Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 33 z 76)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

  Stránky: ««« 1 ... 31 32 33 34 35 ... 76 »»»

RSS

Příspěvky [641 až 660 z 1,503]

Re: Danwatt ...

470nf

(upravil danhard 22. 12. 2019 10:30)

Re: Danwatt ...

Zkus 220n, je to 2x střídavě vázaný ve zpětné vazbě, nějaká náchylnost tam je, kromtoho jsi změnil zpětnou vazbu.
Na aperiodickou odezvu mi pomohla přidaná zv. přes 10k přímo z koncáků před výstupním kondem.
Transiwatty to dělaly, úprava vstupu celkem pomohla.

(upravil František 22. 12. 2019 12:17)

Re: Danwatt ...

Vyskúšal som...vstupný kond na 200n zrýchlil kmity, hodnoty SV na pôvodné - zmenšila sa amplituda, 10k z emitorov koncov do SV - zmenšilo amplitudu a možno zmenilo rýchlosť, iné repro asi bez zmeny.
Kmitá stále...ešte sa pohrám. Skúsim znížiť napájanie, ale celkovo ma Danwatt-Transiwatt asi sklamal.
To čo predvádza pri prebudení s 10kHz, teraz toto kmitanie, a
ničoho sa nedotykať big_smile a nemeniť...je to jednoduché k PC, alebo ako oživenie nostalgie OK, ale len o trochu zložitejšia UHS 3 ho valcuje. Aj svojim Tebou kritizovaným priečnym prúdom lol
U nej, viem že jej nedrbe so ziskom 130, pekne limituje pri 20kHz do 2R cez 300W s jedným párom FQA, o predpokladanom THD a SR ani nehovoriac. Dvojitý zdroj, potrebné ochrany atď sú mala daň vzhľadom na výsledok smile

Edit: prestane kmitať asi pri 55V a je to citlivé na zmenu odporu pred vstupným kondenzátorom...presnejšie na nastavení potenciometra čo mám na vstupe.

Edit 2: zabudol som na tu premostenú diódu. S ňou kmitanie prestalo ale začalo keď som zdvihol zisk späť na 50. Takže zisk znovu cca 22. Kmitanie asi vybavené.

Re: Danwatt ...

Co jsem psal o deset stránek zpátky? Kondenzátor ve zpětné vazbě 470pF pro 2SA/2SC5200, předtím BD139/140. Jestli jsi tam dal ještě o řád rychlejší budiče, bude to potřeba zatlouct víc, protože s TIP35/36 a stejnými budiči stačilo s jistotou 330pF.

Re: Danwatt ...

To bude tím Františku, že takový složitý zesilovač není pro žádné začátečníky smile

(upravil František 22. 12. 2019 12:54)

Re: Danwatt ...

47p+47p+470p...teda asi 570p...skúsim zvýšiť ale ten úlet na limitácii to zrejme neopraví..pokiaľ viem moderné BD niesú zrovna pomalé.

Danhrad: zlatý smile tú limitáciu tak ostatní nemajú? big_smile minimálne Wili áno...

Re: Danwatt ...

330p - slew rate "padajucej" hrany 5V/us sad

(upravil danhard 22. 12. 2019 13:58)

Re: Danwatt ...

Tam limit sestupné hrany záleží na proudu vstupního stupně a integrační kapacitě přes konec.
Všechno souvisí se vším, není tak jednoduché měnit jednu hodnotu, aniž by jsi nezjistil vliv na vše ostatní.

S MOSFETama jsem to navrhl taky a žádný pomocný zdroje to nepotřebovalo, výstup rail to rail a jeden zdroj.
http://members.chello.cz/danhard/tw_mosfet.gif

Zvýšení zv. odporu na nastavení pracovního bodu konce na 150k byla chybná optimalizace, zhoršila se fázová rezerva na 1Hz, zkus tam dát 68k a  proti zemi 2k2 a 5k trimr.

Ale i se 150k se mi nepodařilo vyloudit oscilace, i když ta nestabilita je tam zakletá.

Re: Danwatt ...

Dal som 68k, 2k2...je to o niečo stabilnejšie...pri vyššom zisku v pokoji nekmitá...dotyk prsta na vstup vyvolá dva tri kmity 1-2Hz a ukludní sa...pri nižšom zisku je to OK aj so 150k.

(upravil danhard 22. 12. 2019 16:12)

Re: Danwatt ...

Tam jde o to, že to kmitání může držet v chodu nestabilita konce při průchodu nulou, kdy je to v Bčku.
Zpětnovazební kapacitou v konci by se měla nastavovat lokální stabilita, ne celková.
A taky na ní záleží SR limit sestupné hrany.
Proto třeba nemůžu s proudem vstupního tranzistoru pod 2mA a s tím kondem přes 220p.
Celkovou stabilitu musím naladit jinde.
V tom je jaksi trik toho zapojení, že jde frekvenční kompenzace přes celý konec, tj. i přes přechodové zkreslení.
Kdyby se to zpomalilo jen v budiči, tak zkreslení naroste, protože bude pomalejší rozkmit.
Ale asi to bude nutné, třeba zkusit 10pF mezi cb BC546.
Proto jsou s rychlými konci problémy.   
Ale asi to bude nutné, třeba zkusit 10pF mezi cb BC546.

