Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

Téma: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Ahoj, prosím o úvahu/radu.
Zbyl mi tu kompletní modul subwooferového zesilovače s koncákem SPV 100P215+ a SubSeniorem. Je mi líto se toho zbavit, zvlášť pak pod cenou. Zkuste mě navést co za reproduktor by mělo smysl k tomu dokoupit a postavit z toho kompletní subwoofer. Jelikož je to o využití "starého" železa, neuvažoval bych o něčem zbytečně drahém. Vzhledem k relativně nízkému výkonu 100W bude nutné dodržet impedanci 4 Ohmy a šikla by se slušná citlivost. Napadá Vás něco?

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

No já si myslím, že vzhledem k nízkému výkonu bude odpovídající 15" Dayton v objemu co se ti vejde do místnosti. Ostatně řešení na basech ode mě už jsi asi viděl.

Web

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Martine, děkuji za odpověď.
Viděl jsem (pokud mluvíme o Radkovi), ale pořádně neslyšel, protože se ještě stále ladí a mám pocit, že pomyslné poslední slovo máš pak přijet říci Ty. Ale těším se na to.
Každopádně takhle velkou kysnu? To už je pro mé úvahy asi dost za hranou smile

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Obvyklé dilema:
Hodně basů, malý objem bedny a za málo peněz, tohle nějak nešlape dohromady smile.
Já bych to pro sebe řešil tak 12", ale neznám hifi možnosti. Pokud se člověk spokojí s 8 ohmy, pak bych skončil u Beymy 12BR70 (což je na hranici hifi a profi včetně účinnosti), ta by měla zahrát i v 70 litrech (laděných na 30 Hz) a za 3 litry peněz.

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Nutně nejde o to koupit to za "dvě stovky", ale ta velikost, obávám se, hraje podstatnější roli, než jsem si chtěl připustit. Vzhledem k tomu, že jde o využití zůstatkového "železa", přijde mi šílené, postavit sub o velikosti lednice.

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Výhodou je, že si můžeš velikostně zakomponovat sub do prostoru smile, vytvořit pasující kus nábytku.
Záleží, jak silné a hluboké basy potřebuješ, to je dost subjektivní. Pokud chce někdo basy od 20 Hz ve velkém obýváku na taneční párty teenagerů, pak je lednice vcelku malý objem sad. Pokud se vystačí s 10", pak i objem bedny může být malý. Pro doplnění hifi poslechu umoudřeného člověka obvykle slušný 12" postačí.
Ale mám známého (cca 60 roků), co si do obýváku pořídil 18", je to fanda do beden....

(upravil Rosak 14. 8. 2023 18:13)

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

big_smile Chápu.
Já (letos mi bude pade) mám ve větším obýváku 50l BR bednu s 26W_8867T00 krmenou ~400W déčkem a na rock/metal jako lehký dokres malých regálovek to v tom prostoru vychází akorát. Jen chci smysluplně využít staré železo. Subík bych nechal třeba synkovi, nechci to pro sebe, nemám důvod měnit.

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Jo, ten basáček vypadá zodpovědně smile.
Ono mne ještě napadlo (bohužel pracuji jen s profi reprákama) použít - k využití 4 ohmového zesilovače - 2 kusy 8BR40 paralelně, to je skoro jako ta 12BR70 plochou. Objem to potřebuje tentýž, v simulaci (BR ozvučnice) to vypadá podobně (resp. jen o málo horší), cena dvou 8BR je cca jako jedna 12BR.
A jde to snadněji složit (úzká přední stěna)
https://www.dexon.cz/katalog/konstrukcn … -hifi.html

(upravil Rosak 14. 8. 2023 18:40)

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Díky za tip, cena je úplně v pohodě. Úplně nej by byl nějakej zázračnej 8-10" co by uměl slušně makat v bedně dost pod těch 50 litrů, ale obávám se, že už to bude jen dunítko a to nechci. Další varianta co přichází v úvahu je bazarový prodej modulu, ať si staví někdo jiný.

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

prodej to...to železo by jako papírově na domácí sub stačilo (měl jsem to doma), ale sub dle mého očekávání to nedalo...repro jsem k tomu zkoušel různý v různých bednách...na sub se nehodí jakýkoliv - jen silnější - zesák  sad

(upravil Otas 15. 8. 2023 7:33)

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Právě, je to ta otázka očekávání.

Navíc se dříve používala repra na menší výkony s lehkým kmitacím systémem. Taková Tesla ARA9918 je ukázkou. Ta zahrála basy dobře v 100 litrech při pár desítkách wattů.
Dnes se v profi používají velmi výkonná repra s těžkým kmitacím systémem, ty je potřeba nakrmit (kilowattový zes obvyklé minimum), aby z toho šel zvuk (ale pak je to fakt síla), typicky RCF LF15X401.

