Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 16 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

  Stránky: ««« 1 ... 14 15 16 17 18 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [301 až 320 z 1,205]

(upravil reeb 23. 11. 2011 19:06)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

MAE411 je kopie 411 a netřeba kolem toho dělat nějaké mystérium, stejně tak se do serva hodí i TL071, OP07, OP177, OP134, OP97...vyzkoušeno v zapojení ala DPA (330,380) na několika zařízeních (předzesilovače, zesilovače).

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Mňa by to DC servo v SP-500ke aj zaujímalo. Plánujem ho použiť k DPA223ke, takže chcem niečo pomerne kvalitné a vypínateľné. Neviem, ako plánuje Sinclair vypustiť BA100ku. Mohol by mi niekto s tým servom pomôcť?

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Před DPA bych si takovou korekční sračku nedával..a když už tak vypínatelnou.

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Práveže je vypínateľná, a zato by ma zaujímal to DC servo, aby sa to dalo vypínať a nebolo to počuť

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

S LF411CN nebo MAE411 se to má tak, že mi LFka odešly v servech Actidampu IV při 19V, kdežto MAE pracovaly při tomto napětí, i při 20V naprosto bezchybně. Díval jsem se pravda jen do jedněch katalogových listů - rožnovská brožurka "lineární analogové integrované obvody" a tam je uvedeno u MAE411 2x22V, u MAE411CN pouze 2x18V, nebo například MAE1741 či MAE4741 - přípona CN téměř vždy znamená snížené napájecí napětí celého obvodu. Ale zas tedy fakt je, že jsem posledně jmenované šváby nikdy nedržel v ruce.Myslím, že v té brožurce by měla být pravda, protože je z roku 1991 a je psána celá anglicky, tedy pravděpodobně pro vývoz IO za hranice. Druhá otázka je, že o naše IO už v roce 1991 nikdo nestál, stejně jako např. o tranzistory KD15003/KD15004...Všichni byli opilí svobodou a možností nakupovat cokoliv za hranicemi, i když se jednalo např. v případě Conrada o sračky z Taiwanu...teď teprve se s odstupem času ukazuje, jak byly IO a nejen IO z Tesly kvalitní. Kupříkladu MDA2005 sice byla kopií zahraničního vzoru, ale toho solidnějšího, takže i po letech, pokud se podaří někomu MDA2005 sehnat, je možné mu navalit 20V a zcela normálně bez aktivace ochran hraje a dává 30W v můstku bez nějakého dramatického ofsetu na výstupu.
S odstupem času se např. ukázalo, že KD15003 je řádově lepší tranzistor, než MJ15003, bohužel už je ale pozdě...pozdě ani ne tak na výrobu, jako spíš na to, že podobný či stejný tranzistor by dneska v modifikované TO3 stál minimálně 150Kč, myslím tím TO3 modifikované pro řadu KD503, tzn. kusisko mědi, hliníku a také bytelné vnitřní přívody.             
Podobně robustnější než originál je Tesla KD3055, případně KD3773.

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Kdyby ty korekce z wwslyho bakalářky snad chtěl někdo stavět, tak ve schématu je  chyba - zapojení vypínače fyziologie. "Dolní" rezistor RC článku (R13/R113) musí zůstat připojený k odbočce potenciometru i při vypnuté fyziologii! Nelze proto použít jednopólový spínač, ale nutný je přepínací kontakt.

(upravil Hippo007 27. 11. 2011 22:43)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Sinclaire, papírově jsou MAE411/MAE411A od Tesly a LF411/LF411A od National Semiconductor úplně stejné. To, že několik MAE411 pracuje při 19V neznamená, že to platí pro všechny, katalogové údaje jsou překročeny. Možná se dařilo Tesle dělat ty obvody lépe a 411 se parametrově blížily 411A, ale spoléhat se na to nedá.

http://s4.postimg.cc/gp36wv7w9/4290_411.jpg

stránka z TECHNICKÉ ZPRÁVY - ANALOGOVÉ INTEGROVANÉ OBVODY - TESLA ROŽNOV 1990

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Já bych řek, že tam jde hlavně o to, že ty LFka, co mi odešly, neměly identifikovatelné logo, tudíž vařené a pečené bůhvíkde. Vzal jsem jednu MAE411 jako oběť bohům a šel jsem se zdrojem na zmíněných +/-22V  -  a nic. MAEčko šlape jak švýcary, pak jsem tedy vzal ještě jedno z jiné šarže a situace se opakovala.
Opakovala se i v případě LF411CN s noname logem, která šla srát při +/-19V. Stála osm korun, tak mě to ani tak moc nemrzelo, zato mě sere, co za šmejd se do tohoto státu dováží.
Možná, že LF411 od Farnella bude jiná klasa, ale nic mě nenutí je tam kupovat, když jsem koupil 50ks MAE411 po 5,-Kč...

