Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 10 z 11)

Audioweb.cz » Smetiště » Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

  Stránky: ««« 1 ... 8 9 10 11 »»»

RSS

Příspěvky [181 až 200 z 201]

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Nie je to tak náročné. Používam ho už viac rokov. Základy sa človek naučí za pár dní.

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Je to mnohem snazší než u ostatních programů. Základ je na youtube i v češtině. Nastavení pro výrobu desek u pcbway nebo jlpcb je přímo na jejich stránkách pro kicad. Zatím postrádám 2 funkce: pravítko, které by zůstávalo na ploše a ještě jsem nepřišel na to, jak dělat obloučky. Asi to nejde.

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

otázka je, co je od nuly. jestli aspoň trochu znáš eagle, tak je to jednoduchý, a na YT je celkem dost návodů, sem tasm něco i česky. Pokud jsi nikdy s podobným typem programu nedělal, tak je lepší se u někoho stavit na kafe, aby to to aspoň na dvě hodiny předvedl.

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

K příspěvku #10 a předešlým ohledně zhavarovaného Ubuntu 20 při pokusu updatovat na v. 22: Nakonec jsem se rozhodl pro triviální opravu, když ani opakované pokusy o umravnění částečným online povýšením Ubuntu 20 nepomáhaly. Přes Rufus instalační USB disk z iso obrazu ubuntu 22 LTS, instalátor rozeznal jak nenabořené Win10, tak nabořený Ubuntu 20, zvolil jsem jej vymazat a nainstalovat v. 22 a již to frčí - teď sem z toho píši. Ve verzi 22 již nelze stáhnout a spustit Grub Customizer, takže pokud se nějaký rozumný nástroj na editaci boot nabídky neobjeví, nechám Ubuntu 22 jako implicitní a Win10 jako volené. Obojí teď šlape v bootovací koexistenci, produkty Macrohardu budu postupně minimalizovat a dožijí dva stroje s Win10 a Win11.

(upravil emge 18. 1. 2024 12:24)

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

K aktualizácii sa vyjadriť neviem.
Aktuálne inštalácie Ubuntu majú prednastavené rozdelenie disku GPT a zavádzanie cez UEFI. Chýba im možnosť výberu inštalácie pre BIOS/legacy. To spôsobuje na niektorých počítačoch "chaos" a nefunguje korektne ani Grub Customizer. Preto v repozitároch nie je dostupný.
https://askubuntu.com/questions/657179/ … a-gpt-disk

Ja mám počítač so staršou základnou doskou bez UEFI a Linux som inštaloval na samostatný SSD (2. samostatný SSD je pre Windows a HDD pre dáta). Inštalácia Kubuntu mi vytvorila (nechcené) GPT rozdelenie disku a síce nastavila GRUB správne, ale nevedel som ho editovať. Grub Customizer som si stiahol priamo a nainštaloval. Keď som v ňom urobil zmeny, tak tie síce fungovali, ale zmizla mi pri zavádzaní tabuľka s výberom OS.
Existuje aj GRUB pre Windows, ten som tiež vyskúšal a funguje dobre:
https://grub2win.en.lo4d.com/windows
Je to dobré riešenie pre tých, pre ktorých je Win hlavný OS.

Nakoniec som nainštaloval MX Linux s prostredím KDE. Je to veľmi vydarená distribúcia, môžem odporúčať.
https://mxlinux.org/
Navyše má ponuku "MX Tools", v ktorej ponúka ďalšie nastavenia systému. Vrátane GRUB (Boot Options).
https://mxlinux.org/wp-content/uploads/ … XTools.jpg
Inštaláciu som si bez problémov vybral s MBR, kde je nainštalovaný aj GRUB.

