Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » VA tube preamp / headamp

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 50 z 50]

(upravil Wili 14. 7. 2022 3:05)

Re: VA tube preamp / headamp

Toto nieje riaa ale sluchatkac, phono riaa je tu https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24413

Dizajn je take trochu retro schvalne, nechcel som nic supermoderne

Re: VA tube preamp / headamp

Aha, tak už chápem. Na RIAA by to bolo fakt už príliš... Ale na sluchátkáč je to stále pri lampách super.

Ale inak ten DAC to by som radšej nepoužíval big_smile To all in one PCM s USB vstupom je hrozná vec... Postav Luta DAC smile

(upravil Wili 14. 7. 2022 3:15)

Re: VA tube preamp / headamp

Dik.

Viem ze rpi s dac nieje zazrak vedy a techniky ale stale to bude lepsie ako bluetooth za par drobnych z ebayu smile

Re: VA tube preamp / headamp

Bez budíků by to bylo super.

Re: VA tube preamp / headamp

jardag69: ako som kreslil dosku mam vela verzii a variant, aj verziu "lite" kde neni absolutne nic len samotny sluchatkac so zdrojom a zjednodusene periferne obvody... len zaklad. Casom ju uverejnim ako volny projekt az ju dokoncim chyba tam par veci

Re: VA tube preamp / headamp

Mal som spravene aj video demo preampu, ale hodil som ho na youtub az teraz... vela tam toho nie je ale aspon nieco smile

https://youtu.be/PpdpgFj-OPI

Re: VA tube preamp / headamp

Pecka

(upravil Wili 22. 4. 2023 13:03)

Re: VA tube preamp / headamp

Ozivim tuto staru temu malym udpatom... ked uz som sa hral s cosmosom a mal vybraty preamp trochu som sa v nom povrtal.

(tiez vhodne info pre zopar z Vas co mate dosku na tento preamp a v buducnosti ho nahodou budete stavat)

Wili napsal:

Pridané raspberry je skvelý doplnok, dac allo boss ma možno lepší zvuk ako integrovaná zvukovka v PC smile jediná dosť veľká nevýhoda je čas bootovania, trvá to fakt dlho, možno 1-2 minúty. Čo sa týka rušenia od Wifi sem tam počuť veľmi ticho na pozadí akoby ťukanie ak je tento vstup navolený, zrejme nejaký bordel z dac alebo čo, myslím že by to šlo vyriešiť silnejším LP filtrom na vstupe, ktorý mám trochu slabší ako by bolo dobré takže toto ešte časom vylepším.

Allo mini boss mal na pozadi spektra rusenie, asi bordel nejakeho spinaneho regulatora z RPI. Po troche premyslania mi napadlo ze ak som to mal nakablovane na stole ziadny problem s rusenim nebol a vtedy mi napadlo ze isli digi->analog zeme pekne jedna za druhou. Problem v mojom preampe bol, ze som prepojil digi a analog zeme priamo v zdroji kde su velke elyty co bola chyba = do Preampu som tahal uz len signal (bez zeme, aby nebola slucka). Nebolo to ocividne spravne riesenie a vsetko rusenie som odstranil prepojenim digi a analog zemi az na vstupe preampu. (teda staci rozpojit smd piny prepojenia d/a zemi v zdroji a napojit dac z rpi normalne do vstupu aj so zemou)

V podstate je digi cast ako samostatny dac vnutri krabice a je napojeny do vstupu analog preampu signal aj so zemou, tam sa spajaju zeme dacu a preampu. Vysledkom je absolutne nulove nepocutelne rusenie aj pri vytoceni hlasitosti na maximum.

Uz ked som sa v tom sparal a mal konecne dokonale vycistene spektrum chcel som premerat allo mini dac. Nejake merania su na audiosciencereview je to ale jeho vacsi brat allo boss. Myslim ze maju rovnaky dac chip PCM5122 len v mojom mini module pre rpi zero tusim nie je buffer na vystupe hmm2

Ako merat wifi streamer? heh to je otazka za milion big_smile cez linux sa to zrejme da pouzit ako lan zvukova karta, ale ja linux nemam a chcel som cim jednoduchsiu cestu. Z minulosti viem ze meranie cez mp3 alebo wav subor 1k sin audionahravky nie je dobry napad a vacsina samotnych nahravok je nepouzitelny odpad, na spotify a podobne test subory uplne zabudnite, to je tiez nepouzitelne s vysokym skreslenim. Na internete sa mi nakoniec podarilo objavit celkom pouzitelny wav. Kedze mam cosmos a viktora asi by som si mohol nahrat svoj idealny audio test subor ale na to som prilis lenivy big_smile

