Re: Driver + horna/zvukovod na doma

jardag69 napsal:

Hele, treba tady zadnou hornu nemaji a asi jim to taky hraje. Nemyslim si, ze by to byl nejaky Neznalek.

Tiež si rád pozriem niektoré jeho videá.
Pozri si tiež, kde tie reprosústavy počúva. Od obývacej izby to má hodne ďaleko:
https://www.youtube.com/watch?v=DYMHC6Fvejk

Zaujímavé (a zábavné) je aj video z praktickej inštalácie u zákazníka. A to tiež nebolo v obývacej izbe, ale v posluchovke s akustickými úpravami. A počúvali len špeciálne audiofilské SACD z produkcie PS Audio:
https://www.youtube.com/watch?v=UVC0N6Oy1b8

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

miero

Se Ti to kapánek pomíchalo v hlavě, v jednom příspěvku si takto odporovat to je opravdu umění.

-vysky z “moderneho” zvukovodu nie su tak smerove ako s beznymi vyskacmi.
-S driverom je dan za to uzsia smerovost, nez s vyskovym reproduktorom

Web

(upravil miero 12. 8. 2023 19:39)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

To ako vazne nerozumies ako som to myslel?

PS: rozdielny frekvencny rozsah v kazdej vete…

(upravil emge 12. 8. 2023 19:53)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

Pokiaľ ide posluchové miesto a "sweetspot" smerujúcich reprosústav, názorne to vysvetľuje tento obrázok:
http://lh5.ggpht.com/_wUDOCViv9D0/SiCzzxupZRI/AAAAAAAAAf0/56-UCG49VcM/s800/imaging.jpg

Keď sa vychýlim doprava, priblížim sa k pravej reprosústave, čím sa zvýši intenzita jej zvuku, ale zároveň sa vzdialim od jej osi, čím sa intenzita zvuku zníži. Tým sa to vykompenzuje. Od ľavej reprosústavy sa vzdialim, ale posuniem sa k jej osi. Znovu sa intenzita zvuku vykompenzuje.
Takto to funguje v oveľa širšom priestore.

Z obrázku sa tiež dá odvodiť, ako by sa to zmenilo, keby sa osi reprosústav pretínali za miestom posluchu. Výsledok by bol presne opačný, od pravej reprosústavy by sa intenzita zvuku (os + vzdialenosť) sčítala, od ľavej strany by sa sčítal útlm. Vhodný posluch by bol "peklo" v jedinom bode. A vznikol by aj problém s odrazmi. Bočné odrazy by boli potlačené, intenzívne odrazy by boli iba od steny za miestom posluchu.
Ak to niekto počúval takto, vôbec sa nečudujem, že sa mu to nepáčilo.

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

Ja zas z praxe viem, že natočenie sústav nemá až taký fatálny vplyv na charakter zvuku. Má veľký vplyv na samotný zvukový obraz, šírku sweetspotu atď. , ale principiálne nemôže pomôcť v prípade, že sa niekomu proste nepáči zvukový prejav danej sústavy. Ak sa niekomu nepáčil zvuk WG, nekládol by som to primárne za vinu natočeniu sústav.

(upravil check 13. 8. 2023 11:57)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

BV: grafy jsou u mě na webu a i o vlákno níž.

emge: Graf se snaží naznačit, že díky větší směrovosti širší sweetspot. V reálu se mi to nepotvrdilo. Graf zcela ignoruje časové a fázové rozdíly mezi bednami při pohybu mimo sweetspot. My tady ale neposloucháme harmonický ustálený stav, ale tranzienty a přechodové jevy. Na čase  a fázi ve stereu závisí velice.
Na vyšších frekvencích mimo osu než doletí zvuk z druhé bedny, tak už zvuk z první bedny dávno není a takový graf pak nemá žádný smysl.

Web

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

Ak sa niekomu nepáčil zvuk WG...

