Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 16)

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 16 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 301]

(upravil rotr 22. 6. 2012 10:55)

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Navíc nové bedny za 10k po čase prodáš tak možná za 5k - podívej se , co se nabízí tady nebo na slovanetu na bazaru a za kolik.
Tady máš šanci, pokud se projekt ukáže jako životaschopnej, prodat repráky a výhybku za půlku a zbyde Ti dost velká bedna, do ktreré můžeš postavit něco jiného. Ztráta 5 vs 2.5k A někde jsem četl, že u komerčních beden osazení představuje  cca 20%-40% finálu.
A čekat až to někdo postaví a pak si to jet poslechnout ? Taky může být dotyčný z Ostravy nebo Košic. Z Plzně do máš k Mabatovi hodinu autem a i na té jedné bedně, si nějaký obrázek uděláš.

Web

(upravil MaBat 22. 6. 2012 10:51)

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Na jedný bedně to moc nedoporučuju, zvlášť ne, pokud to člověk nedělá častěji. Není to "jen půlka", je to jen fragment, ze kterého se sice dá leccos vytušit, ale je to samozřejmě na celkový vjem o dost chudší, než stereo pár. Jedna se dá použít pro vývoj, ne pro předvádění nebo srovnávání s jinými bednami ve stereu.

Dělaly se nicméně kdysi slepé poslechové testy a došlo se k tomu, že výsledné pořadí hodnocení různých beden při poslechu jen jedné bedny (mono režim), víceméně souhlasí s pořadím při poslechu sterea. Takže srovnávat se to dá, ale jen takhle omezeně, jelikož absolutní hodnocení každé z těch beden se v mono/stereo režimu už lišilo (detaily si nepamatuji, píše o tom myslím Toole). Jde tedy o to, že když se dělají srovnávací poslechové testy různých beden, měla by teoreticky stačit i jedna, ale musí být jen jedna u všeho.

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

alebo trochu prisetri a kup tohle big_smile
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15182

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Trochu ? Se zvukovkou a zesilovacem je na 20k Ale moh by si udelat srovnavaci kolečko po Praze, ješte by zvládnul checka..

Web

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

MB: Pokud máš na mysli práci F.T. v NRCC, tak na jedné reprosoustavě se poslouchalo protože byly lépe slyšet různé nerovnoměrnosti výkonové a frekvenční charakteristiky projevující se změnou témbru. Ve stereu jsou tyto věci částečně překryty jinými věcmi, které odpoutávali pozornost posluchače. Proto se nehodnotily prostorové kvality stereofonního obrazu ačkoliv k věci neodmyslitelně patří a jsou asi pro většinu posluchačů a i pro mě důležitější.
K tomu je potřeba dodat, že S. Bech v 90. letech prováděl průzkum o vlivu jednotlivých odrazů na témbr a "prostorové" kvality sterea a došel k závěru, že ovlivnění témbru nastává dříve než jsou vnímány změny stereoobrazu. Tyto věci si F.T. spojil mezi sebou a vytvořil řekněme názorový mainstream. E.G., ty, já a ještě pár dalších smile tušíme, že Bech neměl ve svých závěrech tak docela pravdu a proto se od F.T. v drobném detailu názorově odlišujeme.
To zní hrozně tučně lol

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

mozno pasivne by to vyslo lacnejsie.. pripadne to dam bez HF driverov za 10tisic - dokupis tie monacory co su v toteme a bude to levnyyyy

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

No právě že mě za 10k žádný bedny nenapadaly. Tam je vidět prostě snaha co nejvíc ušetřit. Až mi skončí brigáda za pár týdnů, tak se pevně rozhodnu co dál. Zatím ty Totemy vedou. Děkuju za všechny rady a inspiraci. Pokud by někdo do té doby ty bedny postavil, tak budu rád, když budu potom vědět nějaké reference na ně smile

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Trochu jsem se nudil, tak jsem zkusil nakreslit bednu ve 3D a tady je výsledek mojí představy.

http://img225.imageshack.us/img225/4484/predek.jpg http://img822.imageshack.us/img822/3566/zadek.jpg

Přední strana je dvojitá. Výška má svojí oddělenou komoru. Basový reproduktor má komoru o objemu okolo 64 l. Uvnitř ní jsou dvě zpevnovací příčky. Ta spodní komora je tam jen kvůli tomu, aby měla komora pro basák správný objem (zvolil jsem větší výšku, kvůli té komoře pro výškáč a trochu jsem přestřelil s výslednou výškou bedny big_smile ). Do ní by se případně mohla dát výhybka nebo se vysypat pískem a nebo o ní prostě zmenšit výšku bedny a vynechat jí. Jsem zvědav na vaše názory. Co je třeba zbytečné a co by se dalo poupravit. Nevím pořádně jak přidělat zadní čelo, jestli to udělat stejně jako přední a nebo ho dát mezi boční stěny (podle teto varianty jsem to nakreslil).