Neviem ani ci meram test subor alebo allo zvukovku ale ak som spomenuty wav nahral do volumia a pustil, s comosom na 1v7 rozsahu (300R zataz) som nameral toto:


https://i.postimg.cc/s2VqkdBJ/VApre-RPIdac1v7.jpg


potom mi vrtalo hlavou ze ja vlastne na meranie pouzivam notebook z baterky = macbook, a ved predsa mek je linux tak to nejak ist musi. Stacilo par minut vrtania sa v nastaveniach a v audio devices sa objavila "lan zvukova karta" volumio!!!! pecka! banana


https://i.postimg.cc/rw3QSXJF/airplay.jpg


uz som len tajne dufal aby som cosi podobne nasiel aj v programe rew a mohol cez to piskat sinus, a cuduj s svete je tam!!!


https://i.postimg.cc/qMmmvC6K/rew-menu.jpg


trochu som sa musel pohrat s urovnami ale nakoniec som z toho cosi dostal a konecne pomeral spektrum cez rew ako sa ma... nizsie je spektrum cez airplay allo na 0dbfs, volume preampu trochu naregulovane aby neklipoval cosmos, gain preampu nastaveny na +6dB a cosmos 1v7 vstup:


https://i.postimg.cc/fyRLzP1Y/VApre-RPIdac1v7-airplay.jpg


myslim ze sa namerane hodnoty dost podobaju tym na AP z audiosciencereview a na wifi audio streamer za par drobnych asi v pohode, rozhodne lepsie ako akykolvek bluetooth big_smile len neviem odkial sa tam berie tych 50hz(ktore rozhodne nie je pocut) mozno slabo filtrovany zdroj? neviem....

najviac ma tesi to ciste spektrum bez vyrazneho vf bordelu potl skusal som v rew nastavit aj vyssie vzorkovacky ako 44,1k a slo to aj na 96k a vyssie, ale neviem ci som menil gen alebo vstup. Pretoze volumio sa tvari v control paneli ako fixny 44,1k. Pri pohlade na 20hz-100kHz spektrum ale ziadny bordel nikde nevidiet co je super. Je tam jeden maly peak na 40khz cca -100dB ale neviem ci je to prave vzorkovacka 44k allo mini boss alebo nejaky vf spinak rpi... hmm2

(upravil Wili 1. 9. 2023 16:08)

Re: VA tube preamp / headamp

pri nedavnych pokusoch mi napadlo ze sa pohram aj s dalsim, lepsim cistolampovym preampom a skusim nieco vylepsit. Skusal som znizit vstupny odpor zo 47k na 13k (asi minimum co zvladne 47k potenciometer na vstupe) ale snr sa nezlepsilo. Zrejme tu bude limitom samotny preamp. Tiez mam odpoved na svoju otazku:

Wili napsal:

len neviem odkial sa tam berie tych 50hz(ktore rozhodne nie je pocut) mozno slabo filtrovany zdroj? neviem....

Trochu som sa pohral so zemami, povodne som mal medzi ukostrenou krabicou a gnd preampu len kondenzator co robilo ako vidiet na obrazku vyssie skaredy 100hz peak. Doplnil som zo spodu dpsky este 2 diody a 10R odpor takze je tam teraz kompletny RDC loop breaker a peak zmizol. Nie ze by som ho pocul, na to som dost hluchy aby som rozoznal -100dB big_smile ale aspon to vyzera krajsie na obrazku... premeral som allo mini boss dac este raz ci sa nieco zmenilo, ale viac menej vsetko rovnake, len s este viac cistejsim spektrom. Tiez som zistil ze musim pouzit nativny clockrate pre allo tj. 44,1k pretoze ak som ho desynchronizoval napr. na 48k tak nepekne liezla hore tretia harmonicka a thd+n bolo 10x horsie. Meranie dac po uprave nizsie, cosmos mono a 1v7 rozsah tj. 300R zataz, cisty lampovy +6dB buffer, analog volume na max:

https://i.postimg.cc/SxZPB6Zk/VAulti1v7allodac.jpg


takto vyzera preamp s vytocenym volume na max, len snr do 1v7 rozsahu, ziadny signal:


https://i.postimg.cc/pdpSRm78/VAulti1v7snr.jpg


a pre pekny graf snr este cosmos s 10v rozsahom, ala "attenuator" na vystupe preampu hehe


https://i.postimg.cc/vZ8j2qt0/VAulti10vsnr.jpg


s raspberry budem dalej experimentovat, mam na ceste ovela lepsi hat s DAC ES9038Q2M. Ak pokusy dopadnu dobre tak postavim nejaku viac vylepsenu verziu tohto s lepsim streamerom ^^ a mozno symetrickymi vystupmi.