WG samotný nemá žiadny "zvuk", len určuje smerové vlastnosti použitého drivera. A zvuk tohto drivera je daný jeho vlastnosťami. Ak sa zrovná kmitočtová charakteristika výhybkou a driver sa utlmí (s ohľadom na jeho citlivosť o cca 10-15dB)..) na úroveň použitého "stredobasu" (cca 90dB), tak driver pri normálnej reprodukcii pracuje so "smiešnym" prikonom  a jeho skreslenia (ktoré určujú "zvuk") sú hlboko pod úrovňou skreslení nejakého tweetra pre rovnaké SPL. Takže zvuk môže byť iný, ale nie vinou toho drivera a zvukovodu. p. Bohuš Sýkora to nazval "Návyk na poslech nekvalitních modulačních zdrojů" Tož tak.. smile

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

BV napsal:

Ak sa niekomu nepáčil zvuk WG...

WG samotný nemá žiadny "zvuk"...

big_smile
teď jste mě úplně dostal big_smile

Web

(upravil TheLastUnicorn 13. 8. 2023 12:29)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

BV, to si nechaj od cesty, na to nie som vážne zvedavý. Ja som tu neprišiel z marsu na trojkolke v kraťasoch a tričku s nápisom NAZDAR. Ani tu na rozdiel od Teba nelobbujem za žiadnu koncepciu.

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

TLU
Fajn, tak si zmeraj skreslenie na akustickom výstupe nejakého kvalitného tweetra s (obvyklou) citlivosťou cca 90dB a nejakého "slušného" drivera s WG pri rovnakom SPL cca 100dB. Ani na to nie si zvedavý? A nelobujem za nič, nemám prečo. Len som si vyskúšal obidve koncepcie a píšem svoje skúsenosti, navyše podložené objektívnymi faktami. Ak Ťa to serie, nečítaj.. roll
Check

Graf zcela ignoruje časové a fázové rozdíly mezi bednami při pohybu mimo sweetspot....

Tie sú presne rovnaké aj pri priamo vyžarujúcich reproduktoroch. O čom je tu reč, čo je rozdielne, je kmitočtová chárka mimo osi, teda zmena "farby" mimo os.

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

BV napsal:

Ak sa niekomu nepáčil zvuk WG...

WG samotný nemá žiadny "zvuk", len určuje smerové vlastnosti použitého drivera. A zvuk tohto drivera je daný jeho vlastnosťami. Ak sa zrovná kmitočtová charakteristika výhybkou a driver sa utlmí (s ohľadom na jeho citlivosť o cca 10-15dB)..) na úroveň použitého "stredobasu" (cca 90dB), tak driver pri normálnej reprodukcii pracuje so "smiešnym" prikonom  a jeho skreslenia (ktoré určujú "zvuk") sú hlboko pod úrovňou skreslení nejakého tweetra pre rovnaké SPL. Takže zvuk môže byť iný, ale nie vinou toho drivera a zvukovodu. p. Bohuš Sýkora to nazval "Návyk na poslech nekvalitních modulačních zdrojů" Tož tak.. smile

Ale má. Najmä ak je budený priemerným CD, ktorého primárne poslanie je budiť horny a produkovať vysoký akustický tlak.  Opakom je napr. kocourove riešenie,  https://pkaudio.webnode.cz/ellips-a/ kde sa vysokokvalitný tweeter používa na budenie horny. A zbytok pásma obstarávajú kvalitné meniče, ktoré nezanášajú v strednom pásme nežiadúce zafarbenie. Je tak strašne ťažké pochopiť, že vyžehlený graf nedáva žiadnu informáciu o charaktere reprodukcie?

(upravil BV 13. 8. 2023 14:45)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

Ale má. Najmä ak je budený priemerným CD, ktorého primárne poslanie je budiť horny a produkovať vysoký akustický tlak.

Zopakujem.. Zmerajte si skreslenie na akustickej strane pri nejakých 100dB/1m pre slušný driver (napr. SMC225Nd, ktorý používam ja)
A porovnajte s dedikovaným tweetrom, napr. ten BlieSMa_T34B, toto je meranie zo stránky výrobcu
http://www.troelsgravesen.dk/BliSMa/T34A-4_II_dist_-30.2_-24.2_-18.2_0.25m_1200.png
kľudne aj s pridaným zvukovodom. Grafy (nie jeden) dávajú všetky informácie o zvuku, nedávajú informácie o jeho spracovaní konkrétnymi ušami a hlavou..

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

Graf zcela ignoruje časové a fázové rozdíly mezi bednami při pohybu mimo sweetspot....

Tie sú presne rovnaké aj pri priamo vyžarujúcich reproduktoroch. O čom je tu reč, čo je rozdielne, je kmitočtová chárka mimo osi, teda zmena "farby" mimo os.

