Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

(upravil petana4q 11. 3. 2012 17:00)

Téma: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

Otevírám toto téma, protože najít na našem trhu kvalitní předzesilovač RIAA je opravdu obtížné. Mám spoustu vinilových desek, které bych chtěl pouštět nebo nahrát, ale na trhu mě nenadchnul žádný běžně dostupný předzesilovač. V minulosti jsem celkem dost zesilovačů postavil, ale to je relativně dávno. Tenkrát jsem ze amarech našel zesik (AR Konstrukční příloha časopisu 1984), který jsem postavil, ale konec byl osazený upraveným zesíkem TW120.
V AR Konstrukční příloha časopisu 1984, kde byl poměrně kvalitní předzesilovač RIAA-Varianta A. Tenhle předzesilovač si vzpomínám byl na tu dobu hodně dobrý, a i na osciloskopu nevykazoval nestabilitu a přitom se u tohoto předzesilovače dalo dobře nastavit výstupní napětí. Samozřejmě vše má své mouchy, ale na tu dobu to byla špička. A to si dovolím trvdit i s ohledem na předzesilovače, které byly dostupné v TW40

Při dalším pátrání jsme narazil na předzesilovač z AR A/6 94, autorem nění nikdo jiný než místního guru Pavel Dudek, který mi přišel i na dnešní dobu špičkou. Bohužel problém je teď v tom, že jsem za ty roky zakrněl, a říkal jsem si ží místní guru by mi mohl pomoci se stanovením hodnot součástek, kde je nuté vypočítat některé RC členy. Nejsem si totiž jist některými výpočty.

Díky moc všem pomocníkům.

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

Ahoj, na toto téma jsou tu nejmíň tři vlákna zkus hledat. Hlavně v sekci "Ostatní elektronika".

(upravil petana4q 24. 2. 2012 21:03)

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

No, ono toho to tu je popsáno hodně, ale nenašel jsem konkrétní odpovědi. Pouze jsem naše, že Mk IV je špička. Já potřebuji pomoc se stanovením hodnot RC článků, aby to opravdu hrálo, a ne abych to počítal nebo zkoušel.

PS: Objednal jsem si u firmy Buček desku C37 na C38, tak bych nechtěl moc laborovat.

Díky moc

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

Buček má ty desky hrozné kvality, nedoporučuji..

Jinak je tu o Actidampech mnoho vlaken, stači pouzit tlacitko Hledat

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=6491

http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=9099&p=1

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … mp;start=0

Web

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

korekce RIAA:
R17 - 2k7
R18 - 300
R22 - 7k5
C15 - 1,06uF (1u+68n)
C16 - 3n3
C17 - 10n

(upravil petana4q 24. 2. 2012 21:29)

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

Pánové,

díky moc. Toto jsem potřeboval. Hodně jste mi pomohli. Již jsem si poznamenal hodnoty do rozpisky.

PS: Ono orientovat se na webu pro nováčka je opravdu obtížné. Vím o tom své, protože jsem moderátorem na webu, který se zabývá tichnikou jedné automobilové značky.

(upravil petana4q 13. 3. 2012 10:35)

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

Vše mám osazené a oživené "naprázdno". Zatím jsem neměl čas, to napojit a odkzoušet naživo.

Co jsem ale zjistil, tak na obou vstupech, kde se připojuje přenoska, je napětí přibližně -1,8mV a -2,1mV. Nejsem si jist, ale asi by to chtělo vykompenzovat. Neřešil již někdo tento problém? Napadá mě, že bych na místo OA2 dal OP134 nebo dal na OA2 trimr pro napěťovou kompenzaci.

Dále jsem se chtěl zeptat na odpor R24. Jde o to, že není problém změnit odpor z 750 Ohmů na 4k7, ale moje otázka zní: kolik vlastně dává zesilovač na výstupu, neboli jaké na jaké napětí je nastavené. Při základním odporu 750 Ohmů je zesílení koncového OA5 1,75 a při odporu 4k7 je zesílení 5,7.

Tak se mi nelíbí možná poměrně velký ztrátový výkon, který vzniká na IC 301 a IC 302. Tyhle stabilizátory totiž, i při použitém chladiči, docela hřejou. Napětový rozdíl mezi vstupem a výstupem je 9V. Nedokážu si představit, že když to dám do krabice, tak jaká bude konečná teplota uvnitř. Ale třeba je to úmysl.