Zvazujem este moznosti ako ist s thd alebo sumom u elektroniek este nizsie, ale mam pocit ze narazam na limity technologie big_smile ist pod -110dB mi uz pripada s lampami ako nemozne sad viacero mojich napadov na vylepsenie sa preukazalo ako neuspesne a tak jedine co mi napada ako to posunut dalej je este viac variabilny gain pre rozne vstupy/vystupy hmm2 uvidim...

(upravil Wili 24. 3. 2024 18:29)

Re: VA tube preamp / headamp

povodne bol predzosilnovac urceny pre menej citlive koncove zosilnovace ktore chcu 2,5V+ pripadne pre sluchadla… ak som ale preamp napojil cez linkovy vystup na citlivejsi zosilnovac bolo pocut vo vyskovych reproduktoroch jemny sum - klasicke ssssssss. Dlho som premyslal co s tym a vyskusal som asi milion veci a zaujimave je ze nic nepomahalo, neviem preco. Chcel som na tomto zaklade budovat dalej a postavit dalsi upgrade symetrickej varianty a nejako sa mi nechcelo dalej a asi som sa uz konecne pohol...

dakujem zdenoeddiemu za tipy ktore sa v mnohych bodoch prelinali s mojimi ale nic z toho bohuzial nepomahalo

Skusil som nasledovne upravy:

- iny prud diferakom, nepomohlo
- vyradit LM79L08, ci nahodou nie je zdrojom sumu, aj ked je za nim extra RC ale nepomohlo
- iny tranzistor v zdroji prudu BC546 namiesto 2N5551, neskusal som ine TL431 ale toto cele ccs funguje celkom dobre v ultimini takze som tu necakal problemy, ale sum mam dojem ze pochadza urcite z diferaku hmm2
- samostatny druhy stupen spolu s wcf bez celkovej vazby samostatne sumia ako neneladeny televizor big_smile aj tak som mal pocit ze nieco treba robit s diferencialnym stupnom lebo tam sa vsetko vazbuje...
- ine elektronky, vsade - skusal som iny gain, ine lampy nic nepomahalo (ecc82, 88) zaujimave ze napr. 82ka v diferaku sumela viac aj ked ma nizsi gain, akoby menej kompenzovala celkovy sum hmm2
- znizil som odpory na vstupe a v spatnej vazbe - toto nepomohlo skor sa to rozladilo na VF a kmitalo, zrychlilo a vyzadovalo to extra kompenzacie na 2 miestach tak uz som aj rovno pridal lepsi lpf na vstup
- skusil som zrusit vakuovy zdroj prudu v druhom stupni a nahradit ho odporom, nepomohlo (ocakaval som ze zrusenie vysokeho Ukf v tomto stupni by mohlo pomoct, nepomohlo)
- znizit Ukf na vystupe pre 6n6p som tiez skusil, urobil som paticovy adapter, elektronku zhavil cez akumulator a tento plaval na +90VDC, cakal som od tejto upravy zazraky ale absolutne nic... (nulovy prinos, ono to dobre funguje bez elevacie aj v ultimini)
- skusal som odtienit prve dve lampy uzemnenym alobalom, nic
- skusal som sa hrat s odpormi na vystupe ale tie nesumeli, vsetko ok
- uplne som vyradil vsetky oz (pre VU metre), nepomohlo

uz si ani nespominam co dalej ale laboroval som okolo toho celkom dlho. Posledne dni som premyslal co je na ultimini inak ako tu, pretoze ten ma velmi nizky sum... je tu sice ovela vyssi loopgain ale na inom preampe mam este vyssi a ten nesumi, ma ale nizky prud a ine zapojenie. Mozno sa jedna o nejaky prudovy sum? a cim nizsi prud tecie lampou tym menej sumi? neviem... v OTLku prudu treba ale vela!

Jedina vec ktoru som este neskusal a obsahuje ju ultimini je lokalna prudova vazba priamo do anody diferaku, a toto pomohlo! asi to bude nejake zazracne zapojenie alebo ja neviem ale snr kleslo asi o 8dB a snr cez kozmos do 1v7 rozsahu je 105dBFS, predosly stav v prispevku #49:

https://i.postimg.cc/L5bwt7sj/snr1v7.jpg

Kleslo aj celkove skreslenie na 0,0003% (-110dB) konkretne druha harmonicka je o 25dB nizsie!!! a do 300R (1v7 kosmos paralelne) vyzera takto, ultimatny vakuovy sluchatkac dev

https://i.postimg.cc/sxXbZy3V/1v7.jpg

Příspěvky [41 až 50 z 50]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » VA tube preamp / headamp

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£