Jestli Ti to prstem opakovatelně zahoupá reprákem, tak tam můžeš přidat ten odpor 10k do zv. přímo z emitorů a mělo by se to vylepšit.

Re: Danwatt ...

Odpor 10k je tam stále.
Chyba bola zrejme ten 470p v SV....so 100p to nerobí ani pri zisku 50. Zhorší to, ale to ródeo pri limitácii na vyšších f. Toto robí aj pri pomalých koncoch?
Na cb BC546 to nereagovalo ani pri 33p.

Re: Danwatt ...

S pomalejma koncema je to tolerantnější.
S rychlejma Transiwatt nikomu nechodil smile

Limitaci budu muset ošetřit v reálu, v simulaci tam nic nevyloudím.

Re: Danwatt ...

Zrob si hniezdo big_smile
Ani nie tak kvôli mne, ale aby to si Wili doladil smile
Kaed Tebe sa to, ako chová pri limitácii na 10kHz? Pomalé aj rýchle konce.

(upravil Wili 22. 12. 2019 17:08)

Re: Danwatt ...

Frantisek s tym kmitanim na nizkej frekvencii som mal tiez problem ak sa pozries par (desiatok)stranok dozadu. Vyriesil som to vstupnym kondenzatorom asi 220n alebo 100n nepamatam uz a v lokalenej spatnej vazbe mam 100k + 330p. Potom sa to vyrazne ukludnilo, tiez na to mal velky vplyv nastavenie trimru, ak sa "odbalancoval" koncak trimrom tak sa destabilizoval a zacal kmitat, presne sa dalo najst miesto kedy to prestal robit, a zaroven to miesto bolo cca polovica napajania.

Velmi velky vplyv na stavilitu mal tiez kondenzator medzi bazu a kolektor prveho vstupneho tranzistora, ten spravil asi najvacsi rozdiel. Povodne mi k stabilite stacil 100p ale po odkompenzovani som tam dal nakoniec tiez 330p pre pokoj na dusi smile

nestabilitu na 10k podla mna robi ten vazobny kond medzi prvym a druhym stupnom, podla mna aj ked tam mam najsamlepsi low-esr nichicon, tak zacne cez neho tiect pri tej vysokej fr. nejaka dc zlozka alebo nieco co destabilizuje budic a zblbne. Neviem cim inym by to mohlo byt, a tiez to je tym ze pri tej vysokej fr a limitacii sa brutalne zatazi zdroj a vsetky pomery v zosilnovaci sa zmenia, kdezto pri zatazeni hudobnym signalom spicky pokryju kyble v zdroji a nedojde k destabilizacii. Ale mozno to je niecim inym, neviem... urcite nieco s cim suvisi zmena frekvencie takze nejaky kondenzator / vazobny clen, pretoze na 1k to nerobi.

kto vie, mozno by pomohla aj taka blbost ako 10R odpory do baz koncovych tranzistorov hmm2 nejake smdcka zo spodu dosky niesu problem big_smile

EDIT: skusam sa s tym hrat v simulacii a prebudit vstup a vyzera ze to robi ten prvy tranzistor, lezie z neho bordel big_smile mozno by pomohlo zvysit hodnotu doporu medzi bazou a kolektorom?

Re: Danwatt ...

A teď si vemte, že Janda dělal Transiwatt bez možnosti simulací wink
Pak se není co divit, že ten vstup TW140 vypadal jak vypadal, když musel řešit ty samé problémy, kdy zlepšení jedné věci mu díky zpětným vazbám další dvě rozhodilo smile

(upravil František 22. 12. 2019 17:10)

Re: Danwatt ...

Tak hádam sa to vyrieši wink
Ja sa práve chystám dať danwattka niekam nabok a položiť pred seba hniezdočko UHS 3 a najmä pohladiť oči peknou limitáciou pri 10kHz big_smile

Re: Danwatt ...

tato kompenzacna metoda je vseobecne problematicka (kondik z vystupu do vstupu VAS, cherry komp)
treba skusit TMC, ja to uz mam v simulacii ...

Re: Danwatt ...

Limitace pěkná, ale ne 1-2V od napájení smile

Re: Danwatt ...

A ešte symetrické napájanie, pomocné zdroje, nutnosť ochrán, priečný prúd, dvojnásobná zložitosť smile
A tiež chýba ródeo pri limitácii, príliš široký rozsah zisku, hovadské SR, vyššie DF a moc malé THD a vďaka pokojnému vyrovnanému chovaniu aj nudné smile

(upravil laco 22. 12. 2019 20:13)

Re: Danwatt ...

Frantisek, skus takto (init komp), v simulatore nema chybu smile

https://i.ibb.co/LNZP8Mk/danwatt3.png

Příspěvky [641 až 660 z 1,503]

  Stránky: ««« 1 ... 31 32 33 34 35 ... 76 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£