Téma: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

Poslední dobou mne zajímají zesilovače. Proto mnoho dotazu, nevadí li. Rád bych se dověděl, vezmeme li jen koncový stupeň Philips. Hraje to mizerně. V datasheetu koncových tranzistoru 2SA1941 a 2SC5198 je uvedeno: Určeno pro HIFI aplikace koncového zesilovače 70 W. Tudíž by mne zajímalo, jestli je to zvukově v háji součástkama před nebo je to zabito těmito tranzistory. Nebo obojí, že. Reaguju tak na mnohá tvrzení, že diskrétní zesilovač by měl přehrát zes. s integráčema. Dík za názory.

Re: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

Myslím, že na tému koncových trandov sa bude vedieť rozpísať mechanik wink
Tými koncami to nebude, ich väčší bráškové 1943/5200 sú najpopulárnejšie a asi aj najpajcovanejšie typy pre audio.
Zvuk môžu kundiť aj obvody pred koncom, alebo aj opálené kontakty relé ochrán, vyschnuté kondíky, ale aj samotné zapojenie zosilňovača. Daj sem schému.
Tvrdenie, že tranzistorový koniec automaticky prehrá integráč je príliš zovšeobecnené.
Klasika LM3886 prehrá viacero malých tranzistorových odrbánkov, čo môže byť prípad aj toho Philipsu, ťažko ju zasa stavať proti tomu lepšiemu zo sveta diskrétnych koncov.

(upravil mechanik 5. 2. 2020 15:44)

Re: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

Tie toshiby sú velmi dobré tranzistory. Chybu by som hladal inde... Skús sem nahrať schému. Môžeme sa spoločne všetci zamyslieť smile

Hifistu dosť paušalizujú. Tak ako dogmatickí krestania big_smile Určite je možnosť že integráč prehrá tranzistorové riešenie. Ale obvykle tie tranzistorové riešenia vedia ponúknuť mnoho výhod a hrajú lepšie.

Re: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

Zmínili jste LM 3886. Ten už také řeším na jiném foru, má li cenu je zodpovědně stavět. Co jsem si zkusil jeden kousek, nerozhýbalo mi to regálovky s Al membránou. Vlastně mi ta odpověd stačí, tranzistory jsou tedy použitelné, nebudu z toho dělat současný zesilovač. Mám dojem, že se to nechytá se dnešními moderními reprosoustavami. Momentálně na to poslouchám v dílně Countryradio na dvoupásmovkách s ARN a ARV a nechá se to. Pravděpodobně bude zvuk prostý mnoha detailu, at už zásluhou žánru hudby nebo použitými reproduktory. Snad jsem pochopil nahrání obrázku.
https://i.postimg.cc/qRBS60gv/schema.jpg

Re: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

Asi to chce väčší výkon keď sa hliník "nehýbe" big_smile Tá schéma vyzerá celkom dobe.

Re: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

Ještě bych se zeptal a už vám dám pokoj: 1. Mám Cambridge Audio Azur s tranzistory SAP 15. Kdesi se uvádí, že jsou dnes už zastaralé. I pro amatéra? 2. Proč se v integráčích na konci používá kvazikomplementární zapojení? 3. A co tohle, jednoduché, bude to hrát? Zřejmě by to chtělo vyšší napětí na tranzistorech?. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … mp;sid=166

Re: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

To bude mať maximálne tak 25W a ešte je to zle nakreslené a s hromadou chýb... To by som rozhodne nestaval. Aký je dôvod nenechať si zosilňovač ku ktorému si dal schému hore?

Re: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

Já vidím největší problém v tom, že ten výřez schématu je bohužel z receivru. Tím je dané vše. Proti poctivému klasickému stereofonnímu zesilovači se tahle kombinace "nechytá". Před koncovým zesilovačem je zapojená jednak hromada "kurvítek zvuku", a ke všemu tyhle hračky díky složitosti a množství uvnitř umístěných (použitých) součástek taky musejí být trochu konkurenceschopné, že páni. Takže tam "inženýři" musejí uvnitř leccos "ošulit", aby to bylo ve finále levné sad Poznávacím znamením je jen dvojice filtračních elytů o nic moc kapacitě a ještě s poměrně velkým ESR, která má napájet větší počet koncových zesů po relativně slabých plošných spojích kladoucích dost velký odpor průchodu proudu. O transformátorech ani nemluvě ... Stačí se podívat dovnitř jak je to udělané. Vidím to velmi dobře, když tyhle hračky opravuji. V parametrech je udaný výkon jen při vybuzení jednoho kanálu (víc by vnitřek použitých komponentů nedal), a pak to napíší jako např 7 x 130W. Jenže to je bohužel špatně, je to klamání neznalých spotřebitelů.

Když si pro sebe stavím zesilovač, tak používám pro napájecí vedení hlavně od kondenzátorů ke koncovým tranzistorům + výstupy na reprosvorky minimálně vodiče o průřezu 2,5mm2, většinou 4mm2. Plošné spoje posiluji přidaným drátem 2,5mm2. A to je pak opravdu znát. Takový zes prostě tu "ránu", která v muzice momentálně je, opravdu dá a membrány se řádně hýbnou wink

Zkus si půjčit nebo připojit pořádný stereo zesilovač, a pak uslyšíš rozdíl.

Vašek

Re: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

Neviděl bych to tak jednoznačně. Mám historickej 5.1 receiver JVC (víceméně analogovej) a ten snese přímý srovnání se zesilovačem od yamahy, ať už AX393 tak AX490 (mezi kterejma při domácím poslechu nepoznám rozdíl).
To schéma konce postovaný výše mi nepřijde úplně špatný, spíš je otázka, co všechno za kouzla je před tím.

Re: Vliv koncových tranzistoru na zvuk?

Ale já jsem Karle ten koncák nerozporoval. Proti němu nemám nic. wink

Myslím, že jsem se snažil napsat co všechno ostatní je u většiny levných receiverů ošulené z důvodu nutných úspor. O tom co je použité za obvody na "předku" si také nedělám iluze. Servisku stahovat kvůli tomu ale nebudu.
Pak si většinou majitelé stěžují, poté co si někde poslechnou pořádné hifi, že je to nějaké mdlé, nevýrazné a bez basů. To je ale dáno většinou tím úsporným zdrojem s malou kapacitou elytů a průřezově slabým vedením tam, kde by to chtělo pořádné dráty. Se vždy hrozně nasměji, když to od všech koncáků jde takovým slabým plochým několika žilovým kabelem přes pofiderní konektory na desku s relé a pak teprve na výstupní konektory. Tam jsou ztráty na dynamice jako prase !!! A silný kabel k reprobednám už tomu pak bohužel nepomůže sad

A zvukové rozdíly jsou dost dobře slyšet až u vyšších řad přístrojů. V základních, nebo nejnižších řadách je to udělané tak nějak skoro nastejno. Teprve v nejvyšších řadách si výrobci mohli trochu "vyhodit z kopýtka" a namontovat kvalitnější komponenty.

V posledních několika letech servisuji kamarádům jejich miláčky, a jsou to opravdu hezké kousky ... Z poslední doby si pamatuji sestavu Yamaha CX/MX1, zesilovače Rotel, Accuphase, Luxman, Adcom, sem tam nějaký kotoučák (např. Akai 747), nebo kazeťák (Akai 990, TEAC atd...). Prostě mašiny, na které jsme před lety neměli a jen jsme je se závistí chodili okukovat do Tuzexu.

Naštěstí si je na stará kolena můžeme dopřát a mít z nich radost.
Hifi zdar,
Vašek