Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 53 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

  Stránky: ««« 1 ... 51 52 53 54 55 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [1,041 až 1,060 z 1,205]

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ďakujem za odpoveď.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ahoj, mám koncový zesilovač 2xTDA2050V (stavebnice EZK), poznám nějaký rozdíl (zhoršení zvuku), když před to dám korekční zesilovač (teď mě neukamenujte) s LM1036 ?

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

téměř jistě ano.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

A já bych zas řekl, že pravděpodobně ne. Pokud se nepoužívá ta 1036 s moc velkým vstupním napětím a basy i výšky na plný kotel, zas takový průser jak se tu tvrdí to není. A to ani k těm 2050tkám.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Jak píše Rix. Ona ta úplně špatná pověst pochází spíš z obdobného východoněmeckého švába, ale tenhle zase tak hroznej není. Otázkou je, jak se použije. Já mu nastavím stálé podmínky operákama NE553* na vstupu, a jsem s tím spokojenej. K integrovaným koncům v pohodě. Pokud bych stavěl nějakej špičkovej tranzistorák, tak bych tenhle šváb asi nepoužil, ale to je jiná situace. Zapojení i s tím přizpůsobením vstupu vyšlo v AR-B 6/96.

Web

(upravil rusty 2. 9. 2013 21:48)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

tak jsem to nakonec splácl dohromady a je to v pohodě, přinejmenším pro moje účely

(upravil sinclair 9. 11. 2013 13:39)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Kluci, maximální vstupní napětí je 0,3V beze špetky možné přebuditelnosti /ono co taky čekat při 15V napájení, že/, datasheet uvádí maximální vstupní napětí kolem 1,6V ovšem s gainem -20dB, tedy děličem na vstupu, čehož si málokdo všimne a pere do toho 2V z CD či zvukovky.
Při napájení 15V a možnosti zdůraznění +15dB prostě není možné čekat zvuk, ale cosi tomu vzdáleně podobného.
Hodně špatný odstup -80dB a méně má ještě i dneska neseřízená MONO50...chtěl jsem tím naznačit, k čemu je ten šváb asi určen - daleko častěji se s ním setkávali TV servisáci u nejlevnějších CRT TV, kde byl v zapojení oseknutý rozsah regulace na +/-8dB, on se totiž opravdu k ničemu jinému nehodí.

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

No to je jasný, ale vše je k něčemu dobrý. Když to má někdo k PC na MP trosky, tak na co honit špičkový parametry, když už to co do toho pouští za nic nestojí, ne?

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Sagitarie, do jisté míry máš pravdu, ale trochu Ti musím oponovat.
Málokdo z těch nejmladších a nezkušených ví, co to je odporový dělič, nač, kam a proč se tam či onde musí použít. No a tak se stane, že už z tak neposlouchatelného zvuku se stane ještě něco horšího vinou nesprávné aplikace a obecně mizerných parametrů toho švába. Jen si spočítej, kolik výstupního napětí bys teoreticky dostal při Uvst=0,3V, zdůraznění hloubek třeba +12dB a jaké bys k tomu, aby signál nebyl už obdélníkový, potřeboval napájecí napětí.
I kdyby se nakrásně někomu podařilo vstup uzpůsobit tak, aby ani při +15dB na hloubkách /musí to přeci dunět, ne? smile/ a daném napájecím napětí korekčák nezkresloval, tak bude výstupní napětí tak malé, že pak při korekcích na nule nevybudí následující konec.
S tímhle švábem jsem měl co do činění dávno tomu, co se prodávalo malé domácí kino Magnat Cinema 21 /ještě mi z něj zbyl kompletní fungující subwoofer se třemi vstupy, pár bedýnek a dálkáč. Tahle švábská svině tam byla použita v korekcích a byla to naprostá katastrofa, byť byl regulační rozsah oseknut na +/-10dB a švábisko napájeno plným napětím, co snese, tedy něco málo přes 15V /taky ty čínské "TDAčka"odcházely jak na páse/, tak nebýt citlivosti konců TDA26xx, nemohli by to použít a navíc ty čínské napodobeniny šuměly jak divé.
Sagitarie, to už asi víc parády bez zkreslení a šumu půjde udělat se čtyřmi BCčky a napájením přes RC filtr z kladné větve konce, tedy nějakých 25V. Vyjde to malé, nebarví to zvuk, při dobře navrženém zapojení nekmitá, má to jen jednu nevýhodu a to tandemové lineární potenciometry, které ovšem dnes jdou koupit za 15Kč. Rozsah korekcí volitelný, přebuditelnost značná.
Ano, jsem zpátečník a staromilec. Ale proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše...sami si komplikujeme život takovými shity, které se notabene v originálu už ani nevyrábějí a vše je druhovýroba...
Popřípadě lze použít naprosto skvělé třípásmové korekce, vyvinuté pro zesilovač AZS225, které se ale nikdy nemontovaly. Stačí k tomu dvě TL072 či TL082, NE5532AP, NJM4580DD a podobně. Lze použít libovolné potenciometry /po přepočítání/, běží to s vynikajícími parametry už od +/-12V, což se najde snad v každém zesilovači s integrovaným koncem, spíše více - tím lépe.

Je to na každém - komu stačí opravdu málo a nevadí mu zkreslení v jednotkách procent a je línej, použije 1036. Koho to baví, chce si zabastlit a mít něco lepšího, zvolí jiné předestřené varianty - byť je to "jen" k PC.

THX externí zvukovky krmené po USB mají step-up měniče, aby to aspoň mělo s použitými OZ slušný zvuk.

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Leoši a můžeš dát odkaz na schémátka jak korekcí s BCčky, tak těch vyvinutých pro AZS225?