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

MAE411 má i Denkel, věřit u něj na originály a vzít je nebo raději toho Farnella?

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Zdravím všechny

Při úklidu jsem narazil na plošné spoje, které jsem v minulosti vykuchal z kdejakých přístrojů a jeden plošňáků je i koncový stupeň magnetofonu tesla B101. Tak mě hned napadlo využít jen ty korekce a pokusit se jimi nahradit ty strašné korekce v zesilovači Tesla Z710A. Po dodělání stabilizátoru zůstava problém s potenciometry. Chtěl bych použít TP163A 25K/N a je mi jasné že budu muset pohnout s hodnotami součástek. Odkázal by mě někdo z vás zkušenějších na nějakou literaturu, kde najdu postup pro výpočet těch hodnot?

zde přikládám schéma:
http://s19.postimg.cc/tcpsu4tm7/6303_korekce.jpg

našel jsem zde na webu korekce (tuším od Sinclaira) kde jsou ty hodnoty:

C304, C305 = 150n
C303, C307 = 6n8
R305, R307 =2K2
R306 = 10K
R(čarkovany) = 1K a a přesunout a změnit hodnotu C306 na 100p

Kdyby to takhle šlo použít, budu rád a budu i rád za odkázaní na nějakou tu literatůru. Předem děkuji za odpovědi smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Když už v tom budeš, překopej to i pro vyšší napájecí napětí, ať můžeš použít přímo přítomný stabilizátor v Z710, jenom 723 pohneš s děličem, tak, aby dával kolem 20V (pokud jsou z něj napájeny i další obvody, tak by to mohl být problém, zvláště u předzesilovače pro gramo). Koukám, že v tesle se s tím nějak nesra..piplali, použít 250K potíky a ještě na drátech...to chce odvahu. Přímo ti neporadím, na to jsou tu jiní, jen bych navrhoval zvednout to napájecí napětí, když už to tedy překopáváš.

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Tak z onoho zesilovače zůstane jen koncový stupeň, vše ostatní půjde pryč. A na to vyšší napětí už to překopat nebude problém. Odzkouším to pak s těmi hodnoty co jsem zde našel, snad to pojede. Díky za radu smile

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Ještě než to začneš překopávat, můžu Ti na zkoušku půjčit obvody TCA730 a TCA740, což jsou originály enderáckých A273D a A274D, které jsou v tom zesilovači použity a šumí jako prase. Ostatně všechno, co enderáci okopčili, to jest i B081/B082/B084 a spousta dalších měly výrazně odlišné /horší/ parametry od originálů. Pravděpodobně jediné, co se enderákům povedlo, tak festovní stabilizátory B3170/B3370 a pak ještě B3171/B3371, které měly dovoleno vstupní napětí tuším až 60V. Šlo o pajcnuté LM317/LM337 a ta druhá dvojice už byla dílem "vývojářů" v NDR. Pajcli toho dost, řekl bych víc, než Tesla, některé věci se jim vysloveně povedly /např. tranzistory SC239F/.

Korekce magnetofonu B100, B100A i B101 jsou dost otřesné, je potřeba si uvědomit, že průběhy a hraniční kmitočty byly navrženy s ohledem na dané použití, tj. korigování výstupního napětí snímacího zesilovače při rychlosti 9,53cm/s a se zhruba čtyřwattovým zesilovačem, na normální použití se ty korekce opravdu nehodí. Když už, tak okopírovat korekční zesilovač B113,B115, CM130, případně 813A, 814A apod., ty jsou navržené poměrně lidsky.

Řekl bych, že o přebuditelnosti to v tomto případě asi nebude, zesilovač Z710 má i v původním provedení přebuditelnost asi 4dB /myšleno proti 0dBu/, což pro domácí zařízení tohoto typu a kvality bohatě stačí. Problém je tam v celkovém úrovňovém diagramu celého zesilovače, on šumí proto, že koncové stupně mají zcela zbytečně vysokou vstupní citlivost a proto zesilují i šum předcházejících obvodů. Doporučoval bych o cca 3-5dB snížit vstupní citlivost koncových stupňů a výstupní napětí stabilizátoru posadit přesně na 15V, ani o chlup míň, ani víc. Dále bych potom doporučil vstupy obvodů A273D zatížit proti zemi odpory cca 15-22kOhm, mají zcela zbytečně vysokou vstupní impedanci, zatížením vstupu šum ještě trochu klesne.
V sedmdesátých a osmdesátých letech prostě byly tak idiotsky stanovené normy, že např. vstup pro magnetofon na jakémkoliv zesilovači musel mít vstupní impedanci minimálně 100kOhm, proto je např. v AZS223 potenciometr hlasitosti 100kOhm, co způsobuje ohavné přeslechy na vstupech při signálových cestách tažených po plošáku, o tom je asi zbytečné se bavit apod.