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

jj, to pak člověk přijde z venkovní akce, kde mu takoví macíččci příjemně masírujou bránici, pustí si svoje vyměřené bedny a nezkreslující zesák a .... je nešťastnej sad sad

(upravil Rosak 15. 8. 2023 18:15)

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

No právě proto mi tenhle modul zbyl. Pořád se mi zdálo, že ten SPV nedokáže reproduktor rozehrát. Po nějakých testech u kamaráda jsem si na zkoušku objednal 400W zesilovač i s elektronickým zdrojem 500W, provizorně to na podlaze propojil, zapnul a po pár dnech testovaní na to vyrobil desku na místo původního modulu. Rozdíl nebe a dudy. Prostě tam chyběl ten výkon. A to i při tichém poslechu.

Tohle jsem už nepatří, ale vyzkoušel jsem si ten zesilovač i na buzení hlavních beden, ale nesedl mi dost "ostrý" (já to neumím lépe popsat) projev, ale na subu tohle slyšet není.

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

prodat pod cenou je cena za poznání - drahá, ale nejcennější osobní zkušenost...zase budeš mít místo pro další krámy smile, ber to tak, že každý koníček tě něco stojí...já mám ve sklepě koncák se SPV100 v pěkné krabici a stejné dilema jako ty: prodat pod cenou jen materiálu, nebo ho tam nechat hnít?

(upravil Otas 16. 8. 2023 12:33)

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

A já mám před sebou dva oživené koncáky EZK 766. (ze kterých už jsem ale odštípal několik trandů, abych měl na opravu origo A1943/C5200), které jsem za 10 let nebyl schopen vrazit do krabice a použít. Uvědomil jsem si totiž, že pro profi už nemohu používat samo domo, které mne může vypéct a navíc nevypadá profi značkově. A blbě se vráží do výšky 2U.
Myslím, že bychom zde mohli otevřít vlákno s nápisem: Co jste nedotáhli do konce smile
Ale tohle dělá člověku kutilovi mindrák, naopak využití všeho dává hezký pocit.
Jestli je to ale dětem do pokoje, tak bych to ze sebezáchovných důvodů s výkonem nepřeháněl big_smile

(upravil check 16. 8. 2023 12:48)

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Citlivost (účinnost)=objem*spodní rozsah (f3)
Když k dispozici jenom 100W, tak se buď musíš spokojit s menším rozsahem do nižších frekvencí (to u subwooferu ale nemá smysl) nebo zvětšit objem, aby jsi dosáhl rozumné SPL.
Nijak vysekat se z toho nedá ani sebelepším reprákem. Reprák vybíráš tak, aby byl optimální pro danou trojčlenku (s přihlédnutím k linearitě repráku a max SPL - výchylce).
50 litrů a 100W je recept na zklamání. 1-2dB se dají získat použitím ozvučnice bandpass řádu 6, ale to pro začátečníka to navrhnout - mžeš se v tom snadno spálit. Taky nemáš nad reprákem vizuální dohled - nebezpečí uklepání.

Web

(upravil kal 16. 8. 2023 12:59)

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

check: a jak je to v praxi s tandemem? je pravda i v reálu, že pak je potřeba jen poloviční Vas? - jak říká teorie...
trochu jsem si s tandemy hrál, ale nějak sluchem tam nebyl rozdíl (proti jednorepro) markantní, jen výhoda většího příkonu se mi jevila...
pak by Rosákovi stačily 2 menší vhodnější repra s menší zatížitelností do menšího objemu

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Myslíš isobarické uspořádání basáků? Dostaneš stejnou F3 v polovičním objemu s poloviční účinnosti - citlivost -3dB. Ta citlivost dělá hodně..

Web

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

jj, isobaric...pak z toho fakt není cesta ven...stejně jsem ale přesvědčený, že největší mínus je to SPV...páru dole nemá sad

Re: Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

check napsal:

Citlivost (účinnost)=objem*spodní rozsah (f3)

Nutno poznamenat, že u této úměrnosti je u frekvence spodního rozsahu třetí mocnina !
Tedy pro stejnou účinnost a o oktávu (poloviční frekvence) nižší rozsah potřebuju 8x větší objem.
Když chci ve stejné ozvučnici jít o oktávu níž, potřebuju 8x větší výkon (kvůli 8x nižší citlivosti) atd.
Odtud pramení ta základní potřeba velkých objemů a výkonů zesilovačů pro subwoofery v porovnání s bednami které hrají jen o trošku omezenější rozsah na basech.

Pro konkrétní zvolený spodní rozsah a maximální akustický tlak už nám pak zůstavají závislé jen výkon zesilovače a objem bedny a ty jsou v nepřímé úměrnosti, kolikrát menší bedna, tolikrát výkonnější zesilovač, což je patrné na té změně při izobarickém uspořádání - potřeba dvojnásobného příkonu (poloviční citlivost) v poloviční bedně pro stejny akustický tlak, jak už zmínil check.

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Jaký reproduktor k Aldax SPV 100P215+ se SubSeniorem

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£