Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Impulzní zdroj do zesilovače

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

(upravil little 26. 11. 2007 22:24)

Téma: Impulzní zdroj do zesilovače

Zase jsem dostal jeden šílený nápad. Co si takhle postavit impulzní zdroj do zesilovače, namísto toho velikého trafa? Kamarád mi tu básnil o jejich účinosti a proudech, které dokáží dodávat, ale také o složitosti návrhu a možných komplikacích při oživování.Chci se proto zeptat: Je něco takového reálné? Popř. Nemohli byste mě odkázat na nějaký web, který se zabývá touto problematikou? uui

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

Feddermann No.2? Impulzni jako PWM?

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

Nejedná se o vtip cool .Opravdu to myslím vážně....

(upravil Kronos 26. 11. 2007 22:53)

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

mad Kup si "domácí kino" za 2999kč z Kauflandu tam sou impulzní zdroje big_smile

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

Myslím, že Sony to dali na trh někdy v roce 1982... zesák s pulzním zdrojem.

Web

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

http://belza.cz/swmodeps/compow1.htm

Proč ne, když ten zdroj nebude mít velké zvlnění a bude mu fungovat proudová pojistka... Nepoužívají se spínané zdroje v PA zesilovačích běžně?

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

Relativně běžně, pokrok nezastavíš...

Web

(upravil sinclair 27. 11. 2007 7:36)

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

A on ten zesák Sony byl dokonce v Dčku, vzali to z jedný vody načisto smile Sony TA-N88.

Little, když ten zdroj vymyslíš tak, aby dokázal napěťově a proudově totéž, co klasický zdroj /včetně pokrytí odběrových špiček/, nedával rázy a rušení do sítě a ze sekundární strany taktéž, proč ne.
Jenže takový zdroj není prdel a ani laciná - kdyby byla, Aldax už ho ke koncům dávno nabízí.
Takže se budeš muset zase spokojit s tím zatraceným toroidem...
S odpuštěním na vlastní vývoj nemáš /ani já ne/, žádné předžvýkané polotovary se bohudíky neprodávají, takže...
A zapomeň na nějaký překopávky PC zdrojů. Někteří už to zkoušeli všelijak - na nabíječky akumulátorů, napájení autozesilovačů v bytě a bůhvíco ještě a nakonec to stejně skončilo destrukcí toho zdroje, tak, jako se to docela běžně stává v PC. 
PC zdroje jsou až na drahé výjimky udělané ze sajrajtu a spotřebkového materiálu, předpokládaná životnost ne delší, než 3 roky, což je tak zhruba i obměna PC. Takže pokud překopávat PC zdroj, pak jedině nový, nikdy ne použitý, i když ještě "v poho" jede a v primární filtraci jsou vidět kýble ELNA.
Je tam spousta napěťově i výkonově namáhaných součástek, které dřív či později kleknou.

Ostatně na tohle fórum chodí zcela určitě i lidi, kteří se třeba pulzními zdroji zabývají profesionálně a jsou v tomhle oboru fundovanější než já, tak určitě napíšou také něco k tomuhle tématu.

Já opravil PC zdrojů a impulsních zdrojů z automatizace asi jen něco kolem padesátky a to se ještě nedá pokládat za zkušenost. Autozesilovače nepočítám, to je samostatná kapitola.

Web

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

Myslím, že spínaný zdroj použili u Sony ještě před TA-N88, a v datování jsem se taky spletl - prokazatelně má spínaný zdroj TA-N86, a je snad z roku 1978.

http://www.thevintageknob.org/SONY/sony … TAN86.html

Web

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

Sendy, máš pravdu.

Little kdybys chtěl experimentovat, ST dělá docela pěkný flyback kontroléry řady VIPer, včetně spínacího MOSFETu.

http://www.st.com/stonline/stappl/produ … arch=viper

Kdyby se Ti nějakej zamlouval, ozvi se. Tuším to je do 100W.

Abych nezapomněl, je to dost adrenalinový, životu nebezpečný hraní! A otázku vhodnosti pro napájení zesilovače nechávám radši stranou.

Web

(upravil little 8. 2. 2008 20:40)

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

O tom, že je to nebezpečné jsem se již jednou předvědčil a můžu být rád, že tu ještě jsem. Ale jak už Sendy napsal, jedná se o běžnou záležitost (v dnešní době)... wink

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

Jak pro koho...:-)

Web

(upravil mira 2. 12. 2007 11:13)

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

2 little: Při vývoji spínaného zdroje budeš mít velké problémy s výběrem jádra a návrhem transformátoru, budeš potřebovat rychlý osciloskop, dobré znalosti analogových systémů a hodně času a peněz smile

Sám jsem navrhoval impulsní měnič pro zářivku, byla to moje bakalářská práce. Bez přístrojového vybavení na fakultě a bez konzultací s vedoucím práce - byl to odborník na napájecí zdroje - bych to těžko dotáhl do konce.

Používal jsem jádro RM10, je bez šroubu smile Větší problém byl, aby to spolehlivě chodilo od 6V do 16V. Taky se mi párkrát prorazil sekundár... Byla to moje první zkušenost se spínanými zdroji.

Re: Impulzní zdroj do zesilovače

Promiň, že se ti budu smát, ale opravdu má člověk, který dal do feritové tlumivky šroub, na to, aby postavil věc složitější než samotný zesilovač? smile
Ale jinak fandím. Akorát někdy člověk (obvzlášť mladej) v záchvatu tvořivosti překročí reálnou mez... Já to znám moc dobře smile.

Web

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Impulzní zdroj do zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£