Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Jak na kvalitní zvuk z PC ?

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 112]

(upravil Zorg 1. 11. 2013 1:05)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

Přiznám se, že jsem ještě neslyšel hudbu s DR>90 uui (pošli odkaz/ulož někam ukázku)

(upravil mechanik 1. 11. 2013 1:12)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

stiahni si nejake SACD vážnej hudby... Potom si predstav ako by to dopadlo pri bežnom CD. Keby som si dal záležať tak by som ti určite našiel nejaku nahrávku pri ktorej zoslabenie o 3db znamená už stratu informácií. Mám dosť nahrávok s velkým dynamickým rozsahom. No nemám chuť sa stále dohadovať... Okrem toho pri tak nízkych úrovniach neni možné ani dosiahnuť tak vysokej kvality ako pri väčšom bitovom rozsahu...

(upravil Hazys 1. 11. 2013 1:16)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

Pánové, to si snad děláte prdel..
20log(2^16) = 96,..., 90dB, to bys tomu CDčku ukrouhnul půl rozsahu
A ta hudba, co se nevejde dynamického rozsahu CD, to bych rád viděl a slyšel. Mechaniku, a na vinyl by se podle tebe vešla ta dynamika? Víš o tom, že LP má max rozsah asi jen 60dB? (přinejlepším 70 a SNR tak 60)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

však big_smile
schválně si tu zkusím nějakou vážnou, co mám po ruce.

mechanik napsal:

pri tak nízkych úrovniach neni možné ani dosiahnuť tak vysokej kvality ako pri väčšom bitovom rozsahu...

jo, to jsem taky slyšel.

(upravil mechanik 1. 11. 2013 2:16)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

tak pardon, digitálu príliš nerozumiem ale k čomu si myslíte že teda je formát SACD? orchester môže dosahovať až 120db ako ho chcete bez orezania "vopchať" na CD? Analog má rozsah samozrejme menší ale než sa vydá LP v dnešnej dobe ako inak než z digitálu tak sa musí rozsah znížiť.

Toto je z môjho pohladu normálna nahrávka. Konkretne táto pasáž má maximum pod -57db a mnoho zvukou pod touto úrovnou niektoré až tesne nad -90db.

https://i.postimg.cc/RNYPBZdq/2154309.png

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

nechci sejčkovat (nedělal jsem si porovnávačky), ale cokoliv nad 24b/48kHz už je overkill...

(upravil Dohnalik 1. 11. 2013 2:38)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

mechanik napsal:

k čomu si myslíte že teda je formát SACD?

SACD má bitový rozsah 1bit...je to skoro PWM nacpaný na točivý kolečko, akorát má vzorkovačku v řádech mhz...osobně DSD ani SACD nefandím a jsem zastáncem klasického PCM.

Ale hlavně jste dost OT, on chtěl poradit co si má koupit za 10k...no ale jak už tu někdo vyřkl, za 10 000Kč slušnej vícekanál opravdu nekoupíš, ani v bazaru. Nemělo by to smysl. Pokud máš nějakou starou sestavu se zdrojem s ohromným zvlněním a nic moc realtek kodek, nebude to stát taky za moc a bylo by dobrý investovat do nějaké xonar DX. Nicméně pokud máš slušnější novou desku, dá se to zkousnout a můžeš o to víc vrazit do zesilovače.

//mechanik: jestli můžeš, zkus mi poslat tu nahrávku prosím.

//jo a ještě něco, MP3 ala MPEG sice dynamický rozsah nekomprimuje, ale odstraňuje pasáže, které si myslí, že už posluchač neslyší...často řeže věci pod 60dB, zvláště pokud jsou utopeny v záplavě dalších zvuků. Je to v dnešní době naprosto zastaralá technologie, nicméně se drží jako klíště a rozhodně nás jen tak neopustí...osobně používám ogg vorbis, které je jednak open a jednak daleko nad MP3. Stačí si zkomprimovat nahrávku do 32kbps MP3 a 32kbps OGG a porovnat...je to extrém, ale krásně se to tu projeví, ogg bych klidně bych ochoten poslouchat...u MP3 nerozeznám zpěv od houslí.

(upravil Hazys 1. 11. 2013 2:50)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

Spektrální analýza nehovoří moc o amplitudě. Sleduješ nesprávné okno a špatně jej interpretuješ. 

