Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Rozptyl toroidu

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

(upravil Miob 13. 11. 2007 12:49)

Téma: Rozptyl toroidu

Rozptyl el.mag. pola toroidu je všeobecne malý no môžem tento rozptyl ovplyvniť (k horšiemu) keď som si trafo previnul v domácich podmienkach?Ak ano v akej miere? díky.

Re: Rozptyl toroidu

záleží ako presne to je motané a ako tuho sa to utiahne a aj akým prierezom je to motané

Web

Re: Rozptyl toroidu

Nejvíc bude záležet na rovnoměrnosti rozložení vinutí po obvodu jádra.

Re: Rozptyl toroidu

to je asi všetko čo môžem v domácich podmienkach spraviť. a lepšie je to trafo sťiahnúť páskou alebo zviazať a do laku?

Re: Rozptyl toroidu

Já bych ho šoupnul do nějakého trafolaku nebo jinéhon sajrajtu určeného na trafa. Jednak ho to zpevní, jednak ho to i hezky naimpregnuje.

Re: Rozptyl toroidu

Dávno som si prevíjal ten toroid a zosilnovač mi s ním pri plnej hlasitosti brumí. keď ho pootočím tak to utíchne ale nezanikne. mám tam dve sek. vinutia a jedno je dosť nesymetricky navinuté na jadre. hádam by sa mi oplatilo ho previnúť a navinúť rovnomerne.

Re: Rozptyl toroidu

To ale není brum, způsobený nesymetrií vinutí. To je brum, způsobený nesymetrií mag. pole a hlavně tím, že máš ten toroid zřejmě zbytečně blízko obvodu, do kterého se to indukuje.
Odstup 5-10cm je vždy naprosto nutný i u koncových zesilovačů. Žádné trafo není bez rozptylu.
Malý rozptyl mají jen toroidy, vinuté pro "audio" účely, tzn. s nižším sycením. I tak je ale sycení toroidů 1,6-1,8T dost vysoké na to, aby část vylezla nesymetrií mag. obvodu ven.

Web

Re: Rozptyl toroidu

Ano to trafo mám dosť blizko, ten zosík som si robil ešte na priemyslovke, kde som chcel kopu watov, všetko v peknej krabici...s tým oddialením toho trafa už nič nespravím.Dá sa niečo robiť v takom prípade?

(upravil Dunkeracek 17. 1. 2008 17:17)

Re: Rozptyl toroidu

sinclair napsal:

Odstup 5-10cm je vždy naprosto nutný i u koncových zesilovačů. Žádné trafo není bez rozptylu.
Malý rozptyl mají jen toroidy, vinuté pro "audio" účely, tzn. s nižším sycením. I tak je ale sycení toroidů 1,6-1,8T dost vysoké na to, aby část vylezla nesymetrií mag. obvodu ven.

Dovolil bych si na na tohle téma navázat a zajímalo by mne, jakým technickým řešením dá tato odstupová vzdálenost snížit a mag. odstínit toroidy. Byla by kobka z Fe plechu nějakým řešením? Uvažuji namontovat 2 trafa na sebe, nějak podobně jako je to zde:

http://www.zewel.tuliscz.com/pictures/d … oto380.jpg

Pouze umístění bude nikoli na stěně, nýbrž na dně skříně.

Předem děkuji za návrhy smile

Re: Rozptyl toroidu

"Kobka" z obyčejného Fe plechu je na hovno, musí to být buď křemíkatý plech, nebo jiný podobný materiál. Vyzkoušený mám pás trafoplechu /rozmotané toroidní jádro ze shořelého trafa/ opásaný po vnějším obvodu toroidu, klidně i dva závity.
Pokud možno se ale důkladně vyhněte "ňahňání" komponentů zesilovače příliš blízko sebe.
Rozptyl hodně sycených toroidů /běžně až 1,8T kvůli úspoře mědi/ se dokáže nepěkně vesrat třeba i do potenciometrů, trimrů a elektrolytů, zvlášť, pokud dotyčné obvody pracují na vyšších impedancích než několik málo kiloohmů. Pak je s tím fakt potíž a je nutné dělat všelijaké kejkle.

Web

Re: Rozptyl toroidu

Díkes za radu. Obvolal jsem půlku republiky a ty pásy plechu z křemíkové elektrooceli jsem poptal u http://www.vakar.cz
Jsou schopni to poslat do Tronic v Praze. Takže z nich vyrobím "kobku" a dále si nechám udělat toroidy s opásáním po jejich vnějším obvodu. To by snad mohlo stačit smile

Re: Rozptyl toroidu

No a pokud budu mít v zesilovači toroidy dva, jak je nejlépe orientovat? U cívek je mi to jasné, jen mě teď nenapadá jak vypadá mag. pole toroidu.

Re: Rozptyl toroidu

Myslím že by neměl být problém naskládat 2 na sebe aby se ušetřilo místo, u několik kaonstrukcí jsem to takhle videl.

Re: Rozptyl toroidu

Zhoršuje se chlazení.

Web

Re: Rozptyl toroidu

ps: nevadi ked toroid bude umiestneny v nejakej netipickej polohe? tapr tak ako je na tom obrazku?
http://www.zewel.tuliscz.com/pictures/d … oto380.jpg   aby som usetril miesto?

Re: Rozptyl toroidu

To je roztomilej sílič smile

Re: Rozptyl toroidu

to je přímo kazzatelův silič

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Rozptyl toroidu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£