Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 120W

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 34]

(upravil header 11. 4. 2022 16:55)

Téma: Zesilovač 120W

Ahoj, prosím měl by někdo odzkoušený zesík ideálně ve třídě AB a výkonem minimálně 2x100W do 4 ohm?
Sehnal jsem levně toroidní transformátor 2x29V a 5.15A, ochranu výstupu, zpožděné připojení repra i trafa, korekční předzesilovač a zdrojovou desku.
Hledám ideálního společníka do této sestavy.
Pokud by byla k dispozici i data k DPS v eagle, byl bych rád ať nemusím vymýšlet vymyšlené.
Díky.

Re: Zesilovač 120W

je tu toho po fore kopa, len hladaj a najdes na kazdy prst desat smile ... s nejakymi upravami by slo asi aj nedavno spomenute toto napr: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 35#p387135

Re: Zesilovač 120W

Taky jsem to chtěl navrhnout, ale 40W není 120.

(upravil PMA 11. 4. 2022 18:44)

Re: Zesilovač 120W

120W by nebyl problém po zvýšení napájecího napětí a přidání 1 páru koncových tranzistorů pro jistotu. Chtělo by to ale zase postavit prototyp a ev. doladit v případě potřeby. Odsimulovat to klidně můžu, ale chtělo by aby někdo měl chuť to postavit.

Re: Zesilovač 120W

PMA, aký je podla vás reálny prínosť tých kaskad vo vstupe a rozkmite? Tranzistory sa dajú nájsť aj s dostatočným U C-E.

Re: Zesilovač 120W

Možná by taky stálo za úvahu nahradit na některých pozicích BC547 / BC560 něčím větším.
I ve stávající podobě mi to přijde docela na hraně, jak napětím, tak ztrátou.

(upravil mechanik 12. 4. 2022 2:51)

Re: Zesilovač 120W

Rozkmit aj predbudiče by som dal v TO-126. Tá otázka na kaskady smerovala k tomu že to nemá na bežne merané parametre tušim vplyv. Ide skúsiť v LT Spice... Ak niekto nevie čo tým sleduje konkretne môže ich dať preč a ušetrí súčiastky. No a tie hodnoty THD čo sem dal PMA ide dosiahnuť aj s 2EF a prakticky takým obvodom ako je symasym. V ňom sa oplatí zmeniť typ kompenzácií a rozkmit prepresliť tiež na TO-126 a osadiť lepším materialom než ON Semi... Tento vyššie spomínaný obvod nie je nič iné než prekomplikovaný symasym. S tým že nedosahuje o nič lepšie parametre.

Vychádzam z tej témy na slovanete:   https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.p … p;start=30   "THD 1kHz / 2.4ohm / 44W = 0,0031%" a pri 10kHz neviem ale kto asi počuje tretiu harmonickú od 10kHz? a kolko ľudí vôbec druhú?

EDIT: vidím že sa opakujem. Prečítal som si teraz tú tému na slovanete až do konca.

Re: Zesilovač 120W

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24245

(upravil jardag69 12. 4. 2022 10:52)

Re: Zesilovač 120W

Stejně je to škoda, že je tu poměrně dost lidí, co tomu rozumí a zatím žádný výtvor na kterém by se všichni shodli, že je to ok a lépe už to skoro nejde. Něco malého do bytu 60-120W.

EDIT: čistě po technické stránce

Re: Zesilovač 120W

jardag69, neshodnou, protože:
a) každý má jiné uši, zbytek audiořetězce, poslechový prostor a priority
b) nikdo neslyšel všechny výtvory v reálu hrát, aby je porovnal, navíc některé jsou jen simulace
c) měření není totéž co poslech, pokud není měření zcela komplexní (navíc nikde není řečeno, co vše je potřeba měřit a jak, aby to bylo dostatečně vypovídající)
d) každá liška chválí svůj ocas smile

Takže nezbývá, než buď zkusit postavit všechny varianty a porovnat, což je nereálné, nebo tak nějak vybrat odhadem podle obecně známých pravidel a těšit se poslechem. Záleží, jak to cítíš, jestli jsi víc technokrat nebo audiofil wink

Web

(upravil Wili 12. 4. 2022 11:51)

Re: Zesilovač 120W

ja som postavil niekolko zosilnovacov v danej vykonovej kategorii, nelinkujem ich sem ale z dovodu ze vacsina su all-in riesenia so zdrojom a ochranami a header, ma poziadavku na cisty zosilnovac bez niceho

(upravil PMA 12. 4. 2022 12:39)

Re: Zesilovač 120W

jardag69 napsal:

Stejně je to škoda, že je tu poměrně dost lidí, co tomu rozumí a zatím žádný výtvor na kterém by se všichni shodli, že je to ok a lépe už to skoro nejde. Něco malého do bytu 60-120W.

