Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: jaký sub?

Mám doma dvě bedny postavené z repro od TVM (ARS 335) a AV přijímač YAMAHA RX-497. Chtěl bych to doplnit ještě subvoferem, ale ještě nevím jakým. 5íkal jsem si buď ARN 312, nebo Beyma, nebo od Dexonu WD120. Zesilovač bych použil od Dexonu ZS 250.
Nebo máte lepší nápad??

Re: jaký sub?

Pockej, s cim prikvaci Sobik, ted delal BP s ARN-8604. Vsechno zalezi na financich, ale jednu zakladni radu muzu dat - nestav sub s mensim, nez 12" basakem.

Re: jaký sub?

Halen: Teď jsem ti psal email, skus se na něho podívat, akorát ještě nechápu ty dvě ozvučnice CLOSED a VENTED?? co to je?? to je v jedním subu dvě díry (mezery)??

Re: jaký sub?

Říká se tomu bandpass, neboli česky pásmová propust. Máš dva druhy, 4 řádu a 6. . U 4 je jedna komora closed a druhá BR, u 6. obě BR. Reproduktor takto navržený se vyznačuje velmi ukontrolovatelnou výchylkou a trošku větším akustickým výkonem.
Halen je náš odborník přez BP. Určo bych do této konstrukce šel wink

Re: jaký sub?

díval jsem se na stránky conrada a asi lepší by byl modul zesilovače od něho 150W/4Ohm.
a jaký repro???

(upravil Mike 25. 9. 2007 8:00)

Re: jaký sub?

Closed=uzavrena ozvucnice
vented =  vetsinou ozvucnice z bassReflexem. tzn otevrena, bo mas do ni udelanou diru. Toto se musi specialne pocitat jinak to zdurazni jine basove pasmo nez je potreba. Smol na konrada, pokud chces neco lepsiho tak na aldax.xz ti sinclair posle modul zesu, no ale spise bych ti doporucil sestaveny oziveny. Mozna se kukni esi tvuj zes ma vystup na SUB a pokud jo tak esi aktivni ci pasivni. to je taky dulezite.

Ted sem se nekde docet ze ma 3vystupy 2x stereo a jeden SUB, ale nikde nepisou esi aktiv nebo pasiv.

Web

(upravil Sobik 25. 9. 2007 13:31)

Re: jaký sub?

BandPass s ARN 8604 je uz postaveny a ducha jak besny smile Mozem len odporucit wink Charakter zvuku je uplne iny ako u priamovyzarujucich (closed/vented), subjektivne krajsi. Konstrukcia ozvucnice je sice zlozitejsia, ale podla mna to za to stoji. Halen, mylim sa ?

Ohladne priemeru menica, pod 12" nema vyznam ist (samozrejme dolezitu ulohu hraju financie, v uvedenej cenovej kategorii, je to myslim jasne)

Re: jaký sub?

ten ARN 8604 se ještě dá koupit?? a stejně bych šel do něčeho novějšího.
Prostě basák 1500-2200Kč.

Re: jaký sub?

Zdenda: navrh pro ARN-312/8Ohm http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=66 Mas tam v prvnim prispevku rozepsane velikosti komor, natrubky (1x98 nebo 2x81mm) zaoblene od Dexonu. Chtel jsi dva natrubky, v tom navrhu je to rozepsane. Mrkni na to. Zvukem na plocho ladeneho BP budes jen prekvapen (v dobrem smyslu slova).

Re: jaký sub?

já su amatér. já to potřebuji vidět, něco jako plánek k sestavení...
kdzž si představím tu bednu, tak vůbec nevím kam dát closed a kam vendet ozvučnici. a navíc u té tvojí bedny sem nikde neviděl repro a to mě trošku rozhodilo. kde je? vevnitř? z druhé strany?
návod k tomu nemáš??

(upravil Halen 25. 9. 2007 22:52)

Re: jaký sub?

Zdendo, reprak je schovany uvnitr a bedynka hraje jen skrz natrubky. Udelas bednu, rozdelis ji uvnitr prickou. V te pricce je zamontovany reproduktor, magnetem do uzavrene casti. Ta cast, kde je mebrana, tam jsou umisteny natrubky. Vsechno, co je uvnitr bedny se musi pricitat/odecitat k objemu obou komor. Pokud nemas zadne vyztuhy, musis minimalne
1) zvetsit objem uzavrene komory o objem, ktery tam zabere reproduktor (pro ARN-312 zhruba 2,5 litru)
2) zvetsit objem komory s natrubky o vnejsi objem natrubku (objem valce spocitat dovedes a pokud mas natrubky dva, vynasobit dvema smile )
3) zmensit objem komory s natrubky o "propadlinu" zamontovanim reproduktoru. (pro ARN-312 zhruba 1 litr)
4) Doporucim pouzit vyztuhy jak v uzavrene casti, tak v casti s natrubky, minimalne masivni vyztuhy nejvetsich ploch boxu - protilehlych stran.
5) nez by ses pustil do stavby, nastuduj nejakou dusevni stravu, bohuzel nemam cas a ani chut delat naprosto finalni navrhy, vcetne rozmeru desek k zaneseni k truhlari, navrhem meho BP jsem stravil 3 cele vecery - ale je fakt, ze system vyztuh uvnitr je udelan tak, aby na subu 50x50x55 nevznikaly nikde zadne nevyztuzene plochy vetsi nez zhruba 10x15 cm

Pro predstavu, jak bandpass ZHRUBA vypada je tu obrazek. Vidis tam box s reproduktorem, magnet je v uzavrene casti, natrubek ve vented casti spolu s membranou reproduktoru.
http://sweb.cz/Kritik.Pavel/BP-BB6.gif

Sobik - necha se slovo "krajsi" vylozit taky jako "hutnejsi, plnejsi, nasyceny" ? BTW, BP konstrukce diky sve vlastnosti rizeni vychylky klade podstatne mensi naroky na zesilovac. Ze srandy jsem zkusil pripojit BP s 12" basakem k "zesilovaci" takovych tech bedynecek k PC P.M.P.O. 120W (asi 1,5W sinus) s urcite uzasnym DF a hraje to taky.

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£