Veľmi dobre funguje live verzia na USB kľúči. Na odskúšanie, prípadne sa ňou dajú riešiť aj niektoré problémy.
Odskúšal som si aj verziu s prostredím XFCE. Kto to nepozná, tak prostredie XFCE vzniklo pre menej výkonné (staršie) počítače a malo nízke "systémové" nároky. Od pôvodného "sparťanského" vzhľadu však prešlo dlhým vývojom a dnes je to celkom zaujímavý systém. Ja som však "rozmaznaný" obrovskými možnosťami nastavenie KDE smile

(upravil dawsoo 26. 2. 2024 2:14)

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

tak jsem si taky pohrál (asi 15-20 velmi různých distro) s alternativama k win a situace je oproti dříve nyní mnohem více příznivá (Linuxy,Androidí variace pro desktop apod) výběr velký na jakýkoli hw. Musel jsem reinstalit desítky a min den mi trvá než to dostanu tam kam potřebuju vč obnovení záložních souborů a sw  ... teď právě píšu střídavě z fydeOS a MX Linuxu (tripple boot spolu s widlema) myslim že s W10x64 končím dál už s mikrosoftem 100% nepůjdu.

Není co dodávat...

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Davide mám to podobně. Ještě rok-dva plánuju nechat dosloužit hw s win10 a pak do nového stroje už mrkvosoft nedám (leda by se stal zázrak a v Redmondu se někdo chytil za nos)

(upravil dawsoo 27. 2. 2024 18:55)

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

JJ přesně tak Rudo,ty W11 už jsou moc,pokud uplně offnou ten offline lokál a že k tomu tzv předplatnýmu s daty u nich směřujou, tak definitivně šmitec.  Na starší Hybrid netbook Lenovo jsem ženě dal Bodhi Linux (líbilo se jí příjemné GUI) původně tam byly W8 s těma to bylo na hraně, ale po upgrade na W10 už bylo šílený utrpení i přesto že jsem tam dal SSD disk místo ploten.... krom bluetooth, které nemakalo uplně hladce,jinak vše naprosto perfektní,svižný v cz jazyce ovladatelný i pro laiky zvyklý na wokna včetně streamovacích platforem s hw akcelerací videí apod. Opravdu se to od doby kdy jsem to zkoušel dříve hodně posunulo.

Není co dodávat...

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Ono obecně záleží co potřebujete dělat, Já mám doma Mac a jsem spoko ale třeba v práci, kde pracuju se spoustou programů, které jsou jen pro Windows - různé programy měřícím přístrojům tak bych Mac ani Linux používat nemohl. Takže obecně si sepište, které programy využávte a zjistěte, který soft je podporuje a tam skončíte.

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Áno, programy sú rozhodujúce, OS sám o sebe využitie nemá.
Ale treba posúdiť aj aké sú to programy a ako často sa používajú.
Stále je tu možnosť dualboot. Kvôli jednému/dvom programom, ktorým postačuje (vyhovuje lepšie) starší Windows, predsa nebudem prevádzkovať počítač s aktuálnym Windows. Aktuálny OS potrebujem kvôli on-line aplikáciám a hlavne kvôli bezpečnosti.

Nedávno som sa stretol s počítačom, na ktorom bežal off-line Windows XP so špecifickým programom. Na SSD to frčalo "ako blesk". Skúšať s tým prechádzať na W11 by bol nezmysel.
Na všetko ostatné je k dispozícii Linux. (v uvedenom prípade nebol potrebný)

(upravil dawsoo 1. 3. 2024 18:24)

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Pokud se bavíme o domácím PC /kancl PC viz název vlákna, tak já teda víceméně potřebuju toto:
net,mail,multimedia (muzika filmy,obrázky,hry) ,komunikaci,kancl (office,pdf) utlity typu 7zip, to dnes umí rovnocenně a plnokrevně zabezpečnit všechny platformy.

Spešl věci jako je měření a nějaký CAD, na to je vždy lepší mít offline dedikovaný stroj kterej vám mrkvosoft svejma updatama nerozesere a tam na stáří OS pokud vše
jede a vyhovuje nezáleží (já mam třeba Xp32b a osekaný7x64) ,ba naopak nový jsou k ničemu ohledně podpory driverů a platných licencí sw. Multiboot je dobrá věc ale s EFI to někdy je opruz.