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Prosím skúseného o radu. Mám postavený predzosilnovač s volume elektronickým potenciometrom PT2256 kt. mi robí akési problémy kt. neviem odhaliť. Keď som ho nahradil obyč. poťákom je to bez problémov. Mám sa ním ďalej zaoberať, alebo tam dať nejaký-chcel by som už poriadny potenciometer, s možnosťou diaľkového ovládania? Nikdy som sa tými poťákmi nezaoberal, viem, že sú s motorčekmi. Aké ovládanie sa k tomu používa. Je rozdiel aj v kvalite zvuku medzi PT2256 a dobrým tandemovým?

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

No ja sice nie som skúsený, ale používam motorový potenciometer a jeho ovládanie + prepínanie štyroch vstupov a mute. Môžem bez problémov prehlásiť že to funguje výborne, navrhol to jeden fajn človek. Najdeš to tu: http://svetelektro.com/Forum/dialkove-o … t2725.html
Pôvodne som chcel použiť PT2314 aby som mohol všetko ovládať aj diaľkovo všetko vypadalo nádejne korekčnú časť som upravil tak aby sa menili iba okraje pásiem, žiaľ dosť šumí. Škoda že tunajší majstri sa neradi vyjadrujú na tému elektronických korekcí a možno som sa iba blbo pýtal to už je jedno. Ak sa však rozhodneš pre motorový potenciometer s ovládaním ktoré som postnul budeš určite spokojný.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ďakujem mph, pozriem sa na to.

(upravil madeindoma 25. 11. 2013 19:04)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Postavil jsem si od Jožiho korekce (http://zosilnovace.eu/Korekcny_predzosilnovac.htm) na vlastní desce protože mi nevyhovovala rozteč poťáků do již hototvého panelu a nepotřeboval jsem subwooferový výstup. Po přivedení signálu a vybuzení basů a výšek začal být zvuk basů nějaký divný začalo to být takové plácavé. Po připojení osciloskopu a měření sinem jsem zjistil že u konce dráhy poťáku (největší zesílení) začíná OZ celkem brutálně ořezávat (zkoušeno na 100Hz, 1kHz, 10kHz, 20kHz), vyhodil jsem odpory z napájení a spodek se spravil, ale u výšek to zůstalo jede tam pak signál dosti obdelníkovitého typu, zkoušel jsem si hrát s kompenzací 33p směrem nahoru, ale sic se to měnilo úplně to nezmizelo, foto z osciálku dodám ještě dnes, sad OZ jsou NE5532AN, napájení +-15V, každý OZ blokován zvlášť,
nemáte někdo tucha co by to mohlo způsobovat nebo co zkusit? Netřeba říkat co přesně stačí nakopnout, chci to zvládnout s malou pomocí a zase se něco přiučit smile

Jinak oproti LM1036 obrovský posun hlavně v šumu smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Pokud máš na vývodech OZ napájení +-15V, znamená to asi, že je tam příliš velké zesílení, resp. možná do toho pereš moc velké napětí na vstupu. Ony ty korekce mají zesílení v krajních polohách kolem 15dB, už první stupeň má zesílení 12dB, celkové zesílení při krajních polohách je tedy 27dB, to znamená že výstup OZ bude limitovat už při vstupním napětí zhruba 600mV, pokud jsem počítal dobře.....

(upravil cestmir 25. 11. 2013 19:28)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Akou úrovňou si to kŕmil? Pozeral si úrovne a priebehy na výstupoch jednotlivých operákov? Neviem, aké tam sú nastavené zisky jednotlivých stupňov, kľudne to ale môžeš pri napájani +-15V a vytočení korekcií naplno dostávať do limitácie. Tiež zdvih môže byť na niektorých f vyšší než deklarovaných 14dB, napr. pri 17dB a 2V na vstupe už to bude na hrane limitácie.

(Rix ma predbehol. Ak má prvý stupeň, predradený pred reg. hlasitosti fakt zisk 12dB, tak je to s týmto preampom úplne celé zle, je nevhodný na dnes bežné linkové úrovne... Osobne mám kvôli prebuditeľnosti radšej riešenia s pasívnou reg. hlasitosti priamo na vstupe, trebárs aj za cenu horšieho odstupu. Alebo potom keď už predradený aktívny stupeň, tak riešenie ako NAD - diskrétny stupeň s napájaním +/-50V...)

(upravil madeindoma 25. 11. 2013 20:12)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ano ano, zrovna jsem jsem se vrátil z dílny a potvrzuju jen vaše slova, předtím mě to nenapadlo ale jak jsem to měřil znova tak máte pravdu. Velké zesílení na vstupu, měl jsem se předtím líp koukat. Jo Joži tam píše že vstupní signál je zesílen 5x teďka mi to docvaklo.

P.S. Děkuju hoši

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Prosím niekoho o radu ako zapojiť motorček potenciometra ALPS, nechcel by som sa dopustiť nejakého omylu.

(upravil cestmir 27. 11. 2013 21:38)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Stačí nazrieť do schém prístrojov, kde je použitý. Napr. dvojvodičové logic-level ovládanie z NAD C162:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/59011027/2013/nad_c162_alps_motor_control.png


Inak podľa datasheetu k RK168:
    Motor voltage: 4 to 6V DC (standard: 4.5V)
    Potentiometer rotational speed: 12±3 sec/300° (4.5V DC)
    Maximum operating current: At rotation: 100mA, At end slip: 150mA

Max prúd je dosť vysoký, takže ak by niekoho zvádzalo budiť motor priamo z GPIO nejakého AVRka alebo PICu, nie je to dobrý nápad...

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ďakujem, nevedel som kde hľadať aj keď som sa snažil.

Příspěvky [1,041 až 1,060 z 1,205]

  Stránky: ««« 1 ... 51 52 53 54 55 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£