Pokud tvrdíš, že CD má rozsah jen 90dB a zbylých 6dB hraje převodník nahovno, pak si extrémně mimo, jelikož by to znamenalo, že převodník s rozlišením 16bitů (65536 kroků)  hraje polovinu vzorků nahovno, tj 32768 kroků nekvalitně a ostatních 32k dobře. To je kravina jak hadr, převodník sice nějaký ten vlastní šum a nepořádek má taky, ale řekněme, že se schová do nějakých (plácnu) 100 jednotek, a to je cca 20log(100/65536) = -56dB. Matematika je núprosná a říká, že jsem vedle jak s bagrem, jelikož kvalitní převodník bude mít SNR podstatně lepší, než 56dB, řekněme, že třeba 80dB, zpětným dopočtem zjistíme, že šum se pohybuje na úrovni asi 7mi jednotek nebo chcešli "kroků" napěťové úrovně, a zbylých 65529 je čistých pro signál. Je to tak hodně blbě a debilně povedané, snad mě tu za to místní nebudou zase nadávat do zpičených zmrdů.
Ano, při předělání SACD na CD kvalita mírně padne. Orchestr možná může mít rozsah až 120dB, ale obávám se, že to tak skutečně jen málokdy je. A opravdu jen výjmečně některé hudební nahrávky využívají plný rozsah převodníku, natož pak 24bitů plně využitých se vidí skutečně jen málokdy.

//kdyžtak také prosím o nahrávku.

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

pro plné využití 24bitového převodu jsou potřeba extrémně přesné zdroje hodin...většina zvukovek se k tomu ani nepřibližuje

(upravil mechanik 1. 11. 2013 12:05)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

ked som to s rozsahom CD poplietol tak pardon... Bohužial o digitál sa príliš nezaujímam a články na túto tému som čítal tiež už dosť dávno...

myslíte nahrávku v odkaze alebo SACD s vyšším rozsahom než CD? bohužial väčšina SACD mám ripovaných na CD mechanike a vteda to neni SACD, ked sa nemýlim SACD má 2 záznamy... Další problem je že dosť SACD je len podvod a je tam len klasický záznam 44,1kHz a 16bit

Hazys napsal:

Spektrální analýza nehovoří moc o amplitudě. Sleduješ nesprávné okno a špatně jej interpretuješ.

spektrum je o úrovni jednotlivých zložiek z ktorých sa nejaky zvuk skladá

Chcel som len povedať že ked sa hrá pri väčšom rozsahu než CD umožnuje tak je nutné nahrávku orezať buď špičky alebo najtichšie pasáže. Čo sa pri formátoch s väčším rozsahom nemusí a ako príklad som uviedol ten orchester. Netvrdím že každý má 120db rozsah al aj keby mal o dosť nižší tak sa na bežné CD "nevlezie".

Tiež nahrávka ktorú som sem dával neni práve orchester ale ked nemá žiadnu rezervu v dynamike tak to nemusí byť vždy pre to že chcel aby ich nahrávky boli hlasné. To bude platiť skôr pre komerčnejšie veci... možno len chceli zachovať určitú kvalitu aj pri najnižších úrovniach. Preto že inak by sa toho zo spektra stratilo ešte viac.

Inak je to vážne OT. Tiež to dosť hrotím, to priznávam. Tiež sa na budúce lepšie pripravím na debatu s vami alebo radšej nič písať nebudem smile

(upravil Hazys 1. 11. 2013 12:15)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

mechaniku, ty ze spektra které vidíš v #25 dovedeš určit Z HLAVY  maximální hodnotu a střední hodnotu signálu v dBFS?  Já teda opravdu ne a proto trvám na tom, co jsem řekl výše. Kouká do špatného okna a špatně jej interpretuje.

//bavili jsme se o dynamice signálu, jakožto poměr peak-avg, proto mě zajímá, jak jej určuješ ze spektra signálu.

(upravil mechanik 1. 11. 2013 12:23)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

teba v nahrávke nič pod strednou hodnotou signálu nezaujíma? teda dúfam že pod strednou hodnotou chápem to isté...

maximum tej nahrávky je jasné kedže sú špičky trochu orezané, to spektrum bola ukazka najtichšej pasáže hlavne toho až na akej nízkej úrovni sa jednotlivé zložky zvuku nachádzajú

(upravil Crashpc 1. 11. 2013 13:01)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

Kde jsi viděl track s větší dynamikou než 90db? Vždyť by to ani nešlo poslouchat. Uši nastražený na reprákách, a pak PRÁÁSK.  Udtržený uši, prorvaný bubínky, vysypaný okna, shořelý dráty až do rozvodny... Z poklidného šeptu co má RMS 1mW by byl 1MW big_smile
Mě taky přijde rozumější udávat dynamický rozsah nejen jako rozdíl střední hodnoty, ale jako opravdu celou škálu úrovní, kterou track v sobě má, ale to pořád nedělá 90db.