Celkově bych se zesilovačem Z710 vůbec nezabýval, je to jen hromádka bratislavského šrotu a ti, kteří pracovali na vývoji tohoto střepu, pokud ještě žijí, by zasloužili oběsit.
To samé platí i v případě receiveru 820A. Vyznamenat a pak zastřelit....Abych jenom nekřivdil bratislavské Tesle, tak Tesla Přelouč se taky moc nevyznamenala v případě SM260 a SM261.

To už bych /kdybych potřeboval malý a výkonný zesilovač/ si sehnal třeba i odkouřenou Unitru PW8010, což je o tři řády lepší zesilovač a s kterým se dá vyhrát až na výstupní výkon 2x30W/4Ohm. Má výborné korekce, subsonic, loudness, čtyři vstupy /pokud nepotřebujete vstup Phono, dá se snadno upravit na předzesilovač s lineární charakteristikou např. pro zesílení 100mV signálu z mp3-ek, přepínání dvou skupin reproduktorů, přitom je to čistě tranzistorový diskrétně řešený zesilovač, který nešumí a nevrčí.

Fakt bych se tou Z710 vůbec nezabýval, jestli to mermomocí chceš zkusit, naletuj si na místa A273D a A274D patice a já ti půjčím originály Siemens.

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

sinclair, ako zvýšiť zosilnenie pre korekcie z tvojho rýchlonávrhu?
http://audioweb.cz/uploads/thumbs/3087_korsinc.png

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Pegass, že by změnou odporu u posledního OP ve zpětný vazbě??? Už  i na schematu to máš naznačeno  (39-47k...)

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

ano ano, už je to ok, len v rozsahu 39-47k nebola žiadna počutelná zmena, pri 100k to už bolo hlasnejšie

(upravil Dohnalik 11. 12. 2011 17:37)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Mám dotaz na ty, co stavěli tyto sinclairovy korekce. Jsou lepší než RSD4132 z EZK? Protože ty jsou zvukem děs a bída a docela mi zkazily názor na korekce s operačními zesilovači. Uhuhlané basy, výšky totálně rozplyzlé. Provedl jsem jen úpravu loudness (který mám stejně vyplý), do korekcí jsem nezasahoval. Tranzistorové korekce z PW8010 jsou úplně jiná liga, zvukem je rozdrtí jako nic. Potřebuju něco kamarádovi k PC, jako konce nejspíše budou UNI50. Jak se chovají sinclairovy korekce při vytočení basů a výšek na max?

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Reebe ano, kolem MAE411 není třeba dělat žádné mystérium, ale faktem zůstává, že TL071 se do serv kvůli ofsetu vůbec nehodí, OP07 podle toho, kde ji koupíš-koupíš-li ji v TME, GME a alších podobných, je ještě horší, než ona TL071, jediné rozumné cenové východisko vidím právě v té MAE411 /proboha jen ne LF411CN z GESu/ a strop je pak asi ta OP177, jenže ta je cenově úplně jinde a když máš v aparátu těch serv třeba šest, pěkně to leze do peněz.

Web

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

OP07 z Gesu je u mě úplně v pohodě.

(upravil sinclair 12. 12. 2011 19:58)

Re: Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Pegass, tak jednoduše to nejde. Proto jsem stvořil BA100, které mohou mít zesílení až 2, což mimo jiné znamená, že pokud na vstup přivedeš cca 300mV z mp3ky, tak přes BA100 tím vybudíš třeba 250W koncák. Pakliže mi zůstane dobrá nálada až do večera, postnu sem schéma /bez desky/ BA100  a následovat bude pravděpodobně BA200 a BA300, ať máte na mě nějakou památku, i když směšnou...

Web

Příspěvky [301 až 320 z 1,205]

  Stránky: ««« 1 ... 14 15 16 17 18 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Korekční zesilovače, předzesilovače a jiná kurvítka zvuku

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£