Ale nikdo neumí poslouchat absolutní hodnotu bez fáze, nikdo neumí poslouchat dvě bedny samostatně. Reprobedny jsou dvě a poslouchají se zároveň, takže když mají jiný čas (mimo osu), tak tvoří hřebenový filtr. Uvedený graf je nesmysl. Sweetspot je jeden. Pokud se bavíme o kvalitním poslechu.

Web

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

Zvukovod samozřejmě může do zvuku vnést zabarvení, z důvodu nevyhnutelných rezonancí a odrazů.

https://www.audiosciencereview.com/foru … ion.11594/

(upravil 13. 8. 2023 14:00)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

check napsal:

Graf se snaží naznačit, že díky větší směrovosti širší sweetspot. V reálu se mi to nepotvrdilo. Graf zcela ignoruje časové a fázové rozdíly mezi bednami při pohybu mimo sweetspot.

Reagoval som na tvrdenia, že smerujúce reprosústavy je možné počúvať len v jednom bode. To nie je pravda, je tomu práve naopak. K takému mylnému záveru mohol dôjsť len ten, kto ich počúval nesprávne umiestnené (natočené).

Ideálne miesto pre posluch je tiež len jedno, rovnako, ako pri "klasických" reprosústavách. To som už písal:

emge napsal:

Práve prechod na smerujúce reprosústavy (pri správnom natočení!) mi priniesol optimálny zvuk v širšom priestore (ideálny je samozrejme tiež len v strede).

Ale prijateľný (optimálny) zvuk je v oveľa širšom priestore, ako pri klasických reprosústavách. Aj keď "klasické" reprosústavy majú široké vyžarovanie, samotná kalota nad 5 kHz začína smerovať a nad 10 kHz už smeruje veľmi výrazne. Odchýlením od osí reprosústav (osi sa pretínajú za miestom posluchu) sa výrazne mení charakter zvuku, u smerujúcich reprosústav nie. To mám ja v praxi odskúšané a v tomto zmysle ten graf "funguje".

TheLastUnicorn napsal:

Ja zas z praxe viem, že natočenie sústav nemá až taký fatálny vplyv na charakter zvuku. Má veľký vplyv na samotný zvukový obraz, šírku sweetspotu atď. , ale principiálne nemôže pomôcť v prípade, že sa niekomu proste nepáči zvukový prejav danej sústavy. Ak sa niekomu nepáčil zvuk WG, nekládol by som to primárne za vinu natočeniu sústav.

Ak sa niekomu nepáči prejav danej reprosústavy, tak nepomôže nič smile Ale to platí všeobecne pre všetky reprosústavy. Aj pre tie bez WG.

Správne umiestnenie však vplyv má a tiež pre všetky reprosústavy. Akustika miestnosti má minimálne rovnaký vplyv na výsledný zvuk, ako samotné reprosústavy.
U mňa to natočenie reprosústav malo výrazný vplyv na výsledok. Bez toho sa tie reprosústavy nedajú vôbec posudzovať.

Ty sám máš zaujímavý projekt reprosústav so zvukovodom - UCD 280 (mám k nim už základný materiál, chystám sa ich postaviť). Pokiaľ viem, boli hodnotené veľmi priaznivo. Nedospel si pri nich k podobným záverom?

(upravil N.A. 13. 8. 2023 14:32)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

Takže BV nám tu tvrdí, že harmonické zkreslení je zásadní pro zvuk a ukazuje nám tu graf jeho driveru ve správné horně.
K tomu grafu zkreslení, takže vpravo vidím stupnici v %, jestli je správně netuším, protože v levo se nacházející stupnice dB a ta neodpovídá hodnotám které jsou vepsané u křívek SPL. Nevím co to má znamenat, ale vycházejme z toho, co tam BV do toho grafu vepsal. Vidím tam druhou harmonickou na 0,8% kolem 2kHz při 97dB
OK, a tvrdí nám tu, že je to super výsledek a jak se na to klasické výškáče nechytají. Kde na to asi přišel? Z měření na hificompass které je velmi korektní koukám na tu za příklad dávanou Bliesmu T34B a vidím, že při stejných 97dB (je to mimochodem její nominální citlivost) má druhou harmonickou na mínus 45dB, takže na nějakých shodných 0,8% a třetí a pátá jsou hluboko pod 0,1%
https://hificompass.com/en/speakers/mea … sma-t34b-4





BV napsal:

Ale má. Najmä ak je budený priemerným CD, ktorého primárne poslanie je budiť horny a produkovať vysoký akustický tlak.