PS: Doufám, že se to již někde neřešilo. Problémem je to, že se to řeší na několika fórech a v několika příspěvcích, a je těžké se orientovat

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

Já používám při výrobě Actidampů Mk.II až Mk.IV-3 transformátor se sekundárním napětím 2x18V, ale s výkonem 6VA a teplotní třídou Ta=40°C. I pro napájení toho nejsložitějšího Mk.IV-3 to bohatě stačí, ovšem já nepoužívám desku původního zdroje, ale desku, na kterou vejdou kondenzátory 3.300uF/50V. Pozor na LF411, má dovolené napájecí napětí pouze 2x18V, takže je potřeba ve stabilizátorech vyměnit odpory 1k8 za 1k5, jinak LF411 odejdou, popřípadě se chovají naprosto nepředvídatelně. Úplně nejlepší jsou do aktivního tlumení a DC serv naše MAC156, i když u některých prodejců nejsou nejlevnější. Nicméně jsou prodejci, u kterých se tento OZ dá sehnat i za 8-12Kč.

Web

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

sinclair děkuji za odpověď na část problému. Jen je škoda, že se na našem trhu nedá sehnat operák LF411A, u kterého je deklarované napětí +-/22V. Jinak ten odpor 1k5 ale způsobí, že napětí je mírně pod 16,8V, což je poměrně málo. Ale lze zvolit jiný poměr odporů, ale standardně je odpor 120 zvolen 240 Ohmů, ale chápu, že je to varianta, která je nastavená pro dané řešení.

Co jsem teď udělal:
Všechny operáky jsem vyměnil za NE5234AP. Zlepšilo se to tak, že na jednom kanálu bylo na vstupu nula, nula nic, a na druhém kanálu bylo na vstupu 0,0019mV. Na vstupním OA1 mám OP37, ale zkoušel jsem samozřejmě i NE5234AP. Nic se nemění. Pouze mě napadá, že bych mohĺ na jednom kanálu vyměnit tranzistory 2SK170, protože na jednom kanálu je na odporu R4 cca 229mV, a na druhém kanálu je asi 0,156mV. Druhý případ způsobuje napětí na vstupu 0,0019mV.
Ještě jsem si říkal, že vše je, jak se říká naprázdno, a nestínění způsobuje třeba mírné zakmitávání vstupu. Ale to se mi s ohledem na konstrukci desky nezdá. Samozřejmě se mohu mýlit.

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

LF411A se sehnat dá, jen ta cena je nějaká divná http://cz.farnell.com/national-semicond … dp/9487018

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

Spousta info k Actidampu najdeš tady:

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … mp;start=0

je to prověřená, odzkoušená konstrukce, nějaké vyměřování vstupního napětí moc nedává smysl (měříš to zatížené přenoskou?)

Zesílení se mění poměrem (R10 + R9)/R9 - tj. v originále 34x. Stejně ale pak musíš změnit hodnotu R3 ( 1M6 ) dle zesílení: hodnota R3 = 47kOhm x zesílení..

OZ lze vyměnit, nejaký vliv to má, mám ale za to že OP37 do vstupu není dobrá volba..

Web

(upravil Wili 14. 3. 2012 3:00)

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

inak super RIAA preamp je elektronkovy "marantz 7". Schemu najdes lahko cez google. Ma to 3 triody a hra to fakt super, ma to krekcie v spatnej vazbe a celkovo to hra na ucho velmi prijemne. Prave to montujem ... smile

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

Děkuji všem za odpovědi a reakce. Konečně jsem se totiž po dlouhé době dokopal k tomu, abych předzesilovač zprovoznil s gramofonem. Na vstupu mám OP37, protože jsem se na fórech dočetl, že má lepší parametry než NE5534. Navíc i OP37 má podle datasheetu lepší parametry.

Ještě mě trápí napětí +/-19V, které je pro LF411 problémové, protože povolené napájení je +/-18V. S tím si poradím možná tak, že si pohraju s odporem R302 a R304. Možná ještě změním trafo z 2x24V na 2x18V.

Ještě si možná pohraju se zesílením koncového operačního zesilovač. Potřebuji totiž vyladit vztažnou úroveň, která je u jednoho zesilovače dobrá, ale proti AV zesilovači je nízká. Alternativně vidím možnost vybrat jinou přenosku.

(upravil sinclair 12. 4. 2012 18:53)

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

No a nebo se zkusit vysrat na celé LF411 a vsadit do patice OP07, který má mít jednak velmi nízký ofset sám o sobě a jednak by měl snášet +/-22V.

A nebo ve stabilizatorech vymen odpory 1k8 za 1k5 a muzes tam ty LF411 nechat, protoze napajeni klesne asi na +-17V. To vubec nicemu nevadi, prebuditelnost Actidampu bude i s timto napajenim takova, ze ji nikdy v zivote nevyuzijes.

Web

Re: Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

PMA dal k dispozici MM preamp:

http://web.telecom.cz/macura/predzesil.htm

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … mp;start=0

Web

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Předzesilovač pro magnetodynamickou přenosku ACTIDAMP - Mk IV

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£