Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 33]

Téma: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Zdravím všechny, vznikla potřeba něčeho levného k PC. ARX 130 je širokopásmo, všiml jsem si ale, že stínený ARN 130/60 má taky rozsah do 15 kHz a charakteristiku téměř totožnou. Myslíte, že by mohl posloužit jako fullrange? Nebo je opravdu lepší ARX 130? Díky

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Klidně, vyjde to nastejno.

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

5MP60N, jako fulrange do near-field, vykompenzovat bafflestep a bylo by paráda.

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Díky. Dodám, že spodek může být doplněn subwooferem, takže o basy moc nejde. Co by bylo lepší  - closed nebo BR? U ARN 130/60 to vychází slušně i BR, ale není pro spojení se subem lepší closed? A ještě něco - je nutné řešit nějakým RLC filtrem to navýšení na vyšších středech, jak se to u  fullrange konstrukcí dělá? Víte, jde mi o to , jestli to někdo zkoušel a jestli je to v reálu tak, jak vychází ta charka. Díky

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Dal bych closed, cca 2 litry. Od 100 Hz to nějak hrát bude a pod 100 Hz by mohl hrát sub.

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

ARN130/60 ve starším provedení se dával do televizí jako fullrange, byl v asi 5l vytlumené plastové ozvučnici. Máme doma Color 430 s tímhle repro, hraje mnohem líp (a hlavně níž) než nová telka.

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Presne ako píše Arken. Brat má dve tieto bedničky z teliek k počítaču a hrá to naozaj dobre vzhľadom k rozmerom. Tie bedne majú tak cca 2-3 litre a je v nich napchatý kus molitanu. Označenie repra je ARN4708. Od 130tky sa vôbec nelíšia, ani zvukom. Počúval som obidva naraz a sú totožné.
OT: Tieto bedničky s 130/4 pôjdu do auta.

Web

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Jojo...skvělé televizní repráčky...stačí zajít do sběrného dvora a vzít si jich pár do zásoby smile Taky je mám v autě...

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Já mám z televizí pár ARN5804, taky vcelku fajné, i když spíše středové repra smile

Web

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Nejsou to spíš ARE5804?

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Teda ARE5804, samozřejmě...
A z jedné televize dokonce ARE689, to byl snad nejlepší reprák z téhle třídy...

Web

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Jo jo, 689 má druhý brat ku kompu. Staval pred 30 rokmi otec BR bedne, Štrbinový BR... podľa nejakého névodu z časopisu. hrajú tiež dobre, razantne.

Web

(upravil W353 5. 9. 2007 6:29)

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Dobrá tedy, použiju ARN 130/60, closed do cca 5-ti litrů. Díky za postřehy. Ještě jedna věc - jak je to v praxi s výškami? Je to poslouchatelné - aspoň průměrně - nebo vyloženě cítíte, že něco chybí? Dalo by se to doplnit nějakou vejškou, tak jak je to vidět u některých fullrange konstrukcí (výškáč opravdu jen na nejvyšší část pásma, většinou přes kond cca do 1 uF)? Nebo je to akceptovatelné i bez té výšky?(Použití jediného měniče se nebráním, spíš naopak). Dík za reálné postřehy - k nezaplacení.

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

W353: a co pouzit autoreprak ARX 130-21 ?

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

To by šlo taky, ale byl by to v něčem oprati ARN 130/60 přínos?Má to někdo naposloucháno - jede slyšitelně výše nebo lépe? A v případě toho autorepra stejný objem ozvučnice, a nějaká RLC úprava  toho zvlnění nebo tu charku neřešit a zapojit napřímo?

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Teď mi došlo, že výše doporučený ARX 130-21 je dvoupásmový "koax", což nechci. Ale zeptám se, jak by v porovnání s ARN 130/60 obstál jednopásmový autoreproduktor ARX 130-46 (s trychtýřkem) - bylo by to v něčem lepší? Nebo prostě ARN 130/60 a dál to neřešit? Jak to vidíte?

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Ten trychtýřek trochu natahuje charakteristiku nahoru - mělo by to hrát víc výšek a mít menší směrovost. Bohužel TVM, polární diagramy, ze kterých je to nejlépe patrné, nedává k dispozici. Já bych ARN nepoužil, je to středobas a ne širokopásmo, to je ARX. Zrovna tak, bych neřešil u téhle cenové kategorie nějaký RLC filtry, ARX 130 hraje celkem slušně samo o sobě. Pokud to mají být malé bedny, tak 5-6L uzavřená a vytlumená bedna bude OK. Pokud chceš něco většího, tak pak nějaká transmission line nebo voight pipe.

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Zatím je málo místa, proto těch cca 5 litrů bude akorát, jen je škoda, že ARX není stíněné. Opravdu by byl rozdíl zásadní? (ARX x ARN) A pak u děličky pro sub - bude cca 80 - 100 Hz optimální?

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Sory, že tu s tím pořád ocasím, ale když jsme měřili 5MP60N (což taky není širokopásmo), šla v podstatě rovně do 10khz bez významných hrbů a propadů. Samozřejmě jenom kolem osy, mimoosové měření jsme tuším nedělali. Stačila by kompenzace bafflestepu a bylo by hotovo.

Re: ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Ja se omlouvám taky, že pořád mluvím o ARN, ale to co je výše o 5MP60N by mohlo znamenat, že i ARN jako středobas by mohl být použit jako fullrange? Mě by se moc hodilo právě ARN - kvůli stínění, ale jak tu někdo podotkl, není to typické širokopásmo. Je tedy možno ho použít, nebo bude ARX výrazně lepší? Díky za ochotu se tím zabývat.

Příspěvky [1 až 20 z 33]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktory » ARX 130 nebo ARN 130/60 pro jednopásmo - ano či ne

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£