Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil JirkaRC 25. 1. 2008 20:44)

Téma: Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

Už dlouhou dobu jsem si chtěl vyzkoušet navrhnout a postavit zesilovač, ale nemám ještě tolik nastudováno. Přesto jsem něco sesmolil a v Eagle vytvořil DPS na zesilovač ve tř.A s výkonem 50W. Obsahuje 2x8 koncových tranzistorů, proto jsem zvolil koncepci DPS jakou mají zesilovače DPA pana Dudka. Tato koncepce se mi jeví jako nejideálnější při tomto počtu koncových tranzistorů. DPS má stejný rozměr, jako chladič CHL32C/80 od EZK. Zakomponoval jsem i ochranu proti SS napětí na výstupu a zpožděné připojení reproduktorů (AUJ 637). Nečekám žádné ovace, spíše naopak (je to můj první počin a zároveň hlubší seznámení se s programem Eagle), kdyby ve schématu nebo na dps byly nějaké chyby, budu vděčný za upozornění. Snažil jsem se DPS navrhnout co možná nejvíce symetricky, proto jsem se nevyhnul 5ti drátovým propojkám, které jsou ale stejně dlouhé jako běžné půlwattové odpory. Přiložený soubor zesilovac.rar obsahuje i schéma a dps zdroje. Zesilovač mi na zkušební desce fungoval a doufám, že jsem neudělal při návrhu dps nějakou konstrukční chybu (myslím tím vedení spojů, hlavně GND).
Ti zkušenější z vás jistě najdou spousty chyb, ale budu vděčný za každé "nakopnutí" správným směrem.

zesilovac.rar

Re: Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

Tak tuhle hrůzu fakt nestav...

Re: Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

Proč ne?

Re: Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

Jako, zesy v áčku maj fakt dobrej zvuk, ale topěj a podobně... To neni zas takovej problém. Problém je použití darlingtoů. Použitelný pro audio jsou drahý a zbytek jsou nepoužitelný hrůzy... Při takovym počtu je asi budš muset párovat, což se pěkně prodraží. Ta koncepce je vubec celá pošahaná....

Re: Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

Díky za vysvětlení. Podařilo se mi z likvidovaného skladu za levno koupit celou štangli BDX53 a 54, takže snad se najde 16 použitelných tranzistorů. Jinak bych se asi stavbou tohoto zesilovače nezabýval. Když jsem to stavěl na pokusné desce, tranzistory jsem nepároval, DC offset jsem naměřil pod 10mV a chladič byl sice větší, než zamýšlený CHL32C/80, ale postavím jeden vzorek a uvidim, jestli chladič bude stačit. A v návrhu dps jste (pokud jste se tím zabýval) nenašel žádnou fatální chybu? Myslím tím vedení spojů GND. Díky.

Re: Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

Ježiš, hlavně mi nevykej lol Já se v tom ani nevyznám, ale nelíbí se mi to, víc k tomu říct neumim...

Re: Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

Frank má pravdu, aj keď to len tuší. Toto zapojenie je od skoro od základu úplne zlé. Z autorovho zapojenia bude fungovať akurát zdroj a obvod ochrán smile Ostatok ľahne popolom do 1 ms po zapnutí smile Sú tam principiálne chyby... Ako základ odporúčam naštudovať zapojenie Leacha ( http://users.ece.gatech.edu/~mleach/lowtim/ ).... Škoda času straveného návrhom DPS sad

(upravil JirkaRC 26. 1. 2008 19:23)

Re: Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

Díky. Tak alespoň jsem se naučil Eagle, to se hodí vždycky.

Ještě dotaz : jaké jsou v zapojení kritické chyby? Třeba se z nich pro příště poučím. Stačil by jenom výčet nebo upozornit že v tom a tom chybí to a to, atd. Díky

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Návrh DPS zesilovače tř.A 50W

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£