Na tom všem je 4cm vysoký mramor který podle mého zpevňuje konstrukci a brání tak šíření dalších rezonancí.Celé to stojí na hrotech.

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Napiš furiusovi, na tohle by byl asi expert on. smile Asi půjde o protipohyb bedna-membrána, to bych řešil u těžké membrány alá sub, ale u 2p, zvlášť pokud máš sub, no, nevím.

(upravil kvakošš 11. 6. 2007 17:09)

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Po pravdě se mi to zdá divné.To by musel ten stojan přebírat ňákou rezonanci a tou následně ovlivňovat výsledný projev.( bedny mám 21*35*35  uprostřed je vertykální spevňující deska s otvory, si myslím že dost pevný.Při tloušťce desek 22mm) bedna se při hlasitém poslechu jen nepatrně chvěje. Ještě jsem zapoměl bedna je posazena na kovových destičkách 1cm nad stojanem.tím se omezuje přenos rezonancí

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Michal: V některých studiích mají bedny zavěšené na řetízkách. Co se týče protipohybu, tak už to být horší nemůže. Takže myslím, že pokud ten stojan není vyloženě špatný, tak to nemůže být až taková hrůza.

(upravil dawsoo 10. 6. 2007 23:38)

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Ideální Stojan  by měl bejt akusticky co nejmrtvější,aby ho jednoduše řečeno nerozezvučovala bedna postavená na něm a nepřidával tak další svoje vlastní parazitní rezonance do reprodukce... prakticky když se dodrží tento parametr jako u ozvučnice (použité materiály + robustnost,geometrické řešení kontrola jednoduše třeba i poklepem) myslím že je to postačující... protipohyb je proti tomu zanedbatelná věc a když už tak ho má řešit odpovídající ozvučnice ne stojan.


Kvakoš:
Těžko říct co myslel autor toho čtení měkkostí, zda bednu třeba na čalouněným křesle, nebo třeba použití borového nebo smrkového dřeva na stojan... Já osobně myslim že tvý stojany budou v pořádku a pokud bys chtěl bejt echt klidnej, místo dřeva použij třeba MDF nebo ještě lépe kov jako vzpěru... ty díry co tam máš tomu určo taky pomohou...

Není co dodávat...

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Jak říká dawsoo stojan by měl bý akusticky mrtvé.Nejlepší je podle udělat stojan ze sendviču (mdf,guma , mramor třeba i když mramor má tendenci zvonit, lepší by byla žula.) Já mám kovové stojany na hrotech (dost tězké), zatím to nemám vyplněné pískem, ale všiml jsem si že ty stojany dokázali "rozrezonovat" bedny s ARN 116.Proto se ich chystám vyplňit pískem.(až poté co budou bedny hotové, aby jste neřekli že vyplňuju pískem stojany, ne kterých jsou bedny z kartonových krabic : ) )
Myslím si že autor "měkkosti" možná myslel že stojan není dokonale tuhý - spoje mají určitou vůli.

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Provedl jsem změnu přechodu bedna-stojan malými gumovými nožkami.Myslím že teď se to nemá šanci rozeznít, ještě provedu pár testů a uvidíme. Pro ilustraci posílám obrázek.

http://img75.imageshack.us/img75/8072/obrzek14rn6.jpg

Re: vliv stojanu repro na zvuk

kvakošš: Ten sub vypadá na pěkné hovado. Čím to je osazené?

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Je to takový lepší monacor sph 300 ctc.Můj několikátý sub.Ještě ho plánuji předělat do jiné bedny a dát k němu 250w aldax.Jinak hraje sluště:-).Akorád od dob co jsem s přítelkyní v paneláku nehraje moc často.Respektyve ty dvou pásma si to dávají také sluště, tak že nemám až takovou potřebu ho zapínat.A když už tak jen na filmy.

http://www.hifisound.de/oxid/oxid.php/s … pl//lang/1

(upravil mano82 11. 6. 2007 21:24)

Re: vliv stojanu repro na zvuk

kvakoss - podla obrazka usudzujem, ze tie hranolky su trochu poddimenzovane .... zrejme nejaky smrekovy masiv?  take bedne by si zasluzili viac wink
tvrdenie ze mramor brani sireniu dalsich rezonancii nie je uplne v poriadku.... skor posuva rezonancu frekvenciu vyssie
"bedna se při hlasitém poslechu jen nepatrně chvěje" - je to sposobene bednou alebo stojanom.... v kazdom pripade by sa nemala ani trochu chviet... bo to je v podstate zdroj zvuku...

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Máš pravdu je to smrk. Včera jsem ještě zkoušel pouštět muziku a je pravda že se nohy stojanu nepatrně chvějou ."Při hlasitém poslechu" - tím jsem myslel skoro limitaci a k té se nedostávám. Nu možná zkontaktuju kameníka a poptám se na kolik by vyšly stojany z žuly. A nebo nahradit smrk tvrdším dřevem, což by bylo také do jisté míry řešení.

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Keď sa amatérsky stavajú ľahké stroje (čítaj hobby stroje), vyplňujú sa duté konštrukcie betónom kvôli vyššej tuhosti. nebola by toto lepšia cesta ako piesok? Alebo by sa to mohlo teoreticky vyplniť niečím na báze PU, či EPOXY...

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Já jsem si vyrobyl  na rychlo  minulý týden  toto ,  http://www.volny.cz/turicik/Projekty/telka.jpg  , zatím  žádné  rezonování nepozoruji . Je to celé  z kovu , spodní  základna 4mm plech , horní základna taktéž , spojeno  3 ks  8mm šroubovicí kryté chromovanou  trubkou . Jako nožičky jsem použil 4ks půlkulatého těsnění  do  vodovodní baterie, na  horní základně jsou  4 ks samolepících gumových dorazů , co se používají  u  dvířek  , aby netřískaly o korpus . Celé mne to stálo 50Kč smile

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Moc hezké i to vypadá elegantně.Na to že sis je dělal na rychlo výsledek dobrý.A opradvu se ti ty trubky při višší hlasitosti nechvějí?A cena nepřekonatelná já sem za ně i s kamenama dal cca1000:-(

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Ohoho. To je moc pekna prace, vypada to elegantne a ty smesne naklady smile Jsi moc sikovnej, to se musi nechat.

Re: vliv stojanu repro na zvuk

Dobrý wink

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » vliv stojanu repro na zvuk

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£