Ono obecně někdy od dob CPU Sandybridge a W7 reálně nic nové není reálně opravdu potřeba,neb násobný výkon a přelomové technologie se žádné nekonají. Jen je to neustálá honba za nesmyslně vynucovanou obměnou HW a SW ukončením podpory a argumentací bezpečnosti v době kdy sestém zcela nesmyslně šmíruje vše nejvíc v historii vše do čeho jim nic není čímž jen zahlcuje síť nesmyslnými balíky dat. Dopředu jde jen akcelerovaná grafika a podpora pseudoAI což jsou věci co drtivá většina obyč uživatelů nepotřebuje.

Není co dodávat...

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

divnypocit: tak v práci budu muset dělat na tom, v čem máme programy, to je bez debat. Ale doma na to brouzdání po netu, na KiCAD a LTspice (přes wine) mi ten Linux z 95% stačit bude. Těch zbývajících 5% je editor fotek (aktuálně Affinity), protože GIMP se učit používat fakt nehodlám (úpravy fotek dělám nárazově). Takže toto budu muset nějak překousnout. Případně doufat, že se bude zlepšovat Photopea či podobná online řešení, jako např. na plošňáky jde použít docela slušně EasyEDA, takže je v podstatě jedno, jaký máš na kompu systém.

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Sleduju tuhle diskuzi, a pořád nechápu, proč dualboot? Kvůli jedinému programu, a to účetnictví, a staré A3 minolta GDi tiskárně potřebuju wokna, protože tvůrci těchto sw asi dostávají výplatu z Mrkvosoftu. A řeším to snadno  a jednoduše, ve virtualboxu https://www.virtualbox.org/ mám nainstalovaný poslední "normální" win7. Při potřebě přejít do účetnictví nebo použít tuhle tiskárnu nečekám než ukončím jeden os, a spustí se další, jedou vedle sebe, dokonce funguje CTRL+C CTRL+V z jednoho OS do druhýho, a wokna "vidí" určenou část disku z linuxu. A pro zarputilý příznivce woken: i ty jdou použít jako základní SW pro virtulabox a ve virtualboxu mít nainstalovaný další OS, třeba i starší verze woken, který jsou potřeba k provozu nějakejch "system specific" programů k nějakýmu exotickýmu HW.  Podobně, a možná ještě na vyšší úrovni funguje proxmox, ale to je spíš pro serverový využití, ne na pracovní stanice...

(upravil dawsoo 27. 3. 2024 21:47)

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Virtual (virtual box,wmware a další na kancl a net asi ok) ale nemaj plnou akceleraci grafiky,má nějakou vl. režiii pro svůj běh a neumí vyšší rozlišení zvuku než 16/48 s dost blbou latencí.Takže wokna na měření,CAD a pod. třeba virtualizovat smysl moc nemá. 

Jeden čas jsem si s tím hrál hodně (měl jsem prac stanici s 32 jádrama a 64G ram, kde se dalo blbnout s více VM naráz a makalo to vcelku pěkně) ale pro mě třeba tudy cesta nevede. Virtualizoval jsem pak už jen android ještě donedávna (zásilkovna a pár pičovinek co je jen v tzv appkách) sralo se to a musel sjem to občas obnovit, dnes již netřeba neb k dispozici jsou na PC/NTB pěkný platformy androidu poladěný na desktop (kb+myš) pokud potřebuju věci co je jen na patlafouny a tablety, který třeba já nikde nepěstuju. A linux ten už je ok docela dlouho.

Reboot mi nevadí u SSD to je rychlý a je to fyzicky oddělený,takže když klekne systém další mi dál funguje.

Není co dodávat...

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Zrovna to co popisuješ jsou věci, který na virtuální mašině v podstatě nepozoruju - ani účetnictví ani nějaký výpočtový programy od OEZ to fakt nijak neovlivní. Ale beru to, že tisíc lidí tisíc názorů. Já si naopak oproti multibootu užívám to přenášení dat mezi OS, a okamžitý přepínání.

