Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktory » Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [14]

Téma: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Bežne servis nikomu nerobím ale poprosil ma človek ktorého si vážim a chcem mu pomôcť. Ide o starší kalotový výškač do JBL 250Ti.

Má ukmitané prívody ku kmitačke kedže sú len klasicky z cievky od kmitačky... Proste medeného drotu. Záves aj kalota je celá z titanu a je to pekne tvrdé...

Chcel by som ten kus nahradiť nejakym lankom čo sa používa do kalotákov. Neviete kde by sa dalo pár cm kúpiť? Už som to raz opravoval klasicky medeným drotom malého priemeru tak ako tam bol originál ale rýchlo sa to ukmitalo znovu alebo čo...

Dakujem

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Nešlo by použiť vodič z iného - starého reproduktoru - hoci z nejakého "tranzistoráku"?
Pružných-lankových vodičov je na mraky.

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Z vf lanka smile

Web

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

tatko Tom, to ma napadlo ale žiadne "škaredé" doma už nemám. Mám zbierku reproduktorov ale z toho kuchať nechcem... Tiež by to chcelo mini repráčik. Tak do 5cm... Tie velké širokáče už nemajú vývody čo by som si trúfol dať na výškač.

reeb, a kde také lanko zoženiem? Asi som to v živote nevidel.

Prípadne keď niečo vhodné niekto máte a viete mi to poslať zásielkovnou. Ale je to skôr charita než nejaky zárobok pretože za 10cm kábliku nedám zase 10e big_smile

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Odmotat z běžné feritové antény ze šrotu nějakého radiomagnetofonu ve sběrném dvoře.

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Napadol ma ohybný LAN kábel (UTP, FTP). V tých ohybných sú vodiče z tenkých laniek a možno taký aj máš doma. Bežne sa pribaľujú k routerom.

(upravil tatko Tom 6. 1. 2023 23:56)

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Ohybné budú naozaj vo všeličom - USB kábliky, kábliky nabíjačiek a kadečo. Nechce sa mi teraz momentálne hrabať v skrini no 100% by som našiel. Možno niekde aj malé repáčiky zo starých tranzistorových rádií, prívodný káblik z vadných slúchadiel (špuntov do uší) no verím, že ak zauvažuješ - nájdeš z čoho zobrať smile
Dôležité aby bol pôvodne určený na veľa ohybov a bol z čím tenších pramienkov.

Mne imponuje ten nápad s VF lankom smile

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Dík za nápady. Nejake káble by som kuchnúť mohol. Hádam budú dosť flexibilné a mať rozumne malý priemer...

(upravil dawsoo 7. 1. 2023 20:55)

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Použij kablík ze starých sluchátek kde se ulomil třeba jack ... většinou je to odolná licna zpevněná nějakou textilií na neustálé ohýbání primárně dělaná smile K výškáči nelze nic hrubého musí to bejt co nejjemnější aby to neovlivnilo kmitku.

Není co dodávat...

(upravil Anti 7. 1. 2023 11:04)

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Tam je trochu problém, pokud je to slušnější kabel,s lakováním. Blbě se to pájí.

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

VF lanká, smaltované medené (kľudne aj nasprosto bez očistenia bužírky) som pájkoval na Acylpiríne (smrad nedýchať!), posledné roky používam Citrodeko - kryštalickú kyselinu citrónovú no čistú (lebo niektoré obsahujú cukor).



Za mlada - pred vyše 50 rokmi to bývala kyselina soľná s rozpusteným zinkom smile Tuším sa to nazýva vodný roztok chloridu zinočnatého.

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Zkoušel jsem Acylpyrin a PVC, (je tady někde o tom vlákno)  obojí fungovalo. Jen ten smrad a bordel. Je to takové "nečisté" pájení, ale účel světí prostředky.

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Koniec lanka (3-5 mm) opáliť nad liehovým kahancom alebo zapaľovačom a ešte taký  nažhavený strčiť do liehu. Potom pocínovať, aby neoxidoval.

(upravil tatko Tom 7. 1. 2023 15:46)

Re: Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Áno, ale... Mne spravidla vlasovo tenké medené viodiče nad plameňom bleskovo zhoreli. A vyhriatie do červena spôsobí, že hodne zmäknú, stratia mechanickú pevnosť - aj pružnosť.
Zvyšky Aspirinu/citrodeka treba niečim opláchnuť-očistiť - predsa je to kyselina s korozívnymi účinkami za vlhka.

Příspěvky [14]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktory » Oprava prívodov k cievke výškača, kúpa lanka ku kmitačke

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£