Zopakujem.. Zmerajte si skreslenie na akustickej strane pri nejakých 100dB/1m pre slušný driver (napr. SMC225Nd, ktorý používam ja)
A porovnajte s dedikovaným tweetrom, napr. ten BlieSMa_T34B
http://www.troelsgravesen.dk/BliSMa/T34A-4_II_dist_-30.2_-24.2_-18.2_0.25m_1200.png
kľudne aj s pridaným zvukovodom. Grafy (nie jeden) dávajú všetky informácie o zvuku, nedávajú informácie o jeho spracovaní konkrétnymi ušami a hlavou..

Web

(upravil miero 13. 8. 2023 15:00)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

To je ale zahada, preco je tam vidiet len druha harmonicka… big_smile

N.A. a ta Bliessma T34B je nejaky rozsireny standard, ze ukazujes meranie prave z nej?

Kto z Vas ma doma aspon tak dobry vyskac ako je ta Bliessma?

Zmerajte skreslenie Vasich repro doma pri 86/96/106dB @ 1m a ukazte ho v tomto vlakne:
- https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24866

Ja tam potom, az zistim ako +/- odhadnut SPL, pridam meranie mojich repro so zvukovodom tiez…

(upravil BV 13. 8. 2023 17:43)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

ukazuje nám tu graf jeho driveru ve správné horně.

2 N.A.
Ten obrázok vyššie je meranie pre  BlieSMa_T34B , obrázok zo stránky http://www.troelsgravesen.dk/BlieSMa_T34A-4.htm

Ja to mám pre cca 90dB takto, sú to limity môjho merania na akustickej strane (mikrofón MBC550). A je toTHD+N.

https://hifi.slovanet.sk/bb/download.php?id=38065

(upravil 13. 8. 2023 15:19)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

Tvrzení  "Grafy (nie jeden) dávajú všetky informácie o zvuku, nedávajú informácie o jeho spracovaní konkrétnymi ušami a hlavou.."
je ukázkou nechápání základních věcí.
Grafy naopak nedávají zdaleka všechny potřebné informace, neukazují například časové a fázové záležitosti.
A za druhé, zvuk jako jeden ze zažívaných atributů lidského vnímání se tvoří až v mozku, stejně jako vůně, chuť a pod. Tam venku není žádný zvuk, chuť ani vůně, jsou tam pouze různé fyzikální děje a v tomto případě je to děj - rozechvění molekul vzduchu. A skutečný zvuk vzniká až jako zpracování onoho děje v mozku, kam se dostal přes detektor - ucho, převodník a ušní nervovou dráhu.
Mikrofon zaznamenává pouze vlnění, nikoli zvuk, ten je produktem mozku.
Takže technokrati a technici se zabývají fyzikálními veličinami, ale pro posluchače a milovníky hudby je důležitý zvuk, takže produkt mozku, ten teprve vytváří pro člověka zážitky.

Miero, tu Bliezmu sem dal jako příklad přece BV, tak proto o ní píšu.

BV,aha, to je nějaké měření Bliesmy. Jsem se domníval, že vkládáš měření svého driveru, je dobré tvořit své příspěvky jednoznačněji a sruzumitelněji. Stačí úplně to zanášení zkreslení při převodu našich mateřských jazyků smile

Web

(upravil miero 13. 8. 2023 15:32)

Re: Driver + horna/zvukovod na doma

Ak by ti slo o casovu a fazovu zalezitost, tak ti kludne nahrajem i nejaky WAV, v nom to ulozene bude. No z Tvojho dalsieho textu o produktoch mozgu mam pocit, ze Ta to vlastne ani nezaujima, a tiez ze aspon jeden z nas, je na nespravnom fore.

A mozno si skus este raz precitat tu vetu od BV co si citoval. A budem za lamu (ze to nemam z vlastnej hlavy) a odcitujem ti tu prvu vetu z ceskej wikipedie k teme zvuk: "Zvuk je mechanické vlnění v látkovém prostředí, které je schopno vyvolat sluchový vjem."