(upravil dawsoo 27. 3. 2024 21:56)

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Já tomu rozumim,měl jsem dlouho třeba virtuál XP kuli starýmu LSPLAB a LSPCAD Eagle apod na návrhy  (licence a podpora OS) ale musel jsem i tak měřit jinde, protože to měřilo občas ve vitrtuálu a i nativně v 7 blbosti. Takže jsem vyčlenil mini PC vedle s čistejma oholenejma XP (offline) kde netřeba řešit stáří OS dokud neumře HW. Asi bych u nich i dál zůstal (a naopak virtualizoval bych to ostatní) ale na muziku byl ten blbej limit v max velikosti HDD 2TB a Ram .

Není co dodávat...

(upravil emge 28. 3. 2024 18:59)

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Ten Virtualbox vyzerá zaujímavo, ale nemám s ním skúsenosti. Niekedy to však vyskúšam.
Zásadná otázka, dá s v ňom pripojiť už existujúca inštalácia Windows, alebo sa musí nanovo inštalovať vo Virtualboxe?

Prečo dualboot?
Lebo Windows som už mal nainštalovaný, nastavený, odladený, v ňom nainštalované všetky potrebné aplikácie... Sfunkčnenie bolo fakticky bezpracné. Urobil som len redukciu a časom urobím ďalšie redukcie. Až ho možno zredukujem na nulu smile
Je to stále funkčný záložný operačný systém. Keby v Linuxe náhodou niečo zlyhalo (po prechode na novšiu verziu...), viem ho okamžite použiť.
Čas zobrazenia zavádzacej tabuľky som si skrátil na 3 sekundy, takže štart Linuxu sa skrátil len o zanedbateľný čas.

Ako máte riešené partície pre spoločné súbory? Aký súborový systém používate? Ja som došiel k riešeniu s Btrfs.
Linux bol pri kopírovaní súborov na NTFS poznateľne pomalší. A Windows tam robil občas neplechu.
Na exFAT bol pomalý aj Windows, ešte pomalší, ako Linux.
Na Btrfs je Linux rovnako rýchly, ako na ext4 (možno ešte trochu rýchlejší). Windows je tiež rýchly, len má problém s kopírovaním väčšieho počtu veľkých súborov. Je potrebné ich kopírovať po jednom, dvoch... (podľa veľkosti). Potrebuje iba nainštalovať ovládač, potom pristupuje na disk obmedzení.

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

ad konverze - hledáš slovo P2V, před pár lety fungoval easeus nebo aomei.

ad sharing - přes NAS. Linux připojený přes NFS, Windows přes Sambu. Ukládání na NTFS z Linuxu se mi neosvědčilo a s btrfs bych byl ještě opatrnější. V žádném případě bych nezapisoval na systémový disk (ala C: resp. /), jedině datový, který je navíc někam zálohovaný.

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Obvykle je potřeba čistá instalace woken do virtulaboxu, protože wokna jsou hodne HW závislý, tj ten emulovanej procesor, emulovaná grafika ani emulovaná síťovka a zvukovka jistě nejsou totožný s fyzickejma zařízeníma, co máš v PC. A tohle dávat dohromady je zoufalá činnost, to jsem kdysi dávno byl nucen několikrát absolvoivat a děkuji, nechci.
Virtulabox má ještě velice jednoduchou možnost prostě zazálohovat jeden soubor, v kterým máš celý wokna se vším možným, řekněme první den po instalaci, a máš možnost se k tomu kdykoliv vrátit. Tohle už jsem použil, stačil mi tenhle soubor (tuším .ova) a záloha účetnictví a za dvacet minut  (polovinu té doby jsem se pokoušel obživit stávající pět let užívanou instalaci win7) jsem měl vyřešeno. A tu nakoplou instanci pořád přístupnou, pro případ nutonosti vypáčit ještě nějaký data. To s woknama na fyzikým pc jistě nedokážeš.

Re: Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

https://www.svetandroida.cz/levny-chrom … kusenosti/

Příspěvky [181 až 200 z 201]

  Stránky: ««« 1 ... 8 9 10 11 »»»

Audioweb.cz » Smetiště » Kterou platformu pro kancelářský (výkonný domácí) počítač dnes?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£