Pokud ti jde jen o zvuk, tak je skoro jedno, co za zesilovač v dané výkonové kategorii postavíš/použiješ. Při dodržení několika parametrů, jako je kmitočtová charakteristika 20Hz-20kHz (+/- 0,2dB), výstupní impedance <0,1 ohm, THD <0,03% v celém rozsahu výkonů, S/N >80dB/1W a samozřejmě stabilní do použité zátěže, tak NIKDO nepozná rozdíl ve správně provedeném, úrovňově srovnaném ABX testu s hudebním signálem. Všechna ta omáčka kolem topologií a prvků je jen "myslivecká latina" a neliší se to nijak od audiofilských blouznění kolem výměny pojistek, úprav domovního rozvodu apod. Jenže pokud si to někdo připustí, tak to hobby poněkud ztrácí na zábavě, a to nikdo nechce, že. Takže se pokračuje dokola v bludech kolem "zvukových rozdílů", navíc v technicky nezdokumentovaných pseudopokusech.

Re: Zesilovač 120W

Ne. Jde mi o konstrukci. Věčné dohady jestli 2SE 3SE jestli jfety a tak podobně. Věřím, že kdyby se místo popichování dotáhl jeden projekt do konce s přihlédnutím na všechny vyslovené poznámky, tak by to mohlo být zajímavé.

(upravil Power of Bass 12. 4. 2022 13:49)

Re: Zesilovač 120W

PMA, díky za poznámku,pak budu doufat,že to je stále v mezich nelimitujici kvality 

Power of Bass napsal:

rozkliknout,nevim jak jinak dat odkaz primo na prispevek v jinem tematu..

..  jen mám dilema jaké kondy,jak jsem četl,že kdekdo použiva ruzne na ruzne mista, použit v konci (schema na zacatku topicu)- C545/546/525/526 -10uF/100V .. a C531-2/535-6 1uf/50V (jestli nedat třeba Vimy,nebo musi byt elyt na takovou uroven. a C507 4u7/50V ve vazbě na vsutupu..

Re: Zesilovač 120W

PMA, to vy ste prehlasovali že operáky niesu pre skutočných mužov a že ich nikde nemáte. Že na vstupe má byť JFET a nič iné... Ubehlo pár rokov a tvrdíte opať niečo uplne iné... Tie rozpory by sa dali menovať do nekonečna...  Mohli by ste mi odpísať čo vnímate ako prínos tých kaskád? Ďakujem.

(upravil ransom 12. 4. 2022 19:14)

Re: Zesilovač 120W

PMA napsal:

Pokud ti jde jen o zvuk, tak je skoro jedno, co za zesilovač v dané výkonové kategorii postavíš/použiješ.

Panebože... DÍKY, že to konečně někdo řekl.

Před pár lety jsem pro kolegy z Repromanie uspořádal porovnávačku zesilovačů. Mně osobně to bylo fuk, ale chlapi o tom furt dišputovali. Tak jsem obětoval čas a prostor, nachystal pomůcky.
Každý donesl něco.
Budící signál jsem rozdělil pasivně vždycky do vstupů čtyř zesilovačů (protože tolik jsem jich uměl přepínat mezi sebou). Vypnul Loudness a korekce. Nastavil na výstupech všech zesilovačů shodné napětí. Výstupy jsem připojil k referenčním bednám přes čtyřpólový přepínač, který přepínal mžikově, prakticky bez slyšitelné pauzy. Nebyly rozdíly dokonce ani mezi zesilovači s výrazně rozdílnými DF (od elektronkáče s výstupními trafy přes běžné vintage HiFi po mašiny s DF přes 350), přestože se hrálo na třípásmové bedny s 10" v basreflexu, s nekompenzovaným a naprosto obecným průběhem impedanční charakteristiky.

Hráli jsme si s tím dlouho a byl zatracený problém při přepnutí vůbec nějaké změny zaregistrovat. Zesilovače staré, nové, levné, drahé, značkové, domadělky, jeden vintage elektronkáč Revox, dokonce jedno Déčko s TPA3116. JEDINÉ co se dalo spolehlivě poznat bylo, kdy který narazil na limitaci. Dalo dost práce najít vůbec nějaké favority a outsidery, a i ti byli lepší nebo horší o sotva slyšitelný rozdíl - při okamžitém přepnutí za naprosto shodných podmínek. Ne že si někdo poslechne něco někde a pak za týden něco jiného někde jinde.

Rozešli jsme se s tím, že každý nadále milujeme ten svůj zesilovač, ale že absolutně nemá smysl to nějak prožívat.

Znamená to, že nemá smysl kupovat nebo stavět další a další věci? Vůbec ne. To je zábava!

Re: Zesilovač 120W

Slo by napsat konkretni pristroje? Bedny, zdroj signalu..

Web

Re: Zesilovač 120W

Kecá, každý zesik hraje jinak,.

Re: Zesilovač 120W

Ty si tam u toho testu byl, když tvrdíš, že kecá??? hmm

Re: Zesilovač 120W

Aha. Tak to někde zkusim vyhrabat moje MDA2020. Někde mam.

Příspěvky [1 až 20 z 34]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 120W

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£