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Jestli sem můžu vstoupit, pak jsem si ještě vůbec neujasnil, jaké bedny budu chtít dělat. Chci si postavit něco, co bude konečná. A vím, že - patrně -  tenhle tvar nechci. Vím, že si budu neskutečně komplikovat život, ale nejefektivněji tvarovanou ozvučnici má podle mne B&W, Nautilus. A krásnou. Tak tohle bych chtěl spáchat, a jestli to budu dělat pět let, co na tom? Jsem nenormální?
Výhybku nechat udělat až po rozehrání.
Jinak k Tvému nákresu, já jsem zadní čelo řešil tak že jsou po obvodu hranoly, a každých 15 cm vrut.

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Driver nepotřebuje vlastní komoru. Jinak ale navrženo pěkně wink ...osobně bych dal zadní stěnu napevno, ale to je o aplikaci a preferencích...

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Nepotřebuje. Ale jestli to má spočítáno, objem, pak bych to posunul celé výš, a spodek vysypal pískem. Aby byla zachována poslechová rovina.

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Počítám s tím, že zadní stěna bude na pevno.

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Rámeček nakonec nebude, nebo jenom nandavaci na špunty ? Jaké jsou rozměry ? Na 64l tipuji vnitřek basové části 25x30x 90cm + ty dvě komory nahoře a dole - to bude bedna jako hrom - cca 120-130 cm vysoká.(a těžká jako pr..e)

Web

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

No v tomhle návrhu je 120 cm vysoká. Bez tý spodní komory by měla 110 cm. Možná by mohla být 105, pokud by se zmenšila komora pro výškáč. Vnitřní rozměry jsou 85x27x27 cm (cca 62 l, budu muset přidat výšku, jinak by byla moc malá po odečtení příček). Z jakýho materiálu by stačilo udělat tu bednu? MDF, nebo dřevotříska? A jak by měl být silný, kdybych použil tu dvojitou přední stěnu ty příčky jako na obrázku?
Tu krycí mřížku bych udělal až potom na ty špunty, kdyby se mi to nějak hodně nelíbilo. Nechci si to dělat složitý. Jinak jaký je nejlepší postup na lepení? Když bych k přední štěně přilepil obě boční, tak při vklávání příček bych z nich sundal to lepidlo. Takže k přední přilepit jednu boční, potom spodní a horní část. Pak vnitřní příčky, bok a nakonec zadek? A nebylo by lepší tu zadní část přilepit jako tu přední a nebo jí nechat jako v tom mym návrhu tak, že by byla mezi bočními stěnami? Nechtěl bych slepit ty desky ve špatný kombinaci nějak. Aby to nedopadlo tak, že na první bedně bych zjistil metodou pokus omyl, jak to lepit a měl pořádně až tu druhou. Každá rada dobrá pro začátečníka.

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Většinou se udělá "truhlik" s příčkama a k tomu se zepředu přilepí čelo. profici lepí stěny seříznuté na 45st. Příčky se občas zapouští tak 5mm do stěn.Mám podobně velké bedny z 25mm MDF, čelo 2x22mm. U MDF budeš mít míň práce z povrchovou upravou. Mrkni na http://www.troelsgravesen.dk. nebo http://www.lautsprecherbau.de. Jsou tam fotky i postupy stavby.

Web

(upravil palkic 26. 6. 2012 16:47)

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Hrany na 45° nebudu mít. A ty příčky taky zapouštět nebudu, nechci to nijak složitý. Přecejen to budou první bedny. Jinak asi jí budu dělat z MDF, nevim jak bych udělal povrchovou úpravu u dřevotřísky. Měla by smysl ta spodní komora vysypaná pískem? Bylo by to znát, nebo mam radši udělat menší bednu?

(upravil Pepr 26. 6. 2012 17:05)

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Všechny vás zdravím.
O víkendu jsem začal stavět budky pro Totem.Jestli to vyjde,příští víkend budou hotové a budu čekat až bude hotová výhybka.
Čelo 36mm,zadní stěna 25mm,zbytek 26,5mm,dubová dýha.Váha bez čela asi 35 kg.Vyrobeno z odpadu.

https://i.postimg.cc/gLPvVppv/2075532.jpg https://i.postimg.cc/hQbVMY4N/2075547.jpg

omlouvám se za kvalitu fotek.

(upravil palkic 26. 6. 2012 17:18)

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

No tak to je super, že je má taky někdo v plánu. Doufám, že budu mít do dvou tejdnů taky už čas na nich dělat. S materiálem nešetříš smile Jsem zvědavej, co budeš říkat na jejich zvuk. A budeš je potom měřit pro ověření a nějak ladit? Rozměry jsou podle original návrhu, jen ty příčky jsou v tom navíc? Škoda, že jsi až z Ostravy.

(upravil Pepr 26. 6. 2012 17:26)

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Na zvuk jsem taky zvědav,asi 15 let poslouchám Mission 702e a tyhle natom budou mnohem líp.
rozměry podle MaBatova návrhu 1020x300.Inspirace: http://www.troelsgravesen.dk/JA8008.htm
Měřit neumím,a ladit bych si je netroufnul.

Re: Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Tak to se potom poděl o srovnání s Mission, jsem dost zvědavý. Jestli budou opravdu líp, tak to budu mile překvapen. Čekáš jen až vyjde opravdu final schéma výhybky ke koupení a nebo si jí někomu dal už vyrobit a čekáš na ní?

Příspěvky [61 až 80 z 301]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 16 »»»

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Projekt 2p, nebo 3p sloupové reprosoustavy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£