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

Crashpc: takhle dobře jsem se dlouho nezasmál smile

(upravil mechanik 1. 11. 2013 15:28)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

Crashpc, a k čomu ti ten prepočet na waty je ked sa bavíme o db? to si predstav že 120db pri 1m vzdialenosti dosiahnem pri citlivosti jednej reprobedni 97db/1W/1m a nepotrebujem k tomu ani 200W koncák smile

Napríklad Pavel Dudek vo svojich článkoch o DPA píše: "Chceme-li napríklad reprodukovať symfonický orchester v plnej dynamice, musí být reprodukční retezec schopný dodať maximální akustický tlak asi 115 až 120db..." Len dodám že to pochopitelne s klasickým CD záznamom neni možné. So SACD ano.

Dokonca niekto na slovanete písal o tom ako sa mu v aute zle počúvalo SACD s vážnou hudbou preto že buď nebolo možné počuť v nahrávke všetko alebo to bolo príliš nahlas.

No celá debata je dosť vyhrotená, nechcel som tým povedať že sú klasické CD zlé. Len sme sa sem nejako dopracovali...

Je to OT a autor na to asi príliš zvedavý neni. Tiež táto tedabata zaberie dosť času a rád by som sa venoval aj niečomu inému big_smile

EDIT:  ale nezúfajme, bežné CD nás ani pri počúvaní symfonického orchestru (120db) o tak vela nepripravý, tu je veselý obrázok pre predstavu akú nízku úroven zvukov ktoré pri nahrávaní boli už nebudeme na CD počuť. Bude to viac než hluk spálne ale menej než hluk v knižnici big_smile

https://i.postimg.cc/GHTf9DHv/2154332.png

takže priznávam pôvodne som si myslel že to bude vážnejšie, no každopádne počúvať orchester z LP by som vážne nechcel big_smile Tak aspon sa mi podarilo optimisticky uzavrieť OT smile

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

mechanik: špatná třída auta/špatně odhlučněné auto lol

crashpc: a k čemu by to jako bylo? když je na písničce třeba fade-out do 0dBFs, tak by ti takovej údaj fakt hodně řek pray

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

Taktiež sa hlásim o vzorku nahrávky, myslím že bude stačiť aj 5 minútová ukážka, dovtedy to s 90dB dynamikou neverím.

(upravil Crashpc 1. 11. 2013 16:55)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

mechanik: Tak jsem to smazal. O výkon jistě šlo. Když místnost ti dá 20db, ty potřebuješ něco přes to slyšet (nejtišší tóny) a k tomu 100db dynamiky, a jako hifista máš reprosoustavu o citlivosti 90db/w/m, tak víš kam by to došlo s tím příkonem... Byl by to vážný problém.

Zorg: Já nepotřebuju znát celou dynamiku hudby sám pro sebe. Každopádně máš pravdu, to se mi nepovedlo.

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

DR považuji u nahrávky za jednu z nejdůležitějších věcí. Kolikrát už se mi stalo, že jsem stáhl album, který mi hudebně vyhovuje, ale zvukově to byl průjem jaxviňa a musel jsem ho okamžitě smazat. Tohle mě absolutně demotivuje k tomu, abych zvedl prdel a šel do obchodu něco kupovat, je to zajíc v pytli. Dá se najít, jen umět hledat. Dnes je doba taková, že člověk musí vybírat a to neplatí jen pro muziku.

Příklad:
http://s23.postimg.cc/5nl7zm2ob/screen2.jpg

Nahrávka má DR 17 a je to opravdu znát, je radost to poslouchat.

P.S.: Taky by mě zajímal mechanikův vzorek. smile

Web

(upravil mechanik 1. 11. 2013 18:31)

Re: Jak na kvalitní zvuk z PC ?

Od začiatku nepíšem nič iné než to že pri hudbe s väčším rozsahom než rozsah bežného CD (symfonický orchester) sa pri jeho zaznamenaní niečo stratí... ide to riešiť z 2 strán, vymazať špičky alebo najtichšie zvuky v nahrávke. Nemyslím rozdiel 90db medzi priemernou a maximálnou úrovnou ale medzi najtichším a najhlasnejším zvukom v nahrávke, prípadne dlhšieho úseku s nízkou úrovnou. V príspevku hore som našiel obrázok podla ktorého sa dá táto strata orchester mínis cd k niečomu prirovnať. Aby bolo jasné akú úroven tieto stratené zvuky môžu mať. To je všetko. Výsledok som zhodnotil tak že rozdiel je menší než som si pôvodne myslel. Myslel som si že tým je táto OT debata uzatvorená.

Příspěvky [21 až 40 z 112]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Jak na kvalitní zvuk z PC ?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£